Bordeaux - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Bordeaux

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Bordeaux - informacje turystyczne

Bordeaux - informacje ogólne

Położone w południowo-zachodniej Francji na rzeką Garonną - Bordeaux, to stosunkowo niewielkie miasto, jednak dobrze znane na całym świecie ze względu na produkowane tutaj od VIII wieku wina. Dość powiedzieć że obecnie w stolicy regionu Nowa Akwitania wytwarza się aż 850 milionów butelek wina rocznie! Miłośnicy tego kojarzącego się z Francją trunku z pewnością będą czuć się w tym mieście jak w raju. Bordeaux to jednak nie tylko wina – ze względu na swoje liczne walory miasto stanowi niejako wizytówkę Francji. Podobnie jak Paryż obfituje w zabytki i ciekawe, warte odwiedzenia miejsca, jednak ze wzglądu na swój mniej turystyczny charakter jest dużo bardziej klimatyczne. To świetny wybór jeśli chcemy poczuć francuski klimat, a przy okazji nieco pozwiedzać. Słynne mosty, katedra Bordeaux, park Jardin Public czy setki zlokalizowanych w mieście i okolicach, dostępnych do zwiedzania winnic to atrakcje, które sprawiają że nie można przejść obok tego miasta obojętnie. Bordeaux poza swoimi walorami turystycznymi, to również ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i uniwersytecki. Na uwagę zasługuje również fakt, że miasto położone jest zaledwie 100 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, co stwarza dodatkowe możliwości jeśli chodzi o planowanie swojego urlopu we Francji.

Bordeaux - zabytki

Bordeaux jest miastem wyjątkowo obfitym w pamiątki historii, czego najlepszym wyrazem jest liczba aż 350 zabytków oraz wpisanie miejskiej Starówki na listę UNESCO. W położonym na lewym przebiegu Garrony Starym Mieście znajduje się Plac Quinconces. Podziwiać można tu m.in. fontannę z 50-metrowym pomnikiem Monument des Girondins. Bordeaux jest również miastem, w którym znajdują się imponujące mosty, w tym w szczególności zbudowany na początku XIX wieku, kamienny Pont de Pierre (17 łuków symbolizuje litery w imieniu i nazwisku Napoleona Bonaparte). Urokliwy jest również Most Akwitański, czyli Pont d’Aquitaine – drugi co do wielkości tego typu most we Francji (mierzy aż 1767 metrów długości). Jednym z najważniejszych zabytków Bordeaux jest XII-wieczna, wysoka na ponad 120 metrów, gotycka katedra Bordeaux. Zwiedzając miasto nie sposób jej pominąć, tak jak zwiedzając Paryż nie sposób nie odwiedzić katedry Notre Dame. Kolejne ważne miejsce na mapie Bordeaux to Plac Giełdowy, czyli Place de la Bourse. W miejscu tym podziwiać można pochodzącą z XVIII wieku architekturę oraz Fontannę Trzech Gracji. Tuż obok znajduje się rzeka Garonna przy której wieczorową porą gromadzi się lokalna młodzież. Omawiając miejskie zabytki warto wspomnieć również o bardzo popularnym wśród mieszkańców Placu Zwycięstwa – koniecznie wybierz się tu na obiad lub chociaż lampkę wina.

Bordeaux - kultura i historia

Oprócz najważniejszych zabytków, znanych z przewodników, Bordeaux skrywa w sobie wiele mniej znanych, ale równie interesujących zakątków. Jedną z ciekawszych rzeczy do zrobienia w tym mieście jest wieczorny spacer wzdłuż promenady przy rzece Garonne, gdzie zlokalizowane są klimatyczne restauracje i kawiarnie. Duże wrażenie na turystach robi Lustro Wody – czynna w ciepłe miesiące fontanna. Warto zobaczyć ją wieczorem, kiedy w wodzie odbijają się oświetlone budynki. Urokliwym i chyba najczęściej fotografowanym obiektem w Bordeaux jest znajdująca się przy Wielkim Teatrze karuzela Carrousel de Bordeaux. Część osób wybiera się do tego miasta głównie po to aby zrobić sobie zdjęcie na jej tle! Miłośnicy spędzania wolnego czasu na łonie natury z pewnością zachwycą się parkiem Jardin Public, gdzie mieszkańcy Bordeaux wraz ze swoimi rodzinami lub przyjaciółmi bardzo często organizują pikniki na trawie, oczywiście w towarzystwie butelki wina oraz przekąsek serwowanych przez pobliskie food-trucki. Osoby zainteresowane operą, musicalami czy sztuką teatralną mogą odwiedzić dom sztuki i kultury Grand-Theatre de Bordeaux, który zachwyca nie tylko swoją ofertą kulturalną, ale również architekturą.

Bordeaux - życie nocne

Nazywanie Bordeaux „stolicą wina” nie ma w sobie ani grama przesady. Niemal wszystkim Europejczykom pierwsze skojarzenie jakie przychodzi do głowy to słynne wino Bordeaux. Jak nietrudno się domyślić, wino to produkowane jest właśnie w miejscowych winnicach. Zwiedzając miasto bezwzględnie należy skosztować tego trunku! Nie będzie to zresztą dużym problemem – jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta są wycieczki po okolicznych winnicach. W cenie kilkudziesięciu euro (w zależności od oferty) możemy spędzić kilka godzin w jednej z winiarni, gdzie przewodnik opowie nam o historii regionu, zaprezentuje poszczególne etapy produkcji i opowie liczne ciekawostki na temat wina. Oczywiście wycieczki tego typu połączone są z degustacją. Na obszarze Bordeaux winnice (w liczbie ok. 8 tys. posiadłości winiarskich zwanych chateau) zajmują powierzchnię aż 280 tys. ha! O skali działalności niech świadczy fakt, że produkowanych jest tutaj ponad 50 gatunków wina! Bordeaux specjalizuje się w wytrawnych winach czerwonych. Zaledwie 20% produkcji to wina białe. Oczywiście w poszukiwaniu lokalnych trunków można wybrać się do jednego z miejscowych barów (a jest ich tutaj całe mnóstwo!).

Bordeaux - ciekawe informacje

Bordeaux to świetne miejsca dla smakoszy francuskiej kuchni, ze względu na dużą dostępność świeżych owoców morza oraz bogactwa lokalnych win. Zdecydowanie najważniejszym miejscem na kulinarnej mapie miasta nie jest żadna z restauracji, tylko lokalny Targ Kapucynów. W każdą sobotą mieszkańcy miasta oraz przyjezdni turyści tłumnie odwiedzają targ, aby nabyć świeże ryby i owoce morza, lokalne sery i wina. Nawet jeśli nie masz ochoty na zakupy, koniecznie musisz odwiedzić to miejsce, aby poczuć jego specyficzną atmosferę. Jedną z kulinarnych atrakcji miasta jest Canele de Bordeaux, czyli słodkie babeczki w kształcie cylindra, z wanilią i rumem, które wynalezione zostały przez zakonnice w XVIII wieku. Co ważne, oryginalne canele według tradycyjnej receptury dostaniemy tylko w Bordeaux! Będąc w tym regionie Francji z pewnością warto spróbować również serowego fondue, żabich udek i ślimaków (o ile masz ochotę na tego typu „smakołyki”), naleśników crepes lub galettes oraz świeżych pszenno-żytnich bagietek. Kuchni regionu najlepiej kosztować w towarzystwie jednego z wybornych, lokalnych win, z których słynie Bordeaux.


Bordeaux oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności