Maribor - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Maribor

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Maribor - informacje turystyczne

Maribor - informacje ogólne

Położony nad rzeką Drawą Maribor, to drugie pod względem wielkości miasto w Słoweni. Znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy słoweńsko-austrackiej. Pierwsze wzmianki na temat Mariboru pojawiły się w 1147 roku. W czasach średniowiecznych miasto było znane przede wszystkim dzięki fortecy znajdującej się pobliskim wzgórzu i chroniącej dolinę Drawy przed Węgrami. Średniowiecze to czas, w którym Maribor słynął głównie z winiarni, które finansowane były przez miejscowych Żydów. W XIV wieku otoczono miasto murem obronnym aby uchronić je przed atakami Turków i Węgrów. Pod panowaniem Habsburgów miasto znacząco się rozwinęło, stając się ważnym ośrodkiem handlowym. Szczególnie ważnym wydarzeniem było w kontekście rozwoju miasta uruchomienie połączenia kolejowego z Wiedniem. Czasy II wojny światowej były wyjątkowo ciężkie dla mieszkańców miasta – w wyniku bombardowań ponad połowa Mariboru legła w gruzach. Po wojnie, Maribor wszedł w skład Jugosławii, z kolei od 1991 jest miastem należącym do niepodległej Słowenii. Dziś, jest to ważne i dynamicznie rozwijające się słoweńskie miasto, które ze względu na swój urok oraz liczne zabytki, stanowi cel weekendowych wypadów zarówno mieszkańców Słowenii jak również zagranicznych turystów.

Maribor - zabytki

Maribor z pewnością można uznać za bardzo urokliwe miasto. Wpływ na taką ocenę z pewnością ma starówka, okolice rzeki Drawy, kolorowe domki, brak dużych grup turystów. Nie doświadczymy tu wielkomiejskiego pośpiechu i gwaru, co sprawia, że jest to idealne miejsce na odpoczynek połączony z niepośpiesznym zwiedzaniem. Spacery po Mariborze obfitują w liczne zabytki i ciekawe miejsca, na których nie sposób nie zawiesić na dłużej oka. Jednym z najważniejszych zabytków tego słoweńskiego miasta jest XV-wieczny, wielokrotnie przebudowywany zamek miejski. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Regionalne z bardzo bogatymi zbiorami dokumentującymi historię miasta. Miejski zamek położony jest przy Placu Zamkowym (Grajski Trg), stanowiącym centrum starego miasta. Ważnym miejscem jest również XII-wieczna katedra św. Jana Chrzciciela, która stanowi najważniejszy obiekt sakralny w Mariborze. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj neoklasycystyczna, XIII-wieczna dzwonnica o długości 54 metrów. Miłośnicy obcowania z przyrodą mogą skorzystać natomiast z kolejki linowej i wjechać na wzgórze Pohorje, skąd rozciąga się widok na miasto. Wzgórze nazywane jest „płucami Mariboru” i znajdują się tutaj liczne obiekty, takie jak stoki narciarskie, trasy rowerowe, piesze szlaki czy Park Adrenaliny.

Maribor - kultura i historia

Maribor nie bez powodu ogłoszony został Europejską Stolicą Kultury Roku 2012. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych, festiwali. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby organizowany corocznie „Festiwal Lent” – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Słowenii. Festiwal trwa przez dwa tygodnie i przyciąga do Mariboru setki tysięcy osób, zarówno Słoweńców jak również obcokrajowców. Szacuje się, że w festiwalu może brać udział nawet pół miliona osób, czyli cztery razy więcej niż liczba mieszkańców miasta. W trakcie festiwalu łączą się najróżniejsze gatunki muzyczne, od muzyki klasycznej i jazzu do popu i rocka. W kilkunastu miejscach jednocześnie odbywają się różnego rodzaju występy artystyczne – muzyczne, teatralne, taneczne, natomiast najważniejsze koncerty odbywają się na głównej scenie położonej na brzegu Drawy. Tętniący w tym czasie życiem Maribor okrywa międzykulturowa atmosfera zabawy i przyjaźni. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie: https://www.festival-lent.si/en/. W mieście odbywają się również regularnie takie wydarzenia jak festiwal teatralny Borstnikovo (na który przyjeżdżają teatry z całej Europy) czy koncerty muzyki barokowej i klasycznej, niejednokrotnie odbywające się na zamku.

Maribor - życie nocne

Maribor - najbardziej nasłonecznione miejsce w Słowenii, słynie również z wyrobu win. Przyjezdni mają okazję nie tylko zasmakować tutaj lokalnych trunków, ale również poczuć atmosferę jaka towarzyszy temu procesowi. Przy Placu Swobody znajdują się słynne piwnice winne, które należą zarówno do najstarszych jak i największych miejsc tego typu w Europie – leżakuje tu kilka milionów litrów wina! W Mariborze spotkać można również najstarszą na świecie, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, liczącą ok. 400 lat winorośl – Stara Trta (Stara Winorośl). Dowód na wiek winorośli stanowią dwa obrazy z 1657 i 1681 roku, na których widnieje budynek wraz z oplatającą go winoroślą. Rokrocznie wydaje ona między 35 a 55 kilogramów winogron, które pozwalają na wyprodukowanie ok. 100 butelek wina. Co roku we wrześniu, odbywa się w Mariborze festiwal winobrania, gdzie zbiera się winogrona tradycyjną metodą. Spędzając czas w Mariborze z całą pewnością warto zajrzeć do którejś z niewielkich knajpek i skosztować któregoś z regionalnych win. Albo nawet więcej niż jednego ;) Oferta jest tutaj bardzo bogata!

Maribor - ciekawe informacje

Pobyt w Mariborze to bardzo dobra okazja do tego, aby skosztować lokalnej, słoweńskiej kuchni. Należy tutaj zwrócić uwagę, że regionalne potrawy są na ogół dość tłuste i ciężkie, oparte głównie na mięsie i przypominające kuchnię austriacką, polską lub czeską. Ma to jednak swoich licznych zwolenników, którzy z upodobaniem stołują się w lokalnych knajpkach i restauracjach, niejednokrotnie zamieniając przy tym wino na jedno ze słoweńskich piw. Jednym z lokalnych przysmaków jest jota – zupa z ziemniaków, fasoli i kapusty kiszonej, przypominająca popularny w Polsce „kapuśniak”. Innym często spotykanym tutaj daniem jest cevapcici, czyli klasyk bałkańskiej kuchni – formowane na różne sposoby mielone mięso, podawane z cebulą i pieczywem. Warto spróbować również friki – potrawy ze smażonych ziemniaków z dodatkiem rozmieszanego jajka i startego sera, podawanej w formie placka. W słoweńskich barach można również skosztować inspirowanych kuchnią węgierską gulaszy, serwowanych w różnych formach. Oczywiście nie należy zapominać o doskonałym wyborze lokalnych win – do najpopularniejszych należą: Mariborican, Traminer oraz Laski Rizling. Świetnym barem, w którym za umiarkowane pieniądze można skosztować regionalnej kuchni jest Bascarsije, znajdujący się pod adresem Postna ulica 8.


Maribor oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności