Lipsk - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Lipsk

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Lipsk - informacje turystyczne

Lipsk - informacje ogólne

Miasto Lipsk znane jest od czasów średniowiecza ze znajdujących się tam targów i rynków leżących na Nizinach Saskich u zbiegu rzek Weisse Elster i Pleisse. Miasto zostało założone w XI wieku na skrzyżowaniu dwóch kluczowych szlaków handlowych - Via Imperii i Via Regia. Ta lokalizacja dała Lipskowi znaczną siłę handlową. Było więc naturalne, że podczas Świętego Cesarstwa Rzymskiego Lipsk zyskał miano siedziby międzynarodowych targów. Tradycja ta trwa do dziś w Leipzig Messe, czyli salach wystawowych zlokalizowanych na północ od miasta.
Miasto już od dawna jest centrum handlu, kultury i nauki jest także ważnym ośrodkiem handlu książkami (odbywają się tu m.in. Międzynarodowe Targi Książki). Mieszkańcami Lipska byli kompozytorzy Johann Sebastian Bach i Felix Mendelssohn, którym do dzisiaj dedykowane jest wiele turystycznych atrakcji.
Dziś Lipsk jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych we wschodnich Niemczech, a dzięki bogatemu dziedzictwu kulturowemu jest regularnie wymieniany jako jedno z najbardziej przyjaznych miast w Europie. W Lipsku jest wiele rzeczy do zobaczenia: zabytkowe budynki, wysokie wieże i miejsca przesiąknięte historią.

Lipsk - zabytki

Zwiedzanie Lipska najlepiej rozpocząć w centralnym, najbardziej popularnym miejscu, czyli na Starym Mieście. Przez wiele stuleci było to centrum życia miejskiego. Główny plac Starego Miasta zdominowany jest przez Ratusz Staromiejski (Rathaus) - renesansowy budynek wzniesiony w 1556 roku, uważany za jeden z najpiękniejszych budynków tego okresu w Niemczech. Asymetryczna wieża z barokową koroną umieszczona jest nad głównym wejściem, nad którym znajduje się zadaszony balkon służący do publicznych wystąpień, często z udziałem trębaczy w tradycyjnych strojach. Kolumnady wzdłuż frontu zbudowane zostały w 1907 roku, zastępując drewniane sklepy i stoiska, które kiedyś tu stały. Wewnątrz Ratusza znajduje się muzeum pełne artefaktów i obrazów z historii Lipska, od średniowiecznych jarmarków po „pokojową rewolucję” w 1989 roku. Duży plac przed Ratuszem jest miejscem targowiska dla rolników, a podczas licznych festiwali muzycznych znajduje się tutaj scena.
Lipsk jest również domem dla przepięknych kościołów takich jak kościół św. Tomasza czy św. Mikołaja. Ten pierwszy znajduje się na południowy zachód od Starego Rynku. Jest to siedziba słynnego na całym świecie Chóru Chłopięcego św. Tomasza. Kościół pochodzi z 1212 roku. Co więcej, Johann Sebastian Bach był chórmistrzem kościoła od 1723 do 1750 roku, a jego nagrobek znajduje się tutaj do dziś. Na małym placu obok kościoła stoi pomnik Bacha, upamiętniający jego lata jako chórmistrza. Naprzeciwko kościoła znajduje się Bosehaus, siedziba Instytutu Badawczego Bacha oraz archiwum Bacha. Kościół św. Mikołaja to natomiast przykład gotyckiej i barokowej twórczości. Ten wspaniały budynek był sceną dla poniedziałkowych demonstracji, które ostatecznie pomogły zjednoczyć Niemcy.
Podczas pobytu w Lipsku warto również odwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych czyli Museum Der Bildenden Künste. Jako że budynek muzeum został zniszczony podczas wojny, muzeum zamknięto na długi czas, by ponownie otworzyć je w 2004 roku. Teraz budynek prezentuje się jako ogromny szklany sześcian mieszczący się w centrum miasta przy ulicy Katharinenstraße. Znajdziesz tutaj eksponaty pochodzące z czasów średniowiecznych aż po dzień dzisiejszy. Jednym z obowiązkowych punktów muzeum jest dzieło mistrzów niemieckiego renesansu, takich jak Lucas Cranach the Elder i Frans Hals.

Lipsk - kultura i historia

Lipsk wpisał się na historyczną mapę w 1015 r. jako ufortyfikowane miasto Urbs Libzi. Jego korzystne położenie w środku równiny przecinającej główne szlaki handlowe Europy Środkowej stymulowało komercyjny rozwój miasta. Dodatkowe przywileje gospodarcze sprawiły, że Lipsk stał się najważniejszym niemieckim centrum handlowym około 1700 r., co z kolei przyczyniło się do rozwoju sieci dróg łączących się z miastem. Położenie geograficzne Lipska miała inną, mniej szczęśliwą konsekwencję - kilka ważnych bitew zostało stoczonych w mieście lub w jego pobliżu. Należały do nich dwie w Breitenfeld w 1631 i 1642 r., jedna w Lützen w 1632 r., oraz bitwa pod Lipskiem (lub Bitwa Narodów) w październiku 1813 r.
W ostatnich latach II wojny światowej jedna czwarta Lipska została zniszczona. Po zniszczeniach wojennych rekonstrukcja i odbudowa miasta została przeprowadzona w ramach komunistycznej polityki Wschodnich Niemiec. Pokojowe, ale masowe demonstracje obywateli Lipska pod koniec 1989 r. odegrały znaczącą rolę w zlikwidowaniu reżimu komunistycznego w Niemczech Wschodnich.
Lipsk jest ważnym ośrodkiem intelektualnym i kulturalnym. Uniwersytet w Lipsku pochodzi z 1409 roku. Miasto posiada również wiele muzeów, a miejscowe akademie sztuki dramatycznej, historii muzyki i grafiki znane są na całym świecie. Wśród bibliotek miasta najważniejsze to: Niemiecka Biblioteka Narodowa i Biblioteka Comeniusa, która jest największą w Europie biblioteką specjalizującą się w edukacji.

Lipsk - życie nocne

Wielu turystów odwiedzających Lipsk kieruje się do głównych klubów nocnych znajdujących się w centrum, a w szczególności uliczek Fleischergasse, Barfußgässchen i Klostergasse, tuż przy głównym placu na starówce. Ta popularna lokalizacja, znana również jako bar street, oferuje dziesiątki barów, kawiarni, restauracji i klubów. Wiele miejsc nie posiada ustalonych godzin zamknięcia, a więc pozostają otwarte i serwują alkohol przez całą noc.

Lipsk - ciekawe informacje

Ważną atrakcją Lipka jest znajdujące się tutaj ZOO. Nie jest to tylko atrakcja na jednodniowe wyjście dla dzieci, ale ZOO w Lipsku jest jednym z najlepszych w Niemczech, gdzie 850 różnych gatunków zwierząt żyje w siedliskach bardzo zbliżonych do ich naturalnych domów. Otwarte w 1878 roku ma zaszczyt być jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Niemczech, ale także jednym z najnowocześniejszych.
Atrakcja ta była pionierem nowych koncepcji, takich jak Gondwanaland. Jest to wnętrze o powierzchni 16 500 metrów kwadratowych, w którym temperatura wynosi 25 ° C, a wilgotność utrzymuje się na poziomie 65-100%. Gmach wspiera wszystkie tropikalne rośliny i zwierzęta, takie jak małpy wiewiórki, gigantyczne wydry oraz mnóstwo ryb, żółwi i żab.
Kolejną halą jest Pongoland, która została otwarta w 2001 roku i zapewnia siedlisko dla goryli, dwóch grup szympansów, bonobo i orangutanów o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych.

Lipsk - okolice

Około godziny jazdy samochodem od Lipska lub 45 minut pociągiem znajduje się miasto Torgau. Jest to jedno z najważniejszych miejsc związanych z Marcinem Lutrem i Reformacją. Było to centrum polityczne Reformacji, gdzie Luter napisał niektóre z jego najbardziej znaczących dzieł. Został tutaj opublikowany pierwszy protestancki śpiewnik, a protestanccy władcy podpisali Ligę Książęcą Torgau. Miasto jest zdominowane przez wczesny renesansowy zamek Hartenfels i to właśnie w jego skrzydle, zgodnie z ideami Lutra, powstał pierwszy protestancki kościół na świecie. Żona Lutra - Katharina von Bora - zmarła w Torgau, a jej nagrobek jest jednym ze skarbów kościoła św. Mariana. Dom, w którym zmarła w 1552 roku, został przekształcony w muzeum mieszczące się w jednym z ponad 500 późnogotyckich i renesansowych budynków w Torgau.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności