Bergamo - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Bergamo

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Bergamo - informacje turystyczne

Bergamo - informacje ogólne

Bergamo to idealny pomysł na weekendowy wyjazd dla wszystkich, którzy są spragnieni prawdziwie włoskiej atmosfery. Jest to zaciszne i romantyczne miasteczko, do którego warto wybrać się ze swoją drugą połówką. Bergamo założyli Celtowie około 390 r. p.n.e. i to oni nadali miastu taką nazwę. Miasteczko położone jest na północy kraju, w Lombardii, nieopodal Mediolanu. Składa się z dwóch części – Citta Alta (stare miasto) i Citta Bassa (dolne miasto). Pod względem turystycznym sercem Bergamo jest wybijające się ponad dolne miasto, położone na wzgórzu, średniowieczne Citta Alta. Położenie Starego Miasta jest majestatyczne i z pewnością zrobi na każdym wrażenie.

Bergamo - zabytki

Górne Miasto jest otoczone pierścieniem renesansowych weneckich murów, w których znajdują się charakterystyczne dla miasta bramy. Mury zostały zbudowane w XVI wieku, a ich budowa trwała dwadzieścia siedem lat. Co ciekawe, według wstępnych szacunków, koszt budowy miał nie przekroczyć 40 000 dukatów, a ostatecznie wyniósł milion dukatów. Mury ciągną się na odległość 6 km i nigdy nie zostały wykorzystane w celu militarnym. W murach osadzone są cztery bramy (Świętego Augustyna, Świętego Jakuba, Świętego Aleksandra i Giuseppe Garibaldiego) i stanowią jedyne wejście do miasta górnego (nie licząc kolejki Funicolare). Najbardziej znaną bramą jest brama św. Jakuba, która jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania i doskonałym punktem obserwacyjnym. Brama św. Jakuba przeznaczona jest jedynie do ruchu pieszego. Z kolei brama św. Aleksandra położona od strony wzgórza San Vigilio z założenia miała stanowić drogę ucieczki w razie upadku miasta. Ciekawa historia łączy się z bramą Garibaldiego (pierwotnie nosiła nazwę bramy św. Wawrzyńca). Przez tę bramę w 1859r. wjechał Giuseppe Garibaldi wraz ze swoim oddziałem Strzelców Alpejskich, przyłączając w ten sposób Bergamo do Królestwa Piemontu i Sardynii. Ostatnia z bram – św. Augustyna – jest głównym wjazdem do Citta Alta. Wzdłuż murów ciągną się ścieżki, którymi warto udać się na spacer. Szczególnie atrakcyjna jest południowo-wschodnia część murów tzw. Platforma św. Andrzeja. Spacer nią jest niezwykle przyjemny, szczególnie ze względu na piękny widok na Citta Bassa.

Do Citta Alta można dostać się na pieszo jedną z czterech bram lub kolejką, która po włosku nosi nazwę Funicolare. W Bergamo znajdują się dwie takie kolejki szynowe. Druga z nich wozi turystów na wzgórze San Vigilio, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na miasto. Na wzgórze można dostać się również pieszo, co także jest warte polecenia ze względu na piękną perspektywę na miasto i możliwość podziwiania uroczych willi położonych na stokach góry. Na szczycie wzgórza San Vigilio znajdują się ruiny zamku, z których można podziwiać ośnieżone stoki Alp Bergamskich, położonych nieopodal miasta. Warto pojawić się tu o zachodzie słońca z butelką dobrego włoskiego wina. Piękne widoki i cudowne wrażenia, gwarantowane!

Bergamo ma do zaoferowania kilka unikatowych zabytków, które trzeba zobaczyć. Obowiązkowym punktem wizyty w Bergamo jest bez wątpienia Bazylika Santa Maria Maggiore. Kościół został wzniesiony w XII wieku, jednak jego najwspanialsze ozdoby pochodzą z czasów barokowych. Bazylikę zbudowali mieszkańcy Bergamo w podzięce Matce Boskiej, za ochronę ich od epidemii dżumy, suszy i głodu. We wnętrzu kościoła znajduje się niezliczona ilość rzeźb, detali i fresków, która bez wątpienia zachwyci każdego. Do środka prowadzą dwa portale – biały i czerwony. Każdego z wejść strzegą dwa lwy. W XV wieku do Bazyliki dobudowano kaplicę o przepięknej, bogato zdobionej fasadzie, której fundatorami był Bartolomeo Colleoni, stąd też nazwa Capella Colleoni. Colleoni poświecił kaplicę na swoje mauzoleum. Przed kaplicą znajduje się herb fundatorów kaplicy, którego potarcie przynosi szczęście i bogactwo. Drugim wartym zwiedzenia kościołem jest położona obok Bazyliki katedra św. Aleksandra.

Tuż obok kościołów znajduje się centrum średniowiecznego miasta, czyli Piazza Vecchia z zachowaną wieżą miejską, która obecnie służy turystom do oglądania panoramy miasta oraz biblioteką Angelo Mai z charakterystycznego białego marmuru. Na środku placu znajduje się XVIII-wieczna fontanna Contarini. Dookoła placu znajdują się liczne zaciszne brukowane uliczki, tworzące klimat włoskiego miasteczka. Warto zgubić się wśród nich choćby na godzinę i z wielu perspektyw oglądać ratusz. Będąc na Pizza Vecchia, nie można przegapić pizzerii Il Fornaio, która sprzedaje wyśmienitą pizzę na kawałki, ciętą nożyczkami. Dokładnego adresu nie trzeba podawać, bo tak smakowitej i kolorowej witryny sklepowej nie da się przegapić.

Bergamo - kultura i historia

Bergamo jest fantastycznie położonym miasteczkiem, które może być bazą wypadową nad jeziora Como i Garda oraz do malowniczych włoskich miast: pobliskiego Mediolanu i Werony lub dalej do Wenecji lub Genui.

Miejscem, które trzeba obowiązkowo zwiedzić, będąc w Bergamo, jest Rocca. Rocca di Bergamo to twierdza z parkiem, z której roztacza się piękny widok na dachy i wieże Citta Alta, jak również na dolne miasto. Twierdza jest również jednym z lepszych punktów widokowych na Alpy. Miejsce to nie jest zbyt popularne wśród turystów, dzięki czemu, można skryć się tu przed zgiełkiem głównych uliczek i w cieniu drzew ponapawać się pięknymi widokami.

Będąc w tej okolicy, koniecznie wstąp do klasztoru Convento di San Francesco, zbudowanego w XIII wieku. Klasztor składa się z dwóch dziedzińców otoczonych licznymi krużgankami. Większy dziedziniec nosi nazwę Łukowatego, zaś mniejszy nosi nazwę Dziedzińca Studni. Z tego drugiego roztacza się przepiękny widok na Alpy, który na pewno urzeknie każdego.

Oprócz Citta Alta, warto przespacerować się również uliczkami Citta Bassa. To tu toczy się codzienne, biznesowe życie miasta. W pięknych domach w pomarańczowych kolorach z brązowymi lub zielonymi okiennicami, swoje warsztaty mają lokalni rzemieślnicy. Warto przejść się uliczkami tego miasteczka, usiąść na poranną kawę i kanapkę lub słodkiego rogala w jednej z licznych kawiarenek, a wieczorem wpaść na kieliszek wina i wyśmienitą pizzę. Lubiący obcować ze sztuką na pewno nie zawiodą się galerią sztuki – Accademia Carrara, która zebrała obrazy takich mistrzów, jak Tycjan, Raffael czy też El Greco. Z kolei z całą pewnością na wszystkich zrobi wrażenie widok z dolnego miasta na górne miasto. Ponadto, jak w każdym włoskim mieście, zachwycające są wnętrza kościołów. Warto odwiedzić przynajmniej niektóre z nich.

Bergamo - ciekawe informacje

Bergamo to, oczywiście, również pyszne jedzenie. Wizytówką miasta jest ciastko polenta e oséi o charakterystycznym wyglądzie babeczki z małym, czekoladowym ptaszkiem na górze. Ponadto, będąc tu, trzeba spróbować ludowej potrawy - polenty robionej z kaszy kukurydzianej, podawanej z różnymi sosami. Dla osób nielubiących eksperymentować ze smakami znajdzie się tu oczywiście pizza – zarówno ta na cienkim cieście, jak również ta na grubym, sprzedawana na kawałki z najróżniejszymi dodatkami.


Bergamo oczami Moniki

Podróżuję intensywnie od czterech lat, w każdym miejscu na świecie potrafię znaleźć urok. Nie stronię od gwarnych miast, szczególnie tych, które zachwycają architekturą. Uwielbiam górskie wycieczki i wspinaczkę. Chętnie uciekam też nad wodę na chwilę relaksu. Podczas podróży szukam pięknych kadrów i lokalnych smaków. Na co dzień pracuję jako media planer. Od trzech lat prowadzę bloga montravels.pl.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności