Katowice - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Katowice

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Katowice - informacje turystyczne

Katowice - informacje ogólne

Wielu z nas ciągle jeszcze tkwi w stereotypach z przeszłości i uważa, że na Śląsku nie ma czego szukać. Z racji tego Katowice nie będzie prawdopodobnie naszą pierwszą myślą by spędzić weekend w Katowicach. Co jeśli jednak omija nas dużo więcej niż nam się wydaje? To bardzo ciekawe miasto, które ma nam do zaoferowania zupełnie niecodzienne atrakcje. Warto dać się zaskoczyć, czasami najfajniejsze podróże przeżywamy w miejscu, w którym zupełnie nie nastawiamy się na magię.

Katowice są dość młode, przez wiele dekad uchodziły za serce przemysłowego Śląska i nie kojarzyło się ich, podobnie jak całego regionu, z typową turystyką. Miasto ma specyficzny charakter, a w ostatnich latach doznało zauważalnej transformacji. Jest dość mocno skondensowane, dzięki czemu zwiedzanie nie zajmuje w praktyce zbyt dużo czasu - ważne obiekty znajdują się blisko siebie.

Katowice - zabytki

Zacznijmy od szybkiego przypomnienia lekcji historii. Pierwsze wzmianki o istnieniu Katowic pojawiają się około 1598 roku, więc wcale nie tak dawno. Jednak już na przełomie XIV i XVI wieku na tych terenach znajdowały się osady słowiańskie. Przez wiele lat miasto było pod panowaniem pruskim i wtedy też intensywnie rozwijał się przemysł, m.in. huty i kopalnie, które trwale wpisały się w wizerunek miasta.

Co ważne - to tutaj odbyły się powstania śląskie wywołane pragnieniem mieszkańców na przyłączenie Górnego Śląska do Polski i to dzięki nim tak też się stało. No dobra, wystarczy o historii. Jeśli lubicie zagłębiać się w takich tematach, koniecznie wybierzcie się do Muzeum Śląskiego stanowiącego część katowickiej Strefy Kultury i odwiedźcie pomnik upamiętniający Powstańców Śląskich. Muzeum to punkt obowiązkowy dla miłośników Górnego Śląska. Uwagę przyciąga już sam budynek - dawniej znajdowała się w nim Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice". Co warto zwiedzić w Katowicach poza nim? Sprawdźcie naszą listę:

  • Nikiszowiec , czyli osiedle wybudowane dla rodzin górników pracujących w szybie Nickischschacht, to miejsce niezwykle popularne wśród turystów, ze względu na swój niepowtarzalny klimat i uczucie, jakby czas się tu zatrzymał.
  • Giszowiec to również osiedle górnicze, jednak złożone nie z bloków z wielkiej płyty, a z domków. Tworzy swojego rodzaju dzielnicę willową z terenami zielonym, stąd znany jest jako „miasto-ogród”.
  • drapacz chmur - nad miastem góruje pierwszy wybudowany w Polsce wieżowiec. Powstał w latach 1929-1934 i stanowił wtedy europejski cud architektoniczny znany na szeroką skalę. Na tamte lata budowla była niezwykłym osiągnięciem. Współcześnie wygląd budynku nie robi wrażenia, jednak znając jego historię na pewno spojrzymy na niego inaczej.
  • Archikatedra Chrystusa Króla - największej katedra w Polsce.
  • Katowice nocą - wieczorem warto przejść się po katowickim rynku, który wprawdzie jest dość nowoczesny i w niczym nie przypomina zabytkowych starówek innych polskich miast, za to na pewno znajdziecie tu sporo miejsc, w których można odpocząć po cały dniu zwiedzania.
  • murale - rozsiane są tutaj po całym mieście, np. na ulicy Mariackiej i Drzymały

Katowice - kultura i historia

Choć prawdopodobnie się tego nie spodziewaliście, Katowice są świetnym celem podróży również z dziećmi. Z najmłodszymi możesz zajrzeć między innymi do Filharmonii Śląskiej, by posłuchać koncertów i wziąć udział w ciekawych warsztatach muzycznych, czy 1000 Klocków (kreatywna sala zabaw klockami LEGO). Świetnym miejscem jest także Galeria Szyb Wilson, stanowiąca część Szlaku Zabytków techniki - mieści się w zabytkowej budowli po zamkniętym w 1995 roku Szybie Wilson. Warto zajrzeć także do Kinoteatru „Rialto” oraz Miasta Ogrodów.

Ze starszymi dziećmi możesz odwiedzić Muzeum Najmniejszych Książek Świata – wpisanego na listę rekordów Guinnessa muzeum ze zbiorem miniaturowych książek. Możecie również zobaczyć razem Muzeum Śląskie lub Pałac Młodzieży.

Jeśli chcecie znaleźć więcej atrakcji, nasze miasto Katowice to niezastąpione źródło wiadomości o lokalnych wydarzeniach. Portal publikuje informacje nie tylko o ciekawych wydarzeniach z samych Katowic - jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci, Śląsk i okolice mają wiele wspaniałych propozycji.

Katowice - życie nocne

Chcąc dostać się na Górny Śląsk szybko i w komfortowych warunkach rozwiązanie jest jedno - FlixBus. Znajdziecie połączenia do Katowic ze 125 lokalizacji z całej Polski i innych krajów. Nasi pasażerowie szczególnie bardzo często szukają połączenia Flixbus Katowice - Praga. A to tylko jedna z wielu propozycji. Sprawdź udostępniony przez FlixBus rozkład jazdy autobusów - Katowice to naprawdę wyjątkowe miasto i warto je zwiedzić. Kup bilet nawet za 4,99 zł i ruszaj w drogę!

Kiedy już dotrzecie do Katowic, poruszanie się jest proste. Praktycznie we wszystkie ciekawe miejsca na Śląsku i w samych Katowicach możecie dojechać katowicką komunikacją miejską. Zawiozą Was do nich zarówno katowickie autobusy miejskie, podmiejskie, jak i tramwaje stanowiące część ZTM Katowice. Rozkład jazdy można znaleźć w Internecie. Najłatwiej zrobić to przez znany portal Jak Dojadę Katowice.

Jeśli chodzi o ofertę gastronomiczną, najlepsze katowickie restauracje zlokalizowane są zarówno wokół rynku, w Strefie Kultury, jak i wokół Spodka. To idealna okazja na spróbowanie klusek śląskich w oryginale!

Puby, które warto odwiedzić, to między innymi Browariat, City Pub lub Katafonia jazz&blues club. Dla fanów tanecznego szaleństwa znajdą się też kluby, m.in. Panorama Club lub Pomarańcza Klub, gdzie możesz pobawić się aż do odjazdu swojego porannego autobusu!

Noclegi w Katowicach najłatwiej znajdziesz przez internetowe porównywarki hoteli. Możesz znaleźć zarówno hotele w pobliżu lotniska, jak i młodzieżowe hostele w samym centrum. Ich pracownicy chętnie powiedzą Ci, jakie jeszcze atrakcje Śląsk ma w zanadrzu.

Katowice - ciekawe informacje

Jeśli sprawdziliście wszystkie wspomniane wcześniej atrakcje, kontynuujcie swój spacer w stronę nowej dzielnicy Katowic - Strefy Kultury, która jest centrum kultury, rozrywki i biznesu. To miejsce znane przede wszystkim fanom koncertów.

Przecież to właśnie w Katowicach, na terenie byłej kopalni, znajduje się słynny Spodek, gdzie odbywają się koncerty światowych gwiazd. W strefie wybudowano również Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia i Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie możesz wejść na dach i zobaczyć Katowice z innej perspektywy. Harmonogram imprez znajdziesz bez problemu w Internecie. Jeśli chodzi o koncerty, Katowice są jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce.

W mieście co roku odbywa się też festiwal Art Naif, podczas którego pokazywane są dzieła tzw. sztuki naiwnej. Fanom teatru polecamy Teatr Śląski, a wielbiciele filmu z pewnością zechcą wejść do Muzeum Hansa Klosa, poświęconego bohaterowi serialu "Stawka większa niż życie".

Ruszajcie do Katowic - mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tej podróży!


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności