Saragossa - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Saragossa

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Saragossa - informacje turystyczne

Saragossa - informacje ogólne

Położona w północno-wschodniej Hiszpanii, w połowie drogi między Madrytem a Barceloną – Saragossa, to stolica Aragonii, której historia sięga I w. p.n.e. W III w. był to ważny ośrodek chrześcijaństwa, z kolei od VIII do XII w. było to miasto muzułmańskie. Kiedy w 1118 r. miasto przejął Alfons I Waleczny, Saragossa stała się politycznym, gospodarczym i religijnym centrum Aragonii. XIX i XX wiek był z kolei czasem, w którym Saragossę trapiły liczne wojny, jednak nie zatrzymało to jej gospodarczego rozwoju. Dziś, jest to nie tylko ważny ośrodek przemysłowy (mieści się tu fabryka marki Opel) i handlowy, ale również kulturalny i turystyczny. Saragossa to bardzo urokliwe miasto, o czym najlepiej można się przekonać spacerując po starówce wieczorową porą. Nie musisz brać ze sobą planu miasta – chcąc nie chcąc i tak natrafisz na mauretańskie pałace oraz inne, ważne zabytki. Co ciekawe, mudejarowa architektura Aragonii znajduje się od 1986 r. na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Saragossa jest jedną z jej najlepszych wizytówek.

Saragossa - zabytki

Najważniejszym zabytkiem Saragossy bez wątpienia jest górująca nad Starym Miastem, zbudowana w miejscu objawień na przełomie XVII i XVIII wieku, bazylika katedralna Nuestra Senora del Pilar. Imponujące rozmiary, 4 wieże (jedna z nich stanowi punkt widokowy), 11 kopuł, malowidła i freski Goi, kaplica z figurą Marii Panny – to wszystko sprawia że sami Hiszpanie uznali bazylikę w Saragossie za jeden z „12 skarbów Hiszpanii”. Kolejny ważny zabytek do Katedra La Seo, którą rozpoczęto budować już w XII wieku. Katedra powstawała przez kilkaset lat w związku z czym posiada cechy różnych stylów architektonicznych. Nieopodal bazyliki i katedry znajduje się zabytkowy, renesansowy gmach giełdy miejskiej, czyli pochodząca z XVI w. La Lonja. Niegdyś kupcy zawierali tu transakcje handlowe, natomiast dziś w zabytkowych, pełnych reliefów i ornamentów wnętrzach odbywają się wydarzenia kulturalne i wystawy. Bardzo ważnym zabytkiem jest pochodzący z XI w., ufortyfikowany, mauretański pałac Palacio de Aljaferia, który stanowił niegdyś siedzibę dynastii aragońskiej. Mimo znaczącej przebudowy, dziś nadal przypomina typowo arabskie pałace, zachwyca swoim dziedzińcem (patio św. Izabeli) oraz bogatymi wnętrzami (m.in. Złotym Salonem), które są otwarte do zwiedzania dla turystów. Omawiając zabytki Saragossy warto wspomnieć również o Puente de Piedra - XV-wiecznym moście nad rzeką Ebro.

Saragossa - kultura i historia

Przyjeżdżając do Saragossy swoje pierwsze kroki warto postawić w kierunku Plaza del Pilar, czyli głównego, miejskiego placu, w okolicy którego znajdują się najważniejsze zabytki miasta (bazylika Nuestra Senora del Pilar, katedra La Seo, dawna giełda La Lonja, ratusz). Przy głównym placu znajduje się Fontanna Hiszpańskości (widziana z lotu ptaka nabiera zupełnie nowego sensu) oraz Bola del Mundo, czyli pomnik Kuli Ziemskiej. Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić w Saragossie jest Acuario Fluvial, czyli akwarium o powierzchni niemal 8000 metrów kwadratowych. Podziwiać można w nim ok. 5000 osobników (300 gatunków) ryb i zwierząt rzecznych z pięciu rzek: Nil, Amazonka, Mekong, Darling-Murray oraz Ebro. Jest to świetne miejsce do odwiedzenia razem z rodziną! Co jeszcze warto zobaczyć w Saragossie? Fiestas de Pilar! Odbywający się w październiku, tygodniowy festiwal na cześć patronki miasta (Pilar) gromadzi w centrum miasta większość mieszkańców oraz turystów. Mają miejsce w tym czasie pochody, występy teatralne, koncerty, a 12 października uroczysta msza (o 4.30 nad ranem). Od 1956 roku w ramach festiwalu odbywa się ceremonia ofiarowywania kwiatów Marii. Są one rozrzucane po ulicach miasta przez biorących udział w pochodzie, ubranych w tradycyjne aragońskie stroje mieszkańców, co stanowi nie lada atrakcję dla obserwujących procesję turystów.

Saragossa - życie nocne

Saragossa to miasto wyjątkowo obfitujące w ciekawe muzea i galerie – miłośnicy zwiedzania Europy śladami wybitnych artystów z pewnością będą zadowoleni. Znajduje się tu bowiem Muzeum Goi, a w nim 15 obrazów słynnego aragońskiego malarza oraz dzieła innych lokalnych artystów. Obrazy Francisca Goi (w tym „Ekstaza św. Antoniego Abbotta”) odnaleźć można również w Museo de Zaragoza, czyli Muzeum Saragossy. Warto wspomnieć, że to właśnie tu tworzył Goya, zanim wyjechał do Madrytu rozwijać swoją malarską karierę. Kolejne ważne miejsce na artystycznej mapie miasta to Museo Pablo Gargallo, gdzie znajdują się działa P. Gargallo - drugiego, darzonego niezwykłą estymą w Saragossie artysty. Kolejne ważne miejsce to centrum kultury La Lonja, w którym regularnie odbywają się imprezy kulturalne oraz wystawy. Pozostałe interesujące miejsca w Saragossie to: Bank Ibercja (dzieła Goi oraz imponujące patio), Museo de Tapices (muzeum dywanów), Museo de la Cerveza La Zaragozana (muzeum historii piwa), EMOZ (muzeum origami), Museo Paleontologico (muzeum dinozaurów) oraz Museo de la Magia de Aragon (muzeum magii). Jak widać, czego jak czego, ale muzeów w Saragossie nie brakuje!

Saragossa - ciekawe informacje

Kuchnia Saragossy to kuchnia aragońska, a więc potrawy mięsne (głównie jagnięcina), trufle, egzotyczne przyprawy oraz świeże owoce (w tym słynne aragońskie brzoskwinie). Do lokalnych przysmaków zalicza się: bacalao al ajoarriero (dorsz w słynnym sosie ajoarriero, bazującym na czosnku, oliwie, jajach i ziemniakach), frutas de Aragon (rozmaite owoce macerowane w likierze lub syropie cukrowym), jamon de Teruel (dojrzewająca przez 12 miesięcy szynka) oraz ternasco al Horno (pieczona jagnięcina z przyprawami, skraplana w trakcie pieczenia białym winem i wytopionym tłuszczem). W poszukiwaniu tych i wielu innych potraw kuchni aragońskiej warto wybrać się do dzielnicy Barrio de el Tubo, gdzie znajduje się gastronomiczne centrum miasta. Miłośnicy tapas barów (czyli barów z tradycyjnymi hiszpańskimi przekąskami) oraz nocnych biesiad przy winie również będą zadowoleni wybierając się w te okolice wieczorową porą. W poszukiwaniu dobrych tego typu miejsc warto wybrać się również w okolice Santa Marta oraz San Miguel. A jeśli lubisz kluby z muzyką taneczną odwiedź okolice Mercado Central.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności