Zwiedzanie miasta jest bardzo wygodne, z uwagi na fakt, że większość zabytków i miejsc atrakcyjnych dla turystów znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Historyczne centrum miasta jest miejscem, gdzie perły średniowiecznej i renesansowej architektury ze smakiem łączą się z nowoczesnym budownictwem. Z uwagi na duże skupienie atrakcyjnych obiektów, jest to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie. Z oddali trzy wysokie wieże swoją monumentalnością przyciągają wzrok przyjezdnych i znacznie wybijają się ponad stosunkowo niską zabudowę centrum miasta.
Jednym z najbardziej okazałych zabytków jest gotycka katedra św. Bawona, szczególnie znana ze znajdującego się w niej Ołtarza Gandawskiego. Tryptyk ten namalowany przez działających w Gandawie braci Jana i Huberta van Eyck powszechnie uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł średniowiecznego malarstwa. Ponadto, dla amatorów malarstwa katedra ma do zaoferowania między innymi obraz Petera Paula Rubensa przedstawiający św. Bawo przybywającego do klasztoru w Gandawie. Katedrę warto jednak zwiedzić nie tylko ze względu na eksponowane w niej dzieła sztuki. Ogrom tej budowli oraz jej bogate wyposażenie wywiera naprawdę ogromne wrażenie na zwiedzających.
Kierując się dalej w stronę historycznego centrum miasta, trudno nie spostrzec gandawskich sukiennic wraz z beffroi, Het Belfort van Gent, czyli charakterystycznej dla regionu wieży pełniącej funkcję dzwonnicy, która niegdyś ostrzegała mieszkańców przed niebezpieczeństwami oraz zwoływała na miejskie narady. Wieża zwana jest również Wieżą Smoka, a nazwa ta pochodzi od miejscowej legendy i figury smoka zamontowanej na jej szczycie. Dla osób poszukujących panoramicznych widoków miasta, obowiązkowym punktem jest taras widokowy na najwyższym piętrze wieży, który stanowi doskonały punkt obserwacyjny na całą Gandawę, z widocznymi jak na dłoni pozostałymi atrakcjami turystycznymi.
Ostatnią ze słynnych trzech gandawskich wież jest ta należąca do kościoła Sint-Niklaaskerk, jednej z najstarszych budowli w mieście, będącej zarazem sztandarowym przykładem skaldyjskiego gotyku. Kościół, który wraz z dzwonnicą i katedrą św. Bawona stanowi symbol Gandawy, najokazalej prezentuje się z mostu Sint-Michielsbrug, z którego oglądać można nabrzeże rzeki Leie. Trzy wieże wybijają się ponad bogato zdobione kupieckie kamienice, wśród których odnaleźć można gmachy mające również ponad czterysta lat. Skupienie wielu zabytków na tak małej przestrzeni doskonale tworzy „belgijską” atmosferę tego miasta.
Osoby lubujące się w architektonicznych ciekawostkach, koniecznie muszą zawędrować również pod ratusz składający się z dwóch części: gotyckiej z XVI w. oraz klasycystycznej z XVIII w., Dwa różne style architektoniczne bardzo wyraźnie widać w bryle budynku.
Innym bardzo ciekawym miejscem jest Huis van Alijn, w którym pierwotnie mieścił się dziecięcy szpital. Obecnie w tych średniowiecznych murach znajduje się Muzeum Folkloru, w którym zarówno dorośli jak i dzieci w ciekawy sposób mogą poznać życie poprzednich pokoleń oraz zrelaksować się w zlokalizowanym pośród zabudowań ogrodzie.