Villach - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Villach

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Villach - informacje turystyczne

Villach - informacje ogólne

Villach to drugie co do wielkości miasto Karyntii – kraju związkowego w południowej Austrii, graniczącego ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią (co ciekawe – granice z Włochami i Słowenią znajdują się tuż za obszarem miasta). Region ten znany jest z malowniczego, górzystego krajobrazu, jezior z krystalicznie czystą wodą oraz przyjeżdżających tu licznie turystów żądnych przede wszystkim aktywnego wypoczynku. Samo miasto Villach położone jest w dolinie rzeki Drawy w Alpach Karnickich. Fani skoków narciarskich z pewnością kojarzą to miasto, gdyż corocznie odbywają się tutaj międzynarodowy konkurs o Puchar Świata. Otoczone Alpami Villach jest również rajem miłośników śnieżnych szaleństw ze względu na znajdujące się tutaj ośrodki narciarskie. Wokół miasta mieszczą się natomiast uzdrowiska i kąpieliska, w tym termy radioaktywne. Równie interesujące jest ścisłe centrum tego górskiego miasteczka, które miłośnikom miejskich spacerów zapewnia urzekające widoki w postaci pięknie ozdobionych kamienic. Nie brakuje tu również knajpek i restauracji, gdzie skosztować można zarówno austriackich, jak i włoskich i słoweńskich specjałów.

Villach - zabytki

W Villach, podobnie jak w wielu innych, pamiętających średniowieczne czasy miastach, warto poświęcić kilka godzin na spacer po starym mieście, czyli tzw. starówce. Co ważne, Stare Miasto jest tutaj wyłączone z ruchu samochodowego, co sprawia, że spacer uliczkami Villach jest dużo bardziej komfortowy i przyjemny. Jednym z najważniejszych punktów na mapie miasta jest wybudowany w XIV wieku, późnogotycki kościół św. Jakuba, stanowiący główną świątynię w mieście. Jedną z jego atrakcji, poza ozdobnym ołtarzem, jest wieża, na którą prowadzi wędrówka po 239 stopniach schodków. Wysiłek wynagrodzi Ci widok na urokliwą panoramę miasta. Spacerując dalej po mieście, podziwiać można kamienice, udekorowane różnego rodzaju ozdobami i kwiatami. Będąc w okolicach „starówki”, nie sposób pominąć Rynku Głównego, czyli Hauptplatz. Znajduje się na nim m.in. kolumna Trójcy Świętej oraz goszczący wiele znamienitości, pamiętający początki XVI wieku Hotel Post. Nieopodal znajduje się Paracelsushof, czyli przepiękny dziedziniec nazwany w ramach upamiętnienia żyjącego tu w młodości, słynnego lekarza i przyrodnika. Z kolei na Placu Zamkowym w wybrane dni napotkać można targ, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby spożywcze. Oczywiście, jak na Stare Miasto przystało, znajdują się tu również liczne kawiarenki, gdzie w towarzystwie kawy i alpejskich słodkości nabierzesz energii do dalszej wędrówki.

Villach - kultura i historia

Miasto Villach nazywało się niegdyś Bilachinium i stanowiło osadę założoną w I wieku przez Rzymian. Kilka wieków później ziemie te zasiedlone zostały przez Słowian, którzy utworzyli tu swoje państwo – Karantanię. Następnie, od 740 r. obszarem tym władali książęta Bawarii. W 878 roku powstał pierwszy oficjalny dokument mówiący o powstaniu miasta leżącego przy moście nad Drawą. Dwa wieki później Villach otrzymało status miasta targowego, a w 1240 r. zostały nadane mu prawa miejskie. Po ciężkim okresie naznaczonym trzęsieniami ziemi i pożarami miasto zaczęło przeżywać w XV i XVI wieku swój rozkwit, odgrywając rolę ekonomicznego centrum Karyntii. Rozwijało się tutaj szczególnie rzemiosło oraz górnictwo, wydobywano ołów i obróbki żelaza, handlowano z Wenecją. W roku 1759 królowa Czech i Węgier – Maria Teresa wykupiła część Karyntii, a Villach stało się jej centralnym ośrodkiem. Kiedy w drugiej połowie XIX wieku doprowadzono do miasta linię kolejową, znacząco wpłynęło to na rozwój lokalnej gospodarki. Będąc ważnym węzłem komunikacyjnym, Villach stało się głównym celem wojsk alianckich w trakcie I wojny światowej, co doprowadziło do licznych bombardowań i potężnych zniszczeń. Miasto zostało jednak szybko odbudowane i dziś po tamtych tragicznych wydarzeniach zostały jedynie nieliczne pamiątki.

Villach - ciekawe informacje

Villach to przede wszystkim znany i lubiany cel wycieczek miłośników zimowego szaleństwa na stokach. Choć w regionie Karyntii nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można pojeździć na nartach lub snowboardzie, tak w samym Villach i jego okolicach znajduje się kilka ważnych ośrodków narciarskich. Tereny, które zapraszają fanów narciarstwa to przede wszystkim Villacher Alpe, Kanzelhöhe, Verditz oraz Arnoldstein. Znajdują się tam zarówno łagodne, rodzinny trasy, jak i te dużo bardziej wyczynowe. Nieopodal Villach znajdziesz również takie stacje narciarskie jak Bad Kleinkirchheim, Gerlitzen, Dreiländereck czy Goldeck. Po całym dniu spędzonym na stoku przychodzi jednak czas na relaks, a tu warto wiedzieć, że Villach posiada bardzo ciekawą ofertę rekreacyjno-zdrowotną. Na obrzeżach miasta, w Warmbad-Villach znajduje się ośrodek termalny Kärnten Therme. Inny, równie atrakcyjny ośrodek znajduje się nieopodal, w Bad Bleiberg. Jak na uzdrowiska przystało, do dyspozycji odwiedzających są tam baseny termalne, lecznicze źródła cieplicowe, sauny, gabinety odnowy biologicznej. Warto wybrać się do jednego z takich ośrodków, aby zregenerować siły po całym dniu spędzonym na stoku.

Villach - okolice

Region Villach słynie z pięknych widoków i okoliczności przyrody. Jest to zasługa znajdujących się tutaj gór i jezior. Wśród czterech okolicznych gór najbardziej charakterystyczną jest popularna „Glaca”, czyli Gerlitzen Alpe znajdująca się tuż nad jeziorem Ossiacher. Na szczyt (na wysokości 1911 m n.p.m.) można wejść samodzielnie lub skorzystać z kolejki. Villacher Alpe, nazywany również Dobratsch, to park krajobrazowy stanowiący atrakcję zarówno latem, jak i zimą oraz teren narciarski. Z kolei Verditz to bardzo popularny ze względu na klimat i swoją turystyczną ofertę górski obszar. Wspomniane jezioro Ossiacher liczy sobie aż 11 km długości, co sprawia, że jest to najdłuższe jezioro w regionie - miejsce to szczególnie umiłowali sobie fani sportów wodnych. Drugie jezioro w Villach, czyli Faaker, zachwyca swoim urokiem o każdej porze roku. Co ciekawe, na jego środku znajduje się wysepka z hotelem. Villach i jego okolice to miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym aktywny wypoczynek: górskie wędrówki, spacery nad jeziorem, sporty wodne, przejażdżki rowerem i nordic walking.


Villach oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności