Skopje - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Skopje

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Skopje - informacje turystyczne

Skopje - informacje ogólne

Stolicy Republiki Macedonii z całą pewnością nie można odmówić uroku! Miejsce to coraz częściej wybierane jest jako punkt obowiązkowy wycieczek po krajach bałkańskich. Zachwyca historią, architekturą, kuchnią… Będąc w tym mieście, należy pamiętać o historycznych wydarzeniach, które wpłynęły na to, jak dziś wygląda to miejsce oraz jaki jego obraz przez dziesięciolecia nosili w sobie najstarsi, żyjący obecnie mieszkańcy. Tragiczne trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce w 1963 roku, sprawiło, że Skopje zostało niemal całkowicie zniszczone. Dziś miasto zachwyca nie tylko turystów, ale również swoich mieszkańców, którzy pamiętają ciężki czas jego odbudowy. O wydarzeniach tych przypomina zachowany w niezmienionym stanie stary dworzec kolejowy, przy którym znajduje się zatrzymany w momencie trzęsienia ziemi zegar. Obecnie w budynku mieści się muzeum upamiętniające wydarzenia sprzed ponad pół wieku. Jest to obowiązkowe miejsce na mapie miasta, które każdy świadomy turysta powinien odwiedzić. Chcąc opisać stolicę Republiki Macedonii w kilku słowach, należy na pewno wspomnieć o urokliwym centrum, górzystej okolicy, przepływającej przez miasto rzece Wardar oraz specyficznym połączeniu antycznych pozostałości, średniowiecznych budowli oraz nowoczesnej, wielkomiejskiej architektury.

Skopje - zabytki

Wśród wielu zabytków, często o historycznym znaczeniu, wymienia się takie miejsca jak słynny akwedukt, twierdza Skopsko Kale, średniowieczny most na rzece Wardar czy synagogę Beit Jakow. Skopsko Kale jest niezwykle ważnym miejscem na turystycznej trasie osób odwiedzających Skopje. Budolwa ta znajduje się na skalistym wzniesieniu, z którego rozpościera się widok na starszą część miasta. Początki jej budowy datuje się na VI wiek naszej ery, jednak na przestrzeni wieków twierdza była kilkukrotnie niszczona i odbudowywana. Po trzęsieniu ziemi z 1963 roku nie odbudowywano twierdzy – została ona w takim stanie, w jakim przetrwała to wydarzenie. Kolejnym ważnym miejscem jest Cerkiew św. Pantelejmona w Nerezi znajdująca się na przedmieściach Skopje i datowana na połowę XII wieku. Cerkiew stanowi atrakcyjne miejsce ze względu na znajdujące się w niej freski będące przykładem bizantyjskiego malarstwa. Kolejnym ważnym zabytkiem jest kamienny most, datowany na czasy osmańskie i będący jednym z symboli Skopje. Znaleźć go można nawet w herbie tego miasta. Ponad dwustumetrowy, średniowieczny, kamienny most przebiega nad rzeką Wardar i łączy starą, osmańską dzielnicę – czarsziję, ze współczesnym centrum Skopje. Następnym zabytkiem, który wypada zwiedzić podczas wizyty w stolicy Macedonii jest synagoga Beit Jakow, co można przetłumaczyć jako „Dom Jakuba”. Miejsce to było pierwszym żydowskim domem modlitwy w całej Macedonii od 1951 roku. Synagogę założono w 2000 roku i do dziś służy ona skromnej grupie Żydów zamieszkujących Skopje.

Skopje - kultura i historia

Jednym z ciekawszych miejsc na mapie Skopje jest muzułmańska dzielnica miasta o nazwie Carsija, która zachowała się jeszcze z czasów osmańskich. Architektura tej dzielnicy przypomina o czasach panowania tureckiego poprzez obecność licznych meczetów, zajazdów i łaźni. Aby dostać się do tej stosunkowo niewielkiej dzielnicy, należy przejść na drugą stronę rzeki Wardar przez wspominany już zabytkowy, kamienny most. Carsija to miejsce, które praktycznie w ogóle nie ucierpiało w trakcie trzęsienia ziemi z 1963 roku. Znajdują się tu liczne bary, w których można skosztować lokalnej kuchni. Spacerując po wąskich uliczkach tej części miasta możemy przy okazji zaopatrzyć się w pamiątki lub rękodzieło od lokalnych sklepikarzy. Na wzgórzu nieopodal Carsiji znajduje się meczet Mustafy Pafy, który zbudowany został pod koniec XV wieku i stanowi dziś największą muzułmańską świątynię w kraju. Meczet daje się zobaczyć z oddali, gdyż zwraca na siebie uwagę minaretem o wysokości 42 metrów. Warto tutaj nadmienić, iż w podobnie jak w innych meczetach w mieście, odbywają się tutaj regularne modlitwy muzułmańskiej społeczności. Drugim ważnym meczetem w Skopje jest meczet Sułtana Murada, który stanowi z kolei najstarszą muzułmańską świątynię stolicy. Meczet ten, powstał w XV wieku na miejscu średniowiecznego klasztoru. Na przestrzeni wieków był on wielokrotnie niszczony przez pożary, a następnie odbudowywany.

Skopje - życie nocne

Góra Vodno, leżąca u podnóża Skopje, to kolejna, bardzo ciekawa atrakcja dla turystów odwiedzających to miasto. Najwyższym punktem góry jest Krstowar, którego wysokość to 1066 m n. p. m. W 2002 roku na szczycie postawiono oświetlony w nocy i mierzący aż 65 metrów Krzyż Milenijny – mieszkańcy twierdzą, że jest to największy chrześcijański krzyż na świecie. Najważniejszym aspektem wycieczki na górę Vodno jest jednak przede wszystkim widok na panoramę Skopje, którym można się raczyć po dostaniu się na szczyt. Można zrobić to pieszo, ale od kilku lat możliwe jest również skorzystanie z kolejki gondolowej. Na szczycie znajduje się restauracja, gdzie można odpocząć i posilić się, jeśli wybrany został wariant pieszej wędrówki. Góra Vodno oraz znajdujący się na niej oświetlony Krzyż Milenijny robią wrażenie również z perspektywy wieczornego spaceru po mieście.

Skopje - ciekawe informacje

Macedońska kuchnia to przede wszystkim sałatki z lokalnych warzyw, mięsa (głównie w formie kotletów i szaszłyków), zapiekanki (w swojej specyficznej, macedońskiej odmianie, podawane w glinianych naczyniach) czy oparta na fasoli potrawa tavce gravce. Należy w tym miejscu wspomnieć również o winach, które stanowią nieodłączny element tutejszych biesiad. Pewnym problemem może być to, że tradycyjna macedońska kuchnia w pewnym stopniu wyparta została w centrum miasta przez kuchnię arabską czy chociażby włoską. Orientalnej kuchni skosztować można m. in. w opisywanej już muzułmańskiej części miasta. Oczywiście, z pomocą mieszkańców znaleźć można miejsca serwujące tradycyjną macedońską kuchnię m. in. sałatkę szopską – popularny na Bałkanach przysmak, w skład którego wchodzą ogórki, cebula, papryka, pomidory oraz bułgarski owczy ser. Będąc w Skopje miłośnicy słodkości będą mogli oczywiście skosztować oryginalnej baklavy, czyli bardzo słodkiego ciasta z miodem i orzechami. Zwolennicy nocnego życia z pewnością docenią centrum Skopje, które stanowi jedno z najważniejszych miejsc na imprezowej mapie regionu, obfitując w kluby, bary i kasyna.


Skopje oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności