Stuttgart - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Stuttgart

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Stuttgart - informacje turystyczne

Stuttgart - informacje ogólne

Badenia-Wirtembergia to nie tylko rozwinięty gospodarczo, ale również niezwykle interesujący od strony turystycznej region (a dokładniej kraj związkowy) Niemiec. Przyciąga w te strony pasmo górskie Schwarzwald, jezioro Bodeńskie, uzdrowisko Baden-Baden, klasztory w Górnej Szwabii, zabytki Konstancji i wreszcie - stolica regionu, czyli Stuttgart. Nazwa ta pochodzi od stadniny koni (Stutt to po niemiecku koń). Największe miasto południowo-zachodniej części Niemiec słynie przede wszystkim z przemysłu samochodowego (oraz znajdującym się tu muzeom: Mercedesa i Porsche), długiej i burzliwej historii (dzieje miasta sięgają czasów rzymskich), znajdującym się nieopodal źródłom wody mineralnej oraz wszechobecnej zieleni (ponad połowa obszaru miasta to parki, skwery i ogrody!). Położone w dolinie rzeki Neckar miasto zostało niemal całkowicie zniszczone wskutek bombardowań alianackich pod koniec II wojny światowej, jednak po latach udało się przywrócić mu dawny blask. Dziś, jest to przede wszystkim miasto przemysłowe (fabryki samochodowe), uniwersyteckie (uczelnie i instytuty badawcze) oraz medialne (siedziby radia, telewizji, wydawnictw). Turyści odwiedzają Stuttgart ze względu na możliwość odpoczynku na łonie natury, interesujące muzea (szczególnie dla fanów motoryzacji), ciekawe festiwale (Stuttgarcki Festiwal Piwa, Festiwal Wina Weindorf, festiwal tańca Sommerfest) oraz tłustą, szwabską kuchnie (szpecle, kiełbasy, pieczenie, kapusta) serwowaną w towarzystwie lokalnego piwa.

Stuttgart - zabytki

Co warto zobaczyć w Stuttgarcie? Przede wszystkim pałace, zamki i kościoły, bo to właśnie z tych zabytków słynie stolica Badeni-Wirtembergii. Jednym z ważniejszych z pewnością jest wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, barokowy Nowy Zamek, mający z założenia imitować słynny paryski Wersal. Zamek ten znajduje się przy najważniejszym placu w mieście – Schlossplatz. Niegdyś znajdował się tam dom króla Wirtembergii, z kolei dziś, umiejscowiono tu instytucje rządowe. Kolejnym ważnym pałacem jest położony na przedmieściach Stuttgartu, otoczony piękną przyrodą (warto wybrać się tu na spacer) SchlossSolitude, który pełnił niegdyś funkcje głównie reprezentacyjne. Należy wspomnieć również o pochodzącym z XIV wieku Starym Pałacu oraz o pałacu Ludwigsburg – barokowej rezydencji składającej się z 18 budynków i ponad 450 pomieszczeń! Ważnym zabytkiem jest również kolegiata Stiftskirche, czyli późnogotycki kościół klasztorny, charakteryzujący się nierównymi względem wysokości wieżami (można podziwiać w nim dzieła sztuki renesansowej).

Stuttgart - kultura i historia

Kojarzony głównie z przemysłem samochodowym Stuttgart, jest wbrew pozorom niezwykle zielonym miastem – dość powiedzieć, że ponad 50% powierzchni miasta to tereny zielone, z czego niemal 20% objęte jest ochroną krajobrazową. Na szczególną uwagę zasługuję rozległe tereny parkowe w kształcie litery „U”, które powstały niegdyś w ramach przygotowań do przeglądów sztuki ogrodnictwa. W ramach projektu Zielone U podziwiać można na przestrzeni 5,6 km kwadratowych m.in. ogrody pałacowe, park Rosenstein oraz ogród Leibfriedscher Garten. Jest to wspaniała, zielona przestrzeń, którą z pewnością docenią miłośnicy spędzania wolnego czasu na łonie natury. Warto wymienić jeden z ważniejszych parków w Stuttgarcie, znajdujący się na wzgórzu – Killesbergpark, w którym regularnie odbywają się imprezy przyrodnicze i festiwale ogrodnicze. Miłośników przyrody zainteresować może również oferta stuttgarckiego ogrodu botanicznego oraz Zoo Wilhelma. Jest to drugie co do ilości żyjących tu gatunków zwierząt zoo w Niemczech (większe jest tylko zoo w Berlinie). Tym, którzy mają ochotę na dłuższy spacer z widokiem na panoramę miasta w pakiecie poleca się wyprawę na wysokie na 500 metrów wzgórze Birkenkopf.

Stuttgart - życie nocne

Zaledwie 65 kilometrów od Stuttgartu znajduje się jeden z najpiękniejszych (jeśli nie najpiękniejszy) zamek w Europie - Hohenzollern Castle. Bardzo duży wpływ na jego urok ma wyjątkowe położenie – zamek ten znajduje się bowiem na szczycie góry Hohenzollern, mierzącej aż 855 m. n.p.m.! Średniowieczny zamek hrabiów Zollern został wybudowany już w XI wieku, jednak wskutek zniszczeń jakim uległ w trakcie całorocznego oblężenia w 1423 r. wymagał odbudowy. W odnowionym stanie przetrwał do końca XVIII wieku, po czym został ponownie odbudowany zarządzeniem króla Fryderyka Wilhelma IV. Zamek Hohenzollern stanowił uosobienie ideału średniowiecznego zamku rycerskiego, ponieważ władcy Prus chcieli widzieć zamek swoich przodków w możliwie jak najbardziej okazałej formie. Trzeba przyznać że udało im się zrealizować ten cel z nawiązką! Zamek po dziś dzień robi ogromne wrażenie, będąc inspiracją dla licznych fotografów, którzy przyjeżdżają z rozmaitych zakątków świata, aby dokonać robiącego jak największe wrażenie zdjęcia, najlepiej przy „akompaniamencie” mglistej, klimatycznej pogody (wiele takich zdjęć można znaleźć w Internecie, chociażby na Instagramie pod hasztagiem #hohenzollern). Klimatyczne położenie, neogotyckie wieże i baszty, zachwycające wnętrza, w których znajdują się liczne artefakty (m.in. korona cesarza Wilhelma II) – to wszystko sprawia, że Hohenzollern regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingach najpiękniejszych zamków świata.

Stuttgart - ciekawe informacje

Struttgart jest bardzo dobrze znanym miastem dla wszystkich fanów motoryzacji. To właśnie tu Karl Benz wynalazł pierwszy samochód, a Gottlieb Daimler pierwszy motocykl. W okolicach miasta znajdują się fabryki Mercedesa, Porsche i Maybacha oraz dwa bardzo ważne muzea – Muzeum Mercedesa oraz Muzeum Porsche. Wstęp do obu tych miejsc jest płatny i w zależności od zniżek kosztuje 5-10 euro. W Muzeum Mercedesa (budynek sam w sobie robi niemałe wrażenie) na odwiedzających czeka 9 kondygnacji, 16,5 tys. metrów kwadratowych, ponad 160 modeli aut z różnych lat oraz 1500 motoryzacyjnych eksponatów! Zwiedzanie zaczyna się od wjazdu windą na najwyższe piętro, a następnie, dzięki specjalnie zaprojektowanym, spiralnym schodom do wyboru są dwie trasy zwiedzania. Pierwsza pozwala podziwiać kolekcję chronologicznie - od najstarszych Mercedesów do nowoczesnych, prestiżowych modeli oraz sportowych bolidów Formuły 1. Druga, daje możliwość zwiedzania muzeum szlakiem wystaw tematycznych, pomijając chronologię. W Zuffenhausen, nieopodal Stuttgartu, znajduje się natomiast imponujący budynek, w którym mieści się Muzeum Porsche. Fani motoryzacji mogą poznać historię tej luksusowej marki, m.in. za pomocą nowoczesnych, interaktywnych ekranów jak również podziwiać kultowe modele samochodów, takie jak Porsche 356, 911 czy 917 (łącznie jest ich tu ponad 80). Jeśli ktoś myśli, że oba wspomniane muzea stanowią atrakcję tylko i wyłącznie dla „samochodziarzy” to jest w dużym błędzie – świetnie odnajdą się tam również osoby, które nie są z motoryzacją „za pan brat”.


Stuttgart oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności