Graz - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Graz

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Graz - informacje turystyczne

Graz - informacje ogólne

Położony w południowo-wschodniej Austrii, u podnóża Alp Styryjskich Graz to drugie co do wielkości i znaczenia austriackie miasto. Jest to ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny (kulturalna stolica Europy w 2003 roku), uniwersytecki oraz turystyczny. Nazwa Graz pochodzi od słowa „Gradec”, co oznacza „mały zamek”. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z 881 r., kiedy Graz wymieniony został w jednym z dokumentów jako warownia władców Styrii. Prawa miejskie zostały temu miastu nadane z końcem XIII wieku, z kolei w następnych wiekach było to centrum Styrii, a następnie siedziba Habsburgów. Jako jedno z centrów europejskiego handlu, Graz znacząco rozwinął się w XIX wieku, jednak z drugiej strony podczas II wojny światowy uległ bardzo rozległym zniszczeniom. Dziś jest to miasto, w którym bardzo widoczne jest umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnością. Rytm życia Grazu w dużej mierze wyznaczają studenci, gdyż znajduje się tutaj Uniwersytet Karl-Franzens oraz inne szkoły wyższe i instytucje naukowe obsługujące ok. 40 tys. żaków. Graz to również miasto kultury i sztuki — znajdują się tu ciekawe muzea, teatry, galerie oraz opera. Odbywa się tutaj szereg imprez kulturalnych, jak również koncertów i dyskotek, które umilają czas studentom i nie tylko. Co ciekawe, to właśnie z Grazu pochodzi słynny kulturysta, aktor, a obecnie amerykański polityk – Arnold Schwarzenegger.

Graz - zabytki

Zwiedzanie Grazu warto zacząć od urokliwego Starego Miasta, które w 1999 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z bardzo zachęcającym komentarzem „najlepiej zachowana starówka w Europie Środkowej”. Wokół głównego placu znajdują się zabytkowe kamienice, z których część pamięta XVII wiek, z kolei na środku rynku podziwiać można monumentalną fontannę. Nieopodal znajduje się Landhaushof – renesansowa siedziba parlamentu Styrii, gdzie podziwiać można m.in. piękny, arkadowy dziedziniec. Warto wybrać się do jednej ze znajdujących się tam kawiarni, aby w klimatycznych okolicznościach zrobić sobie przyjemną przerwę w zwiedzeniu miasta. Będąc w okolicy, warto zwiedzić również budynek Arsenału z 1645 roku — Landeszeughaus, gdzie znajduje się ponad 30 tys. militarnych eksponatów. Nieopodal arsenału znajduje się klimatyczna ulica Herrengasse, przy której podziwiać można barokowy kościół Stadtpfarrkirche, datowany na rok 1519. Znajduje się tam m.in. witraż przedstawiający Hitlera i Mussoliniego jako oprawców Chrystusa. Ciekawym miejscem znajdującym się w okolicy miasta jest też wznosząca się na bazaltowej skale twierdza Riegersburg, której historia sięga XIII wieku.

Graz - kultura i historia

Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Grazu jest Schöckl, czyli wysoka na 1500 metrów góra, wokół której znajduje się liczne trasy do pieszych wędrówek. To świetne miejsce na długi, popołudniowy spacer dla wszystkich, którzy lubią aktywne formy wypoczynku oraz obcowanie z naturą. Jak nietrudno się domyślić, ze szczytu góry podziwiać można piękne widoki. Jeśli nie mamy możliwości lub ochoty wejść na szczyt pieszo, zawsze można skorzystać z kolejki linowej Schöckl-Seibahn. Ciekawym miejscem, choć zupełnie innego typu, jest Bilderbuchdorf – austriacki skansen znajdujący się w miejscowości Stübing, 20 kilometrów od centrum Grazu. Znajduje się tutaj niemal 100 jedynych w swoim rodzaju, zabytkowych domostw, jakie można było spotkać w całej Austrii na przestrzeni wieków. Jest to bardzo ciekawa lekcja historii. Ważnym miejscem jest również oddany do użytku w 2003 roku dom sztuki Kunsthaus Graz. Z zewnątrz intryguje swoim oryginalnym wyglądem – do dziś trwają spory, co tak naprawdę przypomina owa stalowo-szklana konstrukcja. Wnętrza skrywają z kolei cykliczne wystawy, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników sztuki.

Graz - ciekawe informacje

Najważniejszym punktem na mapie miasta jest leżący nad rzeką Wzgórze Zamkowe (Schlossberg), czyli wysoka na 473 metry zalesiona góra, z której rozciąga się widok na wspaniałą panoramę Grazu. Droga na szczyt prowadzi przez dwie wyznaczone ścieżki spacerowe. Jedna z nich jest dość łagodna, z kolei druga dużo trudniejsza, jednak ze względu na piękne widoki na stare miasto, stanowi sama w sobie zadanie dość przyjemne, choć wymagające niemałej kondycji. Jeśli jednak tego typu wędrówki są dla Ciebie zbyt uciążliwe, możesz za niewielką opłatą skorzystać z wykutej w skale oszklonej windy lub kolejki szynowej. Niezależnie jaką metodę dotarcia na szczyt wybierzesz, będzie czekać tam na Ciebie nie tylko piękny widok, ale również możliwość obejrzenia z bliska symbolu miasta – wieży zegarowej, która jako jedyna z dawnej twierdzy zachowała się w całości (niezdobyta przez lata twierdza została ostatecznie wysadzona przez wojska francuskie). Nieopodal wieży znajduje się głęboka niemal na 100 metrów studnia turecka. Schodząc ze wzgórza, na samym końcu schodów przy Murze (rzece) znajduje się stalowo-szklany budynek, a w nim znana i lubiana kawiarnia Insel Cafe.

Graz - okolice

Graz to stosunkowo niewielkie miasto (choć drugie co do wielkości w Austrii) w związku z czym nie posiada zbyt wielu „ukrytych” zakątków, znanych jedynie mieszkańcom miasta. Jest jednak kilka mniej lub bardziej oczywistych dla „lokalsów” miejsc, o których warto wspomnieć, gdyż może ich nie być w pierwszym lepszym przewodniku. Tym bardziej że leżą one nieopodal miasta, a nie w samym jego centrum. Takim miejscem jest położony 40 km od Graz wąwóz Barenschutzklamm. Jest to fantastyczna atrakcja dla miłośników pięknych widoków, górskich spacerów i obcowania z naturą (znajdują się tutaj a 24 wodospady!). Liczne ścieżki, drabinki i mostki nadają klimatu i ułatwiają wędrówkę. Zdecydowanie warto się tam wybrać! W poszukiwaniu smacznej kuchni również warto odjechać nieco dalej poza centrum miasta. Na obrzeżach Grazu, pod adresem Kehlbergstrase 83 znajduje się zajazd Grubers Kehlberghof. Skosztujesz tu dań kuchni regionu bazujących na sezonowych składnikach oraz napijesz się lokalnego wina. Jednak smaczne potrawy to nie wszystko – warto tu przyjechać ze względu na rozciągający się z tego miejsca piękny widok na panoramę miasta! A jeśli najdzie Cię ochotę na wysokiej jakości aromatyczną kawę, koniecznie wybierz się pod adres Schmiedgasse 11, gdyż tam znajduje się Buna Kaffee – kawiarnia prowadzona przez prawdziwych pasjonatów tego czarnego napoju.


Graz oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności