Kijów - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Kijów

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Kijów - informacje turystyczne

Kijów - informacje ogólne

Leżący nad Dnieprem Kijów to stolica i największe miasto Ukrainy. Obok Lwowa, jest to również jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów, ukraińskich miast. Do najważniejszych zabytków Kijowa należą: Ławra Peczerska (pełen przepychu prawosławny klasztor ze wspaniałym widokiem na złote kopuły), Mykhailivskij Sobor (czarująca prawosławna świątynia) czy Złota Brama (niegdyś brama wjazdowa do miasta, można spotkać tam pewnego znanego kota). Te i inne atrakcje Kijowa doskonale opisane zostały w przewodnikach. Warto wspomnieć jednak o mniej znanych, ale niesamowicie ciekawych miejscach. Do takich należy Andiyvskij Uzviz, czyli urocza uliczka, gdzie podziwiać można piękną architekturę oraz zabawne, bajkowe rzeźby, jak również zrobić ciekawe zdjęcia czy zakupić pamiątki. Absolutnie intrygującym miejscem jest Aleja Pejzażowa, czyli kijowski odpowiednik słynnego barcelońskiego Park Guell. To kolorowa, pełna wesołych rzeźb trasa spacerowa, na którą szczególnie warto wybrać się z dziećmi. Kolejnym osobliwym miejscem, choć z zupełnie innej kategorii, jest stacja metra Arsenalna, położona na głębokości 105 metrów, dzięki czemu jest oficjalnie najgłębiej położoną stacją metra na świecie. A może leniwy wypoczynek na słońcu? Zaprasza w tym celu leżąca na Dnieprze Wyspa Truchanowska, gdzie za dnia można oddać się błogiemu relaksowi, a po zmroku – skorzystać z oferty bardzo popularnego latem klubu oraz kina letniego.

Kijów - zabytki

Kijów często określany jest jako miasto kontrastów. Przejawiają się one w różnych dziedzinach, jednak z turystycznej perspektywy warto spojrzeć na Kijów jako na miejsce, w którym spotkamy zarówno przejawy tradycji, jak i elementy współczesnej sztuki i techniki. Na spotkanie z historią warto wybrać się do Pirogova (wbrew nazwie nie jest to bar serwujący pierogi). Jest to malowniczy skansen położony na obrzeżach Kijowa, gdzie można zwiedzać wiejskie chaty pochodzące z różnych regionów Ukrainy i okresów historycznych. Nie znajdziemy tu opisów w języku polskim czy nawet angielskim, więc odwiedzający są niejako skazani „jedynie” na obcowanie wzrokowe, jednak mimo wszystko warto poświęcić jedno popołudnie na spacer i odpoczynek w cichej, otoczonej zielenią okolicy, a przy okazji – pozachwycać się ukraińskim budownictwem wiejskim. Miejscem zupełnie innym, gdyż bardzo mocno osadzonym we współczesności, jest Muzeum Miniatur¸ które warto zobaczyć podczas zwiedzania Ławry Peczerskiej. Nie jest to jednak zwykłe muzeum miniatur – znajdujące się tutaj mikrominiatury, które wyszły spod ręki ukraińskiego artysty Mykoli Syadristy to prawdziwe arcydzieła! Dość powiedzieć że niektóre z mikro-rzeźb mają średnicę jednego milimetra! Znajdziemy tu działający zegar zainstalowany w główce ważki, pchłę w złotych butach, najmniejszą na świecie książkę czy różę spoczywającą na ludzkim włosie. Jest to miejsce absolutnie magiczne! Przejawem nowoczesnej sztuki, choć zupełnie innej i z pewnością objętościowo większej niż mikro-rzeźby, są liczne murale stanowiące element tzw. street-artu (sztuki ulicznej). Jest ich w Kijowie mnóstwo! Spacerując po różnych zakątkach miasta można mieć pewność, że przypadkowo trafi się na kilka z nich.

Kijów - kultura i historia

Będąc w Kijowie, należy odwiedzić dwa miejsca, które w szczególny sposób związane są z historią Ukrainy – Plac Niepodległości, nazywany Majdanem lub Euromajdanem oraz Muzeum Czarnobylskie. Plac Niepodległości – centralny punkt Kijowa, niegdyś był przestrzenią dla dużych wydarzeń kulturalnych i państwowych. Znajduje się tutaj kolumna Lacka Brama oraz pomnik św. Michała Archanioła, patrona Kijowa. To właśnie tutaj w 2003 roku miała miejsce „Pomarańczowa Rewolucja”, dająca narodowi ukraińskiemu nadzieję na lepsze jutro. Jednak tragiczne wydarzenia z 2013 i 2014 roku na zawsze zmieniły charakter tego miejsca. Nie próbując wchodzić w polityczno-historyczne analizy, należy powiedzieć jedno – Plac Niepodległości zajmuje szczególne miejsce w sercach Ukraińców i choćby z tego powodu warto odwiedzić to miejsce, oddając się chwili zadumy i refleksji. Drugie ważne miejsce dla ukraińskiej historii to Muzeum Czarnobylskie, znajdujące się przy stacji metra Kontaktowa Plosza. Miejsce to upamiętnia wydarzenia z 1986 roku, kiedy miał miejsce słynny wybuch reaktora atomowego w Czarnobylu. Muzeum nie jest co prawda szczególnie nowoczesne, ale za to bogate w eksponaty. Zwiedzanie z audio-przewodnikiem pozwala z kolei na lepsze przybliżenie historii wydarzeń czarnobylskich. Znajdują się tutaj zdjęcia i filmy mieszkańców Czarnobyla oraz zrujnowanego regionu, zarówno sprzed trzydziestu lat, jak i czasów obecnych. W dużej mierze muzeum poświęcone jest również bohaterom Czarnobyla – ludziom, którzy w heroiczny sposób próbowali ograniczyć skutki tragedii. Jakkolwiek jest to miejsce z gatunku tych cięższych, spędzając kilka dni w stolicy Ukrainy, warto je odwiedzić.

Kijów - życie nocne

Ukraińska kuchnia oparta jest przede wszystkim na chlebie, potrawach z mąki i kaszy, ziemniakach, mięsach i warzywach. W Kijowie znajduje się bardzo dużo ciekawych miejsc, gdzie za nieduże pieniądze można skosztować pysznych, lokalnych specjałów. Warto odwiedzić m.in. jeden z lokali Pyzata Chata – jest to sieciówka, której bary znajdują się na ogół przy stacjach metra, m.in. przy Majdanie. Porcje są tutaj bardzo duże, a ceny bardzo niskie. Polecamy również inną popularną sieciówkę – Katyusha Verenichnaya, posiadającą bardziej restauracyjny charakter i regionalny wystrój. Co prawda porcje nie są już tak imponujące, jak w Pyzatej Chacie, a ceny nieco wyższe, jednak z drugiej strony dania wyjątkowo smaczne! Warto wybrać się również do Roshen – to kultowa marka słodyczy, a zarazem sieć sklepów. Miłośników słodkości nie trzeba dwa razy namawiać do wejścia. W Kijowie znajduje się również wiele gruzińskich restauracji, gdzie skosztować można świetnie przyrządzonych klasyków tamtejszej kuchni – chaczapuri lub chinkali. Klasykiem lokalnej, ukraińskiej kuchni są m.in. barszcz ukraiński (gotowany na tłustym wywarze, z mięsem, kawałkami buraków i śmietaną, podawany tradycyjnie z pampuszkami – czosnkowymi bułeczkami), wareniki (pierogi z różnymi nadzieniami), solanka (zupa rybna z dodatkiem oliwek, kwasu chlebowego, przypraw i śmietany) czy kulisz (gotowana w kociołku kasza jaglana z mięsem, słoniną i warzywami). Potrawy popija się tutaj kwasem chlebowym lub kompotem z suszonych owoców. Smacznego!


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności