Como - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Como

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Como - informacje turystyczne

Como - informacje ogólne

Como to miejscowość i gmina w północnej części Włoch, Lombardii. Jest to administracyjna stolica prowincji Como o populacji liczącej ok. 85 000 mieszkańców. Miasto oddalone jest o niecałe 50 km od stolicy Lombardii – Mediolanu. Powszechnie uznaje się Como za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w regionie, a sama gmina słynie z majestatycznego jeziora Como, które rozciąga się od północnego krańca miasta.

Bliskość jeziora i Alp sprawiła, że Como stało się celem turystycznym dla przyjezdnych z całego świata, a w mieście meiszczą się liczne kościoły, ogrody, muzea, teatry, parki i pałace. Z 215 320 nocującymi gośćmi w 2013 roku, Como było czwartym najczęściej odwiedzanym miastem w Lombardii po Mediolanie, Bergamo i Brescii. Znajdziesz tutaj między innymi Duomo, siedzibę diecezji Como, Bazylikę Sant'Abbondio, Villę Olmo, publiczne ogrody z Tempio Voltiano, Teatro Sociale, Broletto oraz średniowieczny ratusz miasta.

Como - zabytki

Dzisiaj Como jest znanym na całym świecie miejscem turystycznym, a tysiące ludzi przybywa tutaj, aby zobaczyć imponujące jezioro Como i otaczające go naturalne krajobrazy. Samo miasto posiada wiele historycznych budynków, znakomitych restauracji i ważnych muzeów. Ponadto wokół jeziora znajduje się mnóstwo pięknych miast i wiosek, takich jak Cernobbio, Menaggio i Bellagio. Como najlepiej jest zwiedzać pieszo. Atrakcje turystyczne znajdują się w odległości krótkiego spaceru od stacji kolejowej i przystani łodzi. Życie miasta obraca się wokół nadmorskiej promenady i przylegającego do niej Piazza Cavour, z których można szybko przejść do Piazza del Duomo. Centro Storico, czyli stare miasto, to typowa włoska plątanina kawiarni, chodników, małych placów i malowniczych uliczek. Como jest zdecydowanie o wiele żywsze i bardziej „realne” niż zdominowane przez turystów wioski wokół jeziora. Przechodząc obok sklepów, nie można nie zauważyć obfitości jedwabiu. Dawniej Como stanowiło centrum produkcji jedwabiu we Włoszech – stąd jego długa historia z tym związana.

Na zachodzie znajdują się piękne ogrody Villa Olmo oraz kolejka linowa na Brunate na wschodzie – są to dwie z najbardziej popularne rzeczy do zrobienia w Como. Pierwsza z atrakcji, czyli Villa Olmo, jest jednym z najwspanialszych budynków na nabrzeżu jeziora. Wielka willa z końca XVIII wieku obecnie mieści wystawy oraz organizuje różne wydarzenia. Ogrody willi otwarte są dla publiczności. Druga z atrakcji, kolejka linowa otwarta w 1894 roku, prowadzi pod górę z Como do Brunate. Dwa wagoniki odjeżdżają co 15-30 minut, mijając się wzajemnie w połowie drogi. W Brunate warto wybrać się na spacer, aby podziwiać widoki.

Como - kultura i historia

Como od epoki brązu zamieszkane było przez plemiona celtyckie, a w I wieku p.n.e. stało się częścią Imperium Rzymskiego. Ze względu na położenie na skraju ogromnego jeziora Como, miasto zawsze odgrywało ważną rolę w Lombardii. W okresie średniowiecza stanowiło centrum handlu, przez co wybudowano sieć obronną, w tym serię wież strażniczych. Jedną z wież — Castello Baradello — można zobaczyć do dziś. Po podbojach francuskich i austriackich Como zostało ostatecznie włączone do Królestwa Włoch w 1859 roku. Rzymskie pochodzenie miasta Como zobaczyć można poprzez uporządkowaną sieć ulic w jej historycznym centrum oraz pozostałości rzymskiej bramy — Porta Pretoria. Jeszcze bardziej widoczne jest to w otoczonym murem Średniowiecznym Como — rzadkim przykładzie romańskich fortyfikacji, z imponującą Porta Torre (wieża bramy) na Piazza Vittoria. Jeśli masz ochotę oglądać nie tak wiekową architekturę, powinieneś wiedzieć, że Como było siedliskiem racjonalistycznych architektów, którzy położyli podwaliny modernizmu.

Como było również kolebką wielu postaci historycznych, w tym poety Caeciliusa, o którym pisał Catullus w I wieku p.n.e. Mieszkali tutaj pisarze tacy jak Pliniusz Starszy i Pliniusz Młodszy, papież Innocenty XI, naukowiec Alessandro Volta i Cosima Liszt — druga żona Richarda Wagnera i wieloletnia dyrektorka festiwalu w Bayreuth.

Como - życie nocne

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest katedra Duomo. Ten imponujący kościół został zbudowany w ciągu kilku stuleci, w latach 1396-1740. Przedstawia on szereg wpływów, głównie renesansowych i gotyckich. Fasada pochodzi z XV wieku, a kopuła została zaprojektowana przez Filippo Juvarra w XVIII wieku. Obok Duomo znajduje się Broletto, czyli trzynastowieczny marmurowy ratusz. Do niego też warto zajrzeć. W centrum starego miasta mieści się również inny ważny kościół – Bazylika di San Fedele pochodząca z X wieku (choć w międzyczasie została przebudowana). Odwiedzający miasto odkryją różne malownicze widoki, w tym imponującą Porta Vittoria (wysoką kamienną bramę broniącą starych murów miejskich), wąskie arkadowe uliczki i wieżowce będące dziedzictwem wojennego średniowiecza.

Como - ciekawe informacje

Tradycyjnym daniem prosto z Como jest polenta, tradycyjnie spożywana do posiłków w okresie zimowym. Uzyskuje się ją przez zmieszanie i ugotowanie mąki kukurydzianej i gryki. Zwykle podawana jest z mięsem, na przykład dziczyzną oraz serem i czasami z rybami. Tradycyjne danie z polentą, czyli polenta e misultin (alosa agone) serwowana jest w wielu restauracjach w rejonie jeziora Como.

W Como istnieje również muzeum poświęcone wcześniej wspomnianemu jedwabiu — Museo della Seta – położone na obrzeżach centrum miasta. Inne muzea w Como to Pinacoteca Civica, miejska galeria sztuki, muzeum archeologiczne i muzeum Risorgimento. Należy pamiętać, że muzea są zazwyczaj zamknięte w poniedziałki i przez kilka godzin w środku dnia.


Como oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności