Drezno - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Drezno

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Drezno - informacje turystyczne

Drezno - informacje ogólne

Drezno to tuż po Lipsku największe miasto Wolnego Kraju Związkowego Saksonii w Niemczech. Drezno leży na obu brzegach rzeki Łaby, głównie w Basenie Drezna, z dalszymi odnogami wschodnich Rudaw na południu, stromym zboczem łużyckiej skorupy granitowej na północy i Górami Piaskowca Łaby na wschodzie. Dzięki przyjemnej lokalizacji i łagodnemu klimatowi na Łabie, a także architekturze w stylu barokowym oraz licznym światowej sławy muzeom i kolekcjom dzieł sztuki, Drezno nosi nazwę „Elbflorenz” czyli Florencja Łaby. Drezno jest również jednym z najbardziej zielonych miast w całej Europie, a 63% miasta to tereny zielone i lasy.

Począwszy od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku, Drezno stało się kulturalnym, edukacyjnym i politycznym centrum Niemiec i Europy. Politechnika w Dreźnie jest jedną z 10 największych uczelni w Niemczech. Gospodarka Drezna i jego aglomeracja jest jedną z najbardziej dynamicznych w Niemczech i zajmuje pierwsze miejsce w rejonie Saksonii. Miasto jest zdominowane przez oddziały wielu firm high-tech, dzięki czemu często nazywane jest „Silicon Saxony". Według badań Hamburgische Weltwirtschaftsinstitut (HWWI) i Berenberg Bank z roku 2017, Drezno ma czwarte najlepsze perspektywy dla przyszłości wszystkich miast w Niemczech.

Drezno - zabytki

Drezno jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Niemczech. Zabytki królewskie należą do najbardziej imponujących budynków w Europie. Główne atrakcje to pobliski Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej, Rudawy i okolice Doliny Łaby i zamku Moritzburg. Najbardziej znaczącym budynkiem w Dreźnie jest Frauenkirche. Zbudowany w XVIII wieku, kościół został zniszczony podczas II wojny światowej. Pozostałe ruiny stanowią aktualnie wojenny pomnik. Nowo wybudowany kościół Frauenkirche w swojej architekturze posiada zwęglone kamienie ze zniszczonego kościoła zaadoptowane nowymi kamieniami jako przypomnienie zniszczenia z czasów II wojny światowej. W latach 1994 – 2005 kościół został ponownie przebudowany. Dzięki bogactwu muzeów, pałaców i innych atrakcji turystycznych w Dreźnie jest wiele rzeczy do zrobienia. Nie spędzaj całego wycieczki, śpiesząc między najważniejszymi punktami do zwiedzania. Poświęć trochę czasu na spacer po tarasie Brühla, podziwiaj rzekę z jednego z mostów i poczuj zapach róż w pięknych, miejscowych ogrodach. Jednym z najbogatszych i prawdopodobnie najstarszym muzeum publicznym w Dreźnie jest State Art Collection znajdujące się wewnątrz Pałacu Królewskiego. Pokazana jest tutaj m.in. bezcenna sztuka, bogato zdobione dworskie ubrania, robótki ręczne, nawet osobiste narzędzia ogrodnicze Augusta Mocnego. Wszystkie szczegółowe informacje dostarczone są dla odwiedzających również w języku angielskim. Oryginalna zielona krypta, w dużej mierze zniszczona wraz z resztą pałacu w czasie II wojny światowej, została zrekonstruowana. Miało to na celu umieszczenie w niej części niezwykłej kolekcji, zawierającej arcydzieła ze złota, srebra, biżuterii i kości słoniowej z XIV-XVIII wieku. Kolejnym majestatycznym pałacem popularny wśród turystów jest Zwinger. Zbudowany na początku XVIII wieku w centrum miasta, nad Łabą. Jest on jednym z najwspanialszych przykładów architektury barokowej w Niemczech. Na jego południowej stronie znajduje się majestatyczna Galeria Semper, a po bokach na wschód i zachód znajdują się cztery symetrycznie rozmieszczone pawilony: Wallpavillon i Nymphenbad (wanna z nimfami), z pięknymi fontannami i postaciami mitologicznymi.

Drezno - kultura i historia

Drezno jest centrum sztuki i kultury Niemiec. Scena kulturalna miasta skupia się na tworzeniu żywej symbiozy między historią oraz nowoczesnością. Dlatego miasto oferuje wiele możliwości docenienia sztuki, gdzie można przeżyć chwile niezapomnianej inspiracji. Niezależnie od pory roku, w której postanawiasz odwiedzać miasto, Drezno jest wspaniałym miejscem do korzystania z wielu klejnotów kultury i wyjątkowych wydarzeń. Jako jedno z wielu miast w Niemczech, również tutaj co roku organizowany jest targ bożonarodzeniowy. W Dreźnie jednak uznawany jest za jeden z najstarszych i najpiękniejszych. Streizelmarkt to miejsce, w którym warto skosztować słynnego Dresdner Stollen, czyli tradycyjnego ciasta owocowego. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest Internationales Dixieland Festival Dresden, czyli najstarszy i największy festiwal jazzowy w Niemczech. Pierwsza edycja odbyła się w 1971 roku i od tej pory jest stałym elementem europejskiej sceny jazzowej. Przez osiem dni i siedem nocy stolica Saksonii przyciąga do miasta około pół miliona fanów. Jednym z najciekawszych wydarzeń jest rejs łodzią po Łabie, podczas kiedy najstarsza i największa na świecie flotylla parowców staje się pływającą sceną, a zaproszeni goście mogą wejść na pokład. Punktem kulminacyjnym jest parada Dixieland przez centrum miasta, która kończy się pożegnalną sesją jazzową. Innym muzycznym festiwalem jest Drezno Music Festival — Dresdner Musikfestspiele. Odbywający się do roku w maju i czerwcu zrzesza wiele różnych typów muzyki w tym klasyczną oraz współczesną, prezentowana jest także muzyka światowa, jazz i taniec. Jedną z cech charakterystycznych jest to, że wybór repertuaru opiera się na konkretnym temacie przewodnim, który zmienia się co roku.

Drezno - życie nocne

Drezno ma długą historię jako stolica i rezydencja królewska dla elektorów i królów Saksonii, którzy przez stulecia dostarczali miastu kulturalnego i artystycznego splendoru. Dawniej miasto było znane jako „Jewel Box”, ze względu na barokowe i rokokowe centrum miasta. Amerykańskie i brytyjskie bombardowanie Drezna w czasie II wojny światowej zabiło około 25 000 ludzi, z których wielu było cywilami. Wydarzenie to zniszczyło całe centrum miasta. Po wojnie prace konserwatorskie przyczyniły się do rekonstrukcji części historycznego śródmieścia, w tym Katholische Hofkirche, Zwinger i słynnego Semper Oper.

Drezno - ciekawe informacje

Niezwykle ważnym obiektem na mapie Drezna jest Opera Semper. Zbudowana w 1841 roku przez niemieckiego architekta Gottfrieda Sempera, opera organizuje przedstawienia znanych artystów, takich jak Goethe, Shakespeare i Molière. Opera Semper została całkowicie zniszczona przez bombardowania aliantów w 1945 roku. Po rozległej odbudowie Opera została ponownie otwarta w 1985 roku. Zarezerwuj bilety i spędź wyjątkowy wieczór na jednym ze spektakli. Pamiętaj, że większość z nich jest dosyć oblegana, więc postaraj się zaplanować swój pobyt w Dreźnie oraz zarezerwować bilety odpowiednio wcześnie.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności