Bari - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Bari

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Bari - informacje turystyczne

Bari - informacje ogólne

Bari to duże miasto portowe położone na wybrzeżu Adriatyku oraz stolica włoskiego regionu Puglia. Być może nie jest to główny cel turystyczny we Włoszech, ale z pewnością jest to bardzo urocze miasto, które urzeka swoją historią i kulturą. Bari oferuje wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, takich jak Cattedrale Di San Sabino, znane jako jedna z najważniejszych atrakcji w mieście oraz Castel Del Monte, wyjątkowy średniowieczny dwór oddalony ok 70 km od centrum Bari!

Warto także wybrać się na spacer po pięknym Orto Botanico lub zwiedzić Grotte Di Castellana - słynne jaskinie Castellana. Odwiedź również stare miasto, aby uwiecznić zdjęcia średniowiecznych budynków. Możesz również wybrać się na przyjemny spacer po porcie, aby podziwiać piękny widok na morze i oglądać rybaków w pracy. Wszystkie atrakcje turystyczne są łatwo dostępne, a zwiedzać można je na piechotę.

Chociaż Bari nie ma dobrej reputacji we Włoszech (zostaniesz ostrzeżony, by trzymać cenne przedmioty blisko), jest to przyzwoite miejsce na spędzenie nocy lub dwóch w drodze do większych atrakcji turystycznych regionu Puglia.

Bari - zabytki

Historyczne centrum Bari znajduje się na cyplu, docierającym do Morza Adriatyckiego. Obszar ten budowany był przez tysiąclecia, ale najstarsze zabytki znajdują się między skupiskiem wąskich ścieżek, które tworzą Vecchia Bari. Ta część Bari ma bardzo wątpliwą reputację. Dzielnica słynie z tego, że jest zagmatwana, a zagubieni turyści mogą stać się ofiarami drobnych kradzieży. Doświadczysz tutaj jednak prawdziwie włoskiej atmosfery. Miejscowi żyją tutaj niemal wspólnotowo, z otwartymi mieszkaniami, kobietami robiącymi makaron tuż przy drzwiach. Tu mieszkańcy ustalają własne reguły.

Pomiędzy sercem Starego Miasta a morzem znajduje się najbardziej znany kościół w Bari, XI-wieczna romańska bazylika di San Nicola. Jest ona poświęcona św. Mikołajowi. Kościół został specjalnie zbudowany, aby pomieścić jego szczątki, które wciąż leżą w krypcie. Jest to ważne miejsce kultu religijnego. Mówi się, że ciało świętego wydziela rodzaj świętego oleju, który można kupić w butelce w sklepie obok kościoła. W głównej części kościoła znajduje się kilka ważnych zabytków, w tym misterny, kamienny baldachim nad ołtarzem i marmurowy tron biskupi, zwany Cattedra di Elia. Upewnij się, że zwiedzasz zewnętrzną część kościoła, aby zobaczyć rzeźbione kamienne drzwi. Ścieżki Vecchia Bari najbliżej kościoła są uznawane za najbardziej turystyczne. Znajdziesz tutaj szereg małych sklepów, w których kupisz pamiątki.

Innym wielkim kościołem w Bari jest Cattedrale di San Sabino. Jest to kolejny masywny budynek w stylu romańskim, pochodzący z końca XII wieku. W pobliżu znajduje się zamek Bari, Castello Svevo, imponująca twierdza nad morzem otwarta dla odwiedzających. Wzdłuż uliczek Starego Miasta znajduje się również wiele innych kościołów, kaplic i ruin.

Na grzbiecie cypla i bezpiecznie poza ścieżkami o złej reputacji znajdziesz kilka przyjemnie łączących się publicznych placów - Piazza del Ferrarese i Piazza Mercantile. Jest to dobre miejsce na przerwę na lunch lub drinka z wyborem restauracji i kawiarni z zewnętrznymi stolikami.

Bari - kultura i historia

Łacińska nazwa Bari to Barium. Z początku miasto było kontrolowane przez Greków, a później przez Rzymian. W czasach rzymskich Bari było łącznikiem między drogą lądową a Via Traiana i uważano je, za główny punkt skupienia łowiska. Już w 181 roku p.n.e. port Bari został zauważony i doceniony. Miasto zostawało podbijane i rządzone przez Gotów i Longobardów, a także przez Bizantyjczyków. W 1071 r. przeszło pod panowanie Normanów i stało się głównym miastem w Apulii. W czasach średniowiecza Bari było rządzone przez władców takich jak Hohenstaufens i Sforzas z Mediolanu. Miasto poniosło również straty w czasie II wojny światowej.

Bari jest podzielone na części, które obejmują nowoczesny obszar zwany "kwaterami", który został opracowany w 1820 roku oraz zabytkową dzielnicę, położoną na półwyspie na północy, która zawiera wiele pięknych romańsko-puglickich budowli i kościołów. Jednym z nich jest katedra San Sabino z 1035 roku. Istnieje tu również duża dzielnica handlowa - Murattiano, która znajduje się na południu. Znajdziesz tam słynne Via Sparano i Via Argiro.

Bari - życie nocne

Lokale z aperitivo są otwierane około 20:00 / 21:00, ponieważ w Bari mieszkańcy zwykle jedzą kolację około 21:00. Jeśli przyjedziesz wcześniej, prawdopodobnie znajdziesz dużo pustych miejsc. Gośice na ogół jedzą na zewnątrz, bo prawie nigdy nie jest tutaj na to zbyt zimno. Mieszkańcy lubią spędzać wolny czas i rozmawiać na Piazza del Ferrarese lub wzdłuż starych murów. Polecam również odwiedzić małe wioski nad morzem, takie jak Trani, Poliniano a Mare, Molfetta i Bisceglie, na spacer i drinka. W Bari jest kilka klubów tanecznych, ale jeśli chodzi o dyskoteki, warto wybrać się na wycieczkę do słynnego Divinae follie w Bisceglie położonego 40 km od Bari.

Bari - ciekawe informacje

Jeśli masz trochę czasu w Bari, może Cię zainteresować mecz piłki nożnej na futurystycznym stadionie Bari, zaprojektowanym przez Renzo Piano na Mistrzostwa Świata w 1990 roku. Nazywa się Stadio San Nicola i znajduje się tuż za miastem w kierunku Bitritto. Alternatywą na spędzenie wolnego czasu w Bari jest plaża. Publiczna plaża znajduje się na Lungomare Perotti, chociaż w innych miastach regionu Puglia znajdziesz lepsze miejsca do opalania.

Bari - okolice

Poza centrum większość przedmieść Bari jest mało atrakcyjna. Istnieje kilka interesujących wycieczek jednodniowych, które mogą być wykonane z Bari za pomocą transportu publicznego.

Bari jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Oprócz głównych linii kolejowych FS, jest to również punkt końcowy dla kilku prywatnych linii kolejowych, które łączą niektóre z śródlądowych miast, w tym miasto jaskiniowe Matera (w sąsiednim regionie, Basilicata) i miasteczko Alberobello. Wybierz się w podróż pociągiem do Andrii, a następnie autobusem (lub samochodem), aby zwiedzić Castel del Monte, czyli słynny zamek Fryderyka II na wzgórzu, który jest obecnie miejscem wpisanym na listę UNESCO.


Bari oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności