Tulon - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Tulon

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Tulon - informacje turystyczne

Tulon - informacje ogólne

Tulon to miasto portowe znajdujące się w południowej części Francji. Z małymi łódkami i pięknymi jachtami, miasto uznawane jest jako jeden z najładniejszych naturalnych portów we Francji. Ze względu na swoje położenie, Tulon jest głównym ośrodkiem morskim francuskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Znajduje się tutaj masywny port z francuską flotą. Jest to centrum marynarki od ponad 500 lat, a jako pierwsi z wartości tego korzystnego miejsca kotwiczenia, zdali sobie starożytni Grecy.

Spośród innych, bardziej turystycznych miast Francji, Tulon wyróżnia się wyjątkowymi atrakcjami, których nie zobaczysz nigdzie indziej. Wycieczka do tego miasta jest więc doskonałym pomysłem na odwiedzenie niezwykłego miejsca, dla tych, którzy nie lubią natłoku turystów. Tulon i większość jego atrakcji obraca się w tematyce morskiej, dlatego więc, najlepiej odwiedzać to miasto podczas letnich wakacji.

Tulon - zabytki

Niezaprzeczalnie każdy turysta odwiedzający Tulon powinien wybrać się na górę Mont Faron. Ogromna góra dawniej służyła jako punkt obserwacyjny do monitorowania ruchu morskiego w porcie oraz wrogich statków. To z tego punktu będziesz mieć najpiękniejszy widok na całe miasto. Na górę można dotrzeć dwiema drogami. Pierwsza opcja to kolejka linowa, a druga to wspinaczka stromą i wąską drogą. Mówi się, że droga do tej góry jest jednym z najtrudniejszych etapów corocznego wyścigu rowerowego Paryż-Nicea i Tour Mediterranean. Miłośnicy sportowych wyzwań, powinni rozpocząć wspinaczkę od strony zachodniej i podczas zejścia wybrać stronę wschodnią.

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę na górę Mont Faron kolejką, podczas zakupu biletu możesz kupić bilet łączony, który umożliwia również wejście do Musée Mémorial du Débarquement. Jest to muzeum i pomnik upamiętniające aliancką inwazję na wybrzeże Prowansji z 15 sierpnia 1944 roku. Jeśli interesuje Cię historia wojskowości, będziesz oczarowany prezentacjami różnych operacji i pól bitew wokół Tulonu, przedstawionych za pomocą interesujących map, modeli i fotografii. Zobaczysz tutaj wiele współczesnych mundurów, broni i sprzętu polowego, a kiedy wyjdziesz na zewnątrz budynku, zobaczysz sprzęt z amerykańskim czołgiem oraz niemieckimi działami przeciwpancernymi i lotniczymi pozostawionymi po bitwie.

Kolejną atrakcją pozostającą w tematyce morskiej jest muzeum marynarki czyli Musée de la Marine. Duże wrażenie robi już sama fasada budynku, ponieważ wejście to XVII-wieczna brama do arsenału. Wraz z z pobliską wieżą zegarową, jest zaledwie jednym z kilku budynków, które przetrwały bombardowanie podczas wojny. Wejdź do środka, aby obejrzeć stare statki, mapy i obrazy z XVII i XVIII wieku. Istnieje tutaj również galeria z artefaktami na temat pionierskiego okrętu podwodnego Gymnote, opracowanego w Tulonie w latach 80. XIX wieku.

Miłośnicy historii powinni również odwiedzić fortyfikacje Vaubana. Jest to grupa 12 ufortyfikowanych budynków i obiektów znajdujących się na pograniczu Francji, reprezentujących najlepsze dzieła Sébastiena Le Prestre de Vauban w XVII wieku. Obiekt został również umieszczony na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku.

Tulon - kultura i historia

W czasach rzymskich Tulon był znany jako "Telo Martius", potem Telo, Telonium i ostatecznie Tulon. Miasto zostało wymienione po raz pierwszy w "Trasie z Rzymu do Arles" Antoninusa w II wiek p.n.e.. Dla niektórych uczonych "Telo" pochodzi od greckiego "telaneion", co oznacza "miejsce opłaty" lub "rusztowania" lub od galijskiego bożka Telonium. Jeśli chodzi o "Martius", było to imię, którym Rzymianie odnosili się do koloru czerwonego - w Cesarskim Wieku w Tulonie często używane były fioletowe barwniki. Prawdziwe pochodzenie nazwy pozostaje jednak niepewne.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Toulon doświadczył licznych inwazji, został atakowany i plądrowany przez Arabów między ósmym a dwunastym wiekiem. Tulon był własnością wicehrabiów Marsylii, a następnie Karola Anjou i jego następców, aż do roku 1481, kiedy to miasto zostało przyłączone do Francji. Od 1514 roku, kiedy Ludwik XII zbudował w mieście ogromną wieżę aby obronić port, Toulon stał się główną bazą francuskiej floty na Morzu Śródziemnym. Wraz z Faronem ("latarnia morska" lub "punkt obserwacyjny") posiadał najbardziej zaawansowaną pozycję w obronie Prowansji. Punkt był wykorzystywany jako wieża obserwacyjna do monitorowania wrogich statków. Miejskie mechanizmy obronne miasta zostały dodatkowo ulepszone przez Henriego IV, a następnie ponownie pod rządami Ludwika XIV w latach od 1638 do 1715.

W czasach nowożytnych ważnym momentem w historii Tulonu było samozniszczenie dużej części floty francuskiej, aby zapobiec wpadnięciu jej w ręce Niemców. Dziś Tulon jest miastem turystycznym, które oferuje liczne atrakcje, w tym "stare miasto", a także plaże i okolice.

Tulon - życie nocne

Miasto żeglarskie Tulon ma tysiącletnią tradycję imprezowania w nocy. Poczuj klimat pięknych prowansalskich wieczorów. Pierwszym krokiem jest oczywiście przeprowadzenie metodycznego rozpoznania kawiarni i barów wokół portu i wzdłuż plaż. Jednym z najlepszych barów w Tulonie jest Le Chantilly. Ta historyczna brasserie została niedawno przejęta przez nowych właścicieli i odnowiona w stylu retro. Klienci Le Chantilly brasserie to mieszanka studentów i turystów, którzy spędzają tutaj czas od godziny lunchu do późnych godzin wieczornych. Le Chantilly jest otwarty w ciągu dnia na herbatę, naleśniki, lody i aperitify, ale serwuje również gorące posiłki. Bonusem jest miła obsługa i odkryty taras na jednym z najładniejszych placów w Tulonie.

Podobnie jak większość miast w Prowansji, centrum Tulonu nie jest znane ze swojego życia nocnego, ale Le Zinc przy ulicy 12 rue Molière, obok Opéra, pozostaje otwarty do późna i od czasu do czasu posłuchać tutaj można muzyki na żywo. Restauracje, bary w Le Mourillon oraz plaża to doskonałe destynacje na późne kolacje oraz drinki w klimatycznej atmosferze.

Tulon - ciekawe informacje

Uliczne targi to sposób na życie w Prowansji. Znajdujący się w Tulon Cours Lafayette pozwoli ci zapoznać się ze wszystkimi lokalnymi produktami oraz smakołykami. Jest to również doskonałe miejsce na zakup pamiątek. Cours Lafayette to długi deptak ciągnący się aż do portu, warty poświęcenia czasu, ilekroć się tutaj znajdziesz. Każdego ranka, z wyjątkiem poniedziałku organizowany jest tutaj targ ciągnący się wzdłuż ulicy. Przyjedź tu wczesnym rankiem, aby kupić świeżo upieczone ciasto i sok ze świeżo wyciskanej pomarańczy na śniadanie. Przeglądaj stoiska z owocami i warzywami, serem, oliwkami, rybami, przetworami, lokalną lawendą, kwiatami i ziołami, aby zasmakować prawdziwych, naturalnych, miejscowych przysmaków.

Tulon - okolice

Chyba nie ma lepszego pomysłu na leniwy, gorący dzień na francuskim wybrzeżu niż pójście na plażę. Na wschód od portu, przy Plages du Mourillon znajdziesz cztery szerokie, piaszczyste plaże. Wszystkie plaże są w kształcie podkowy, osłonięte długimi falochronami, które wchodzą do morza płytko i gładko. Na całym obszarze znajduje się 15 hektarów piasku, tuzin barów i restauracji oraz wiele innych atrakcji. Jeśli zdecydujesz się na spacer do plaży z centrum, nie zajmie ci to więcej niż 20 minut. Kierowcy aut, natomiast będą zadowoleni ze znajdujących się tutaj dużych, bezpłatnych parkingów. W letnie wieczory w Fort Saint-Louis odbywają się pokazy sztucznych ogni. W połowie sierpnia organizowane są tutaj również pokazy akrobatyczne zespołu francuskich sił powietrznych Patrouille de France.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności