Gandawa - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Gandawa

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Gandawa - informacje turystyczne

Gandawa - informacje ogólne

Na północny zachód od stolicy Belgii, znaleźć można prawdziwą gratkę dla osób chcących poczuć klimat belgijskiego miasta o bogatej historii i wielu wartościowych zabytkach. Gandawa, w języku niderlandzkim nazywana Gent, zlokalizowana jest w północno zachodnim rejonie Belgii i jest stolicą prowincji Flandria Wschodnia. Nazwa miasta pochodzi od celtyckiego słowa „ganda” oznaczającego miejsce połączenia, co związane jest z faktem, że Gandawa leży u ujścia rzeki Leie do rzeki Skaldy. Gandawa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Belgii, w którym znaleźć można wiele zabytków świadczących o bogatej historii miasta. Stanowić może doskonałą bazę wypadową do dalszego poznawania Belgii, z uwagi na lokalizację pomiędzy innymi bardzo atrakcyjnymi miastami – Brukselą, Brugią i Antwerpią.

Gandawa - zabytki

Zwiedzanie miasta jest bardzo wygodne, z uwagi na fakt, że większość zabytków i miejsc atrakcyjnych dla turystów znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Historyczne centrum miasta jest miejscem, gdzie perły średniowiecznej i renesansowej architektury ze smakiem łączą się z nowoczesnym budownictwem. Z uwagi na duże skupienie atrakcyjnych obiektów, jest to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie. Z oddali trzy wysokie wieże swoją monumentalnością przyciągają wzrok przyjezdnych i znacznie wybijają się ponad stosunkowo niską zabudowę centrum miasta.

Jednym z najbardziej okazałych zabytków jest gotycka katedra św. Bawona, szczególnie znana ze znajdującego się w niej Ołtarza Gandawskiego. Tryptyk ten namalowany przez działających w Gandawie braci Jana i Huberta van Eyck powszechnie uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł średniowiecznego malarstwa. Ponadto, dla amatorów malarstwa katedra ma do zaoferowania między innymi obraz Petera Paula Rubensa przedstawiający św. Bawo przybywającego do klasztoru w Gandawie. Katedrę warto jednak zwiedzić nie tylko ze względu na eksponowane w niej dzieła sztuki. Ogrom tej budowli oraz jej bogate wyposażenie wywiera naprawdę ogromne wrażenie na zwiedzających.

Kierując się dalej w stronę historycznego centrum miasta, trudno nie spostrzec gandawskich sukiennic wraz z beffroi, Het Belfort van Gent, czyli charakterystycznej dla regionu wieży pełniącej funkcję dzwonnicy, która niegdyś ostrzegała mieszkańców przed niebezpieczeństwami oraz zwoływała na miejskie narady. Wieża zwana jest również Wieżą Smoka, a nazwa ta pochodzi od miejscowej legendy i figury smoka zamontowanej na jej szczycie. Dla osób poszukujących panoramicznych widoków miasta, obowiązkowym punktem jest taras widokowy na najwyższym piętrze wieży, który stanowi doskonały punkt obserwacyjny na całą Gandawę, z widocznymi jak na dłoni pozostałymi atrakcjami turystycznymi.

Ostatnią ze słynnych trzech gandawskich wież jest ta należąca do kościoła Sint-Niklaaskerk, jednej z najstarszych budowli w mieście, będącej zarazem sztandarowym przykładem skaldyjskiego gotyku. Kościół, który wraz z dzwonnicą i katedrą św. Bawona stanowi symbol Gandawy, najokazalej prezentuje się z mostu Sint-Michielsbrug, z którego oglądać można nabrzeże rzeki Leie. Trzy wieże wybijają się ponad bogato zdobione kupieckie kamienice, wśród których odnaleźć można gmachy mające również ponad czterysta lat. Skupienie wielu zabytków na tak małej przestrzeni doskonale tworzy „belgijską” atmosferę tego miasta.

Osoby lubujące się w architektonicznych ciekawostkach, koniecznie muszą zawędrować również pod ratusz składający się z dwóch części: gotyckiej z XVI w. oraz klasycystycznej z XVIII w., Dwa różne style architektoniczne bardzo wyraźnie widać w bryle budynku.

Innym bardzo ciekawym miejscem jest Huis van Alijn, w którym pierwotnie mieścił się dziecięcy szpital. Obecnie w tych średniowiecznych murach znajduje się Muzeum Folkloru, w którym zarówno dorośli jak i dzieci w ciekawy sposób mogą poznać życie poprzednich pokoleń oraz zrelaksować się w zlokalizowanym pośród zabudowań ogrodzie.

Gandawa - kultura i historia

Pierwotnie region, w którym zlokalizowane jest miasto, zamieszkiwali Celtowie. Przełomowym momentem dla jego historii było przybycie francuskiego mnicha, Amanda, którego celem było nawrócenie mieszkańców regionu na chrześcijaństwo. Jak wskazują źródła, powiodło się do dopiero po wskrzeszeniu przez Amanda jednego z mieszkańców miasta. Między dwunastym a piętnastym stuleciem Gandawa była jednym z najliczniejszych europejskich miast, ustępujących swą wielkością jedynie Paryżowi oraz miastom włoskim.

Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie stawało się areną konfliktów oraz musiało bronić swoich praw, choć nie zawsze przynosiło to mieszkańcom korzyść. Najbardziej znanym tego przykładem jest nieudana gandawska rewolta z 1540 roku, po której na znak poddania się cesarzowi, najbardziej szanowani obywatele miasta, musieli przejść przez miasto odziani jedynie w białą koszulę, ze stryczkiem na szyi. Wydarzenie to odcisnęło trwałe piętno na Gandawie i po dziś dzień podczas odbywającego się w lipcu największego miejskiego festynu Gentse Feesten, zobaczyć można tzw. Stroppendragers – najbardziej szanowanych mieszkańców miasta maszerujących w białych koszulach ze stryczkiem na szyi. Obecnie jest to jednak powód do chluby i symbol nieugiętości mieszkańców miasta.

Gandawa - ciekawe informacje

Gandawa jest siedzibą kilku uczelni wyższych w tym Uniwersytetu Gandawskiego o dwustuletniej tradycji. Dzięki temu jest to jedno z miast o największej ilości studentów w całej Belgii. Zwłaszcza w najbardziej intensywnych okresach akademickiego roku miasto wieczorami wypełnia się żakami szukającymi rozrywki w przerwie od studenckich obowiązków. Widoczne jest to zwłaszcza na dwóch najsłynniejszych ulicach miasta, Korenlei i Graslei, będących deptakami, zlokalizowanymi po obu stronach rzeki Leie. Warto przejść się tamtędy zwłaszcza wieczorem. W świetle miejskich latarni rzeka wraz z leżącymi nad nią różnorodnymi kamieniczkami tworzy naprawdę niesamowity klimat.

Po intensywnym zwiedzaniu koniecznie trzeba się posilić. Warto w tym celu odwiedzić jedną z wielu restauracji serwujących lokalne potrawy: gandawski gulasz piwny stoverij zwykle serwowany z belgijskimi frytkami lub waterzooi, czyli gęstą zupę rybną z warzywami i ziołami. A ponieważ Belgia słynie z piw – koniecznie trzeba spróbować jednego z rewelacyjnych lokalnych trunków.

Gandawa - okolice

Dla osób zmęczonych nieco zwiedzaniem miasta bardzo dobrym rozwiązaniem będzie chwila relaksu w oddalonym od centrum o niecałe pół godziny spacerem Citadel Park. Fontanny i rzeźby pośród bujnej roślinności tworzą niesamowitą atmosferę do wypoczynku na jednej z ławek. Ponadto do parku przylega uniwersytecki ogród botaniczny posiadający ponad 10 000 gatunków roślin.

Lokalizacja miasta u zbiegu dwóch rzek pozwoliła na wytworzenie sieci kanałów ułatwiających transport i przez to umożliwiających dalszy rozwój miasta. Ciekawym pomysłem na poznawanie Gandawy jest rejs łódką, który pozwala zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy.

U złączenia dwóch kanałów zlokalizowany jest średniowieczny ośrodek władzy, w którym niegdyś rezydowali hrabiowie Flandrii. Mowa o Zamku Gravensteen, którego budowa rozpoczęła się w jedenastym wieku. Twierdza wybija się ponad miejską zabudowę, a efekt ten wzmaga rzeka płynąca u podnóża zamkowych murów. W latach świetności był on siedzibą władców, sądu a zarazem więzieniem dla niepokornych mieszkańców miasta. W dzisiejszych czasach mieści się w nim Muzeum Broni i Tortur, dzięki któremu poznać można wymyślne narzędzia, jakimi w wykrywaniu przestępstw wspomagał się gandawski wymiar sprawiedliwości.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności