Norymberga - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Norymberga

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Norymberga - informacje turystyczne

Norymberga - informacje ogólne

Norymberga to z wielu względów, w tym głównie historycznych, kulturalnych i turystycznych - bardzo interesujące, niemieckie miasto. Położona w Bawarii, nad rzeką Pegnitz, tysiącletnia Norymberga skrywa w sobie wiele zabytków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Idealne miasto na city break? Z całą pewnością! Możesz spędzić tu nawet tydzień, a i tak każdego dnia będzie co robić. Zabytkowe kościoły, urokliwe place i uliczki, pamiątki historii, starówka, muzea, wymyślne fontanny, średniowieczne fortyfikacje, niezwykle urodziwe, kolorowe fasady domów – to wszystko sprawia, że miasto przez wiele wieków uznawane było za jedno z najpiękniejszych w Europie. Dziś, mimo ogromnych zniszczeń jakich Norymberga doznała w trakcie II wojny światowej, jest to nadal niezwykle atrakcyjny, choć mało popularny kierunek turystycznych wycieczek. Poza wyżej wymienionymi walorami miasta, należy wspomnieć również o jego smakach, czyli słynnych kiełbaskach norymberskich, piernikach św. Elżbiety oraz piwnym festiwalu Oktoberfest, który odbywa się tutaj od 1810 roku! Norymberga to również miasto wielkiej sztuki. Tworzył tu m.in. Wit Stwosz, ale najważniejszą postacią był bez wątpienia urodzony w Norymberdze renesansowy artysta - Albrechta Dürer. Będąc w Norymberdze można zwiedzić dom, w który Dürer mieszkał przez niemal dwie dekady oraz średniowieczny cmentarz Johannisfriedhof, gdzie został pochowany.

Norymberga - zabytki

Norymberga to miasto, które bardzo mocno ucierpiało wskutek bombowych nalotów w trakcie II wojny światowej. Szczęśliwie, udało się po odbudowie zachować oryginalny układ miasta oraz zrekonstruować część budynków. Jakie zabytki należy zatem bezwzględnie odwiedzić będąc w Norymberdze? Na pewno główny plac miejski, czyli Hauptmarkt. Znajduje się przy nim bardzo efektowna Piękna Fontanna oraz gotycki kościół Frauenkirche. Szczególny klimat panuje na placu przed świętami Bożego Narodzenia. Bardzo ciekawym miejscem jest ulica Weissgerbergasse. To właśnie tu znajdują się niezwykle urokliwe, kolorowe, drewniane fasady domów. Bardzo ważnym zabytkiem jest górujący nad miastem zamek cesarski, czyli Kaiserburg – jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku. Poza możliwością zobaczenia z bliska symbolu miasta, wejście na wzgórze zapewnia również bardzo dobry punkt widokowy na okolicę. Pisząc o zamku należy wspomnieć również o miejskich fortyfikacjach – niemal 4 kilometry murów również stanowią jeden z ważniejszych zabytków miasta. Na uwagę zasługują też norymberskie obiekty sakralne. Najważniejsze kościoły to wspomniany wcześniej Frauenkirche, średniowieczny kościół św. Sebalda oraz kościół św. Elżbiety (niegdyś jedyny katolicki kościół w protestanckiej Norymberdze). Warto odwiedzić również słynne, norymberskie mosty: pierwszy w Europie most łańcuchowy – Kettensteg, oraz drewniany most kata – Henkersteg.

Norymberga - kultura i historia

Z Norymbergą nieodłącznie kojarzy się niechlubna historia III Rzeszy – to właśnie tu znajdował się niegdyś bardzo ważny ośrodek ruchu nazistowskiego, co w dużym stopniu tłumaczy zmasowane naloty sił alianckich na to miasto i jego potężne zniszczenia. W Norymberdze co roku odbywały się zjazdy partii NSDAP, na których przemawiał Adolf Hitler. Reichensparteitagsgelande, bo tak nazywało się centrum partyjnych spotkań znajduje się na obrzeżach miasta i jest otwarte do zwiedzania dla tych, którzy pasjonują się historią. Potężny kompleks zawiera m.in. Kongresshalle – ogromne, nigdy nie ukończone centrum kongresowe partii oraz Centrum Dokumentacji – nowoczesne muzeum poświęcone nazistowskim zbrodniom. To właśnie w tym mieście miały miejsce, rozpoczęte po 1945 roku słynne procesy norymberskie, które odbywały się w Pałacu Sprawiedliwości. Najwięksi zbrodniarze wojenni usłyszeli z ust Międzynarodowego Trybunału Wojskowego skazujące wyroki w sali sądowej nr 600, która jest otwarta dla zwiedzających, o ile nie odbywa się tam właśnie sprawa sądowa, gdyż sala ta nadal pozostaje w użytku. Znajduje się tu również wystawa poświęcona zarówno procesom norymberskim, jak również zbrodniom nazistów.

Norymberga - życie nocne

Poza zabytkami Norymberga oferuje odwiedzającym wiele ciekawych miejsc, które nadają temu miastu klimatu. Jednym z nich jest Handwerkerhof, czyli urokliwa uliczka handlowa. Niegdyś znajdowały się tu zakłady rzemieślnicze, dziś natomiast jest to obszar pełen małych sklepików z rękodziełem oraz kawiarni. Kolejne bardzo przyjemne miejsce to Tiegartnerplatz – miejski plac, gdzie warto zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu i napić się kawy. Jednym z najbardziej malowniczych budynków w mieście jest z kolei Szpital Św. Ducha, położony nad rzeką Pegnitz. Dziś znajduje się tam restauracja, w której skosztować można tradycyjnej, bawarskiej kuchni – golonki, kiełbasek, kapusty w towarzystwie kufla z piwem. Norymberga skrywa również wiele atrakcji w swoich podziemiach! Można w ten sposób zwiedzić Bunkry Sztuki (znajdują się tu m.in. skradzione w trakcie wojny dzieła sztuki), lochy (przetrzymywano tu niegdyś więźniów) oraz piwnice piwne (wycieczka z angielskim przewodnikiem zaczyna się przy pomniku Albrechta Durera). Warto polecić coś również miłośnikom obcowania z naturą. Choć Norymberga nie jest wybitnie „zielonym miastem” to na uwagę z pewnością zasługuję ogród Hesperidengärten, park Kontumazgarten oraz podmiejski ogród zoologiczny z delfinarium jako największą atrakcją.

Norymberga - ciekawe informacje

Norymberga to miasto, w którym miłośnicy obcowania z historią zdecydowanie będą mieli czym się zachwycać. Najważniejszym spośród licznych miejskich muzeów jest położone nieopodal Zamku Cesarskiego, założone w 1852 roku Germańskie Muzeum Narodowe. W gotyckiej scenerii podziwiać można tutaj m.in. dzieła Dürera, Stwosza, Rembrandta czy Cranacha. Liczba eksponatów jest tak duża, że warto na odwiedzenie tego miejsca poświęcić kilka godzin. Ciekawym muzeum jest też liczące sobie aż 1000m2, bardzo nowoczesne Muzeum Niemieckich Kolei, gdzie podziwiać można lokomotywy służące przez ponad 150 lat historii kolejnictwa, w tym najstarszą lokomotywę świata. Wybierając się do Norymbergii z dziećmi, nie można pominąć Muzeum Zabawek, gdzie znajduje się ponad tysiąc lalek z różnych okresów i materiałów. Ważnym miejscem jest również zachowany XVI-wieczny budynek Fembohaus, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Miejskie – podczas jego zwiedzania można lepiej poznać historię Norymbergii. Należy wspomnieć również o wystawie dotyczącej zbrodni nazistowskich, która wraz ze słynną salą sądową nr 600 znajduje się w Pałacu Sprawiedliwości.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności