Górne Miasto jest otoczone pierścieniem renesansowych weneckich murów, w których znajdują się charakterystyczne dla miasta bramy. Mury zostały zbudowane w XVI wieku, a ich budowa trwała dwadzieścia siedem lat. Co ciekawe, według wstępnych szacunków, koszt budowy miał nie przekroczyć 40 000 dukatów, a ostatecznie wyniósł milion dukatów. Mury ciągną się na odległość 6 km i nigdy nie zostały wykorzystane w celu militarnym. W murach osadzone są cztery bramy (Świętego Augustyna, Świętego Jakuba, Świętego Aleksandra i Giuseppe Garibaldiego) i stanowią jedyne wejście do miasta górnego (nie licząc kolejki Funicolare). Najbardziej znaną bramą jest brama św. Jakuba, która jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania i doskonałym punktem obserwacyjnym. Brama św. Jakuba przeznaczona jest jedynie do ruchu pieszego. Z kolei brama św. Aleksandra położona od strony wzgórza San Vigilio z założenia miała stanowić drogę ucieczki w razie upadku miasta. Ciekawa historia łączy się z bramą Garibaldiego (pierwotnie nosiła nazwę bramy św. Wawrzyńca). Przez tę bramę w 1859r. wjechał Giuseppe Garibaldi wraz ze swoim oddziałem Strzelców Alpejskich, przyłączając w ten sposób Bergamo do Królestwa Piemontu i Sardynii. Ostatnia z bram – św. Augustyna – jest głównym wjazdem do Citta Alta. Wzdłuż murów ciągną się ścieżki, którymi warto udać się na spacer. Szczególnie atrakcyjna jest południowo-wschodnia część murów tzw. Platforma św. Andrzeja. Spacer nią jest niezwykle przyjemny, szczególnie ze względu na piękny widok na Citta Bassa.
Do Citta Alta można dostać się na pieszo jedną z czterech bram lub kolejką, która po włosku nosi nazwę Funicolare. W Bergamo znajdują się dwie takie kolejki szynowe. Druga z nich wozi turystów na wzgórze San Vigilio, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na miasto. Na wzgórze można dostać się również pieszo, co także jest warte polecenia ze względu na piękną perspektywę na miasto i możliwość podziwiania uroczych willi położonych na stokach góry. Na szczycie wzgórza San Vigilio znajdują się ruiny zamku, z których można podziwiać ośnieżone stoki Alp Bergamskich, położonych nieopodal miasta. Warto pojawić się tu o zachodzie słońca z butelką dobrego włoskiego wina. Piękne widoki i cudowne wrażenia, gwarantowane!
Bergamo ma do zaoferowania kilka unikatowych zabytków, które trzeba zobaczyć. Obowiązkowym punktem wizyty w Bergamo jest bez wątpienia Bazylika Santa Maria Maggiore. Kościół został wzniesiony w XII wieku, jednak jego najwspanialsze ozdoby pochodzą z czasów barokowych. Bazylikę zbudowali mieszkańcy Bergamo w podzięce Matce Boskiej, za ochronę ich od epidemii dżumy, suszy i głodu. We wnętrzu kościoła znajduje się niezliczona ilość rzeźb, detali i fresków, która bez wątpienia zachwyci każdego. Do środka prowadzą dwa portale – biały i czerwony. Każdego z wejść strzegą dwa lwy. W XV wieku do Bazyliki dobudowano kaplicę o przepięknej, bogato zdobionej fasadzie, której fundatorami był Bartolomeo Colleoni, stąd też nazwa Capella Colleoni. Colleoni poświecił kaplicę na swoje mauzoleum. Przed kaplicą znajduje się herb fundatorów kaplicy, którego potarcie przynosi szczęście i bogactwo. Drugim wartym zwiedzenia kościołem jest położona obok Bazyliki katedra św. Aleksandra.
Tuż obok kościołów znajduje się centrum średniowiecznego miasta, czyli Piazza Vecchia z zachowaną wieżą miejską, która obecnie służy turystom do oglądania panoramy miasta oraz biblioteką Angelo Mai z charakterystycznego białego marmuru. Na środku placu znajduje się XVIII-wieczna fontanna Contarini. Dookoła placu znajdują się liczne zaciszne brukowane uliczki, tworzące klimat włoskiego miasteczka. Warto zgubić się wśród nich choćby na godzinę i z wielu perspektyw oglądać ratusz. Będąc na Pizza Vecchia, nie można przegapić pizzerii Il Fornaio, która sprzedaje wyśmienitą pizzę na kawałki, ciętą nożyczkami. Dokładnego adresu nie trzeba podawać, bo tak smakowitej i kolorowej witryny sklepowej nie da się przegapić.