Girona - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Girona

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Girona - informacje turystyczne

Girona - informacje ogólne

Stolicą prowincji w północno-wschodniej Katalonii, Girona jest wysublimowanym średniowiecznym miastem posiadającym jedną z ostatnich dzielnic żydowskiej Hiszpanii. Miasto oferuje szeroki wybór turystycznych atrakcji. Wybierz się na lokalne zwiedzanie, relaksuj się w ciepłym i przyjaznym otoczeniu bądź doświadcz doskonałego wybory restauracji, kawiarni i sklepów. Miasto jest częściowo otoczone imponującym murem miejskim. Charakterystyczna architektura miasta uznawana jest za zachwycającą, z przyjemnymi placami, brukowanymi uliczkami i bogactwem zabytków i budynków. Stare miasto zbudowane jest na ufortyfikowanym wzgórzu, a część murowanych fortyfikacji wciąż istnieje. Znajduje się tutaj również nowoczesna, kosmopolityczna Girona, która rozciąga się wzdłuż równiny. Jeśli jesteś fanem Gry o Tron, to dostojne szare kamienice Girony można dostrzec w szóstym sezonie gdzie miasto przedstawione jest jako Braavos.

Girona - zabytki

Największe miasto w północnej Katalonii, Gironę można porównać do pudełka biżuterii z muzeami, galeriami i gotyckimi kościołami znajdującymi się na brukowanych uliczkach i średniowiecznych murach. Refleksje modernistycznych rezydencji mienią się w Riu Onyar, który oddziela historyczne centrum spacerowe na wschodnim brzegu od lśniącego centrum handlowego na zachodzie. Girona znana jest z Ciutat Antiga - Starego Miasta, a szczególnie z XIII-wiecznej Dzielnicy Żydowskiej, która jest uważana za jedną z dwóch najważniejszych i najlepiej zachowanych w Hiszpanii (druga to Toledo). Możesz tutaj odwiedzić ciekawe Muzeum Historii Żydów. Zbudowane na wzgórzu Stare Miasto znane jest również ze swoich pięknych schodów, takich jak te do Esglesia de Sant Marti, lub barokowa eskalina z 96 stopniami prowadzącymi do katedry.

Znajdująca się w Gironie Katedra jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Monumentalna katedra Girony, słynie przede wszystkim z jednej nawy głównej - najszerszej na świecie nawy gotyckiej która stoi imponująco u szczytu długich, kamiennych stopni. Budowa tej wspaniałej bazyliki rozpoczęła się w 1312 r. i trwała ponad cztery stulecia. Budynek łączy w sobie kilka stylów architektonicznych, w tym renesans i romański, które pozostawiły na nim swój ślad.

Girona - kultura i historia

Girona ma długą i wybitną historię. Swoje strategiczne znaczenie zawdzięcza dzięki walce o to od niemalże stulecia od jego założenia, a jego przydomek to "miasto tysiąca oblężeń". Wciąż można dostrzec pozostałości ścian iberyjskich. Rzymianie nazwali ją Gerunda i utworzyli miasto jako ważną przystań na Via Augusta, łączącą Iberię z Rzymem. Po podboju Maurów, Girona była miastem arabskim przez ponad trzy pokolenia, a przez sześćset lat nieprzerwanie żyła tu również ludność żydowska. W 1809 r. Miasto przetrwało siedmiomiesięczny atak 35 000 żołnierzy francuskich, zdobywając przydomek "Nieśmiertelne".

Większość po-średniowiecznego miasta leży na południowej stronie rzeki. Jednakże znaczna większość odwiedzających spędza prawie cały swój czas w fascynującej starej dzielnicy po drugiej stronie. Girona posiada wspaniałą średniowieczną stację ze starymi fortyfikacjami, w tym największą na zachodzie część murów pochodzących z czasów Karola Wielkiego, jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Hiszpanii oraz katedry w mieście z najszerszym gotyckim przęsłem na świecie.

