San Sebastiàn - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście San Sebastiàn

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

San Sebastiàn - informacje turystyczne

San Sebastiàn - informacje ogólne

Donostia (tak Baskowie nazywają San Sebastian) to jedno z najważniejszych miejsc baskijskiej części Hiszpanii i jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Położone nieopodal granicy z Francją, niespełna dwustutysięczne miasto nieprzypadkowo nazywane jest „perłą północy”. Zachwyca tutaj niemal wszystko – piękne plaże, wzgórza, klify, smakowite pintxos… Nieprzypadkowo w niektórych rankingach wymienia się San Sebastian jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy praktycznie każdej formy spędzania urlopu. Plaża Zurriola jest idealna dla amatorów surfingu, z kolei La Concha zachwyca podczas wieczornych spacerów. Stare miasto dzięki wąskim uliczkom i licznym, tętniącym życiem o każdej porze barom ma swój specyficzny urok. Jakby tego było mało, nie można nie wspomnieć o wzgórzach Urgull i Igueldo, między którymi znajduje się promenada – kolejne miejsce na ubogacony pięknymi widokami spacer. Co więcej, zwiedzając San Sebastian, ma się wrażenie, że na każdym kroku można spotkać tu bar lub restaurację. Trzeba przyznać, że jest ich tutaj wyjątkowo dużo, jak na stosunkowo niewielkie miasto, a ich kulinarna oferta przyprawia o zawrót głowy i rozkosz dla podniebienia. Spędzając urlop w tym mieście, nie da się chodzić głodnym!

San Sebastiàn - zabytki

San Sebastian to miejsce, które słynie z wielu atrakcji, jednak w pierwszej kolejności należy wymienić tutejsze plaże! A jeśli o plażach mowa, to zdecydowanie najważniejszą, najbardziej urokliwą jest Playa de la Concha lub po prostu La Concha. Mimo licznie wypoczywających tu, szczególnie w sezonie, mieszkańców San Sebastian oraz turystów, czas spędzony na tej najczęściej odwiedzanej plaży należy do bardzo udanych. Miejsce to szczególnie upodobały sobie rodziny z dziećmi. Będąc w San Sebastian poza sezonem, koniecznie wybierz się na spokojny spacer wzdłuż brzegu. Wspaniałe widoki gwarantowane! Drugą najważniejszą po popularnej „Muszli” plażą jest La Ondareta. Jest dużo mniejsza od La Concha, ale również ma swój urok i jest chętnie odwiedzanym miejscem. Spacerując wzdłuż brzegu, trafisz na „grzebień wiatru”, czyli Peine del Viento – specyficzną kompozycję trzech potężnych rzeźb w postaci powyginanych, żelaznych prętów, autorstwa Eduardo Chillidy. Należy wspomnieć również o plaży Playa de la Zurriola, która ze względu na swój luźniejszy charakter i wysokie fale, szczególnie przypadnie do gustu młodzieży oraz miłośnikom surfingu.

San Sebastiàn - kultura i historia

Popularne „starówki” stanowią serce wielu europejskich miast, jednak w przypadku San Sebastian stare miasto robi wyjątkowe wrażenie, choć… nic wyjątkowego się tutaj nie odbywa! Parte Vieja po prostu jest i żyje swoim życiem, którego rytm i klimat wyznaczają lokalni mieszkańcy do spółki z turystami. Stare miasto w San Sebastian nie należy do dużych – to raczej labirynt małych uliczek z gęsto usianymi barami, z których wydobywają się na zewnątrz odgłosy gwarnych, wesołych rozmów przy winie. To właśnie w tego typu barach nieodłącznym towarzyszem wina są pintxos, czyli baskijski odpowiednik tapas. Przekąski te najczęściej występują w formie małych bagietek z rozmaitymi dodatkami nabitymi na patyczek. Stare miasto słynie z niespotykanej koncentracji barów, knajpek i restauracji, w związku z czym można urządzić sobie tutaj prawdziwą kulinarną ucztę. Spacerując po Parte Vieja, zajrzyj na niewielki Plac Konstytucji (Plaza de la Constitution) – niegdyś znajdował się tutaj miejski ratusz, a na placu odbywały się corridy. Pamiątką po tych wydarzeniach są numerki na domach posiadających balkon od strony placu – ich właściciele wynajmowali je co zamożniejszym miłośnikom tego typu widowiska.

San Sebastiàn - ciekawe informacje

Oprócz pięknych plaż i klimatycznej starówki, San Sebastian skrywa jeszcze wiele interesujących miejsc, jak choćby znajdujące się po obu stronach plaży La Concha wzgórza, czyli Monte Urgull oraz Monte Igueldo. Wzgórze Monte Urgull wznosi się nad starówką oraz portem i na całym swoim obszarze stanowi park miejski. Na szczycie wzniesienia znajduje się wysoka na trzydzieści metrów figura Chrystusa, średniowieczne fortyfikacje oraz zamek Castillo de la Mota. To bardzo dobre miejsce na odpoczynek na łonie natury z zagwarantowanym pięknym widokiem. Wzgórze Monte Igueldo jest z kolei o tyle ciekawym, że na jego szczycie znajduje się park rozrywki. Poza tym również obfituje w zieleń i bardzo urokliwe widoki. Zupełnie innego rodzaju miejscem jest Aquarium, czyli oceanarium, którego najważniejszym punktem jest przeszklony tunel. Można obserwować w nim m.in. rekiny. Jeśli jednak zamiast spacerów po wzgórzach oraz podwodnego świata bardziej preferujesz podziwianie lokalnej architektury – koniecznie odwiedź Iglesia de San Vincento, czyli kościół św. Wincentego, w którym największe wrażenie robi znajdujący się w jego wnętrzu ołtarz. Wrażenie robi również barokowa bazylika Santa Maria del Coro.

San Sebastiàn - okolice

San Sebastian to miejsce, w którym wiele dzieje się przez cały rok, jednak wydarzeniem szczególnym i zdecydowanie najważniejszym dla miasta jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który od 1953 roku corocznie odbywa się pod koniec września. Jest to jeden z najważniejszych tego typu festiwali w Europie, a główną nagrodą dla twórców jest „Złota Muszla”. To jednak nie jedyne ważne dla miasta wydarzenie. Rokrocznie 20 stycznia o północy wznoszona jest na Placu Konstytucji flaga z herbem miasta, co oznacza początek 24-godzinnego festiwalu Tamborrada, w którego trakcie mieszkańcy miasta oddają się radosnej zabawie w rytm bębnów. „Nieco” dłużej miasto bawi się w sierpniu, kiedy odbywa się tutaj wielka 9-dniowa fiesta Semana Grande (Wielki Tydzień). W tym czasie całe miasto tętni życiem – odbywają się pokazy tańca i śpiewu, korridy, promowana jest kultura baskijska, rozstawione są stragany z lokalnymi przysmakami. Atrakcji jest wtedy tak dużo, że ciężko wszystkie wymienić! Jedną z ciekawszych jest na pewno odbywający się wtedy międzynarodowy konkurs fajerwerków. Jeśli będzie Ci natomiast dane odwiedzać San Sebastian w grudniu, to 21 dnia miesiąca odbywa się tutaj Dzień św. Tomasza, czyli święto produktów regionalnych.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności