Leszno - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Leszno

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Leszno - informacje turystyczne

Leszno - informacje ogólne

Leszno położone jest w środkowo-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Miasto znajduje się pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem, na ważnym szlaku krajowym, dzięki czemu łatwo dotrzesz tutaj z każdej części Polski. Liczy około 64 000 mieszkańców. Miasto ma ambicje kulturalne, biznesowe i edukacyjne. Jego historia związana jest z królem Stanisławem Leszczyńskim z Polski. Dziś jest to centrum sportów takich jak lotnictwo i żużel.

Leszno oferuje turystom magiczne i romantyczne miejsca, w których przeszłość spotyka się z teraźniejszością: czyste jeziora, rezerwaty ptaków, historyczne dwory oraz malownicze krajobrazy.

Leszno - zabytki

W Lesznie znajduje się wiele obiektów sportowych i rekreacyjnych. Dwie najbardziej popularne atrakcje to basen Akwawit i sportowe lotnisko Centralnej Szkoły Szybowcowej. Inne obiekty sportowe to: korty tenisowe, stadion żużlowy, kręgielnia i hala sportowa z ujeżdżalnią odpowiednią do organizowania lekcji jazdy konnej lub zawodów. W całym regionie znajdują się liczne atrakcje turystyczne takie jak: zamki, pałace, dworki, zabytkowe kościoły i wiatraki. Do najwybitniejszych budowli historycznych należą: ratusz i kościół św. Mikołaja w Lesznie, zamek w Rydzynie, pałac w Pawłowicach, Sanktuarium w Gostyniu, zespół klasztorny benedyktynów w Lubiniu i wiatraki w Osiecznej.

Kościół św. Mikołaja jest jednym z najstarszych zabytków znajdujących się w Lesznie. Ta wspaniała świątynia z dwiema trzykondygnacyjnymi wieżami pochodzi z XV wieku. Utrzymany w stylu barokowym kościół posiada piękną stiukową dekorację oraz bogaty wystrój wnętrza. W zakrystii kościoła św. Mikołaja umieszczone jest epitafium Aleksandra Sułkowskiego z roku 1762.

Niedaleko kościoła znajduje się Rynek w Lesznie, który stanowi centralną część miasta. Twoją uwagę z pewnością przykuje stojący tam ratusz pochodzący z lat 1637 – 1639. Budynek uważany jest za najpiękniejszy ratusz w Wielkopolsce. Pierwotnie budynek zbudowany był w stylu późnorenesansowym, ale po wielu zniszczeniach został przebudowany w stylu barokowym. Jeśli spojrzysz na wschodnią ścianę Ratusza, znajdziesz kamienne kartusze z herbami Leszna – Leszczyńskich oraz Sułkowskich.

Zamek w Rydzynie to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego turysty odwiedzającego Leszno. Ten wspaniały, barokowy zamek posiada elementy klasycystyczne powstałe na przestrzeni XV, XVI oraz XVII wieku. Dawniej budynek ten pełnił funkcję rezydencji króla Stanisława Leszczyńskiego oraz książąt Sułkowskich. Jest to jeden z najcenniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Znajdziesz tutaj również przepiękny park otoczony fosami, a w nim największe w Wielkopolsce zbiorowisk bluszczu kwitnącego.

Charakterystycznym punktem w regionie są również wiatraki w Osiecznej, czyli trzy wiatraki typu koźlak znajdujące się przy ruchliwej szosie Śrem – Leszno. Dzisiaj stanowią one atrakcję turystyczną ze względu na swój bardzo dobry stan. Do lat 70. były one stale użytkowane. Najstarszy z nich pochodzi z 1761 roku!

Leszno - kultura i historia

Osada prawdopodobnie powstała w XIII wieku. Leszno po raz pierwszy zostało wymienione w dokumentach historycznych w 1393 roku, kiedy to majątek był własnością Stefana z Karniny z herbu Wieniawa. Rodzina przyjęła nazwisko Leszczyńskiego z nazwy ich majątku zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem polskiej szlachty.

Około 1516 roku wspólnota protestancka uchodźców błogosławionych z ziem czeskich króla Władysława II osiedliła się w Lesznie na zaproszenie szlacheckiej rodziny Leszczyńskich. Przybycie czeskich protestantów i tkaczy z pobliskiego Śląska przyczyniło się do rozkwitu osady i w 1547 roku pozwoliło jej stać się miastem. Leszno było także największym ośrodkiem drukarskim w Wielkopolsce dzięki działalności społeczności protestanckiej, której liczba wzrosła z powodu napływu uchodźców ze Śląska, Czech i Moraw. W 1631 roku Leszno otrzymało dalsze przywileje od króla Zygmunta III Wazy, traktujące je jako równe z najważniejszymi miastami Polski.

Złota epoka Leszna zakończyła się podczas drugiej wojny północnej, kiedy miasto zostało spalone 28 kwietnia 1656 roku. Leszno zostało szybko odbudowane, lecz później w 1707 roku ponownie podpalone przez siły rosyjskie podczas Wielkiej Wojny Północnej.

Podczas drugiego rozbioru Polski w 1793 roku Leszno zostało zaanektowane przez Królestwo Pruskie, a po wojnach napoleońskich włączone do Wielkiego Księstwa Poznańskiego jako Lissa. W 1887 roku stało się siedzibą administracyjną pruskiego Kreis Lissa. Miasto wzięło udział w powstaniu wielkopolskim w latach 1918-1919 i powróciło do II Rzeczypospolitej na mocy traktatu wersalskiego ze skutkiem od 17 stycznia 1920 roku. Podczas inwazji na Polskę w 1939 roku miasto zostało zaanektowane przez nazistowskie Niemcy i włączone do Reichsgau Wartheland. Ludność polską przesiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Większość żyjącej w mieście ludności żydowskiej i pozostali Polacy zostali zamordowani przez nazistowską Einsatzgruppen.

Po wojnie miasto wróciło do Polski i nastąpił okres szybkiego rozwoju, szczególnie w latach 1975-1998, gdy Leszno było siedzibą wojewódzkiego obszaru administracyjnego. W 2000 roku miasto zostało nagrodzone przez Komisję Europejską nagrodą The Golden Star of Townning.

Leszno - ciekawe informacje

Leszno i jego region słyną z doskonałych ścieżek rowerowych; trasy prowadza przez najpiękniejsze tereny powiatu leszczyńskiego. Jednym z największych atutów regionu są liczne stadniny koni, które oferują przejażdżki konne w ujeżdżalni i w terenie oraz przejażdżki bryczkami. Rozległe obszary lasów i łąk oferują doskonałe warunki do jazdy konnej. Wyczerpani mieszkańcy miasta mogą uciec od zgiełku i odpocząć w ciszy i spokoju w jednej z gościnnych wiosek wokół Leszna.

Leszno - okolice

Okolice Leszna oferują doskonałe warunki do wypoczynku na wsi. Dwa parki krajobrazowe, kilka rezerwatów przyrody i ścieżki dydaktyczne to tylko niektóre ze znajdujących się tutaj atrakcji. Park Krajobrazowy Przemęt znany jest z rezerwatu przyrody zwanego Wyspą Liliową Doliny. Obserwatorzy ptaków mogą znaleźć tutaj ponad 250 gatunków ptaków w Zbiorniku Wonieść. Dzięki licznym jeziorom polodowcowym region Leszno jest także doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych takich jak kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing i wędkarstwo. Ośrodki wypoczynkowe zbudowane wokół zbiorników oferują wygodne zakwaterowanie i bardzo dobre warunki do wypoczynku i zabawy.


Leszno oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności