Braga - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Braga

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Braga - informacje turystyczne

Braga - informacje ogólne

Braga to małe miasto położone w północnej Portugalii, w podregionie Cavado. Jest z nim związane pewne portugalskie przysłowie: „Lizbona się bawi, Coimbra studiuje, Braga się modli, a Porto pracuje”. Z całą pewnością Bragę można określić jako najbardziej „religijne” miasto w Portugalii, co niesie też za sobą pewne walory turystyczne – liczne kościoły, kaplice czy figurki nadają miastu specyficznego, sakralnego klimatu. Początków istnienia Bragi należy szukać już w czasach starożytnych, gdyż w pierwszych wiekach przed naszą erą osiedlali się tutaj Celtowie, a następnie Kartagińczycy i Rzymianie. Kilka wieków później miasto zamieszkiwali Arabowie, a w 1040 roku Bragę odbił Ferdynand I Kastylijski. Mało osób wie o tym, że w latach 1093-1147 Braga była stolicą Portugalii i jednocześnie siedzibą prymasa kraju. Miasto przez wieki stanowiło najważniejszy ośrodek życia religijnego w państwie, co owocowało wznoszeniem coraz to większej liczby świątyń. Spacerując po Bradze, co chwilę napotykać będziesz kościoły, kapliczki, fontanny, place. Ze względu na burzliwą historię, mieszają się tutaj rozmaite wpływy architektoniczne – celtyckie, rzymskie, arabskie. Z całą pewnością można stwierdzić, że spacer po tym mieście stanowi pewnego rodzaju „podróż w przeszłość”.

Braga - zabytki

Braga nazywana jest często „portugalskim Rzymem”. Skąd to porównanie do stolicy Włoch? Z jednej strony ze względu na swoją historię – to portugalskie miasto przez kilka wieków stanowiło siedzibę biskupa. Z drugiej – ze względu na liczne kościoły i fontanny, które podobnie jak w Rzymie, stanowią w dużej mierze o krajobrazie i klimacie miasta. W liczącej nieco ponad 100 tys. mieszkańców Bradze znajduje się ponad 30 kościołów. Jednym z najważniejszych do odwiedzenia miejsc sakralnych jest pochodząca z XI w., romańska katedra Se – obok katedry w Lizbonie najstarsza w Portugalii. Ze względu na swoje rozmiary i wygląd robi bardzo duże wrażenie na turystach i przypomina czasy świetności Bragi. Ważnym miejscem jest również Pałac Arcybiskupi wraz z XVIII-wieczną fontanną i urokliwym ogrodem Jardim de Santa Barbara. Obok sanktuarium Bom Jesus do Monte, to właśnie wymienione dwa miejsce stanowią punkty obowiązkowe dla każdej osoby wizytującej Bragę. Jeśli wyjątkowo interesujesz się architekturą sakralną, odwiedź również XII-wieczny, barokowy Kościół św. Krzyża, czyli Igreja Santa Cruz oraz niewielki, ale urokliwy kościół Sao Joao do Souto.

Braga - kultura i historia

Choć Sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Gór) nie znajduję się w samym centrum Bragi, a w położonym kilka kilometrów dalej miasteczku Tenoes, nie można tego miejsca pominąć. To właśnie tutaj zjeżdżają się bowiem pielgrzymi nie tylko z Portugalii, ale również z innych europejskich państw. Znajdujące się na zalesionym wzgórzu Monte Espinho sanktuarium powstało na przełomie XVIII i XIX wieku w miejscu, gdzie niegdyś stał krzyż stanowiący cel pielgrzymek lokalnej (i nie tylko) społeczności. Najważniejszą atrakcję stanowią tutaj bez wątpienia monumentalne, granitowe schody, które mają stanowić symbol wędrówki do nieba. Otoczone są kaplicami, fontannami oraz figurami – elementami drogi krzyżowej. Centralna część schodów przedstawia pięć zmysłów człowieka, z kolei ich najwyższej położony fragment symbolizuje trzy cnoty człowieka: wiarę, nadzieję i miłość. Jeśli masz ochotę podziwiać rozciągający się ze szczytu widok na piękną okolicę, a spacer po wysokich, liczących 500 stopni schodach nie jest tym, czego oczekujesz od urlopu (podobno niektórzy pielgrzymi pokonują tę drogę na kolanach!), zawsze możesz skorzystać
z uruchomionej w 1882 roku kolejki szynowo-linowej. Tym bardziej że koszt przejazdu w jedną stronę to nieco ponad 1 euro.

Braga - ciekawe informacje

Braga to nie tylko kościoły i fontanny. W mieście znajduje się również wiele innych, bardzo ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Jednym z nich jest Arco da Porta Nova, czyli pochodzący z XVIII wieku łuk triumfalny, na którego miejscu w XVI wieku stała brama miejska. Ważną rolę odgrywają w Bradze place. Koniecznie musisz wybrać się na Plac Pałacowy, czyli Largo do Paco (otoczony starym pałacem biskupim) oraz Plac Republiki, czyli Praca da Republica, z umiejscowioną na środku fontanną, gdzie wieczorami odbywają się wodne spektakle. Wspomnieć należy również o dwóch klimatycznych pałacach, które znajdują się w Bradze. Pierwszy z nich to XVII-wieczny Pałac Biskajczyków (Palacio dos Biscainhos). Można w nim zobaczyć alezujos, czyli portugalską sztukę tworzenia obrazów za pomocą płytek ściennych. Drugi ważny pałac to XVIII-wieczny, barokowy Palacio da Raio, który zaprojektował słynny architekt Andre Soares. Coś dla siebie znajdują również miłośnicy odpoczynku na łonie natury. Poza znajdującym się w mieście Ogrodem Św. Barbary warto wybrać się do położonego nieopodal Parku Narodowego Peneda Geres. Zachwycisz się tym miejscem! Jest to jedyny park narodowy w Portugalii. Urzeka swoim spokojem, bardzo bogatą szatą roślinną oraz licznymi rzekami, strumieniami i wodospadami.

Braga - okolice

Będąc w Bradze, musisz koniecznie skosztować francesinhy! Jest to portugalska kanapka, pochodząca z regionu Alentejo, której narodziny datowane są na 1960 rok. Porto i Lizbona prześcigają się w swoich odmianach tego specjału, jednak jedną z najlepszych można dostać właśnie w Bradze. Czym jest francesinha? Jest to wyjątkowo „mięsna” kanapka przygotowana na chlebie (i na tym kończą się podobieństwa z naszą tradycyjną, polską kanapką), zawierająca warstwę steku, suszonej na mokro szynki, kiełbasy i sera. Często używa się do jej przygotowania dwóch rodzajów kiełbas – wędzonej linguica z czosnkiem i papryką oraz świeżej, pochodzącej z Francji chipolata. Na wierzchu kanapki położony jest ciepły plaster pomidora przykryty roztopionym serem. To jednak nie wszystko! Franceshinę podaję się z sosem piwnym i frytkami. Ciężko przejść obok tego specjału obojętnie! Inne ciekawe potrawy regionu Minho, których możesz spróbować w Bradze, to m.in. papas de sarrabulho – bardzo sycąca, ziemniaczano-mięsna zupa, podawana szczególnie zimą i rzadko spotykana w innych częściach Portugalii oraz caldo verde – kolejna, bardzo popularna w tym regionie zupa z kapustą galicyjską, ziemniakami oraz kiełbasą chorizo. Omawiając kulinarne aspekty tego regionu, nie należy oczywiście zapominać o bogatej ofercie lokalnych win, z których słynie Portugalia.


Braga oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności