Eindhoven - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Eindhoven

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Eindhoven - informacje turystyczne

Eindhoven - informacje ogólne

Położone nad rzeką Dommel w południowej części kraju Eindhoven, to piąte pod względem liczby mieszkańców miasto w Holandii. Znane jest przede wszystkim jako ważne centrum przemysłu elektronicznego (właśnie stąd wywodzi się koncern Philips – producent m.in. sprzętu AGD, RTV i urządzeń medycznych) i samochodowego (DAF Trucks – producent samochodów ciężarowych). Eindhoven stało się symbolem sukcesu przemysłowego ze względu na pierwszą fabrykę żarówek, którą założył Philips. Miasto znane jest również w Europie ze względu na klub piłkarski PSV Eindhoven. Eindhoven nie jest szczególnie często odwiedzane przez turystów przegrywając w tym zakresie konkurencję z Amsterdamem, Rotterdamem czy Hagą, jednak świetnie nadaje się na 2-3 dniowy city break, gdyż niewątpliwie ma też wiele do zaoferowania odwiedzającym. Eindhoven jest bardzo nowoczesne, jednak podobnie jak w przypadku wielu innych holenderskich miast – większość mieszkańców preferuje przemieszczanie się za pomocą roweru co nadaje mu pewnego uroku. Eindhoven to nie tylko centrum przemysłowe, ale również ważny ośrodek akademicki, w związku z czym miłośnicy nocnego życia nie będą się tutaj nudzić. Na uwagę zwraca również multikulturalizm Eindhoven. Miasto jest przyjazne i otwarte, dzięki czemu można tu spotkać mieszkańców rozmaitych ras i kultur, co często wiąże się z możliwością uczestniczenia w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych, festiwalach i koncertach.

Eindhoven - zabytki

Jedno z największych i najważniejszych miast w Holandii posiada wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas weekendowego lub dłuższego pobytu. Najważniejszym zabytkiem Eindhoven jest neogotycki kościół św. Katarzyny zwracający na siebie uwagę dwoma spiczastymi wieżami. Ważnym miejscem jest również Markt, czyli główny plac miejski, w okolicy którego znajduje się wiele sklepów, restauracji i klubów. Jest to również miejsce, gdzie koncentruje się życie nocne miasta. Kolejny ciekawy punkt na mapie Eindhoven to stadion lokalnego klubu piłkarskiego PSV Eindhoven, czyli The Philips Stadium. Jest to trzeci największy stadion w Holandii i gratka dla tych, którzy pasjonują się europejską piłką nożną. Interesującym miejscem jest jeden z symboli miasta, czyli Evoluon – futurystyczny budynek przypominający latający spodek. Niegdyś znajdowało się tam muzeum technologii, z kolei dziś mieści się tam centrum konferencyjne. Bardzo ważne miejsce znajduje się pod miastem. De Collse Water Mill, bo o nim mowa, to tradycyjny holenderski młyn wodny, który znany jest z obrazów słynnego malarza – Vincenta Van Gogha. Młyn jest otwarty dla turystów, a w każdą sobotę obserwować można jego pracę i zakupić świeżo zmieloną mąkę.

Eindhoven - kultura i historia

Eindhoven jako miasto przemysłowe w ogóle nie kojarzy się z odpoczynkiem na łonie natury, jednak również tutaj znajdują się piękna miejsca, w których w towarzystwie natury można odpocząć od pracy i codziennych obowiązków. Najważniejszym jest położony wzdłuż rzeki Dommel park Anne Frankplantsoen. Odwiedzający to miejsce mogą podziwiać bogatą szatę roślinną, w tym wiele egzotycznych drzew, zorganizować sobie popołudniowy piknik na trawie lub skorzystać z możliwości aktywnego wypoczynku dzięki ścieżkom spacerowym i rowerowym. W parku znajduje się granitowy pomnik Anny Frank, upamiętniający ofiary II wojny światowej. Zaledwie kilkaset metrów od parku znajduje się centrum sztuki współczesnej, dzięki czemu można połączyć ze sobą zwiedzanie obu tych miejsc. Nieopodal znajduje się inny ciekawy park - Lex and Edo Hornemannplantsoen. Kolejnym ciekawym miejscem w którym można odpocząć na łonie natury jest Park Genneper. Poza otulonymi roślinnością alejkami, w parku znajduje się Centrum Edukacji Środowiskowej, Muzeum Historyczne na wolnym powietrzu, pływania-aquapark Tonglereep, Ice Sport Center, gdzie można poszaleć na łyżwach oraz przestrzeń do golfa. Jest to świetne miejsce na zabawę i aktywny odpoczynek dla całej rodziny!

Eindhoven - życie nocne

Eindhoven to miasto, w którym znajduje się kilka bardzo ważnych muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Techniki Philipsa. Znajdują się tam eksponaty związane z rozwojem technologii, historią elektryczności i żarówek oraz innowacyjnymi rozwiązaniami świetlnymi. Można poznać tu również historię tak ważnej dla miasta firmy Philips. Co ciekawe, muzeum znajduje się w budynku, w którym niegdyś mieściła się pierwsza fabryka braci Philips. Drugie bardzo ważne muzeum to Van Abbemuseum, czyli powstałe w 1936 r. z inicjatywy lokalnego kolekcjonera Henri van Abbe Muzeum Sztuki Współczesnej. Znajdują się tutaj tysiące prac, obrazów, rzeźb czy instalacji, w tym dzieła Pabla Picasso oraz kolekcja rosyjskiego artysty El Lissitzky’ego. Kolejnym ciekawym muzeum jest Centrum Sztuki MU w odnowionym, pomalowanym na biało budynku Witte Dame. Jest to miejsce w którym sztuka połączona została z popkulturą i nowoczesną techniką, dzięki czemu jest szczególnie popularne wśród młodzieży. Warto wspomnieć również o DAF Museum dotyczącym ważnego dla miasta przemysłu samochodowego oraz interaktywnym muzeum archeologicznym Eindhoven Museum, które znajduje się na wolnym powietrzu.

Eindhoven - ciekawe informacje

Jak już wspomniano, Eindhoven to miasto kolorowe, różnorodne, multikulturalne. Dzięki obecności osób z rozmaitych zakątków świata, również tutejsze bary i restauracje serwują pełen przekrój potraw i smaków. Bez problemu znajdziemy w mieście bary tureckie, greckie czy włoskie. Oczywiście, będąc w Eindhoven warto przede wszystkim spróbować lokalnych przysmaków, jednak coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy niemal każdej kuchni świata. A skoro mowa o lokalnych przysmakach, warto zainteresować się kraut, czyli wędzonymi kiełbaskami, stamppotten, czyli lokalną odmianą gulaszu czy gehaktballen – mięsnymi kuleczkami. W poszukiwaniu ulubionych smaków warto wybrać się na pełną restauracji dzielnicę Het Stratumseind. To również miejsce, gdzie miłośnicy nocnego życia znajdą zarówno spokojne puby, jak i dyskoteki, w których miejscowi studenci bawią się do rana. W poszukiwaniu barów warto wybrać się również do takich dzielnic/ulic jak Dommelstraat, Kleine Berg czy Wilhelminaplein. Ciekawym zakątkiem miasta jest również kompleks mieszkalny Strijp S. Niegdyś znajdowały się tutaj fabryki Philipsa, dziś w opuszczonych zakładach powstały kawiarnie, pracownie, wystawy, a samo miejsce określane jest jako hipsterskie.


Eindhoven oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności