Bukareszt - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Bukareszt

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Bukareszt - informacje turystyczne

Bukareszt - informacje ogólne

Znany niegdyś jako „Mały Paryż”, Bukareszt jest stolicą o bogatej historii, która łączy się ze współczesną tożsamością miasta. Bogactwo architektury jest tu oszałamiające i jednocześnie fascynujące. Budynki bizantyjskie, kościoły pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku, rezydencje w stylu Art Nouveau oraz neoklasyczne fasady przetrwały trzęsienia ziemi, wojnę, a później komunizm. Ta era również odcisnęła się na architekturze miasta — m.in. przez potężny Pałac Parlamentu, cenne dzieło byłego dyktatora Nicolae Ceausescu.
Urok Bukaresztu ujawni się, gdy zagłębisz się w odkrywanie rozległych parków miejskich miasta, podziwiając dzieła w jego znakomitych muzeach i „zagubisz” się w jego urokliwych uliczkach. Spacer w dół Calea Victoriei, która prawdopodobnie jest najładniejszą ulicą w mieście, to spotkanie z największymi budynkami w kraju i znaczącymi zabytkami dającymi świadectwo dawnych czasów. Poznawanie Bukaresztu polega na zrozumieniu jego złożonej przeszłości, która ustępuje miejsca tożsamości dynamicznie rozwijającej się europejskiej stolicy.

Bukareszt - zabytki

Zwiedzanie Bukaresztu rozpocznij od spaceru po Starym Mieście. Dawniej była to siedziba książąt rumuńskich, ośrodek handlu, miejsce kultu oraz skrzyżowanie dla podróżnych. Znaczna część Starego Miasta została odnowiona. Zabytkowe budynki zostały odrestaurowane, a inne nieruchomości wciąż czekają na ich modernizację. Kontrast dodaje uroku pieszym i brukowanym uliczkom z księgarniami, teatrem, restauracjami i kawiarniami. Następnie odwiedź Plac Rewolucji, który dawniej znany był jako Palace Square, ze względu na bliskość Pałacu Królewskiego, który jest obecnie domem dla Narodowego Muzeum Sztuki. W pobliżu znajdują się inne zabytkowe budynki, w tym pałac Senatu i Rzymskie Ateneum. Plac Rewolucji znany jest także z dramatycznego Pomnika Odrodzenia wzniesionego w 2005 roku. Będąc w tym miejscu, skieruj się do dawnego Pałacu Królewskiego i odwiedź Narodowe Muzeum Sztuki. Jest to przodujące rumuńskie muzeum, w którym znajduje się najbogatsza kolekcja sztuki rumuńskiej, w tym sztuka średniowieczna i współczesna.
Najważniejszą atrakcją turystyczną Bukaresztu jest jednak Pałac Parlamentu. Jest to drugi co do wielkości budynek administracyjny na świecie (po Pentagonie), architektoniczny kolos, który również uważa się za najcięższy budynek na świecie. Oferujący ponad 3 000 pokoi o powierzchni ponad 330 000 metrów kwadratowych i zbudowany z marmuru i stali był pierwotnie nazywany Domem Ludu przez byłego dyktatora Nicolae Ceausescu, który używał go jako rezydencji swojej rodziny i jako siedziby swojego rządu. Jego niewielka część mieści siedzibę parlamentu Rumunii i Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej. Zaplanowane trasy przybliżają odwiedzającym ogrom budynku i szokujący luksus, który Ceausescu miałby doświadczyć, gdyby nie został obalony podczas zamachu stanu.

Bukareszt - kultura i historia

W przeciwieństwie do wielu innych europejskich stolic Bukareszt nie może pochwalić się tysiącletnią historią. Pierwsze historyczne odniesienie do tego miasta pod nazwą Bukareszt sięga średniowiecza - 1459 roku. Historia mówi jednak, że Bukareszt został założony kilka wieków wcześniej przez legendarną postać o imieniu Bucur (skąd pochodzi nazwa miasta). Miasto po raz pierwszy wspomniano w dokumencie wydanym przez sąd księcia Włada Płonarza, który rzekomo zainspirował stworzenie światowej sławy postaci Draculi. W tym czasie Bukareszt zaczął się rozwijać jako ważny ośrodek gospodarczy i polityczny. Stary dwór książęcy jest najważniejszym kompleksem architektonicznym, który przypomina tamte czasy.
Przez kilka stuleci po rządach Włada Pałkarza Bukareszt poddany został pod panowanie Imperium Osmańskiego, rosyjską okupację, a także krótki okres dominacji Habsburgów. Ulica Lipscani (Strada Lipscani), która teraz wyznacza historyczną dzielnicę Bukaresztu, była wtedy główną arterią przecinającą centrum starego miasta. W 1881 roku Bukareszt stał się stolicą Księstwa Rumunii po zjednoczeniu Mołdawii i Wołoszczyzny. Znaczna część średniowiecznego dziedzictwa architektonicznego została zniszczona w pożarze w 1847 roku, ale nowoczesna era przyniosła nowy okres prosperity. Powstało uderzająco nowoczesne miasto, a krajobraz architektoniczny i układ urbanistyczny przyniosły Bukaresztowi międzynarodową sławę, tak że miasto nosiło nazwę Małego Paryża, a Calea Victoriei, jedna z najbardziej znanych ulic w Bukareszcie, była często porównywana z Champs Elysees.
Jeden z najbardziej ponurych epizodów z początku XIX wieku odnosi się do momentu, gdy ludność została dotknięta plagą Caragei, epidemią, która zabiła około jednej czwartej populacji. W 1918 r. Transylwania została połączona z poprzednio ustanowionym Księstwem Rumunii. Stąd też Bukareszt stał się stolicą całego kraju, po dwuletnim okresie, kiedy stolica Księstwa została przeniesiona do Jassy, ponieważ Bukareszt był pod okupacją niemiecką. Okres między dwiema wojnami światowymi był wyjątkowo korzystny dla Bukaresztu. Właśnie wtedy miasto przeżyło swój kulturalny szczyt. Ostatnie gwałtowne epizody historyczne, które przejęły Bukareszt, odnoszą się do rewolucji 1989 r. i późniejszych politycznych i społecznych podziałów, które miały miejsce na początku lat 90. XX wieku.
Obecnie Bukareszt podlega ciągłej i głębokiej modernizacji urbanistycznej.

Bukareszt - życie nocne

Chociaż Bukareszt jest miastem znanym z bliskich związków z kulturą, teatrów i licznych muzeów, stolica Rumunii jest szczególnie ceniona za swoje intensywne życie nocne. Kiedy zapada zmrok, miasto jest w stanie zaoferować wiele okazji do zabawy i rozrywki dla wszystkich. Nie sposób zliczyć wszystkich barów, pubów i klubów w centrum Bukaresztu. Ci, którzy chcą spokojnego wieczoru, mogą udać się do teatru (najsłynniejszy jest Teatr Narodowy) lub do opery, aby wziąć udział w różnych przedstawieniach i baletach. Ci, którzy chcą się bawić, powinni udać się do licznych barów w centrum. Swoją noc możesz również spędzić w większych klubach, gdzie będziesz tańczyć do świtu lub po prostu wypijesz drinka i posłuchasz muzyki na żywo. W Bukareszcie wszystko jest możliwe. To miasto zapewni Ci niezapomniany wieczór.
Nocne życie w Bukareszcie jest również uzupełnione dobrym wyborem restauracji, w których można skosztować specjałów kuchni rumuńskiej. Nie można pominąć również wizyty w słynnych ośrodkach masażu, w których można zrelaksować się w jacuzzi, saunach i na masażach wszelkiego rodzaju.

Bukareszt - ciekawe informacje

BestFest, to bardzo popularny festiwal muzyczny odbywający się w stolicy, który przyciąga aż 50000 osób. Innym festiwalem jest Międzynarodowy Festiwal im. George'a Enescu, podczas którego odbywają się koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, opery i balety.

Bukareszt - okolice

Okolice Bukaresztu mają ten sam urzekający urok międzywojennej atmosfery jak sam Bukareszt. Wielu mieszkańców, ale także turyści, którzy spędzają kilka dni w stolicy Rumunii, nie przegapią okazji na jednodniowe wycieczki do najpiękniejszych miejsc w okolicach Bukaresztu. W pierwszej kolejności wybierz się do Pałacu Mogosoaia. Constantin Brancoveanu, ważny władca w historii Rumunii, zbudował ten pałac w 1702 roku. Po jego śmierci w 1714 roku Turcy skonfiskowali całą fortunę, w tym pałac. Jeden z rumuńskich szlachciców Stefan Cantacuzino odkupił go, a następnie powrócił do bratanka Constantina Brancoveanu. Rodzina Brancoveanu posiadała pałac aż do XIX wieku. Dziś Pałac Mogosoaia jest siedzibą Muzeum Sztuki Brancoveanu i stał się ważną atrakcją turystyczną. Odwiedź również Palac Stirbey, który jest obecnie nowoczesnym kompleksem z ekskluzywnymi mieszkaniami i pięciogwiazdkową restauracją. Pozostaje jednak wierny duchowi ery, w której został zbudowany — mówi się, że rumuński pisarz Mihail Sadoveanu uwielbiał wędkować na jego terenie.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności