Sarajewo - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Sarajewo

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Sarajewo - informacje turystyczne

Sarajewo - informacje ogólne

Stolica niepodległej Bośni i Hercegowiny - Sarajewo - to miasto, które odegrało ważną rolę w historii. Miasto było świadkiem decydującej chwili, która wywołała wybuch pierwszej wojny światowej, lata rządów komunistycznych w ramach Jugosławii oraz własnej krwawej wojny domowej we wczesnych latach 90. Jednak od zakończenia wojny Sarajewo przechodzi poważną odbudowę i jest najszybciej rozwijającym się miastem w Bośni i Hercegowinie. Znane jest jako miasto tolerancyjne, celebrujące pokojową koegzystencję chrześcijan, muzułmanów i Żydów.

W Sarajewie spotkasz się z rożnymi kulturalnymi wpływami. Czasami może Ci się wydawać, że wędrujesz po targach w Stambule, innym razem - że przechadzasz się po Wiedniu. To dlatego, że na Bośnię wpłynęło imperium osmańskie, które rządziło od końca lat czternastych, a następnie Austro -Węgry, które przejęły kontrolę nad miastem pod koniec XIX wieku. Choć jest stolicą, Sarajewo utrzymuje autentyczność często traconą w obleganych przez turystów miejscach.

Sarajewo - zabytki

Zwiedzanie Sarajewa rozpocznij od spaceru po Starym Miescie. Przejdź przez Most Łaciński w kierunku Placu Bascarsija (znanego również jako Plac Pigeon). Historyczne Stare Miasto jest przyjemne i urocze, w jego obszarze znajdziesz wiele atrakcji. Popularnym miejscem, które należy odwiedzić, jest zbudowany w 1532 roku meczet Gazi Husrev-beg. Jest on największym historycznym meczetem w kraju, który reprezentuje centrum społeczności muzułmańskiej. Jest to przykład architektury osmańskiej, z której miasto jest dobrze znane. Na zewnątrz znajduje się piękny otwarty dziedziniec z fontanną do ceremonialnego mycia, a główne wejście zdobią skomplikowane islamskie wzory. Meczet posiada wiele kopuł, które są atrybutem meczetów osmańskich. Budynek został zniszczonych w czasie wojny domowej, ale dziś, po odbudowie, wygląda pięknie.

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń w Sarajewie było zamordowanie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Zabójstwo miało miejsce tuż nad Mostem Łacińskim, jednym z najstarszych mostów osmańskich w mieście, który prawdopodobnie powstał w połowie XVI wieku. Sam most jest mały, z trzema łukami i spiczastym szczytem pośrodku. Na północnym krańcu znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o historii Sarajewa, odwiedź Tunel Spasa. Działał on jako linia ratunkowa dla lokalnych Bośniaków podczas wojny domowej. Transportowanu nim żywność i broń podczas, gdy miasto było w stanie oblężenia. Tunel został zbudowany w maju 1992 r. przez armię bośniacką. Podczas gdy wszystkie drogi w mieście były blokowane przez Serbów, Bośniacy korzystali z tunelu, by połączyć się z obszarem kontrolowanym przez ONZ. Dziś znajduje się tu muzeum, a zwiedzający mogą wejść do niewielkiej części tunelu, aby doświadczyć tej ponurej historii.

Sarajewo - kultura i historia

Wydarzenia, które sprawiły, że nazwę "Sarajewo" można znaleźć w podręcznikach do historii, to: zabójstwo Ferdynanda i początek I wojny światowej, zimowe igrzyska olimpijskie w 1984 r. oraz oblężenie miasta poczas wojny jugosłowiańskiej. Początki Sarajewa sięgają czasów neolitycznych, kiedy miejsce to było kolebką tak zwanej kultury Butmiru. Wiadomo również, że Ilirowie mieli kilka osiedli w tej dolinie. Ilirowie byli rdzennymi plemionami, które żyły w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Następnie osiedlili się na tym obszarze Rzymianie, a po nich Słowianie. Osada Vrh-Bośna istniała w dolinie Sarajewa jako słowiańska cytadela od 1263 r., aż została zdobyta przez imperium osmańskie w 1429 r. Jednak dopiero w 1461 r. osada została nazwana Bosna-Saraj. Osmanie rządzili Bośnią przez pięć wieków, a Sarajewo rozwijało się jako ważne centrum kulturalne i handlowe regionu. Chociaż Isa-Beg Isaković był tym, który założył Sarajewo, jego następca - Gazi Husrev-beg - wywarł na Sarajewo większy wpływ. Podczas jego rządów wybudowano słynny meczet Gazi Husrev-beg's i kilka innych meczetów. Zbudował także pierwszą bibliotekę Sarajewa, madrasę, szkołę filozofii i wieżę zegarową (Sahat Kula) oraz wiele innych ważnych obiektów.

Po długim okresie rządów osmańskich imperium austro-węgierskie przejeło władzę nad Bośnią (1878-1918) i w tym czasie wiele budynków w Sarajewie zostało zbudowanych w rozpoznawalny, "austriacki sposób". Gdy pierwsza wojna światowa zakończyła austriacką koronę Bośni i Hercegowiny, miasto znalazło się w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców, później przemianowane na Królestwo Jugosławii. W 1941 r. Niemcy hitlerowskie najechały na Jugosławię, a Sarajewo zostało zbombardowane. Jugosłowiańscy bojownicy ruchu oporu dowodzeni przez Josipa Broża Tito, wyzwolili Sarajewo 6 kwietnia 1945 r., a Sarajewo stało się ważnym ośrodkiem regionalnym nowo utworzonej Jugosławii. W 1992 r. w czasie rozpadu byłego komunistycznego państwa Jugosławii Sarajewo było otoczone przez Jugosłowiańską Armię Narodową. Oblężenie Sarajewa i wojna w Bośni i Hercegowinie doprowadziły do wielu ofiar śmiertelnych i zniszczeń na dużą skalę. Dzisiaj Sarajewo jest w stanie powitać licznie przyjeżdzających turystów i zaprezentować wspaniałe atrakcje oraz swoje piękno.

Sarajewo - życie nocne

Życie nocne w Sarajewie jest naprawdę bogate, więc załóż imprezowe ciuchy oraz buty do tańca i bądź gotów na imprezę. Jeśli po spokojnym drinku w barze nadal masz ochotę na więcej, przyłącz się do ulicznych imprezowiczów, których znajdziesz w całym mieście. Bądź przygotowany - impreza może potrwać do świtu. Oprócz zwykłych wieczorów imprezowych - w piątek i sobotę - Sarajewo ożywa w czwartek na tak zwaną "noc studencką". W Sarajewie warto spróbować lokalnych brandy, produkowanych ze śliwek (śliwowica), orzechów włoskich (orahovaca), czereśni (visnavaca) i moreli (kajsija). Nie zapomnij również o najpopularniejszym z tutejszych alkoholi - rakiji. Możesz spróbować wielu różnych smaków tego lokalnego trunku w prawie każdym z barów i restauracji.

Sarajewo - ciekawe informacje

Stary Rynek w Sarajewie to idealne miejsce na zakup pamiątek. Znajdziesz tutaj szeroki wybór lokalnych sklepów oferujących ręcznie wykonywane produkty. Będąc tutaj, wstąp do restauracji serwującej lokalne jedzenie. Mało kto wie, ale tradycyjne potrawy Bosni i Hercegowiny są przepyszne! Spróbuj ćevapi, czyli mięsa mielonego uformowanego w kształty małych kiełbasek podawane ze świeżym chlebem, surową cebulą i sosem podobnym do kwaśnej śmietany. Nie opuszczaj Bośni i Hercegowiny bez spróbowania tego lokalnego smakołyku! Zaledwie kilka przecznic od Starego Miasta, obok Browaru Sarajevskaya znajduje się Pivnica HS. Jest to duża piwiarnia, serwująca lokalne piwa. Znajdziesz tutaj również pyszne jedzenie.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności