Zadar - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Zadar

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Zadar - informacje turystyczne

Zadar - informacje ogólne

Wygrzewające się w świetle jednego z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie stare miasto Zadar w Chorwacji jest całkowicie przepełnione historycznym dziedzictwem. Ten niewielki kawałek ziemi jest prawie całkowicie otoczony kamiennym murem obronnym. Zadar może poszczycić się przepięknymi, zabytkowymi kościołami, na które zdecydowanie będziesz musiał poświęcić więcej niż jeden dzień zwiedzania.

W Zadarze spędzisz wspaniały czas, przechodząc od jednego zapierającego dech w piersiach obiektu architektonicznego do drugiego. Po drodze dowiesz się o różnych cywilizacjach, które zamieszkiwały te budynki. Zadar to miasto, którego urokiem zachwyca się prawie każdy przyjezdny. Odwiedź więc ten niezwykły kawałek Chorwacji dzięki jednemu z wielu połączeń autobusowych FlixBusa!

Zadar - zabytki

Pomimo tego, że Zadar oferuje bogactwo atrakcji, jest to wyjątkowo łatwe miasto do zwiedzania pieszo, po części dzięki wielu znakomitym, marmurowym, przyjaznym dla pieszych ulicach. Swoją wędrówkę po Zdarze możesz rozpocząć od Placu Narodowego (Narodni Trg). Od czasu jego wybudowania w XVI wieku jest to centrum życia publicznego. Do znajdujących się tutaj, ważnych atrakcji należy stara straż miejska (Gradska Straza), zbudowana w połowie XVI wieku. Po jej zachodniej stronie w XVIII wieku została dodana duża wieża zegarowa – warto zajrzeć do znajdującego się tutaj muzeum etnograficznego. Naprzeciw wieży znajduje się renesansowa miejska loggia (Gradska Loza), zbudowana w 1565 roku i tradycyjnie wykorzystywana jako miejsce ważnych publicznych wystąpień. Obecnie ten wspaniały stary budynek pełni rolę publicznej galerii sztuki i innych wystaw. Skieruj się następnie do słynnej katedry w Zadarze – katedry św. Anastazji. Jest to budowla, która przedstawia wyjątkowe połączenie różnych stylów architektonicznych. Pierwotnie zbudowana w IX wieku przez Bizantyjczyków, została przebudowana później w XII i XIII wieku w stylu romańskim. Szczególnie interesująca jest jej piękna fasada z trzema wejściami i licznymi łukami, a także dwoma pięknymi różanymi oknami. Koniecznie obejrzyj również uroczą dzwonnicę z XV wieku – wespnij się na górę, by podziwiać widok na Zadar.

Do jednej z najpopularniejszych atrakcji Zadaru należy instalacja artystyczna Morske Orgulje. Obecnie jest to jedna z najsłynniejszych chorwackich instalacji artystycznych. W rzeczywistości jest to gigantyczny instrument muzyczny, na którym melodie wygrywają fale. Składa się z serii podwodnych rur znajdujących się pod marmurowymi schodami, które schodzą do morza. Każda tuba tworzy inny ton i razem komponują fascynującą, choć nieco surrealistyczną ścieżkę dźwiękową. Warte zobaczenia jest także pobliskie Powitanie Słońca, czyli spektakularna, okrągła instalacja składająca się z 300 wielowarstwowych szklanych płytek, która ma za zadanie przedstawić cały układ słoneczny. Głównym elementem jest oczywiście słońce o średnicy 22 metrów. W ciągu dnia instalacja pełni funkcję baterii słonecznej natomiast w nocy mieni się różnymi barwami, zapewniając zapierający dech w piersiach wizualny akompaniament do Morskich Organów.

Będąc w Zadarze, wstąp również do Muzeum Archeologicznego oraz zobacz niezwykłe mury miejskie wraz z bramami. Najstarsza część została zbudowana przez Rzymian i znajduje się w pobliżu kładki wzdłuż wschodniej ściany, podczas gdy pozostałe sekcje zostały zbudowane głównie przez Wenecjan. Cztery bramy miasta są stosunkowo dobrze zachowane, aczkolwiek najważniejszą i najbardziej imponującą jest Brama Lądowa. Żadna wizyta w Zadarze nie jest kompletna bez zwiedzania tych wspaniałych starych murów miejskich i bram.

Zadar - kultura i historia

Po raz pierwszy, archeolodzy znaleźli ślady osadnictwa neolitycznego na obszarze dzisiejszego Zadaru, które datuje się na IX wiek p.n.e. Zadar został zdobyty przez Rzymian w ramach ich wielkiej ekspansji na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, która rozpoczęła się pod koniec 3 wieku p.n.e. Zadar uzyskał status rzymskiej kolonii. Miasto zostało zorganizowane zgodnie z typowym rzymskim systemem ulic, forum, termami, kanalizacją i systemem zaopatrzenia w wodę, które pochodziły z jeziora Vrana. Po rozbiciu Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Zadar stał się częścią Bizancjum. Miasto zyskało miano stolicy bizantyńskiej Dalmacji.

Kiedy na początku IX wieku Wenecja przeniosła się na wschodnie wybrzeże Adriatyku, Zadar był wyraźnie pożądanym celem. Od połowy XII do połowy XIV wieku Zadar stawiał ogromny opór wobec weneckiej dominacji. Wenecja kilkakrotnie podbijała Zadar, ale waleczni mieszkańcy za każdym razem odpierali atak. W XV wieku Zadar stawił czoła nowym zagrożeniom w postaci tureckich ataków. Wojna turecko-wenecka oraz tureckie ataki na miasto zniszczyły większość regionu. Jednakże wiele murów i wież, które zostałe wzniesione, aby chronić miasto przed Turkami, stoi do dziś.

Po upadku Wenecji w 1797 r. do Zadaru wkroczyły wojska austriackie. Po krótkim okresie francuskiej okupacji Austriacy powrócili i zostali aż do 1918 roku. Pod koniec I wojny światowej Zadar okupowany był przez Włochów, a ich posiadanie zostało potwierdzone przez Traktat z Rapallo w 1920 roku.

Po ponad dwudziestu latach do Zadaru wkroczyły wojska niemieckie, a miasto zostało ciężko zbombardowane w 1944 r., niszcząc prawie 60% półwyspu. 31 października 1944 r. Zadar stał się częścią Jugosławii. Miasto poniosło ciężkie straty w rozpadzie byłej Jugosławii. W latach 1991-1993 Zadar został ostrzelany przez wojska serbskie, odcinając miasto od Zagrzebia i okolic. Zniszczona została duża część miasta, a jego bezpieczeństwo pozostało niepewne, do momentu Porozumienia z Dayton z 1995 roku.

Zadar - życie nocne

Podczas ciepłych wieczorów w Zadarze wszyscy spotykają się na zewnątrz. Spacerowanie klimatycznymi uliczkami oraz siedzenie na ławeczkach daje możliwość zobaczenia, jak po zmroku wygląda to pięknie oświetlone miasto. Większość turystów skupia się jednak w obrębie centralnej części miasta. Przejdź się również nad wybrzeże, aby obserwować zachodzące słońce w miejscach takich jak jak Borik, Diklo i Kolovare. Większość wieczornych rozrywek w mieście przybiera formę relaksującego posiłku w jednej z wielu tradycyjnych restauracji, następnie kilku drinków w lokalnym barze, a potem szaleństwo w jednym z klubów. Latem do najpopularniejszych z nich należą Garden i Arsenal.

Zadar - ciekawe informacje

Główna ulica w Zadarze nosi nazwę Široka ulica (široka = "szeroka") i uważa się, że jest tak stara, a nawet starsza od samego miasta. Mieszkańcy jednak nazywają ją jej historycznym imieniem - Kalelarga. O ulicy powstała nawet popularna piosenka, która poświęcona jest jej znaczeniu dla mieszkańców Zadaru. Piosenka stała się sławna w całej Chorwacji. Jednym słowem, ta ulica to serce Zadaru.


Zadar oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności