Jeśli masz problem z otwarciem strony, zadzwoń na +48 22 307 93 34 lub skorzystaj z FlixBus Google Assistant App.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§
i

Przepraszamy, nie znaleziono żadnego miasta

Zdaje się, że nie oferujemy przejazdów zgodnych z Twoim wyszukiwaniem. Zmień wyszukiwanie lub sprawdź naszą ofertę ponownie w przyszłości.

Co robić w Niemczech? 7 ciekawych pomysłów!

Niemcy jako miejsce docelowe wakacyjnego urlopu? Jak najbardziej! Choć ruch turystyczny zorientowany jest w Polsce przede wszystkim na ciepłe, południowe rejony, to warto czasem zwrócić uwagę na to, co oferują nam pod tym względem sąsiedzi. Za naszą zachodnią granicą znajduje się bowiem wiele niezwykle interesujących miejsc i atrakcji, o których większość osób w ogóle nie wie! Postanowiliśmy przedstawić 7 bardzo ciekawych sposobów na zwiedzanie Niemiec, przy czym celowo pominięte zostały miejsca i zabytki dokładnie opisane w każdym turystycznym przewodniku. Czas na zupełnie inne spojrzenie na największe niemieckie atrakcje. Co zatem ciekawego można robić w Niemczech? Zapraszamy do lektury!

Idź na imprezę w Berlinie

Monument in Berlin

W niemal każdym zestawieniu najbardziej imprezowych miast w Europie znajduje się Berlin! Nie od dziś wiadomo, że berlińskie kluby stanowią dużą inspirację dla właścicieli ambitnych dyskotek w wielu europejskich miastach. Stolica Niemiec przede wszystkim uznawana jest za kolebkę muzyki techno oraz wielu innych gatunków muzyki elektronicznej. W związku z tym znajduje się tutaj całe mnóstwo małych, undergroundowych klubów oraz dużych dyskotek. Największą renomą cieszy się klub Berghain, jednak nie jest łatwo się tam dostać. Inne bardzo ważne dla młodych mieszkańców Berlina kluby to: Watergate, Wilde Renate, ://about blank, Sisyphos czy Club der Visionaere (w sezonie letnim). Wschodni Berlin to przede wszystkim mniejsze, undergroundowe kluby i muzyka house, z kolei Berlin zachodni to głównie duże dyskoteki i współczesna muzyka taneczna. Warto wspomnieć o dwóch świetnych pubach, które w sezonie letnim przyciągają rzesze mieszkańców Berlina. Pierwszy z nich to Holzmarkt 25 – znajdujący się nad rzeką Sprewą kompleks knajpek i pubów oraz klimatycznych zaułków. Drugi to Klunkerkranich – bardzo przyjemna strefa z małymi knajpkami, znajdująca się na dachu jednej z galerii handlowych, a co za tym idzie, oferująca widok na panoramę miasta. Berlin to również bardzo koncertowe miasto – niemal każda europejska trasa światowych gwiazd muzyki traktuje stolicę Niemiec jako jeden z punktów obowiązkowych na koncertowej mapie Europy.

Zarezerwuj bilet autobusowy

Wypij piwo w Dortmundzie lub Monachium

Podróż do Monachium autobusem

Zwiedzanie Niemiec to nie lada gratka dla miłośników złocistego trunku! Przede wszystkim ze względu na odbywający się co roku w Monachium największy piwny festiwal na świecie – Oktoberfest. Każdej jesieni, przez ponad 2 tygodnie rodowici Niemcy oraz tysiące piwoszy z całej Europy spotykają się aby w specjalnie przygotowanych na ten cel namiotach, ubierając tradycyjne stroje (Dirnld w przypadku pań praz Lederhosen w przypadku panów) świętować w towarzystwie pełnych kufli piwa od uznanych, monachijskich browarów. Udział w Oktoberfest to również rozkosz dla podniebienia w postaci bawarskiej kuchni – pieczonego kurczaka i rozmaitych rodzajów kiełbas. Drugim ważnym punktem na piwnej mapie Niemiec jest Dortmund, gdyż to właśnie tutaj przez lata rozwijał się przemysł browarniczy. Wyrazem świetności dortmundzkiego piwowarstwa są zarówno bary z pełnymi półkami lokalnych piw, ale również powstałe w 2006 roku Muzeum Browarnictwa. Na miejscu znajdują się maszyny, które niegdyś służyły do wyrobu, pakowania, przechowywania oraz transportu piwa, jak również beczki, kadzie i szklanki. Co ciekawe, w przeciwieństwie do dużych, litrowych kufli rodem z Monachium, w Dortmundzie piwo pije się z małych szklaneczek  o pojemności 0,15 l. Dortmund oraz Monachium to niemieckie miasta, które każdy miłośnik piwa powinien bezwzględnie odwiedzić chociaż raz w życiu!

Podróż autobusem dzisiaj

Wybierz się w podróż zamkowym szlakiem

Zamek Neuschwanstein w Bawarii

Niemieckie zamki z powodzeniem mogłyby posłużyć jako temat do osobnego, bardzo długiego i bogatego w niesamowite fotografie artykułu! Miłośnicy tego typu turystyki doskonale wiedzą, że to właśnie w Niemczech znajduje się największe skupisko najpiękniejszych zamków na świecie! Ogromne wrażenie na odwiedzających robi Zamek Hohenzollern w Badenii-Wirtenbergii, zaledwie 30 km od Stuttgartu. Średniowieczny zamek hrabiów Zollern znajduje się na szczycie góry Hohenzollern, mierzącej 855 m. n.p.m.! Zamek jest tak imponujący, ponieważ miał według władców Prus stanowić uosobienie ideału średniowiecznego zamku rycerskiego. Kolejnym wyjątkowym tego typu miejscem w Niemczech jest Zamek Neuschwanstein w Schwangau, 45 km od miasta Kempten w południowej Bawarii. Zamek ten skrywa w swoich murach aż 35 km korytarzy oraz 200 pomieszczeń. Co prawda urządzonych jest jedynie 15, ale za to jak! Sala Śpiewaków czy Sala Tronowa robią na zwiedzających ogromne wrażenie! Za najlepszą rekomendację tego miejsca niech posłuży fakt, że zamek ten stanowił inspirację dla samego Walta Disneya podczas kreacji Zamku Śpiącej Królewny! Trzecim niezwykłym zamkiem w Niemczech jest Zamek Eltz, położony nad rzeką Mozelą, 35 km od Koblencji. XII-wieczna rezydencja rodu von Eltz to przykład późnogotyckiej, świeckiej architektury. Ze względu na swoje dolinne położenie zamek robi ogromne wrażenie podczas gęstej mgły, gdyż wygląda jakby wyrastał z okolicznego lasu. 

Zaplanuj teraz swoją podróż autobusem

Odwiedź najważniejsze stadiony piłkarskie

Niemcy to państwo znane z zamiłowania swoich mieszkańców do piłki nożnej, czego najlepszym wyrazem są pełne stadiony w trakcie meczów ulubionych drużyn. Jednym z najważniejszych niemieckich stadionów jest znajdujący się w Monachium stadion Allianz Arena, gdzie swoje mecze rozgrywa na co dzień jedna z najlepszych drużyn w Europie – Bayern Monachium (a wraz z nią – Robert Lewandowski). Stadion może pomieścić aż 75 tys. kibiców i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów. Kolejnym, ważnym obiektem jest Olympiastadion, czyli Stadion Olimpijski w Berlinie. Stadion ten powstał na potrzeby zaplanowanych na 1916 rok Igrzysk Olimpijskich, które w wyniku wybuchu wojny zostały odwołane. Dziś odbywają się tu mecze lokalnego klubu – Herthy Berlin oraz wydarzenia lekkoatletyczne. Stadion może pomieścić do 75 tys. widzów. Kolejne dobrze znane fanom piłki nożnej miejsce to Dortmund i stadion o nazwie Signal Iduna Park, gdzie swoje mecze rozgrywa największy rywal słynnego Bayernu, czyli Borussia. Westfalenstadion (Stadion Westfalii – oryginalna nazwa stadionu) jak nazywają go kibice, jest jednym z największych stadionów w Europie - może pomieścić aż 80 tysięcy widzów! Obiekt jest otwarty dla turystów, na których czekają profesjonalni przewodnicy, muzeum klubowe oraz sklep z pamiątkami.

Zarezerwuj bilet autobusowy

Zobacz „europejski Nowy Jork” 

Panoramę Frankfurtu

Frankfurt nad Menem to niemieckie miasto, które szczególnie znane jest z rozwiniętej sfery biznesu, jednego z największych w Europie lotnisk oraz słynnych targów. Położony nad Menem Frankfurt to miejsce, w którym swoje siedziby posiada wiele ważnych firm sektora finansowego, co ma znaczący wpływ na krajobraz miasta. Frankfurt nad Menem, ze względu na liczne drapacze chmur nazywany jest „europejskim Nowym Jorkiem” lub „europejskim Manhattanem”. W centrum miasta znajduje się bowiem aż dziesięć wieżowców, których wysokość przekracza 150 metrów! Lśniące, oszklone drapacze chmur robią bardzo duże wrażenie przypominając (oczywiście w nieco mniejszej skali) panoramę nowojorskiego Manhattanu. Na szczególną uwagę zasługuje mierzący 220 metrów Main Tower (turyści za niewielką opłatą mogą wjechać niemal na sam szczyt), Commerzbank Tower (mierzący 300 metrów najwyższy wieżowiec w całych Niemczech) oraz Messeturm (do 1997 roku najwyższy budynek w Europie). Drapacze chmur to jednak nie jedyna atrakcja Frankfurtu nad Menem. Na uwagę zasługuje również: zrekonstruowany po wojnie rynek Römerberg,  XIV-wieczna katedra św. Bartłomieja oraz dom autora „Cierpień młodego Wertera” – Wolfganga Goethego.

Zarezerwuj bilet autobusowy

Skosztuj regionalnej kuchni

W zależności od regionu Niemiec, który będziesz zwiedzać, napotkasz na różne potrawy i zwyczaje kulinarne. Przykładowo, zachodnia część Niemiec oraz Badenia-Wirtenbergia bardzo mocno przesiąknięta jest wpływem sąsiadów – Francji i Szwajcarii, w związku z czym bardzo dużą rolę w tamtejszej kuchni odgrywają warzywa. Zupełnie inne smaki napotkasz na południu Niemiec, gdzie dominuje tłusta kuchnia bawarska. W regionie Hesji króluje Grüne Soße, czyli zielony sos stanowiący mieszankę ziół i przypraw. Polewa się nim najczęściej potrawy mięsne, ziemniaki i szparagi. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do wyjątkowo „piwnych” Dortmundu i Monachium, tu pija się przede wszystkim cydr. W większości regionów Niemiec bardzo popularne są podawane na gorąco kiełbasy pod różnymi postaciami (we Frankfurcie są to słynne frankfuterki), które niezależnie od miejsca zawsze popija się piwem. Tradycyjne niemieckie potrawy, których warto spróbować będąc w tym kraju to eisbein (golonka z kapustą) oraz zupa z węgorza.  Popularne są również: knedle ziemniaczane, döppekuchen (popularny w regionie Eifel rodzaj placków ziemniaczanych z boczkiem i cebulą), precle oraz zupa ziemniaczana z kiełbasą i boczkiem. Jeśli od tłustych potraw bardziej lubisz słodkości – na pewno posmakuje Ci jabłkowy strudel podawany na ciepło z lodami.

Zarezerwuj bilet autobusowy

Zrób piękne zdjęcia w krainie kwiatów i motyli

Jezioro Bodeńskie

U podnóża Alp, na granicy Niemiec, Austrii i Szwajcarii leży jedno z największych jezior Europy Środkowej - Jezioro Bodeńskie. W jego północno-zachodniej części znajduje się wyspa Mainau, którą co roku odwiedza ponad milion turystów zarówno z Niemiec, jak i całego świata! Czym zasłużyła sobie na tak duże zainteresowanie? Kwiatowa wyspa, jak nazywana jest Mainau słynie ze znajdujących się na jej powierzchni kwiatowych ogrodów. Rozwojowi egzotycznych roślin sprzyja panujący na wyspie ciepły, wilgotny mikroklimat. Odwiedzić można tu m.in. barokowy zamek z palmiarnią oraz robiącą ogromne wrażenie motylarnią. Nie można zapominać o wyjątkowym widoku na Jezioro Bodeńskie. Co ciekawe, w 1932 roku na wyspie zamieszkał były książę Szwecji – hrabia Lennart Bednadotte, który pozbawiony został praw do dziedziczenia tronu po zawarciu nierównego stanem małżeństwa. Hrabia mieszkał tu aż do swojej śmierci w roku 2004. Wyspa Mainau nie bez powodu przyciąga tysiące turystów każdego dnia. Jeśli masz ochotę na zwiedzanie południowo-zachodnich Niemiec, koniecznie jeden dzień musisz poświęcić na jej zwiedz
 

Zaplanuj teraz swoją podróż autobusem