Jeśli masz problem z otwarciem strony, zadzwoń na +48 22 307 93 34 lub skorzystaj z FlixBus Google Assistant App.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Autobus z i do: Como

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.

Więcej o aplikacji FlixBus

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.

Dowiedz się więcej na
Odkrywaj Europę z FlixBusem, wybierając spośród 1700 celów podróży w 27 krajach.

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.

Kliknij tutaj
Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Usługi na pokładzie

Twoje rozkłady jazdy autobusów dla miasta Como

Znajdź połączenia między:
i
Wybierz dni
Odjazd
powrót
Dni Przesiad. Odj. Czas Przyj. Od
§§ getWeekdayString(connection.weekdays) §§ §§ connection.interconnection_transfers.length §§ §§ formatTimeFilter(connection.departure.timestamp, connection.departure.tz) §§ §§ formatDuration(connection.duration.hour, connection.duration.minutes) §§ §§ formatTimeFilter(connection.arrival.timestamp, connection.arrival.tz) §§ §§ connection.price > 0 ? formatPrice(connection.price) : 'Rezerwuj teraz' §§
Czas: §§ connection.duration.hour §§:§§ connection.duration.minutes < 10 ? '0' + connection.duration.minutes : connection.duration.minutes §§
Czas na przesiadkę: §§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour §§:§§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes §§
§§ stop.departure.timestamp + '000' | date :'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.station.name §§
przez  
§§ viaStop.station.name §§ §§ viaStop.station.name §§,  ...,  §§ viaStop.station.name §§ ,
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date :'HH:mm': stop.arrival.tz §§ §§ stop.station.name §§
przez
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date : 'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.departure.timestamp + '000' | date : 'HH:mm': stop.departure.tz §§
§§ stop.station.name §§

Jeśli architektura to coś, co Ci się podoba, polubisz również te miejsca:

Como oczami Oliwii

Content Writer Oliwia

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.

Łódź
27 lat
Sprytne podróże w celu samodoskonalenia

Como - informacje turystyczne

Poznaj malownicze Como z FlixBusem

Como - informacje ogólne

Como to miejscowość i gmina w północnej części Włoch, Lombardii. Jest to administracyjna stolica prowincji Como o populacji liczącej ok. 85 000 mieszkańców. Miasto oddalone jest o niecałe 50 km od stolicy Lombardii – Mediolanu. Powszechnie uznaje się Como za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w regionie, a sama gmina słynie z  majestatycznego jeziora Como, które rozciąga się od północnego krańca miasta.

Bliskość jeziora i Alp sprawiła, że Como stało się celem turystycznym dla przyjezdnych z całego świata, a w mieście meiszczą się liczne kościoły, ogrody, muzea, teatry, parki i pałace. Z 215 320 nocującymi gośćmi w 2013 roku, Como było czwartym najczęściej odwiedzanym miastem w Lombardii po Mediolanie, Bergamo i Brescii. Znajdziesz tutaj między innymi Duomo, siedzibę diecezji Como, Bazylikę Sant'Abbondio, Villę Olmo, publiczne ogrody z Tempio Voltiano, Teatro Sociale, Broletto oraz średniowieczny ratusz miasta.
 
Poznaj największe atrakcje w Como

Como - zabytki

Dzisiaj Como jest znanym na całym świecie miejscem turystycznym, a tysiące ludzi przybywa tutaj, aby zobaczyć imponujące jezioro Como i otaczające go naturalne krajobrazy. Samo miasto posiada wiele historycznych budynków, znakomitych restauracji i ważnych muzeów. Ponadto wokół jeziora znajduje się mnóstwo pięknych miast i wiosek, takich jak Cernobbio, Menaggio i Bellagio. Como najlepiej jest zwiedzać pieszo. Atrakcje turystyczne znajdują się w odległości krótkiego spaceru od stacji kolejowej i przystani łodzi. Życie miasta obraca się wokół nadmorskiej promenady i przylegającego do niej Piazza Cavour, z których można szybko przejść do Piazza del Duomo. Centro Storico, czyli stare miasto, to typowa włoska plątanina kawiarni, chodników, małych placów i malowniczych uliczek. Como jest zdecydowanie o wiele żywsze i bardziej „realne” niż zdominowane przez turystów wioski wokół jeziora. Przechodząc obok sklepów, nie można nie zauważyć obfitości jedwabiu. Dawniej Como stanowiło centrum produkcji jedwabiu we Włoszech – stąd jego długa historia z tym związana.

Na zachodzie znajdują się piękne ogrody Villa Olmo oraz kolejka linowa na Brunate na wschodzie – są to dwie z najbardziej popularne rzeczy do zrobienia w Como. Pierwsza z atrakcji, czyli Villa Olmo, jest jednym z najwspanialszych budynków na nabrzeżu jeziora. Wielka willa z końca XVIII wieku obecnie mieści wystawy oraz organizuje różne wydarzenia. Ogrody willi otwarte są dla publiczności. Druga z atrakcji, kolejka linowa otwarta w 1894 roku, prowadzi pod górę z Como do Brunate. Dwa wagoniki odjeżdżają co 15-30 minut, mijając się wzajemnie w połowie drogi. W Brunate warto wybrać się na spacer, aby podziwiać widoki.
 
Poznaj malownicze zakątki Como z FlixBusem

Como - kultura i historia

Como od epoki brązu zamieszkane było przez plemiona celtyckie, a w I wieku p.n.e. stało się częścią Imperium Rzymskiego. Ze względu na położenie na skraju ogromnego jeziora Como, miasto zawsze odgrywało ważną rolę w Lombardii. W okresie średniowiecza stanowiło centrum handlu, przez co wybudowano sieć obronną, w tym serię wież strażniczych. Jedną z wież — Castello Baradello — można zobaczyć do dziś. Po podbojach francuskich i austriackich Como zostało ostatecznie włączone do Królestwa Włoch w 1859 roku. Rzymskie pochodzenie miasta Como zobaczyć można poprzez uporządkowaną sieć ulic w jej historycznym centrum oraz pozostałości rzymskiej bramy — Porta Pretoria. Jeszcze bardziej widoczne jest to w otoczonym murem Średniowiecznym Como — rzadkim przykładzie romańskich fortyfikacji, z imponującą Porta Torre (wieża bramy) na Piazza Vittoria. Jeśli masz ochotę oglądać nie tak wiekową architekturę, powinieneś wiedzieć, że Como było siedliskiem racjonalistycznych architektów, którzy położyli podwaliny modernizmu.

Como było również kolebką wielu postaci historycznych, w tym poety Caeciliusa, o którym pisał Catullus w I wieku p.n.e. Mieszkali tutaj pisarze tacy jak Pliniusz Starszy i Pliniusz Młodszy, papież Innocenty XI, naukowiec Alessandro Volta i Cosima Liszt — druga żona Richarda Wagnera i wieloletnia dyrektorka festiwalu w Bayreuth.
 

Kościoły w Como

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest katedra Duomo. Ten imponujący kościół został zbudowany w ciągu kilku stuleci, w latach 1396-1740. Przedstawia on szereg wpływów, głównie renesansowych i gotyckich. Fasada pochodzi z XV wieku, a kopuła została zaprojektowana przez Filippo Juvarra w XVIII wieku. Obok Duomo znajduje się Broletto, czyli trzynastowieczny marmurowy ratusz. Do niego też warto zajrzeć. W centrum starego miasta mieści się również inny ważny kościół – Bazylika di San Fedele pochodząca z X wieku (choć w międzyczasie została przebudowana). Odwiedzający miasto odkryją różne malownicze widoki, w tym imponującą Porta Vittoria (wysoką kamienną bramę broniącą starych murów miejskich), wąskie arkadowe uliczki i wieżowce będące dziedzictwem wojennego średniowiecza.
 

Como - ciekawe informacje

Tradycyjnym daniem prosto z Como jest polenta, tradycyjnie spożywana do posiłków w okresie zimowym. Uzyskuje się ją przez zmieszanie i ugotowanie mąki kukurydzianej i gryki. Zwykle podawana jest z mięsem, na przykład dziczyzną oraz serem i czasami z rybami. Tradycyjne danie z polentą, czyli polenta e misultin (alosa agone) serwowana jest w wielu restauracjach w rejonie jeziora Como.

W Como istnieje również muzeum poświęcone wcześniej wspomnianemu jedwabiu — Museo della Seta  – położone na obrzeżach centrum miasta. Inne muzea w Como to Pinacoteca Civica, miejska galeria sztuki, muzeum archeologiczne i muzeum Risorgimento. Należy pamiętać, że muzea są zazwyczaj zamknięte w poniedziałki i przez kilka godzin w środku dnia.
 

Como - Twoje przystanki autobusowe

Prosimy, zwróć uwagę, że w mieście Como znajduje się kilka przystanków tj.. 2.

Informacje dla podróżujących autobusem do miasta Como

Bilet autobusowy od 17,99 zł
Liczba połączeń z Como 48
Liczba przystanków autobusowych w Como 2
Kraj Włochy
*Usługi na pokładzie autobusu zależą od dostępności na danej trasie.