Neapol - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Neapol

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Neapol - informacje turystyczne

Neapol - informacje ogólne

Neapol to rozległe miasto położone na zachodnim wybrzeżu Włoch, naprzeciwko Morza Tyrreńskiego. Ta kolosalna metropolia jest trzecim co do wielkości miastem we Włoszech liczącym ponad 3,1 miliona mieszkańców. Znajdujący się tutaj Port jest jednym z najważniejszych w basenie Morza Śródziemnego, a miasto ma jedną z największych gospodarek we Włoszech.

Ze względu na bogatą historię tego regionu, Neapol jest pełen historycznych budynków, placów i kościołów oraz wielu nowoczesnych udogodnień i fantastycznych klubów nocnych. Przez stulecia neapolitańczycy poświęcali uwagę i bogacili się na swoich wspaniałych kościołach, podczas gdy królowie z kilku wspaniałych domów Europy ozdabiali swoje pałace. Długa historia miasta, datowana na Greków w VIII wieku przed naszą erą, obejmowała rządy bizantyjskie, francuskie, hiszpańskie i austriackie, z których każda pozostawiła swój ślad.

Nawet jeśli byliście w wielu włoskich miastach, nic nie przygotowuje was na żywiołowy, kolorowy, a czasem chaotyczny zgiełk Neapolu. Cała ludność wydaje się znajdować na ulicach. Kolory tutaj wydają się jaśniejsze, a aromat pizzy - twierdzą neapolitańczycy, że ją wymyślili - unosi się w powietrzu, wraz ze zgiełkiem śmiechu i ulicznych kłótni.

Neapol - zabytki

Wzdłuż nabrzeża, przy historycznej bramie do Morza Śródziemnego i całego świata, można poczuć atmosferę tego tętniącego życiem miasta. Port w Neapolu podzielony jest na osobne doki i baseny za pomocą falochronów. Na wschód od Piazza del Municipio znajduje się Molo Angioino ze stacją morską. Na zachód od tego jest Eliporto (Heliport), z którego regularnie kursują helikoptery na Capri, Ischię i lotnisko Capodichino. Dalej na południe, od nabrzeża na Calata di Beverello, odpływają statki do Ponza, Capri i Ischia. Neapol jest głównym portem południowych Włoch z pięknymi widokami na zatokę do Wezuwiusza i mnóstwem kawiarni i lodziarni. Spaceruj tutaj, rozkoszuj się widokami i tętniącą życiem atmosferą.

Museo Archeologico Nazionale posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji antyków, z których wiele zostało przywiezionych tutaj z wczesnych wykopalisk w Pompejach. Ponadto znajdują się tutaj również skarby sztuki królów Neapolu, zbiory Farnese z Rzymu i Parmy, zbiory z pałaców Portici i Capodimonte oraz materiały z Herkulanum i Cumae.

Palac Królewski Capodimonte to kolejna atrakcja, w której mieści się również muzeum. Zbudowany pierwotnie miał pełnić role domku myśliwskiego dla króla Karola III. Jednakże Palazzo Reale di Capodimonte stał się rezydencją królewską i miejscem, w którym król mógł pomieścić odziedziczoną kolekcję Farnese. Kolekcja zawiera portrety członków rodzin panujących i stanowi podstawę mieszczącej się tutaj Galerii Narodowej (Galleria Nazionale), jednej z najlepszych kolekcji sztuki we Włoszech. W apartamentach królewskich znajdziesz również meble, gobeliny i porcelanę używane w pałacu podczas dynastii Burbonów i Sabaudii, a pokój, Salottino di Porcellana, jest całkowicie pokryty porcelaną.

Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia jest sięgająca XII wieku katedra. Znacznie zmieniona z powodu trzęsień ziemi i renowacji, zwłaszcza po roku 1456, ale zachowały się drzwi 1407 w centrum frontu. W nawie południowej znajduje się wystawna XVII-wieczna kaplica San Gennaro, patrona Neapolu. Na głównym ołtarzu srebrne popiersie zawiera czaszkę świętego, który zginął śmiercią męczeńską w 305 roku, za czasów Dioklecjana. W tabernakulum znajdują się dwa naczynia zawierające krew świętego, o której wierzy się, że ma moc upłynnienia, odprawianą uroczystymi uroczystościami w katedrze, każdego 19 września.

Neapol - kultura i historia

Miasto Neapol zostało założone przez starożytnych Greków, którzy osiedlili się tutaj w południowych Włoszech. Wkrótce Neapol stał się zatłoczonym i ważnym portem. Jednak w 326 r. p.n.e. Rzymianie podbili miasto. Pod rządami rzymskimi port w Neapolu nadal się rozwijał, a bogaci Rzymianie budowali wille wypoczynkowe na pobliskim wybrzeżu. Podczas rzymskiej wojny domowej w latach 88-82 p.n.e człowiek o imieniu Sulla i jego wojska okupowali Neapol zabijając przy tym wielu mieszkańców. Wraz z powrotem pokoju Neapol rozkwitł ponownie. W IV wieku Imperium Rzymskie podzieliło się na dwie części. Następnie w V wieku naszej ery została zaatakowana zachodnia połowa Imperium Rzymskiego. Włochy pozostały w rękach narodów germańskich, jednak wschodnia połowa Cesarstwa Rzymskiego przetrwała. (Znamy to jako Cesarstwo Bizantyjskie). Bizantyjczycy byli zdeterminowani, by odbić południowe Włochy.

W 536 roku oblężono Neapol. Kiedy bizantyńskie rządy osłabły, w 645 r. W następnych wiekach Neapol kwitł i rozwijał się handel z innymi miejscami w rejonie Morza Śródziemnego. W 1139 Normanowie podbili Neapol i stał się częścią królestwa Sycylii (w tym południowych Włoch). W XVI wieku Neapol był częścią wielkiego imperium hiszpańskiego. Do 1600 roku Neapol był największym miastem w Europie, jednak w XVII wieku doznał depresji gospodarczej. Niezadowolenie mieszkańców wzrosło z powodu wysokich podatków. W końcu w 1647 r. miasto powstało w buncie. Jednak rok później udało się przywrócić porządek. W 1656 roku Neapol został zniszczony przez dżumę. Następnie w 1734 r. Sycylia i południowe Włochy (w tym Neapol) stały się ponownie niezależnym królestwem. Po klęsce Napoleona w 1815 roku stary porządek powrócił do Neapolu i reszty Włoch. Królowie Neapolu narzucili represyjny reżim. W 1820 r. nastąpiła rewolucja w Neapolu i wprowadzono konstytucyjny rząd. Miasto również poważnie ucierpiało podczas II wojny światowej. Sprzymierzone bombardowania wyrządziły wielkie szkody miastu. Pod koniec XX wieku w Neapolu odnotowano wysokie bezrobocie. Jednak w latach 90. sytuacja się zmieniła i Neapol został zregenerowany.

Neapol - życie nocne

Neapolitańskie życie nocne zaczyna się o godzinie 20 w rejonie Chiaia. Mniej więcej w tym czasie wydaje się, że cała dzielnica zstąpiła w maleńką przestrzeń wokół Belledonne a Chiaia na apéritivo. Inną zatłoczoną okolicą jest Piazza Bellini, szczególnie latem i wiosną. Podróżni szukający spokojnego wieczoru po ciężkim dniu zwiedzania Neapolu mogą być przerażeni - miasto jest tak samo ruchliwe i szaleńcze nocą jak za dnia. Ale to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą bawić się we wczesnych godzinach! Neapol może pochwalić się wspaniałymi przykładami tej przyjemnie tandetnej włoskiej specjalności - "disco-bar". Pierwszym przystankiem powinny być wąskie uliczki "centro storico", które są pełne fantastycznych barów i kawiarni. Na zachód przy Via Toledo, Via Cisterna dell'Olio posiada małe, ale niezwykle żywe miejsca. Via Paladino (tuż na północ od jednego z budynków kampusu uniwersyteckiego) to ulica, którą wypełnia duża populacja studencka. Place dei Martiri, Amedeo i San Pasquale również oferują wiele miejsc do wyboru. Stężenie doskonałych barów na placu Piazza Bellini i jego okolicach rozlewa się wraz z zachwycającym zestawem dobrej muzyki na żywo. W okresie letnim w Neapolu, wzdłuż plaż możesz znaleźć liczne kluby otwierane specjalnie na ten sezon, aby zaspokoić tłumy klubowiczów z miasta oraz turystów z całego świata.

Neapol - okolice

Na zachód od Piazza del Plebiscito, na zboczach Pizzofalcone leży dzielnica Santa Lucia. Na południe od ulicy Via Santa Lucia, jest to obszar nowoczesnych ulic ułożonych na planie regularnym, ale na północy to malownicze skupisko wąskich uliczek, gdzie można zobaczyć i być częścią tradycyjnego życia neapolitańskiego. Szkoda byłoby przegapić to bardzo prawdziwe i unikatowe sąsiedztwo sklepów i piekarni, warsztatów rzemieślniczych, małych kawiarni, w których mieszkańcy schodzą po espresso oraz ulic, na których bawią się dzieci. Gdy spojrzysz do góry, zobaczysz zwisające tuż nad głową pranie, a rozmowy prowadzone są między balkonami i oknami przez wąskie uliczki. To kolorowe miejsce tętni zżyciem o każdej porze dnia, ale szczególnie ożywione jest wieczorami.

Wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu z pewnością zaostrzy apetyt na spotkanie z bardziej znanym sąsiadem miasta, Pompejami. Kilkanaście wieków wykopalisk odkryło domy, sklepy, świątynie i budynki publiczne zamożnego miasta, które zostało pochłonięte i zamrożone w czasie przez kataklizmiczną erupcję Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Będąc w Neapolu, koniecznie wybierz się na wyspę Capri. Capri to mała zamieszkana wyspa, znana z dramatycznej scenerii, surowego wybrzeża z pięknymi jaskiniami i urokliwymi włoskimi wioskami.
Rejs statkiem z portu w Neapolu zajmuje niecałe dwie godziny, a regularne promy kursują między wyspą a stałym lądem i sąsiednim miastem Sorrento. Spaceruj po cudownej Marina Grande, podziwiaj łodzie w porcie, a następnie wyrusz w podróż po wyspie. Nie zapomnij wybrać się na wycieczkę, aby zobaczyć słynną Jaskinię Błękitną Grotą lub widok z góry Monte Solaro.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności