Sztokholm - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Sztokholm

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Sztokholm - informacje turystyczne

Sztokholm - informacje ogólne

Sztokholm to stolica Szwecji oraz jedocześnie najliczniejsze miasto w całej Skandynawii. Jest to kulturalne, polityczne i gospodarcze centrum Szwecji. Sam region sztokholmski generuje ponad jedną trzecią PKB kraju i znajduje się w pierwszej dziesiątce regionów w Europie pod względem PKB na jednego mieszkańca. Jest to globalne miasto oraz ośrodek centrów korporacyjnych. Miasto jest połączeniem nowoczesności i tradycji oraz oazą spokoju, gdzie każdy ma okazję odetchnąć.

Sztokholm - zabytki

Sztokholm to również miasto pełne kontrastów. Rodzą się tutaj trendy w muzyce, designie i modzie, które potem wędrują po całym świecie. To także stolica z bogatą historią, z ekscytującą architekturą, muzeami, zamkami i starym miastem z XIII wieku.

Zwiedzanie miasta rozpocznij od ratusza. Jest on jednym z najsłynniejszych budynków w Szwecji i jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych stolicy. Jest to jeden z głównych zabytków reprezentujących sztukę narodowego romantyzmu w architekturze. Ratusz został zaprojektowany przez architekta Ragnara Östberga oraz został zbudowany z ośmiu milionów cegieł. Co ciekawe, największy punkt ratusza – 106 metrowa wieża - ma na swym wierzchołku trzy korony, które widnieją również na szwedzkiej fladze. Ratusz słynie z wielkich sali ceremonialnych i unikatowych dzieł sztuki. Jest miejscem, w którym każdego roku odbywa się bankiet z okazji wręczeniem nagród Nobla. Mieści również biura dla 200 osób, w tym Urząd Miasta.

Będąc w Sztokholmie, nie można przegapić spaceru po Gamla Stan, czyli po jednym z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych centrów miast w Europie. Cały obszar Gamla Stan to prawdziwa uciecha dla oka. Pełne zabytkowych atrakcji, restauracji, kafejek, barów i sklepów centrum, które sprawia wrażenie muzeum na świeżym powietrzu. Gamla Stan jest również popularna wśród miłośników rękodzieła, ciekawostek i pamiątek. Wąskie kręte, brukowane uliczki z budynkami w tak wielu różnych odcieniach złota nadają Gamla Stan wyjątkowy charakter.

W Sztokholmie znajduje się również jeden z największych pałaców w Europie. Pałac Królewski jest oficjalną rezydencją Jego Królewskiej Mości. Mieści się tutaj ponad 600 pokoi. Szczególnie warte uwag są sale recepcyjne, Rikssalen oraz Ordenssalarna. Zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym stanął w miejscu zamku „Tre Kronor”, który spłonął w 1697 roku. Pałac jest otwarty dla odwiedzających turystów. Znajduje się tutaj pięć tematycznych muzeów związanych z historią pałacu.

Sztokholm - kultura i historia

Sztokholm znany jest ze swojej bogatej i unikalnej historii. Według większości znalezionych zapisów, miasto zostało założone w XIII wieku przez Birgera Jarla. Jego nazwa pochodzi od słów „stock” czyli pień i „holm” czyli wysepka. Historia Sztokholmu rozpoczyna się wraz z wybudowaniem twierdzy Gamla Stan na Starym Mieście. Najstarszy budynek Riddarholmsskyrkan został wybudowany w okresie nadzwyczajnego rozwoju miasta. Sztokholm był pod silnym wpływem Niemiec, a to ze względu na bycie członkiemvstowarzyszenia handlowego Hansa. Również wielu mieszkańców było pochodzenia niemieckiego. Ważnym wydarzeniem w początkowej historii Sztokholmu była bitwa pod Brunkebergiem 10 października 1471 roku. Walka między Szwedami i Duńczykami zainicjowała długą i mściwą historię między tymi dwoma państwami. Tuż po wojnie król Gustaw Waza wstąpił na tron Szwecji. Uważa się, że miał wielki wpływ na rozwój Sztokholmu. Wraz z nadejściem XVII wieku Sztokholm zyskał uznanie jako ważna europejska potęga pomimo okresu znacznej stagnacji spowodowanej przez Czarną Śmierć w 1713 i 1714 r. oraz późniejszą Wielką Wojnę Północną.

Sztokholm - życie nocne

W szwedzkiej stolicy znajduje się wiele modnych barów i światowej klasy restauracji, które sąsiadują z zabytkowymi kawiarniami i przytulnymi lokalnymi restauracjami. Wiele osób o tym nie wie, ale Sztokholm jest domem dla wielu najbardziej znanych DJ-ów muzyki house. Światowe gwiazdy takie jak Avicii, Alesso, Steve Anglello, Dad Life i wiele innych często rezydują w miejscowych nocnych klubach, gdzie grają przez cały rok. Szaloną noc w Sztokholmie spędź w jednym z klubów, które uchodzą na jedne z najlepszych na świecie. Prawie wszystkie modne miejsca znajdziesz w dzielnicy Stureplan, która jest publicznym placem w centrum Sztokholmu. Wyruszając w szaloną noc po Sztokholmie, koniecznie wstęp do klubu Sturecompagniet, który jest największym klubem w mieście. Jeśli szukasz czegoś bardziej stylowego, wybierz się do Hell’s Kitchen, czyli najmodniejszego klubu w stolicy. Jeżeli lubisz bawić się w towarzystwie odwiedzających miasto celebrytów, to koniecznie wstąp do klasycznego klubu White Room. Pamiętaj jednak o tym, że wadą tych obleganych klubów są długie kolejki oraz fakt, że wiele z nich zamyka się o 3.

Sztokholm - ciekawe informacje

Jeśli jestes fanem ABBY, powinieneś udać się do muzeum poświęconego twórczości zespołu oraz jego historii. Zobaczysz tutaj stałą wystawę pełną pamiątek ABBY, takich jak ich stroje sceniczne, instrumenty, złote płyty, nagrody i wiele innych. Jest to także interaktywne doświadczenie które zaprasza do śpiewania, tańczenia, miksowania muzyki oraz wypróbowania wirtualnych strojów muzycznych. Możesz również nagrać swój występ i po zakończeniu wycieczki pobrać go ze strony muzeum za pomocą biletu.

Sztokholm - okolice

Sztokholm jest dużym miastem, które jednak jest bliskie naturze. Został zbudowany na 14 wyspach, więc woda jest tu zawsze obecna. Istnieje tutaj również wiele parków i zielonych terenów. Natomiast poza miastem znajdziesz łatwo dostępną przyrodę, z lasami, jeziorami i parkami narodowymi. Z centralnych części Sztokholmu można wskoczyć na łódkę i być w archipelagu sztokholmskim w ciągu kilku minut, przez cały rok.

W okresie od późnej wiosny do września wybierz się do magicznego świata sztokholmskiego parku rozrywki Gröna Lund. Szalony dzień spędź na wybranych przejażdżkach, których jest aż trzydzieści. Możesz również pójść na jeden z organizowanych tutaj koncertów oraz pójść do znajdującej się tutaj bardzo dobrej restauracji.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności