Będąc we Florencji, pierwsze kroki każdego turysty są skierowane na Pizza del Duomo. Przy tym centralnym placu miasta znajduje się najwspanialszy zabytek Florencji i jeden z najpiękniejszych zabytków całych Włoch - Katedra Santa Maria del Fiore. Katedra powstała w miejsce kościoła z IV wieku. Budowę katedry rozpoczęto w 1294 roku, a ukończono w 1887 roku, co oznacza, że powstawała, z przerwami, przez 600 lat. Świątynia zachwyca swoją niezwykłą fasadą, wykonaną z marmuru w trzech kolorach (biały, różowy i zielony), która została ukończona dopiero w XIX wieku. Wielkie wrażenie robi również kopuła katedry - ogromna, wybijająca się z daleka ponad otoczenie, jest zdecydowanie jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Została zaprojektowana przez florenckiego architekta i rzeźbiarza - Brunelleschiego. Ze szczytu kopuły rozciąga się przepiękny widok na czerwone florenckie dachy oraz otaczające miasto toskańskie wzgórza. We wnętrzu katedry należy zwrócić szczególną uwagę na freski znajdujące się na sklepieniu pod kopułą, które miały odpowiadać freskom z Kaplicy Sykstyńskiej. Freski najlepiej zobaczyć z bliska wchodząc na szczyt kopuły. Integralną częścią katedry jest dzwonnica Giotta z taką samą fasadą, jak ta zdobiąca Duomo. Z jej szczytu również można podziwiać panoramę miasta.
Na placu przed katedrą znajduje się kolejny charakterystyczny dla Florencji budynek – baptysterium pochodzące z IV-VI wieku. Baptysterium było we wczesnym chrześcijaństwie przeznaczone do obrzędu chrztu. Z zewnątrz zostało ozdobione takim samym marmurem, jak katedra. Do wnętrza baptysterium prowadzą trzy wejścia. Najbardziej znanym wejściem jest to znajdujące się od wschodu, które zdobią tzw. Drzwi Raju wykonane w XV wieku przez Lorenzo Ghibertiego. Obecnie zwiedzający Baptysterium mogą oglądać jedynie ich kopię. Oryginalne drzwi, jak również wiele innych dzieł sztuki związanych z Duomo, znajdują się w Museo dell’Opera del Duomo.
Po zabytkach Piazza del Duomo warto przejść się nad rzekę do Ponte Vecchio, inaczej nazywanego mostem Złotników. Jest to kolejny symbol Florencji, którego nie sposób pominąć podczas zwiedzania. Most został zbudowany w XIV wieku jako następca trzech mostów, które zostały zniszczone. Wygląd mostu jest bardzo charakterystyczny i unikalny, ponieważ most został zabudowany małymi budynkami. Początkowo na moście mieli swoje stragany handlarze ryb i mięsa, później ustąpili miejsca garbarzom, by ostatecznie na podstawie decyzji księcia Ferdynanda I Medyceusza opuścić most i zrobić miejsce złotnikom, którzy są tam do dziś. Decyzja Ferdynanda była najprawdopodobniej spowodowana usytuowaniem mostu, który leży na linii między Palazzo Pitti a Palazzo Vecchio. Książe w ten sposób zamienił na drodze swojego przejazdu kramy nieatrakcyjnych garbarzy na milsze otoczenie złota. Ponte Vecchio jest najstarszym mostem w mieście i jako jedyny nie został zniszczony podczas II wojny światowej.
Warto wspomnieć, że Plac della Signoria jest jednym z ważniejszych miejsc w mieście. Przed przeniesieniem się do Pałacu Pitti był rezydencją Medyceuszy, by następnie stać się siedzibą republiki florenckiej. Pałac ma charakterystyczny wygląd i jest dobrze widoczny w panoramie miasta. Nie mniej ciekawy wygląd ma kolejna rezydencja Medyceuszy – XV-wieczny Pałac Pitti. Obecnie wewnątrz mieści galerie i muzea m.in. Galerię Palatinę, w której znajdują się dzieła Rafaela i Tycjana. Do Pałacu przynależy ogromny, bo liczący aż 11 ha, ogród Boboli. Park został założony przez Kosmę Medyceusza Starszego dla żony, w XVI wieku. Jest to ogród w stylu francuskim, gdzie oprócz pięknej roślinności, znajdują się liczne fontanny i rzeźby. Oryginalności wyglądowi ogrodu nadaje położenie na wzgórzu. Warto zużyć trochę energii, aby wejść na szczyt ogrodu, skąd można podziwiać piękne florenckie widoki. Nieopodal Ogrodu Boboli znajduje się znacznie mniejszy, ale równie uroczy Ogród Bardini. Najlepszym miesiącem do odwiedzenia go jest kwiecień, kiedy pięknie na fioletowo kwitnie wisteria.
Jak każde włoskie miasto, tak również Florencja, oferuje piękne i ciekawe kościoły. Najbardziej znanym jest, zaraz po Duomo, kościół Santa Croce, który znajduje się przy uroczym placu tej samej nazwie. We wnętrzu kościoła spoczywają jedni z najbardziej zasłużonych florentczyków: Michał Anioł, Niccolo Machiavelli, Galileusz, Dante Alighieri. Drugim wartym odwiedzenia kościołem jest Bazylika San Lorenzo. Jej fasada ma surowy wygląd, ponieważ władze Florencji nie zgodziły się na użycie marmuru z Carrary. Będąc obok kościoła wart wejść na jego dziedziniec i odpocząć w cieniu uroczych krużganków.