Göteborg - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Göteborg

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Göteborg - informacje turystyczne

Göteborg - informacje ogólne

Położony w południowo-zachodniej Szwecji Göteborg jest drugim co do wielkości miastem w kraju i stanowi bardzo ciekawe miejsce na kilkudniowy, turystyczny wypad. Miasto założone zostało w XVII wieku przez Gustawa II Adolfa. Jego charakterystyczną cechą jest obecność największego w całej Skandynawii portu morskiego. W roku 1731 wskutek utworzenia Szwedzkiej Kompani Wschodnioindyjskiej nawiązano liczne kontakty handlowe, dzięki czemu do Göteborga zaczęły trafiać dobra m.in. z Chin i Indii. W wieku XIX Göteborg stał się miastem przemysłowym, a miejska infrastruktura znacząco się rozwinęła. Dziś Göteborg znajduje się w świetnej kondycji i przyciąga coraz większą liczbę turystów dzięki bardzo dużej ilości atrakcji, zabytków, rozległych parków i skwerów, pysznych słodyczy i gościnnych mieszkańców. Duże wrażenie na przyjezdnych robi bardzo estetyczna i poukładana miejska architektura. W Göteborgu nie brakuje też licznych wydarzeń kulturalnych, festiwali, koncertów – ciężko się tutaj nudzić! Warto pamiętać również o tym, że większość najważniejszych atrakcji tego miasta znajduje się w niewielkiej odległości, w związku z czym miasto zwiedza się bardzo przyjemnym, „spacerowym” trybem.

Göteborg - zabytki

Göteborg to miasto wyjątkowo obfitujące w zabytki i różnego rodzaju atrakcje. Jednym z „obowiązkowych” miejsc na mapie miasta jest Skansen Kronan, czyli wybudowana w XVII wieku wieża obronna. Wchodząc na wzgórze, będziesz mieć możliwość delektowania się widokiem pięknej panoramy miasta. Nieopodal twierdzy znajduje się urokliwa dzielnica Haga, która idealnie nadaje się na wieczorny spacer. Klimatu temu miejscu nadają drewniane budynki, kawiarnie i niewielkie sklepiki z rękodziełem. Kolejnym znajdującym się w pobliżu, ważnym dla miasta miejscem jest powstała na początku XIX wieku katedra Gothenburg Cathedral, nazywana również Katedrą Gustawa. Świetną opcją na zwiedzanie miasta jest skorzystanie z łódek funkcjonujących w systemie „Hop on – Hop off”. Łódki mają swoją stałą trasę po licznych miejskich kanałach w związku z czym, kupując bilet, możesz wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić okolicę, a następnie wsiąść w tym samym miejscu do kolejnej napływającej łódki. Jest to bardzo dobry sposób na zwiedzanie miasta z nieco innej, wodnej perspektywy. A skoro już przy wodzie – na placu Götaplatsen znajduje się fontanna z ogromnym posągiem Posejdona – jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, gdzie większość turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia. Nie zapominajmy o tym, że Göteborg to miasto portowe – spacer bulwarem również należał będzie to bardzo przyjemnych aktywności podczas pobytu w tym uroczym szwedzkim mieście.

Göteborg - kultura i historia

Jedną z wizytówek miasta jest otworzony w 1923 roku, największy w całej Skandynawii park rozrywki Liseberg. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt atrakcji, w tym przejażdżki kolejką górską, roller coaster’y, karuzele, wysoki na 60 metrów diabelski młyn, zjeżdżalnie wodne, ale również koncerty, restauracje, kawiarnie, sklepy. Co ciekawe, Liseberg utworzony został tymczasowo na potrzeby wystawy zorganizowanej w ramach obchodów trzy setnej rocznicy miasta, jednak postanowiono zostawić to miejsce na stałe i stworzyć tu park rozrywki. W 2005 roku magazyn Forbes uznał Liseberg za najlepszy park rozrywki na świecie. Dziś odwiedza go ok. 3 miliony osób rocznie. Symbolem parku rozrywki jest zielony królik, który od 1983 roku stanowi oficjalną maskotkę tego miejsca (czego nie sposób nie zauważyć, spędzając tu czas). Co ciekawe, z końcem listopada rozpoczyna się na terenie Liseberg słynny, bożonarodzeniowy jarmark, który trwa aż do Nowego Roku. Göteborg sam w sobie jest w okresie poprzedzającym święta niezwykle klimatycznym, przytulnym i serdecznym miejscem, jednak odczuwa się to w sposób szczególny właśnie podczas spacerów między rozłożonymi kramami w parku Liseberg.

Göteborg - ciekawe informacje

Göteborg, podobnie jak inne szwedzkie miasta, jest miejscem, w którym szczególną estymą darzy się kawę. Jeśli jesteś zatem osobą, która nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki małej czarnej, a już tym bardziej kilku filiżanek, z pewnością docenisz tutejsze kawiarnie! W poszukiwaniu tej, która przypadnie Ci do gustu, najlepiej wybrać się do malowniczej dzielnicy Haga. Jednym z kultowych miejsc jest tutaj Cafe Husaren. Poza aromatyczną kawą możesz skosztować tu również Hagabullen, czyli powiększonej wersji lokalnego przysmaku – cynamonowych bułeczek (kanelbullar). Innym przysmakiem chętnie spożywanym przez Szwedów do kawy są podawane na różne sposoby mięsne klopsiki Köttbullar. Możesz ich spróbować m.in. w słynnej Cafe du Nord. Warto skosztować również Semly, czyli pszennej bułeczki wypełnionej słodkim nadzieniem, najczęściej masą migdałową. A skoro już jesteśmy przy temacie słodkości – ciekawą, liczącą sobie kilkadziesiąt lat szwedzką tradycją jest jedzenie słodyczy tylko w soboty. W sklepach organizowane są wtedy akcje pod nazwą „sobotnie słodycze”, gdzie Szwedzi kupują swoje ulubione słodkości na wagę, w tym przede wszystkim bardzo popularne żelki.

Göteborg - okolice

Göteborg to bardzo „zielone” miasto – docenią to wszyscy miłośnicy odpoczynku na łonie natury. Nie brakuje tu skwerów, parków i wszelakiej roślinności. Na szczególną uwagę zasługują jednak dwa miejsca – park Trädgårdsföreningen oraz Ogród Botaniczny. Park o tej łamiącej Polakom język nazwie znajduje się w centrum miasta. Założony został w 1842 roku, a jego powstanie ufundował król Karol XIV Jan. Park Zawiera on elementy ogrodu botanicznego, a jednym z jego najciekawszych punktów jest rozarium, w którym podziwiać można aż 1400 odmian tych kwiatów. Innym ważnym miejscem jest ogromna, podzielona na kilka części palmiarnia, gdzie poza palmami podziwiać możemy również liczne rośliny tropikalne. Powstały w 1919 roku ogród botaniczny w Göteborgu jest z kolei największym tego typu miejscem w Szwecji. Na przestrzeni 175 hektarów znajduje się tutaj ok. 16 tys. roślin, a jedne z ciekawszych miejsc ogrodu to palmiarnia, szklarnie z tysiącami gatunków kwiatów, ogród górski (wyróżniony w przewodniku Guide Michelin!), dolina zawilców czy polana japońska. Podsumowując, jeśli dobrze czujesz się w towarzystwie drzew, krzewów i kwiatów, koniecznie musisz wybrać się na spacer zarówno do parku Trädgårdsföreningen, jak i do Ogrodu Botanicznego.


Göteborg oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności