§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Autobus z i do: Porto od 25 zł

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są
w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Usługi na pokładzie
Odkrywaj Europę z FlixBusem, wybierając spośród 1700 celów podróży w 27 krajach.

Największa siatka połączeń

Odkrywaj Europę z FlixBusem, wybierając spośród 2000 celów podróży w 28 krajach.

Nasza siatka połączeń
Dzięki naszemu dynamicznemu cennikowi im wcześniej rezerwujesz, tym więcej oszczędzasz. Kupuj bilety nawet 70% taniej!

Oszczędzaj do 70%

Dzięki dynamicznym cenom im wcześniej rezerwujesz, tym więcej oszczędzasz. Kupuj nawet 70% taniej!

Nasze ceny
Do celu dowieziemy Cię wygodnie i na czas: 9 na 10 naszych autobusów punktualnie dociera do celu.

Punktualność

Do celu dowieziemy Cię wygodnie i na czas: 9 na 10 naszych autobusów punktualnie dociera do celu.

Bieżące informacje na temat przejazdu

Jeśli jedzenie to coś, co Ci się podoba, polubisz również te miejsca:

Odkryj Porto z perspektywy Monika

Monika Podróżuję intensywnie od czterech lat, w każdym miejscu na świecie potrafię znaleźć urok. Nie stronię od gwarnych miast, szczególnie tych, które zachwycają architekturą. Uwielbiam górskie wycieczki i wspinaczkę. Chętnie uciekam też nad wodę na chwilę relaksu. Podczas podróży szukam pięknych kadrów i lokalnych smaków. Na co dzień pracuję jako media planer. Od trzech lat prowadzę bloga montravels.pl.
Warszawa
25 lat
Fotograf

Porto - informacje turystyczne

Porto - informacje ogólne

Porto leży w północnej części Portugalii, u ujścia rzeki Duoro do Oceanu Atlantyckiego. Od wieków jest miastem portowym i stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Portus Cale, bo tak nazywało się ono po łacinie, istniało już w V w. i dało nazwę całemu krajowi. Samo miasto skróciło zaś nazwę do Porto i w tej wersji funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Interesujące fakty

Odwiedzając jedno z miast Półwyspu Iberyjskiego już na pierwszy rzut oka dostrzec można łączące je charakterystyczne Azulejos, czyli kwadratowe, ceramiczne płytki w geometryczne wzory lub pomalowane tak, aby tworzyły wielkoformatowe obrazy. Pokryte są nimi fasady domów oraz budynków użyteczności publicznej, np. kościołów i urzędów. Azulejos w Porto są charakterystyczne, gdyż dominuje w nich kolor niebieski. Wiele z nich jest prawdziwymi dziełami sztuki, które koniecznie trzeba zobaczyć! Najbardziej znane znajdują się na fasadach kościoła Igreja Paroquial de Santo Ildefonso oraz kaplicy Capela Das Almas. Obie świątynie znajdują się przy obleganej przez turystów i miejscowych ulicy Rua de Santa Catarina, a przedstawione na nich obrazy są naprawdę niesamowite. Ogromne wrażenie robią również malowidła znajdujące się wewnątrz budynku stacji kolejowej Porto-São Bento, przedstawiające istotne sceny z historii Portugalii. Stacja znajduje się w centrum miasta i jest bardzo dobrym punktem do rozpoczęcia dalszego zwiedzania.

Będąc w Porto nie sposób nie spróbować lokalnych przysmaków, a wśród nich dania składającego się z aż czterech rodzajów mięs podawanych z frytkami, serem, jajkiem i chlebem. Całość jest zatopiona w sosie piwnym. Mowa tu o franchesinie, typowo marynarskim daniu, które mimo, że nie jest najlepszą propozycją dla wegetarian, smakuje naprawdę wyśmienicie.

Porto - kultura i historia

Pierwsza osada znajdująca się w miejscu dzisiejszego miasta założona została przez Celtów lub Rzymian i stanowiła ważny port dla imperium rzymskiego. Z uwagi na swoje strategiczne położenie kilkukrotnie podbijana była przez germańskie plemiona, aż do zdobycia go przez Maurów w VIII w.  Ich panowanie na tych ziemiach, przerwane przez narodowego bohatera Portugalii Vimarę Peresa, wywarło bardzo duże znaczenie dla kultury i architektury kształtującej się na tych terenach w późniejszych wiekach. Miasto ma bogate tradycje republikańskie, co potwierdzają rewolty jakie wybuchały w nim w przeszłości, skierowane przeciwko rezydującemu w Lizbonie królowi.

Zwiedzanie

Porto bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Portugalii. Historyczne centrum przepełnione jest zabytkami, a wybrzeże Oceanu daje szansę na aktywny wypoczynek o każdej porze roku.

Jedynie kilka minut spacerem od stacji kolejowej znajduje się prawdziwa perła obronnej architektury sakralnej, katedra Se do Porto, wybudowana w stylu romańskim i przebudowana w XVIII w. w styl barokowy. Katedra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co nie dziwi, biorąc pod uwagę jej bogate wnętrze. Z tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na rzekę Duoro, oraz Cais de Ribeira, czyli starą portową dzielnicę miasta z mnóstwem malowniczych kamienic rozciągających się nad samą rzeką. Można tutaj przespacerować się jedną z najstarszych ulic miasta Rua da Fonte Taurina, oraz odnaleźć szereg restauracji nad samą rzeką, w których spróbować można sławnego porto oraz posilić się w przerwie przed dalszym zwiedzaniem. 

Słynne na całym świecie porto, czyli wzmacniane wino będące chlubą miasta, od niego wzięło właśnie swoją nazwę. Dojrzewa i jest butelkowane w Villa Nova de Gaia, odrębnym administracyjnie mieście leżącym po przeciwnej stronie rzeki, będącym częścią aglomeracji Porto. U jego brzegów wciąż cumują tradycyjne łodzie, Rabelo, pochodzące właśnie z okolic Porto, a które niegdyś były najbardziej wydajnym środkiem transportu winogron służących do produkcji wina. Obecnie współtworzą niepowtarzalny klimat nadbrzeżnych lokalizacji. Swą sławę wino z Porto zawdzięcza głównie siedemnastowiecznym angielskim kupcom. To dzięki im wino to stało się symbolem epoki wiktoriańskiej w Wielkiej Brytanii, z czasem stając się sławne na całym świecie. Porto smakuje szczególnie wyjątkowo wieczorem, gdy siedząc w jednej z nadrzecznych restauracji wspomnianej Ribeiry, podziwiać można wyjątkową przeprawę, jaka łączy oba brzegi rzeki. Mowa tu o Ponte Dom Luis I, dwukondygnacyjnym moście zaprojektowanym na cześć portugalskiego króla Ludwika I przez jednego z uczniów sławnego Gustave Eiffela. Choć idąc w górę rzeki natrafić można na nieczynny już dla ruchu most zaprojektowany przez samego Eiffela, to właśnie koncepcja jego ucznia stała się symbolem Porto. Doskonałym punktem widokowym zarówno na most jak i najstarszą część Porto, jest górujący ponad nimi taras widokowy obok klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar. Możliwy jest wjazd do punktu widokowego w wagonikach kolejki linowej. Poza odrobiną wytchnienia, ta możliwość oferuje zwiedzającym obejrzenie miasta z zupełnie innej perspektywy.

Bardzo ciekawym punktem na mapie Porto jest kościół Igreja Monumento de Sao Francisco. Świątynia, po siedemnastowiecznych przebudowach, zachwyca zwiedzających bogactwem detali oraz kunsztem rzeźbiarskim, będąc tym samym wspaniałym przykładem portugalskiego baroku. Kościół ten, o niemal siedemsetletniej historii, obecnie nie jest wykorzystywana jako miejsce kultu.

Ciekawym sposobem na zwiedzenie miasta jest przejażdżka zabytkowym tramwajem. Znamienne jest, że pierwsza linia tramwajowa na Półwyspie Iberyjskim powstała właśnie w Porto i niezmienioną trasą kursuje ona do dziś. Obecnie po mieście kursują jedynie trzy linie tramwajowe, pozwalają jednak zobaczyć kilka bardzo ciekawych miejsc. Jednym z miejsc, do których warto się w ten sposób dostać jest Igreja e Torre dos Clérigos, barokowy kościół wraz z górującą nad nim wieżą będącą jednym z symboli miasta. Wejście na nią, wymaga niemałego wysiłku, gdyż ma ona ponad 75 metrów wysokości, jednak widowiskowa panorama w pełni rekompensuje włożony w to trud. Malowniczo opadająca ku rzece najstarsza, a zarazem najbardziej klimatyczna część miasta, wypełniona kamienicami o czerwonych dachówkach i plątaniną wąskich dróg to niesamowity widok, szczególnie niezwykły o zachodzie słońca.

Porto - okolice

W bezpośrednim sąsiedztwie Clérigos, znajduje się Praca de Lisboa, czyli skwer, który poza odpoczynkiem w otoczeniu zieleni umożliwia zwiedzającym również zrobienie zakupów w markowych sklepikach, które znajdują się w nowoczesnej, podziemnej części placu. Przy skwerze znajdzie się również prawdziwa gratka dla fanów książek o Harrym Potterze, mianowicie księgarnia z charakterystycznymi wykręconymi schodami, wykorzystana w filmach o młodym czarodzieju.

Będąc w Porto warto również odwiedzić wybrzeże oceanu. Do miejsca, w którym rzeka Duoro wpada do Oceanu Atlantyckiego, można łatwo dostać się autobusem lub jedną z turystycznych linii tramwajowych. Warto tu zwiedzić szesnastowieczny fort São João Baptista da Foz, z którego roztacza się piękny widok na otwarty ocean. Spacerując dalej wybrzeżem warto zawędrować do Matosinhos, dzielnicy z największym portem rybackim w całej Portugalii, w której znaleźć można bardzo wiele świetnych restauracji serwujących świeżo złowione ryby, często przygotowywanych na wystawionych przed restauracją grillach. Okolica słynie również z piaszczystych plaż oraz z dogodnych warunków do uprawiania surfingu. 

Porto - Twoje przystanki autobusowe

Prosimy, zwróć uwagę, że w mieście Porto znajduje się kilka przystanków tj.. 2.

Informacje dla podróżujących autobusem do miasta Porto

Bilet autobusowy od 25 zł
Liczba połączeń z Porto 40
Liczba przystanków autobusowych w Porto 2
Kraj Portugalia