Polecamy również przejść się nad rzekę Onyar. Znajdujące się tam mostki zapewniają jedne z najbardziej niezapomnianych widoków Girony, w tym odbicia kolorowych budynków nad brzegiem rzeki. XII-wieczna Esglesia de Sant Pere de Galligants to jeden z najstarszych zabytków w mieście, ze wspaniałym romańskim krużgankiem zbudowanym przed 1154 r. Stąd można spacerować po murach miasta aż do Plaça de Catalunya.

Girona - życie nocne

Girona oferuje szeroką gamę opcji do korzystania z lokalnego życia nocnego przez cały rok począwszy od przyjaznych barów oferujących możliwość spędzenia spokojnego wieczoru do pubów, tarasów, barów muzycznych i dyskotek, gdzie zabawa trwa do rana. W Gironie istnieje wiele licencjonowanych lokali które znajdują się zwłaszcza w centrum, skupione na Plaça de la Independència i Plaça de Sant Feliu oraz ich okolicach. Wypocznij na jednym z wielu tarasów lub ciesz się zabawą w modnym barze muzycznym. Czwartek to zazwyczaj dzień wielkich imprez dla studentów uniwersyteckich, zawsze gotowych na rozpoczęcie wesołego weekendu z wyprzedzeniem. Nie zapomnij jednak rozpocząć wieczoru w jednym z tapas barów lub lokalnych restauracji, gdzie posmakujesz wyśmienitej kuchni śródziemnomorskiej i doskonałych win lub drinków.

Girona - ciekawe informacje

Ruchliwe wybrzeże Costa Brava zapewnia wszystko, czego można sobie życzyć w miejscu docelowym: wspaniałe i różnorodne plaże, smaczne dania kuchni lokalnej i owoce morza, piękne krajobrazy oraz bogatą historię i kulturę do odkrycia. Z drugiej strony, dla tych, którzy lubią wakacje spędzać w nadmorskich kurortach, takich również tutaj nie brakuje. Szczególnie służą one turystyce, a także dla tych, którzy szukają żywszych, zabawnych wakacji. Na wybrzeżu znajduje się wiele nadmorskich, rybackich miasteczek które warto odwiedzić.

Girona jest dobrze znana ze swojej kuchni. Chociaż nie każdy doświadczy kulinarnego przeżycia w restauracji El Bulli, nadal można cieszyć się wspaniałą gastronomią prowincji. Kuchnia katalońska to przede wszystkim soczyste owoce morza, w połączeniu ze świeżymi produktami, z których wiele jest organicznych. Kuchnia Girony jest bogata i dość wyraźna. Szczególnie smaczne z tego regionu są grzyby, sery, kaczki i gęsi, homary, anchois i krewetki, a zwłaszcza gęś z gruszką i Gamba Roja de Palomos (czerwone krewetki Palomos).

Girona - okolice

Jeśli chcesz wydostać się z miasta i nabrać świeżego morskiego powietrza, przytulne nadmorskie miasteczko L'escala znajduje się zaledwie 20 km z dala od miasta. Po drodze można zatrzymać się w średniowiecznym zamku Dalí w Púbol lub zjeść posiłek w jednej z lokalnych restauracji w uroczych wioskach w regionie Girona.

Park naturalny Cap de Creus, który łączy w sobie surowe i zachwycające linie brzegowe, ukryte zatoki, śródlądowe łąki i lasy, jest wspaniałym środowiskiem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej oraz dla miłośników przyrody. Istnieje wiele oznakowanych ścieżek którymi łatwo podążać. Jeśli lubisz biegać zwłaszcza rano, to spokojne otoczenie parku atrakcji Girony zapewnia doskonałe warunki do aktywności na świeżym powietrzu.

Co więcej - wspaniałe plaże na wybrzeżu Costa Brava oddalone są o około 20 minut jazdy samochodem. Są one uważane są za jedne z najlepszych w Hiszpanii!


Girona oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności