Toruń - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Toruń

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Toruń - informacje turystyczne

Toruń - informacje ogólne

Toruń, jedno z najstarszych miast Polski oraz jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych, kulturalnych, naukowych, akademickich i turystycznych. Mawia się, że to miasto jest jak magnes – przyciąga urokiem starych budynków, które zachowały swój historyczny charakter. Wyjątkowe dziedzictwo kulturowe Torunia sprawiło, że toruński zespól miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czekają tutaj na Ciebie perły architektury oraz światowej rangi zabytki, a urok tego miasta sprawi, że zakochasz się w nim od pierwszego wejrzenia. Jeśli zdecydujesz się więc na podróż do Torunia jednym z naszych autobusów, gwarantujemy Ci niezapomnianą wycieczkę w przeszłość.

Toruń - zabytki

Kiedy dojedziesz do Torunia jednym z naszych autobusów, zwiedzanie powinieneś rozpocząć od Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Składa się on z trzech części: Starego Miasta, Nowego Miasta i Zamku krzyżackiego. Znajdują się tutaj najważniejsze obiekty Torunia, skrywające ciekawą i bogatą historię. Co więcej, Średniowieczny Zespół Miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świadczy to ogólnoświatowej randze tego miejsca. Na główniej ulicy Torunia znajdziesz wiele sklepów odzieżowych, restauracji, barów oraz sklepików sprzedających słynne toruńskie pierniki. Jeśli zaczniesz zwiedzanie od Starego Miasta, powinieneś wiedzieć, że jest to najstarsza część zespołu staromiejskiego, ogrodzona murami miejskimi od strony Wisły. To w tym obszarze znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia. W centrum Starego Miasta znajdziesz Rynek Staromiejski. Jest to najważniejszy plac miasta, który dawniej pełnił funkcje targowe, a wchodzący w jego skład Ratusz zachwyca swoim wyglądem i okazałością. Dziś mieści się tam Muzeum Okręgowe, a na jego dziedzińcu – odlana z żeliwa makieta starego miasta. We wschodniej części Rynku nie sposób nie zauważyć bogato zdobionej kamienicy pod gwiazdą. Warto zatrzymać się w tu i podziwiać liczne dekoracje i rzeźby umieszczone na budynku. Ta kamienica to prawdziwe dzieło sztuki. Schodząc, z Rynku Staromiejskiego w ulicę Marii Panny, znajdziesz Kościół Mariacki, czyli kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Gotycka budowla ze swoimi witrażami, malowidłami ściennymi, przepięknie zdobionymi ołtarzami i ambonami robi niesamowite wrażenie. Podczas spaceru Starym Miastem nie zapomnij wstąpić do domu Mikołaja Kopernika. Znajduje się tu Muzeum Okręgowe prezentujące eksponaty poświęcone astronomii oraz samemu Kopernikowi i jego rodzinie. Co ciekawe, całe miasto otoczone jest przez mury obronne, które zwłaszcza od strony Wisły, zachowały się w sporej części. Wieczorami spacerując wzdłuż oświetlonych murów, poczuć można niezwykły urok Starego Miasta. Znajduje się przy nich też słynna toruńska Krzywa Wieża, odchylona od pionu aż o 1,46 metra! Jeśli chcesz przekonać się sam, oprzyj się o jej frontowy mur jednocześnie dociągając pięty do ściany i wyciągając ręce przed siebie. Jeśli zdołasz utrzymać się w takiej pozycji dłuższą chwilę, możesz ruszać na dalszy podbój Torunia.

Najmłodszą częścią zespołu staromiejskiego jest Nowe Miasto. Nie zdziwi Cię zapewne fakt, że Nowe miasto, tak samo jak Stare posiada swój rynek – Rynek Nowomiejski. Na kwadratowym placu zlokalizowane są liczne kamienice: gotyckie, renesansowe, barokowe i klasyczne. Do najważniejszych z nich należą Apteka Pod Złotym Lwem i Gospoda Pod Modrym Fartuchem. Podczas spaceru po Nowym mieście nie przeocz Kościoła św. Jakuba i Dawnego Zbioru Ewangelickiego. Znajdziesz tam cenne zabytki z okresu gotyku.

Do jednego z najważniejszych zabytków Torunia należą ruiny zamku krzyżackiego. Zbudowany na planie podkowy, najwcześniejszy zamek krzyżacki wpisuje się również w kompleks Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Oprócz ruin zamku, zobaczyć można także jego podziemia i wnętrze.

Toruń - kultura i historia

Toruń to miasto przede wszystkim związane z Zakonem Krzyżackim. To właśnie Krzyżacy dali początek dzisiejszemu miastu, planując podbój plemion pruskich i tworzenie państwa krzyżackiego. Dlatego też rozpoczęto budowę zamku krzyżackiego i nadano prawa miejskie nowej osadzie – Nowemu Miastu, które zostało oddzielone od Starego Miasta murami obronnymi. Miasto powoli się rozrastało, aczkolwiek kryzys jaki powstał po zawarciu w 1411 roku I pokoju toruńskiego sprawił, że mieszczanie staneli po stronie Państwa Polskiego. Dało to początek polsko-krzyżackiej wojnie trzynastoletniej, która zakończyła się 19 października 1466 roku II pokojem Toruńskim, kiedy to Toruń wraz z Prusami Królewskimi wszedł w skład Państwa Polskiego.

Jako nowe miasto polskie Toruń szybko się rozwijał, a dobrobyt mieszczan zapewniał handel i dalszy rozwój urbanistyczny. 19 lutego 1473 roku przyszedł na świat najsławniejszy torunianin – Mikołaj Kopernik. Twórca teorii heliocentrycznej, która okazała się jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych.

W kolejnych latach Toruń przechodził przez ciężkie czasy oblegania przez wojska pruskie. I rozbiór Polski pozostawił miasto przy Polsce, II rozbiór natomiast przyłączył Toruń do Prus. Następnie na mocy traktatu w Tylży z 7 lipca 1807 roku Toruń został przyłączony do Księstwa Warszawskiego. Ostatecznie jednak 22 września 1815 roku Toruń powrócił do Prus.

Dopiero po I wojnie światowe, na mocy traktatu wersalskiego, Toruń został ponownie przyznany odrodzonej Polsce. Miasto skupiało w sobie wiele polskich organizacji społecznych i naukowych. Miasto ponownie zyskiwało na nowych inwestycjach. Budowano drogi, budynki użyteczności publicznej i otwierano konsulaty. Rozwijała się nauka i kultura miasta.

Toruń miał sporo szczęścia, gdyż cenne budynki historyczne nie zostały mocno zniszczone podczas tak burzliwej historii tego miasta. W czasach powojennych rozpoczęła się intensywna industrializacja miasta. Powstawało sporo zakładów pracy, budowano mieszkania, a po 1989 roku Toruń zaczął przyciągać licznych inwestorów jako obszar atrakcyjny pod względem turystycznym i naukowym.

Toruń - życie nocne

Studencki charakter Torunia sprawia, że jest wiele miejsc do wieczornego wyjścia i zabawy. W poszukiwaniu wieczorem rozrywki najlepiej udać się na starówkę, ponieważ to tam znajduje się centrum nocnych atrakcji. Po długim dniu spędzonym na zwiedzaniu na pewno masz ochotę na dobre jedzenie i drinka w jednej z toruńskich restauracji. Dla fanów kuchni japońskiej polecamy przede wszystkim restaurację Koi Sushi. Jeżeli poszukujesz jednak klimatycznej kawiarni z nietypowym wnętrzem wybierz się do Central Coffee Perks. Co ciekawe, na starówce, w miejscu, gdzie dawniej mieściła się Apteka Królewska, znajdziesz doskonały lokal na wieczorną kolację – restaurację Sowa. Będąc w tej okolicy, nie zapomnij wstąpić również do lokalu z najlepszą pizzą i burgerami w mieście – Loft 79. Natomiast na romantyczne wyjścia dla fanów kuchni polskiej polecamy pięknie urządzone lokale Róże i Zen oraz Karczmę Spichrz. W poszukiwaniu pysznych pierogów musisz się na pewno udać do słynnej Pierogarni Stary Toruń. Jeśli po kolacji zapragniesz rzucić w wir tanecznego szaleństwa, wybierz się do klubu Arsenał, Barani Łeb czy Dwa Światy. Natomiast dla fanów rockowej muzyki polecamy Lizard King czy Hard Rock Pub „Pamela”. Toruń to na pewno jedno z miast w Polsce, które nie zasypia. Spacerując po klimatycznych uliczkach starego i nowego miasta, zauważysz tłumy młodych ludzi poszukujących nocnej rozrywki.

Toruń - ciekawe informacje

Twój wyjazd do Torunia nie będzie zaliczony, jeśli nie spróbujesz toruńskich pierników. Słynny przysmak, którego tajemnica smaku związana jest z ponad 700-letnimi recepturami, znajdziesz w lokalnych cukierniach na każdym rogu. Mówi się, że ich niepowtarzalny smak pochodzi ze zbieranego nad Wisłą miodu, który dodawany jest później do wyrabianego ciasta. Najpopularniejszymi piernikami są Katarzynki, których kształt jest najprawdopodobniej symbolem sześciu połączonych medali.

Spacerując po Starym Mieści, natkniesz się na pewno na pomnik sympatycznego osiołka, którym zainteresowani są wszyscy turyści odwiedzający miasto. Stoi on w tym samym miejscu, w którym dawniej znajdował się miejski pręgierz. Dziś osiołek upamiętnia kary cielesne stosowane w XVII-XVIII wieku. Następną, podobną atrakcją jest posąg sympatycznego kundelka Filusia, trzymającego w pyszczku melonik. Nie zapomnij go pogłaskać po ogonku – podobno przynosi to szczęście.

Toruń - okolice

Jeśli nabierzesz ochoty na spacer nad Wisłę, wybierz się koniecznie na Bulwar Filadelfijski. Piękne nadbrzeże Wisły jest doskonałym miejscem, aby podziwiać widok zbiegu murów, które oddzielają Stare Miasto od rzeki Wisły. Co ciekawe, miejscu kręcono tu sceny do sławnego polskiego filmu „Rejs”.

Przechodząc mostem na drugą stronę Wisły, dojdziesz do Kępy Bazarowej, czyli wyspy przy lewym brzegu rzeki. Nigdzie indziej tak jak z tego miejsca można podziwiać niezwykłą panoramę Torunia, a umożliwia to umieszczona tam niewielka platforma widokowa. Warto przyjść tutaj także w nocy i podziwiać widok oświetlonego miasta.

Jeżeli zdecydujesz się jednak na chwilowy wyjazd poza granice Torunia, polecamy najbardziej znane uzdrowisko w Polsce – Ciechocinek. Znajdująca się tutaj słona woda w basenach, fontannach i wielkich tężniach ma właściwości lecznicze. Natomiast 64km od Torunia znjajdziesz rezerwat archeologiczny Biskupin. Warto zwiedzić to odrestaurowane osiedle sprzed ponad 2700 lat!


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności