Bazylea - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Bazylea

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Bazylea - informacje turystyczne

Bazylea - informacje ogólne

Położenie Bazylei nad Renem przyczyniło się do rozwoju miasta jako kluczowego ośrodka handlu i transportu. Dziś jest to globalne centrum przemysłu farmaceutycznego. Co więcej, Bazylea jest największym skupiskiem muzeów w kraju oraz miastem kultury. Co roku tysiące miłośników sztuki z całego świata przyjeżdża tutaj, aby odwiedzić słynny festiwal sztuki ART Basel. Bazylea może również pochwalić się pięknym Starym Miastem, nowoczesną architekturą i terenami reakreacyjnymi nad Renem.

Bazylea jest miastem, które znajduje się na granicy francuskiej, niemieckiej i szwajcarskiej, co dodaje jej wielokulturowego charakteru. Właśnie w tym miejscu szwajcarsko-francusko-germańskie korzenie są widoczne najbardziej, chociaż dominującym językiem jest szwajcarski niemiecki.

Poświęć cały jeden dzień na wędrówkę po brukowanych uliczkach wzniosłego i pięknego Altstadt w Grossbasel na południowym brzegu Renu. Delektuj się posiłkami w klimatycznych barach i restauracjach tuż nad rzeką. Znajdziesz tutaj najbardziej „codzienną” atmosferę miasta.

Bazylea - zabytki

Bazylea jest najstarszym szwajcarskim miastem uniwersyteckim. Do zabytków miasta należy duży rynek z bogato zdobionym ratuszem z czerwonego piaskowca i późnoromańsko-gotycką katedrą. Podczas spaceru po starym mieście będziesz mijał małe butiki, zabytkowe księgarnie i sklepy projektantów. Wstąp do Läckerli Huus, aby spróbować tradycyjnego miodu z tego regionu. Bazylea jest świadoma swoich tradycji i jednocześnie bardzo otwarta na świat. Znajduje się tu kilka nowoczesnych budynków zaprojektowanych przez renomowanych architektów, takich jak Herzog & de Meuron, Mario Botta, Diener & Diener i Richard Meyer.

40 muzeów sprawia, że Bazylea jest miastem o największej gęstości muzeów w kraju. Międzynarodowe muzea, takie jak Muzeum Sztuki w Bazylei, muzeum poświęcone żelaznemu rzeźbiarzowi Jeanowi Tinguely, Fondation Beyeler i Muzeum Kultury, przyciągają rzesze turystów, podobnie jak kilka galerii i kin. W Bazylei znajduje się między innymi orkiestra symfoniczna i orkiestra kameralna, a także teatr muzyczny z międzynarodowymi produkcjami. Szereg klasycznych i współczesnych przedstawień można zobaczyć na scenach Teatru Bazylea i Playhouse.

Bazylea - kultura i historia

Bazylea to stolica północnej Szwajcarii, leżąca nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese, gdzie spotykają się granice francuskie, niemieckie i szwajcarskie. Pierwotnie była celtycką osadą plemienia Rauraci. Nazwą „Basilia” najpierw określano rzymską fortyfikacji w 374 r. Na początku XV wieku, w 1460 roku papież Pius założył pierwszy w Szwajcarii Uniwersytet miejski. W 1501 roku Bazylea została przyjęta do Konfederacji Szwajcarskiej. Dzięki holenderskiemu uczonemu Desideriusowi Erasmusowi wykładającemu na uniwersytecie w latach 1521-29, miasto stało się centrum humanizmu i reformacji protestanckiej w Szwajcarii. Kontrreformacja przyniosła wykwalifikowanych robotników jako uchodźców z innych części Europy, a do XVIII wieku władza polityczna była w rękach gildii handlowych. W 1831 r. wiejska część kantonu zbuntowała się, ogłaszając niepodległość w następnym roku. W 1833 roku zorganizowany został Basel-Landschaft, czyli miasto tworzące Basel-Stadt.

Biegnąca na północ rzeka Ren dzieli miasto na dwie części połączone sześcioma mostami. Kleinbasel znajduje się na północy wraz z portem i częścią przemysłową oraz budynkami corocznych Targów Przemysłu Szwajcarskiego. Grossbasel to starsze, handlowe i kulturalne centrum na południowym brzegu, które zdominowane jest przez styl romański i gotycki. Znajduje się tutaj również monumentalna płyta Erasmusa, który jest tu pochowany. Inne godne uwagi budynki to późnogotycki ratusz lub ratusz z lat 1504-21. Kościół św. Marcina to najstarsza fundacja religijna w Bazylei, natomiast dawny kościół franciszkanów z XIV wieku mieści obecnie muzeum historyczne. Istnieją trzy zachowane średniowieczne bramy miejskie, z których 15-wieczny Spalentor (Brama Świętego Pawła) jest jednym z najwspanialszych tego typu obiektów w Europie. Nowe budynki uniwersyteckie zostały ukończone w 1939 r. Biblioteka uniwersytecka zawiera manuskrypty reformatorów religijnych: Marcina Lutra, Erasmusa, Huldrycha Zwingli i Philippa Melanchthona oraz aktów Rady Ekumenicznej. Galeria sztuki publicznej (Kunstmuseum Basel, założona w 1662 r.) ma bogatą kolekcję dzieł Hansa Holbeina Młodszego, Konrada Witza i Arnolda Böcklina, którzy mieszkali i pracowali w Bazylei.

Bazylea - życie nocne

Jako trzecie co do wielkości miasto w Szwajcarii, Bazylea oferuje wiele możliwości rozrywki dla turystów, którzy mają ochotę na zabawę po zmroku. Przeżyj szaloną noc w Bazylei i zobacz, ile przyjemności może Cię tutaj spotkać. The Bird's Eye Jazz Club jest prawdopodobnie jednym z najlepszych klubów jazzowych w Szwajcarii. Klub przyciąga wielu lokalnych i międzynarodowych wykonawców jazzowych. Jeśli jesteś wielkim fanem tego gatunku lub po prostu jesteś w nastroju na jazz, powinieneś wybrać się do Bird's Eye Jazz Club i obejrzeć niezapomniany występów na żywo. Kolejnym niesamowitym miejscem jest Hotel Cafe des Arts. Szczyci się on idealną lokalizacją na pięknym Starym Mieście. Miejsce w ciągu dnia jest przyjemną kawiarnią, natomiast w nocy staje się jednym z cekawszych miejsc w Bazylei. W otwartej od poniedziałku do soboty (godziny pracy mogą się zmieniać), stylowej Cafe des Artes udasz się w podróż do świata koktajli – w tym barze jest ich ponad 200! Bar ma również stoliki na świeżym powietrzu. Oprócz sączenia drinków goście mogą uczestniczyć w sesjach fortepianowych na żywo i występach jazzowych.

Bazylea - ciekawe informacje

Coroczny karnawał Fasnacht jest najważniejszą uroczystością dla mieszkańców Bazylei. W pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej karnawał rozpoczyna się tak zwanym Morgenstraich. O czwartej nad ranem zapalają się wszystkie światła w mieście i zaczyna się barwna parada ulicami. Karnawał trwa dokładnie 72 godziny, a zatem kończy się w czwartek o 4:00 rano. W tym czasie Fasnächtler (uczestnicy) biegają swobodnie po ulicach i restauracjach. Basler Fasnacht jest często określany jako „die drey scheenschte Dääg” czyli trzy najpiękniejsze dni.

Bazylea - okolice

Bazylea to również bardzo zielone miasto. Ogród Botaniczny, kilka parków i obszary przy brzegach Renu to doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek. Natomiast dom Etoscha w zoo oferuje spektakularny wgląd w namibijską sawannę. Około 16 km od Bazylei znajduje się największy w Szwajcarii park archeologiczny. Mieści się tu ponad trzydzieści zaskakujących, wyjątkowych i ekscytujących zabytków, które pozwolą Ci się przenieść w czasie. Znajduje się tutaj m.in. najbardziej imponujący rzymski teatr, atmosferyczny rzymski dom i muzeum oraz największa kolekcja antycznego srebra.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności