Bolonia - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Bolonia

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Bolonia - informacje turystyczne

Bolonia - informacje ogólne

Bolonia – włoskie miasto położone na północy kraju, uważane za jedno z najpiękniejszych w Europie. Liczne atrakcje historyczne spodobają się przede wszystkim miłośnikom zwiedzania. Mówi się, że Bolonię powinno się odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Niesamowity urok miasta i przepyszna miejscowa kuchnia przyciągają turystów z całego świata. Przyjeżdżając do Bolonii, nie można przegapić spaceru po mieście i zwiedzeniu przynajmniej najważniejszych zabytków. Dla głodnych historycznej wiedzy i spotkania z przeszłością, wycieczka do Bolonii będzie wyjątkową atrakcją. Autobus FlixBusa zabierze Cię do samego centrum miasta, skąd będziesz mieć możliwość szybkiego rozpoczęcia odkrywania miasta.

Bolonia - zabytki

Zwiedzanie Bolonii warto zacząć od Piazza Maggiore, czyli głównego rynku. Znajduje się on w centrum miasta i jest również głównym miejscem spotkań towarzyskich. Znaleźć tutaj można słynny pomnik Neptuna i ratusz, ale przede wszystkim ogromną bazylikę San Petronio. Jest to jeden z największych kościołów gotyckich we Włoszech. Wchodząc do ratusza, obejrzeć można historyczne ciekawostki miasta.

Do najpiękniejszych kościołów w Bolonii należy Bazylika Santo Stefano. Położona jest na placu Santo Stefano, który jest już nieco bardziej kameralny niż Piazza Maggiore. Uroczy plac jest również miejscem, w którym organizowane są różnorakie targi i spotkania kulturalne.

Będąc w Bolonii, można znaleźć również widoki charakterystyczne dla innego włoskiego miasta – Wenecji. Dawniej, miasto było uzależnione od transportu wodnego, który był głównym szlakiem przepływu dóbr z i do miasta. Powstałe tutaj kanały jest jednakże trudno odnaleźć, ponieważ większość z nich została ukryta pod miastem, pod ulicami i parkingami. Pozostałości kanałów można dostrzec w zaułkach kamienic i murów. Jeżeli jednak dotrzesz do ulicy Via Piella, będziesz mieć okazję podziwiać widok rodem z Wenecji przez małe okienko w murze.

Bolonię warto zwiedzać w okresie letnim, ponieważ pomimo upałów znajdujące się tutaj arkady zapewniają przyjemny spacer w cieniu. Piękne arkady rozciągają się tutaj przez niemal 40 kilometrów. Najbardziej spektakularną drogą jest ulica prowadząca do sanktuarium San Luca. Rozpoczynająca się przy bramie miasta Porta Saragozza droga wyprowadza z miasta wprost do sanktuarium. Trasa liczy podobno aż 666 arkad. Bazylika położona jest z dala od miasta na lekkim wzgórzu i dawniej była znakiem dla podróżujących, że Bolonia znajduje się już blisko.

Charakterystycznym punktem miasta są również wieże Asinelli i Garisenda. Jest to obowiązkowy do zwiedzenia symbol miasta. Kiedyś w Bolonii znajdowało się ponad 100 wież, ponieważ były budowane w celu rywalizacji pomiędzy najbogatszymi mieszkańcami miasta. Wejście do Garisendi jest zabronione, natomiast z prawie 100 metrowej Asinelli podziwiać można przepiękną panoramę Bolonii.

Bolonia - kultura i historia

Bolonia założona została przez Etrusków w IV w. p.n.e. oraz początkowo nosiła nazwę Felsina. Miasto stao się kolonią rzymską tuż po bitwie pod Telamone. W 189 roku p.n.e. miasto zostaje ponownie założone pod nazwą Bononia. Rozwój zapewniony w czasach rzymskich sprawił, że Bolonia stała się jednym z najważniejszych miast w cesarstwie. Okres wojny z Germanami to czas upadku miasta. Świetność została przywrócone po decyzji biskupa świętego Petroniusza, aby wybudować klasztor św. Stefana. W 1088 roku powstał również uniwersytet Boloński. Słynny uniwersytet znany jest z nauczania prawa kanonicznego i cywilnego. W Latach 1495-1499 studiował tutaj Mikołaj Kopernik, którego pomnik znajduje się przy głównym budynku uczelni. Już w 1920 roku Bolonia była szóstym co do wielkości miastem w Europie. Jednakże w 1348 roku jedna z największych epidemii w dziejach ludzkości – Czarna śmierć zabiła ok. 30 tysięcy mieszkańców. Następnie w latach od 1506 do 1860 miasto należało do władzy papieży. W okresie od 1796 do 1815 miasto zostawało przyłączane kolejno do do Republiki Cispadańskiej, Cisalpińskiej, Włoskiej i do Królestwa Włoch. Dopiero od 1860 roku Bolonia znalazła się w zjednoczonych Włoszech.

Bolonia - życie nocne

Bolonia to miasteczko studenckie i turystyczne. Nie brakuje więc tutaj nocnych atrakcji. Wieczorne wyjście polecamy zacząć od kolacji w jednej z restauracji specjalizującej się w bolońskiej kuchni. Lampka dobrego, włoskiego wina do obiadu na pewno będzie dobrym pomysłem na rozpoczęcie udanego wieczoru. Następnie udaj się do jednego z barów na ulicach Via Belle Arte lub Via Zamboni. Niezwykle mili mieszkańcy miasta, którzy licznie oblegają tutejsze bary z pewnością sprawią, że poczujesz prawdziwy włoski klimat. Wieczór możesz kontynuować, pozostając w barach lub przenieść się do jednego z klubów. Jedno jest pewne – rozrywki jest tutaj pod dostatkiem.

Bolonia - ciekawe informacje

Bolonia znana jest ze swojej kuchni. Miasto nazywane jest również "La Grassa", czyli "tłusta" ze względu na kaloryczną kuchnię. Kiedy zgłodniejesz po całym dniu zwiedzania, poszukaj restauracji serwującej tradycyjne włoskie potrawy. Spaghetti, lasagne, różnorakie pizze, tortellini czy ravioli to jedne z najpopularniejszych włoskich potraw. Natomiast w samej Bolonii nie można nie skosztować makaronu z tradycyjnym sosem bolońskim. Na deser polecamy wybieranie się do jednej z miejscowych lodziarni.

Wchodząc na jedną z wież Due Torri zrozumiesz czemu do Bolonii przypisywany jest kolor czerwony. Widok na miasto zajmują przede wszystkim czerwone dachy ceglanych budynków. Jest to niezapomniana scena, bardzo charakterystyczna dla tego miasta.

Bolonia - okolice

Bolonia położona jest pomiędzy Padem a Apeninami. Jest to również stolica malowniczego regionu Emilia-Romania. Wycieczka do Bolonii nie musi kończyć się na granicach miasta, Warto zwiedzić więcej okolicznych miasteczek i dowiedzieć się więcej ciekawostek z tego regionu. Apeniny Emiliańskie to przede wszystkim idealna destynacja dla osób chętnych, aby wolny czas aktywnie spędzić na wolnym powietrzu. Długie spacery pośród natury i malowniczych wiosek to właśnie idealny pomysł na wakacje w tym miejscu. Warto również zajrzeć do położonej niedaleko Bolonii – Ferrary. Znajdujące się na liście UNESCO miasteczko zachęca do przyjazdu swoim domowym i spokojnym klimatem. Znaleźć tutaj można wiele atrakcji turystycznych oraz renesansowych zabytków.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności