Jeśli masz problem z otwarciem strony, zadzwoń na +48 22 307 93 34 lub skorzystaj z FlixBus Google Assistant App.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Autobus z i do: Częstochowa

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.

Więcej o aplikacji FlixBus

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.

Dowiedz się więcej na
Odkrywaj Europę z FlixBusem, wybierając spośród 1700 celów podróży w 27 krajach.

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.

Kliknij tutaj
Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Usługi na pokładzie

Twoje rozkłady jazdy autobusów dla miasta Częstochowa

Znajdź połączenia między:
i
Wybierz dni
Odjazd
powrót
Dni Przesiad. Odj. Czas Przyj. Od
§§ getWeekdayString(connection.weekdays) §§ §§ connection.interconnection_transfers.length §§ §§ formatTimeFilter(connection.departure.timestamp, connection.departure.tz) §§ §§ formatDuration(connection.duration.hour, connection.duration.minutes) §§ §§ formatTimeFilter(connection.arrival.timestamp, connection.arrival.tz) §§ §§ connection.price > 0 ? formatPrice(connection.price) : 'Rezerwuj teraz' §§
Czas: §§ connection.duration.hour §§:§§ connection.duration.minutes < 10 ? '0' + connection.duration.minutes : connection.duration.minutes §§
Czas na przesiadkę: §§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour §§:§§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes §§
§§ stop.departure.timestamp + '000' | date :'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.station.name §§
przez  
§§ viaStop.station.name §§ §§ viaStop.station.name §§,  ...,  §§ viaStop.station.name §§ ,
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date :'HH:mm': stop.arrival.tz §§ §§ stop.station.name §§
przez
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date : 'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.departure.timestamp + '000' | date : 'HH:mm': stop.departure.tz §§
§§ stop.station.name §§

Jeśli historia to coś, co Ci się podoba, polubisz również te miejsca:

Częstochowa - informacje turystyczne

Kościół w Częstochowie

Ogólne informacje o Częstochowie

Najbardziej rozmodlone polskie miasto! Położona w województwie śląskim Częstochowa jest miejscem, do którego turyści przyjeżdżają zwykle w jednym celu: wizyta w sanktuarium na Jasnej Górze. Ale miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania! Klasycystyczny ratusz, Muzeum Zapałek, Las Aniołowski, przytulne kawiarnie... Warto odkryć tę mniej znaną stronę Częstochowy. Jesteśmy pewni, że mile Cię zaskoczy.
Zwiedzaj GCzęstochowę, podróżując autobusami FlixBus!

Zabytki w Częstochowie

Gdy tylko Twój autobus przyjedzie na przystanek, Twoim głównym celem pewnie będzie wycieczka na Jasną Górę. Jest to jedno z największych na świecie centrów pielgrzymkowych. Znajdujące się na Jasnej Górze Sanktuarium jest najważniejszym miejscem kultu maryjnego w Polsce. To właśnie tam będziesz miał okazję podziwiać cudowny obraz Marki Bożej Częstochowskiej. Zespół klasztorny zakonu paulinów jest kompleksem budynków, w których znajdziesz największe sakralne dzieła sztuki.

Prosto spod Jasnej Góry ciągnie się najdłuższa ulica w mieście - Aleja Najświętszej Maryi Panny. Przy tej najbardziej reprezentatywnej ulicy miasta znajdują się sklepy, bary i restauracje.

Będąc w Częstochowie, masz okazję wstąpić do parku miniatur sakralnych Złota Góra. Można w nim obejrzeć miniatury budowli sakralnych z całego świata. Pośród nich znajdziesz również małe postacie z Biblii. Poza parkiem miniatur w tym samym miejscu przygotowano wiele atrakcji dla dzieci. Plac zabaw z trampolinami, park linowy czy nawet kino 5D!

Jeśli masz jeszcze chwilę przed odjazdem twojego autobusu, koniecznie musisz wstąpić do muzeum produkcji zapałek. Będziesz miał tutaj możliwość na własne oczy zobaczyć cały przebieg produkcji zapałek począwszy od kolorowania drewna aż do pakowania zapałek w pudełka.

Częstochowa, jako największe centrum sakralne w Polsce, oprócz klasztoru na Jasnej Górze posiada wiele przepięknych kościołów. Do najważniejszych z nich zaliczyć można kościół św. Jakuba, kościół św. Zygmunta czy ogromną i przepiękną Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny. Architektura tych budynków oraz ich monumentalny charakter robi wrażenie na nie jednym odwiedzającym.

Jeśli jesteś zainteresowany historią maista, wstąp do muzeum Częstochowy mieszczącego się w Ratuszu przy Placu Biegańskiego. Podczas spaceru po mieście nie sposób nie zauważyć wielu pięknych, zabytkowych kamienic. Na szczególną uwagę zasługuje Kamienica Kupiecka i dom Frankego. Więcej takich budynków znajdziesz na ulicy 7 Kamienic – jednej z zabytkowych ulic Częstochowy.
Poznaj historię Częstochowy, podróżując autobusami FlixBus!

Kultura i Historia Częstochowy

Pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża z 1220 roku. Nazwa miasta prawdopodobnie wywodzi się od słowiańskiego imienia Częstoch. Jednak dopiero w 1377 roku Częstochowie nadano prawa miejskie. Był to okres panowania Władysława Opolczyka, który zapisał się w historii miasta jako założyciel klasztoru ojców paulinów. To on w 1382 r. umieścił cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny w kościele na Jasnej Górze. Dzięki temu od XV w do dzisiaj Sanktuarium jest miejscem licznych pielgrzymek.

W okresie średniowiecza miasto otoczone było murami. Na jego rynku stał ratusz, karczmy i sukiennice, a mieszczanie trudnili się głównie handlem i rzemiosłem. Miasto rozwijało się dosyć dynamicznie do przełomu XV i XVI wieku, kiedy to rozbudowa został zahamowana przez liczne najazdy, rabunki, kradzieże i pożary.

Potop Szwedzki przyniósł oblężenie Klasztoru Jasnogórskiego. Opis tej historii znaleźć można w „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Dzięki heroicznej obronie król Jan Kazimierz uznał Matkę Boską Częstochowską za Królową Korony Polskiej, a Sanktuarium uznano za najważniejsze Sanktuarium Narodowe.

Częste wojny przynosiły ogromne zniszczenia, zwłaszcza w okresie XVII i XVIII wieku. W 1793 roku miasto zostało włączone do zaboru pruskiego, w 1807 roku zajęte przez Napoleona, a następnie, w 1813 roku przyłączone do zaboru rosyjskiego.

Przełom nastąpił w XIX wieku, był to okres niesamowitego rozkwitu Częstochowy. Aleja Najświętszej Maryi Panny została uznana za najbardziej charakterystyczny element miasta, zlikwidowano fortyfikacje ziemne twierdzy jasnogórskiej, a u stóp klasztoru założono parki miejskie. Okres powstania styczniowego dosyć boleśnie dotknął jednak Jasną Górę, aczkolwiek tuż po uruchomieniu linii kolei warszawsko-wiedeńskiej w 1846 roku miasto znowu zaczęło się rozwijać. Budowano liczne fabryki i manufaktury oraz rozwijał się przemysł włókienniczy, metalurgiczny, drzewny i chemiczny. W tym czasie Częstochowa uznana była za najszybciej rozwijające się miasto Królestwa Polskiego. Nawet lata międzywojenne to okres modernizacji miasta. Wznoszono wiele budynków użyteczności publicznej oraz wybudowano wodociągi i systemy kanalizacji sanitarnej.

Po II Wojnie Światowej miasto dalej inwestowało w zabudowę. Powstałe zakłady przemysłowe zachęcały do napływu coraz większej liczby ludności. 
Doświadcz nocnego życia w Częstochowie razem z FlixBusem!

Życie nocne w Częstochowie

Na imprezę w Częstochowie (sic!) powinieneś wybrać się do centrum. Na deptaku — Alei Najświętszej Maryi Panny — się główne nocne atrakcje. Znajdziesz tutaj wiele możliwości na rozpoczęcie wieczoru przy drinku. Wieczór jednak na tym się nie kończy i czas wyruszyć w dalszą przygodę po Częstochowie. Fanów dobrej muzyki i głodnych nocnych atrakcji przyciągają kluby takie jak np. Klub ZERO.

Jeśli jesteś fanem dobrego jedzenia chętnym na wieczorną ucztę, powinieneś odwiedzić restaurację Czenstochovia. Nie tylko zjesz tutaj dobrze, ale i skosztujesz czterech warzonych na miejscu piw.
Eksploruj Częstochowę autobusami FlixBus!

Ciekawe informacje o Częstochowie

Częstochowa to nie tylko kościoły i muzea. Jeśli przyjedziesz do miasta pociągiem, zauważysz, że trafiłeś w wyjątkowe miejsce. Znajdziesz tutaj najdłuższy w Polsce peron mierzący 565 metrów. 

Niewiele osób wie, że w Częstochowie znaleźć można również atrakcje pod powierzchnią ziemi. Dawniej w tutejszych kopalniach wydobywano wapień, rudę i żelazo. Dzisiaj można zejść pod ziemię i zwiedzić Muzeum Górnictwa Rudy Żelaza.

 Spacerując Aleją Najświętszej Maryi Panny, dostrzec można najwęższą kamienicą w Częstochowie. Mieści się w niej drink bar „Bajer”. 
Podróżuj do Częstochowy i okolic autobusami Flixbus!

Okolice Częstochowy

W odległości niecałych 20 km od Częstochowy znajdują się ruiny zamku w Olsztynie. Osadzony na skałach budynek dawniej był elementem systemu obronnego Małopolski od strony Śląska. Potop Szwedzki i późniejsza wojna północna okazały się jednak katastrofalne dla zamku, duża jego część została zniszczona. Dziś podziwiać można jedynie zarys zamku, a związane z nim legendy o duchu Maćka Borkowica sprawiają, że włos na głowie się jeży.

Częstochowa - Twój przystanek autobusowy

Informacje dla podróżujących autobusem do miasta Częstochowa

Bilet autobusowy od 7,99 zł
Liczba połączeń z Częstochowa 49
Liczba przystanków autobusowych w Częstochowa 1
Kraj Polska
*Usługi na pokładzie autobusu zależą od dostępności na danej trasie.