Lizbona - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Lizbona

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Lizbona - informacje turystyczne

Lizbona - informacje ogólne

Lizbona to stolica i największe miasto Portugalii, usytuowane w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Lizbona posiada status metropolii o globalnym znaczeniu oraz stanowi polityczne, gospodarcze i kulturalne centrum kraju. Przede wszystkim jest to jednak jedno z najpiękniejszych miast w Europie i coraz częstszy kierunek turystyczny. Lizbona zachwyca swoim klimatem, słońcem, urokiem, architekturą i kuchnią! Osobiście, nie znam ani jednej osoby, która po powrocie z Lizbony nie byłaby oczarowana tym miastem. Nic dziwnego! W mieście tym znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy spokojnych spacerów po mieście, których zachwycić może labirynt krętych, wąskich uliczek, jak również fani historii i zabytków oraz smakosze, zachwycający się portugalską kuchnią. Coś dla siebie z pewnością znajdą również zwolennicy nocnego życia, które upływa tutaj w rytmach fado, wywodzącego się z kultury portowej „portugalskiego bluesa”. Lizbona to miasto, które ciągle zaskakuje – ciężko je odkryć w weekend i zdecydowanie warto spędzić tam cały tydzień. Jednak nawet tak długi czas spędzony w stolicy Portugalii będzie niewystarczający, aby odkryć wszystkie jej sekrety.

Lizbona - zabytki

Lizbona to miasto, które zwiedza się głównie poprzez długie spacery po jej urokliwych dzielnicach, niekoniecznie z mapą zabytków w rękach. Warto czasem się tutaj zgubić i odkryć swoje „własne” miejsca – idealnie nadają się do tego pewne dzielnice Lizbony, które z pewnością warto odwiedzić! Pierwsza z nich to Alfama, czyli tradycyjna, średniowieczna dzielnica, której specyficznego klimatu nadają wąskie uliczki, zabytkowe budowle, dzieła street-artu, liczne kościoły oraz małe knajpki serwujące portugalskie wina. Jeśli zgubić się w Lizbonie, to przede wszystkim tutaj!;) Ważną dzielnicą jest również leżące na wzgórzu Bairro Alto, zamieszkała niegdyś przez arystokratów, a dziś stanowiąca centrum nocnego życia Lizbony. W dzień, na pewno warto odwiedzić punkt widokowy, aby zachwycić się panoramą miasta, z kolei w nocy – mamy tu do wyboru liczne bary i kluby, w których zgodnie bawią się mieszkańcy miasta oraz turyści. Dzielnica Chiado zarówno kiedyś jak i obecnie pełni głównie kulturalną rolę. Znajdują się tam m.in. ruiny klasztoru Karmelitów. Baixa to z kolei m. in. plac Rossio, plac Praca de Comercio oraz wiele miejsc i zabytków o znaczeniu historycznym. Wybudowana od nowa po trzęsieniu ziemi dzielnica zachwyca również swoją urbanistyką.

Lizbona - kultura i historia

Belem (według pełnej nazwy Santa Maria de Belem), to dzielnica, która w mojej ocenie zasługuje na osobny akapit podczas omawiania walorów Lizbony. Belem stanowiło niegdyś główny port miasta oraz miejsce, z którego w swoją wyprawę wyruszył Vasco da Gama. Dziś, jest to niemal osobne miasto, oddalone o kilka kilometrów od centrum Lizbony i przyciągające turystów zarówno zabytkami z listy światowego dziedzictwa UNESCO jak również smakiem słynnych, budyniowych ciasteczek – Pastel de Nata, produkowanych tu od niemal dwóch wieków i stanowiących jeden z przysmaków Portugalii! Spacerując po Belem, warto zobaczyć Klasztor Hieronimitów, będący wizytówką architektury manuelińskiej oraz Wieżę Belem, usytuowaną przy ujściu rzeki Tag do Atlantyku. Dzielnica obfituje w wiele innych zabytków i atrakcji, takich jak Pomnik Odkrywców, wieża Torre de Belem, pałac prezydencki czy ogród tropikalny. Zwiedzając Lizbonę warto poświęcić jeden dzień na zatopienie się w tą dzielnicę i poznanie jej dziedzictwa, a wieczorem – odwiedzić jedną z miejscowych restauracji.

Lizbona - życie nocne

Lizbona to miasto wyjątkowo obfitujące w zabytki - aby wymienić i opisać je wszystkie należałoby sporządzić osobny i bardzo długi artykuł. Chcąc zobaczyć chociaż część z nich, warto odwiedzić m. in. górujący nad miastem XII-wieczny Zamek Św. Jerzego, który w wyniku prac konserwatorskich stał się nie lada atrakcją dzięki pięknemu widokowi na centrum Lizbony. Innym ważnym turystycznie miejscem jest Katedra Se, czyli dzieło architektury romańskiej z wnętrzami wykończonymi w stylu rokoko. Chcąc lepiej zrozumieć fenomen muzyki fado, można odwiedzić Muzeum Fado, gdzie dowiemy się skąd tak w ogóle pochodzi ten gatunek muzyki i jakie ma dla Portugalczyków znaczenie. Lizbona to również wspaniałe pałace, spośród których wymienia się Palacio da Independencia, Palacio das Necessidades, Palac Ajuda, Pałac Belem (oficjalna siedziba prezydentów Portugalii) oraz Pałac Sao Bento (siedziba parlamentu). Ważnym miejscem dla Portugalczyków jest Panteon Narodowy, znajdujący się w starym kościele Santa Engracia i stanowiący miejsce uhonorowania i pamięci ważnych obywateli Portugalii. Znajduje się tu grób m. in. Vasco da Gamy oraz Henryka Żeglarza. Poza wartościami historycznymi, wspomnieć należy również o pięknym widoku na miasto, który rozpościera się z tego miejsca. Warto również odwiedzić lokalne Oceanarium. Jest bardzo interesujące i posiada ogromną ilość eksponatów.

Lizbona - ciekawe informacje

Portugalska kuchnia to przede wszystkim świeże ryby, (przede wszystkim dorsz, podawany często w formie pasztecików jako pastel de becalhau), owoce morza, tradycyjne owoce, lokalne wina oraz budyniowe ciasteczka – pastel de nata. Słodkości i kawa to zresztą tradycyjne śniadanie Portugalczyków. Ceny kawy na ogół są bardzo przystępne w związku z czym warto zrobić sobie kilka przerw w trakcie zwiedzania w jednej z licznych kawiarenek. Wieczorową porą, smak małej czarnej zastępują pyszne, portugalskie wina w tym na przykład słynne Porto. W większości restauracji serwowane są ryby w towarzystwie ziemniaków, warzyw i oliwy oraz owoce morza, podawane na różne sposoby. Będąc w Lizbonie, warto zajrzeć do Arigato Sushihouse w sąsiedztwie Oceanarium, gdzie w cenie 15 euro możemy skosztować sushi na zasadach szwedzkiego stołu. Owoców morza najlepiej spróbować w Cervejaria Ramiro, a słynnych ciasteczek w piekarni Antiga Confeitaria de Belem, przy czym należy wygospodarować sobie nieco czasu na stanie w kolejce;) Na kawę, warto z kolei wstąpić do Brasileira, gdzie bywał słynny poeta Fernando Pessoa.

Lizbona - okolice

Lizbona znajduje się w pobliżu pięknego wybrzeża, na którym znajdują się piękne piaszczyste plaże, oddalone o zaledwie kilka minut jazdy autobusem lub pociągiem. Istnieją dwa łatwo dostępne regiony przybrzeżne z Lizbony - Cascais-Estoril (na zachód od Lizbony) i Costa Caprica (na południe od Lizbony). Plaże w Lizbonie rozciągają się wzdłuż czterech bardzo różnych linii brzegowych, od nieskażonych plaż surfingowych po spokojne, przyjazne rodzinom plaże pełne atrakcji turystycznych. Plaże Lizbony można podzielić na cztery główne regiony:

  1. Linia brzegowa Estoril-Cascais - rozciąga się na zachód od Lizbony i oferuje przyjazne rodzinom plaże, popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, ale w szczytowym sezonie mogą one być zatłoczone. Te plaże są łatwo dostępne z Lizbony, połączone niedrogim pociągiem, dzięki czemu wybrzeże Estoril jest idealnym miejscem dla turystów pragnących wybrać się na jednodniową wycieczkę na plażę.
  2. Linia brzegowa Serra de Sintra - zapewnia wybrzeże dziewiczych plaż, które napotykają potęgę Atlantyku i sprawiają, że są fantastyczne do surfowania. Plaże te mają dziki i wytrzymały wygląd, prawie bez rozwoju turystycznego, ponieważ ich idylliczne otoczenie jest chronione przez park narodowy Serra de Sintra.
  3. Linia brzegowa Costa da Caparica - 15-kilometrowy, ciągły pas złotych piasków rozciągających się wzdłuż całej zachodniej strony Półwyspu Setubal. Region łączy w sobie wspaniałe, nieskazitelnie czyste plaże z modną sceną barową. Północny kraniec wybrzeża ma największy rozwój turystyczny, skupiony wokół popularnego kurortu Costa da Caparica.
  4. Linia brzegowa Serra da Arrábida - rozciąga się wzdłuż południowej strony Półwyspu Setubal. Malownicze plaże w Serra da Arrábida otoczone są stromymi, zalesionymi wzgórzami parku narodowego i oferują turkusowe i spokojne wody morskie. Region ten uważany jest za jedną z najpiękniejszych plaż w Portugalii, ale jest najdalej od Lizbony, a wynajem samochodu jest koniecznością.

Usługi na pokładzie zależne są od dostępności