Sofia - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Sofia

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Sofia - informacje turystyczne

Sofia - informacje ogólne

Sofia to stosunkowo rzadko odwiedzanym miastem w Europie. Być może wynika to z faktu iż Bułgaria przede wszystkim kojarzy się turystom z piaszczystymi plażami na drugim końcu kraju. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, okazuje się że Sofia ma wiele do zaoferowania – trzeba tylko spróbować to odkryć! Stolica i jednocześnie największe miasto Bułgarii położone jest w zachodniej części kraju u stóp masywu Witoszy. Sofia to najwyżej leżąca europejska stolica (550 m. n.p.m.) i jedno z najstarszych miast na kontynencie. W związku ze swoją bogatą historią, znajdziemy tu liczne zabytki, stanowiące nie lada gratkę nie tylko dla pasjonatów historii. Sofia to również miejsce, w którym można rozkoszować się długimi spacerami po ulicach i zakątkach miastach z obowiązkowymi przerwami na filiżankę czarnego płynu w jednej z okolicznych kawiarenek. Sofia to również nowoczesna stolica, która stara się nie ustępować tym zachodnim – znajdziemy tutaj galerie handlowe, sklepy, centra biznesowe, kina, teatry i wszystko to, co niezbędne jest do funkcjonowania w europejskiej stolicy. Również okolice Sofii są nietuzinkowe – wokół miasta znajdują się źródła mineralne, ośrodki narciarskie, zbiornik Iskyr oraz jezioro Panczarewskie, w związku z czym można połączyć pobyt w stolicy Bułgarii z różnego rodzaju aktywnością, korzystając z oferty podmiejskich ośrodków.

Sofia - zabytki

Do najważniejszych zabytków Sofii zalicza się przede wszystkim Cerkiew Bojańską. Znajdująca się w dzielnicy Bojana - stara, prawosławna cerkiew wpisana została w 1979 roku na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zachwyca turystów przede wszystkim średniowiecznymi freskami, a dla mieszkańców Sofii stanowi pamiątkę po czasach bułgarskiej potęgi. Drugim bardzo ważnym miejscem jest powstała w VI wieku Cerkiew św. Zofii, która niegdyś pełniła funkcję meczetu dla mieszkających w Sofii muzułmanów. Świątynia stanowi połączenie stylu romańskiego z bizantyjskimi elementami. Kolejny ważny zabytek to Sobór św. Aleksandra Newskiego, neobizantyjska świątynia, wybudowana na przełomie XIX i XX wieku na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II. Odwiedzających zachwyca przede wszystkim freskami i pozłacanymi elementami. Kolejny ważny zabytek Sofii to Cerkiew św. Mikołaja, będąca jednym z przykładów przyjaźni bułgarsko-rosyjskiej. Najstarszą budowlą w mieście jest z kolei Rotunda św. Jerzego, która stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Sofii, między innymi dzięki datowanym na IX i X wiek freskom. Historyczną atrakcję stolicy Bułgarii stanowią pozostałości rzymskiej Serdiki, gdzie znajdują się resztki murów pamiętających VII wiek p.n.e. i miasto Traków. Mając kilka dni na zwiedzenie miasta, warto odwiedzić ZOO. Kolejne warte zobaczenia miejsca w stolicy Bułgarii to budynek Łaźni Mineralnych (znajduje się tu obecnie Muzeum Historyczne) oraz budynek Pałacu Kultury Narodowej (największy budynek na całych Bałkanach). Na końcu, warto wspomnieć o centrum miasta, które jest stosunkowo niewielkie, ale za to urokliwie – szczególnie charakterystyczne uliczki pokryte żółtymi płytkami.

Sofia - kultura i historia

Sofia to bardzo ciekawe miejsce dla miłośników szeroko rozumianej kultury. Znajdują się tutaj liczne muzea, galerie, teatry. Stolica Bułgarii to również miejsce wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych, a coś dla siebie znajdą tutaj również fani barów i klubów tanecznych. Jednym z ciekawszych miejsc jest z pewnością Muzeum Sztuki Socrealizmu i Komunizmu – znaleźć można w nim pamiątki po czasach Układu Warszawskiego w postaci pomników, obrazów czy filmów propagandowych. Warto odwiedzić również Muzeum Archeologiczne, przed którym o równych godzinach następuje uroczysta zmiana warty, natomiast w samym muzeum podziwiać można eksponaty sięgające nawet czasów antycznych, w tym m. in. rzymskie znaleziska z Serdiki. Miłośnicy obcowania z naturą powinni wybrać się z kolei do położonego na górskim masywie Parku Narodowego Witosza gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i wybrać się na długi spacer. Warto tutaj wspomnieć o kolejce liniowej, zapewniającej piękne widoki. Kolejne ważne miejsca na kulturalnej mapie Sofii to Teatr Narodowy im. Iwana Wzowa oraz Narodowa Galeria Sztuki i Muzeum Etnograficzne. Miłośnicy starych książek mogą wybrać się z wizytą do Biblioteki Narodowej im. Św. Cyryla i Metodego, datowanej na 1878 r., z kolei fani filmu, powinni zainteresować się odbywającym się cyklicznie w stolicy Bułgarii Międzynarodowym Festiwalem Filmowym. Zwolennicy nocnego życia nie powinni być zawiedzieni – poza architekturą i historią, Sofia to również (jak przystało na europejską stolicę) miejsce w którym nie brakuje knajpek, barów i klubów, gdzie można spędzić miło czas w towarzystwie lokalnej młodzieży oraz turystów, np. w barze By The Way.

Sofia - życie nocne

Będąc w Sofii obowiązkowo należy „zaprzyjaźnić” się nieco z lokalną kuchnią i jej specjałami. W końcu Bałkany to region, w który jeździ się m. im. właśnie po to, aby delektować się lokalnymi przysmakami. Jak na stolicę europejskiego państwa, ceny w restauracjach są dość przystępne, jednak szczególnie opłaca się odwiedzać małe, niepozorne bary i tawerny, w których można bardzo smacznie zjeść. Bułgarska kuchnia oferuje m. in. takie specjały jak sałatka szopska (ogórki, pomidory, papryka, cebula oraz owczy ser szopski), czorba (zupa z duszonym mięsem baranim i warzywami, przypominająca gulasz) czy baklawa (baaaaardzo słodkie ciastko, zresztą jak większość lokalnych słodyczy) czy sprzedawana w licznych piekarniach banica (pszenny placek z serem). Bułgarzy są ogromnymi miłośnikami kawy, dzięki czemu bez problemu dostaniemy ją w wielu wariantach, z kolei dużo mniejszą popularnością cieszy się tutaj herbata. Do śniadania lokalni mieszkańcy popijają ajran – połączenie wody, jogurtu i soli. Wieczorami króluje w stolicy Bułgarii piwo lub rakija – bardzo popularny napój alkoholowy, uważany w krajach południowosłowiańskich (w tym również w Bułgarii) za napój narodowy. Wyróżnić można wiele rodzajów tego mocnego trunku, w zależności od owoców z których został zrobiony, jednak w swojej najpopularniejszej wersji rakiję wytwarza się ze śliwek.


Sofia oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności