Praga - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Praga

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Praga - informacje turystyczne

Praga - informacje ogólne

Przechadzając się po zadbanych ulicach Pragi, oglądając migoczące witryny sklepowe kuszące luksusowymi produktami, mijając restauracje serwujące dania z całego świata i słuchając rozmów po angielsku, trudno uwierzyć, że to miasto jeszcze 30 lat temu było za żelazną kurtyną. Czeska stolica już od kilku lat jest najmodniejszym kierunkiem podróży i nic nie wskazuje na to, że tłumy turystów wkrótce stąd znikną. Można więc narzekać na rosnące ceny, długie kolejki i głośnych imprezowiczów. Albo można poszukać tej swojskiej Pragi. Z Krecikiem, knedlikami, brukowanymi uliczkami i nieśpiesznym sączeniem piwa. To pewne — jej odnalezienie nie zajmie Ci zbyt długo.


Praga - zabytki

Praga jest nazywana miastem stu wież. Jeżeli nie lubisz podążać utartymi szlakami, możesz po prostu wybrać się na spacer i spróbować policzyć je wszystkie. Jeśli jednak odwiedzasz to miasto po raz pierwszy, warto byś poznał praskie „klasyki” – miejsca, z których trochę wstyd nie przywieźć zdjęć.
Jednym z najpopularniejszych zabytków jest Most Karola. Cóż, armia turystów nie maszeruje tam bez powodu. Wybudowany w XIV wieku na Wełtawie kamienny most ozdobiony później trzydziestoma barokowymi rzeźbami do dziś zachwyca swoim pięknem. Przejdź się po nim wczesnym rankiem i podziwiaj spowitą we mgle, magiczną Pragę. Lub udaj się tam w ciągu dnia, kiedy most tętni życiem, lokalni artyści prezentują swoje talenty, a kramarze wystawiają najbardziej wymyślne pamiątki vyrobeno v České republice.
Zamek na Hradczanach to kolejna ikona Pragi. Górująca nad miastem dawna siedziba królów czeskich jest dziś oficjalną rezydencją prezydenta. Według niektórych wyliczeń to największy zamek na świecie (zajmuje powierzchnię siedmiu boisk do piłki nożnej)! Na terenie kompleksu znajduje się zachwycająca Katedra św. Wita. Ta misternie zdobiona świątynia budowana była przez 600 lat i jest jednym z najważniejszych przykładów architektury gotyckiej i neogotyckiej w Europie. Inną częścią kompleksu wartą odwiedzenia jest Złota Uliczka. Wzdłuż niej ciągną się urocze, małe domki z kolorowymi fasadami. OD XVI wieku zamieszkiwali je strzelcy zamkowi, handlarze i rzemieślnicy (w tym złotnicy — stąd nazwa), a następnie praska biedota. Według legendy można tu też było spotkać alchemików opracowujących metodę zamiany metali w złoto i, co ważniejsze, próbujących stworzyć eliksir życia. Zwróć uwagę na dom o numerze 22 – mieszkał w nim Franz Kafka.
Oczywiście, wizyta w Pradze nie byłaby kompletna bez kilku zdjęć na Rynku Staromiejskim. To prawdziwe serce miasta, które jednak bije teraz w turystycznym rytmie. Usiądź w ogródku jednej z dziesiątek restauracji i obserwuj chaotyczną chorografię, którą nieświadomie tworzą potulnie dreptający za przewodnikiem Azjaci, amerykańscy turyści śmigający na segwayach i lawirujący między stolikami czescy kelnerzy. A ten tłum, który zebrał się pod ścianą ratusza? Dołącz do nich, by obejrzeć 45-sekundowy pokaz poruszających się o pełnej godzinie figurek XV wiecznego zegara astronomicznego Orloj. Możesz też podziwiać rynek z góry, wdrapując się na wieżę ratusza. Piękne widoki gwarantowane.

Praga - kultura i historia

Jedni kochają jego prace. Inni uważają je za tanie prowokacje. Przespaceruj się po Pradze, oglądając rzeźby najpopularniejszego współczesnego czeskiego artysty i sam zdecyduj, po której jesteś stronie. David Černý – bo o nim mowa – lubi szokować, bawić i drażnić. Jedna z jego najbardziej kontrowersyjnych rzeźb to znajdująca się na dziedzińcu muzeum Franza Kafki fontanna „Sikające postacie”. Dwóch stojących naprzeciw siebie mężczyzn oddaje mocz na podstawę, która ma kształt Czech!
Umieszczona w pałacu Lucerna rzeźba „Koń” to zawieszony do góry nogami, a jakże, zdechły koń, na którym siedzi św. Wacław – patron Czech.
Pojedź do Žižkova (praskiej dzielnicy), zadrzyj głowę do góry i przyjrzyj się wieży telewizyjnej i umieszczonym na niej olbrzymim raczkującym niemowlakom. Černý przyozdobił konstrukcję z okazji uznania Pragi za Europejską Stolicę Kultury. Instalacja zebrała pozytywne komentarze.
W górę powinieneś również patrzeć, przechadzając się ulicą Husa. Nie przeraź się, nie jesteś świadkiem próby samobójczej! Zwisający z poprzecznej żerdzi mężczyzna to 220-centymetrowa rzeźba Zygmunta Freuda. Černý wykonał ją w 1993 roku i nazwał po prostu „Wisielec”.
Jedną z najnowszych prac artysty jest dedykowana innemu słynnemu prażaninowi – Kafce. Ruchoma rzeźba znajduj się przed galerią handlową Quadrio (ul. Spálená); ta olbrzymia instalacja składa się z 42 obracających się srebrnych warstw, które co kilka chwil układają się w 11-metrową głowę pisarza.


Praga - życie nocne

Gdyby w Czechach zabrakło nagle piwa, pewnie ogłoszonoby stan klęski. Czesi piją tego alkoholu najwięcej na świecie! A dokładnie – 156 litrów na osobę na rok. Będąc wiec w Pradze, rób to, co prażanie – pochyl się nad kuflem piwa. Udaj się do Praskiego Muzeum Piwa, które mimo swojej doniosłej nazwy jest po prostu pubem z kilkudziesięcioma rodzajami chmielowego trunku. Tutaj głowa może rozboleć od samego wybierania!
Aby spędzić miło czas, wpadnij do pubu... Zly Casy. To miejsce skupia największych praskich wielbicieli piwa. 48 marek lanych bursztynowych napojów pochodzących z lokalnych, małych browarów i dziesiątki zagranicznych butelkowanych trunków sprawią, że osiągniesz pirwanę. Miła atmosfera i ograniczone miejsce zmuszające do siedzenia blisko siebie gwarantują szybkie znalezienie przyjaciół od... kufla.
The Pub to z kolei propozycja dla tych, którzy sami chcą być swoimi barmanami. Napijesz się tam niepasteryzowanego piwa wprost z nalewaka umieszczonego przy Twoim stoliku.
Po tani pilzner i piękne widoki udaj się do ogródka piwnego w położonym na wzgórzu parku Letna. Spędź tam leniwe popołudnie, sącząc zimny napój i obserwując chylące się nad miastem słońce. Na zdraví!

Praga - ciekawe informacje

Witaj w Holešovicach – najmodniejszej dzielnicy Pragi. Miejsce to wciąż przechodzi proces rewitalizacji (czyt. jest hipsterskie), żegnając się ze swoją industrialną przeszłością i witając artystyczną przyszłość. Dzielnica niegdyś znana z pakowalni mięsa, dziś gości branżę kreatywną, start-upy i najlepsze kawiarnie w mieście. Spędź kilka godzin w Centrum Sztuki Współczesnej DOX (czeskiej odpowiedzi na Tate Modern) założonej w, a jakże, byłej fabryce. Galeria organizuje najlepsze wystawy w stolicy prezentujące prace czeskich i zagranicznych artystów.
Jeśli chcesz zabrać ze sobą ciekawe pamiątki, odwiedź ulicę Veverkovą, gdzie znajdują się boutiki młodych czeskich projektantów. Innym miejscem na zakupy jest olbrzymi Vnitroblock – połączenie kawiarni, modowego showroomu i centrum kulturalnego. Pod jednym dachem wypijesz espresso, przemierzysz sukienkę wschodzącego projektanta, weźmiesz lekcję tańca i obejrzysz film.
Po takich atrakcjach możesz odpocząć w pobliskim parku Stromovka lub Letna – najpiękniejszych zielonych terenach Pragi.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności