Porto - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Porto

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Porto - informacje turystyczne

Porto - informacje ogólne

Porto leży w północnej części Portugalii, u ujścia rzeki Duoro do Oceanu Atlantyckiego. Jest miastem portowym i stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Portus Cale, bo tak nazywało się to miasto po łacinie, istniało już w V w. i dało nazwę całemu państwu. Samo miasto skróciło zaś nazwę do Porto i ta wersja funkcjonuje do dziś.

Porto - zabytki

Odwiedzając Porto, już na pierwszy rzut oka dostrzec można jeden wspólny element lokalnych kamienic - azulejos, czyli kwadratowe, ceramiczne płytki w geometryczne wzory lub pomalowane tak, aby tworzyły wielkoformatowe obrazy. Pokryte są nimi fasady domów oraz budynków użyteczności publicznej. Azulejos w Porto są charakterystyczne, gdyż dominuje w nich kolor niebieski. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, które koniecznie trzeba zobaczyć! Najbardziej znane znajdują się na fasadach kościoła Igreja Paroquial de Santo Ildefonso oraz kaplicy Capela Das Almas. Obie świątynie usytuowane są przy obleganej przez turystów i miejscowych ulicy Rua de Santa Catarina, a przedstawione na nich obrazy są naprawdę niesamowite. Ogromne wrażenie robią również malowidła wewnątrz budynku stacji kolejowej Porto-São Bento, przedstawiające istotne sceny z historii Portugalii. Stacja znajduje się w centrum miasta i jest bardzo dobrym punktem do rozpoczęcia dalszego zwiedzania.

Będąc w Porto, nie sposób nie spróbować lokalnych przysmaków, a wśród nich dań składających się z aż czterech rodzajów mięs podawanych z frytkami, serem, jajkiem i chlebem. Całość jest zatopiona w sosie piwnym. Mowa tu o franchesinie, marynarskim daniu, które mimo że nie jest najlepszą propozycją dla wegetarian, smakuje naprawdę wyśmienicie.

Porto - kultura i historia

Pierwsza osada znajdująca się w miejscu dzisiejszego miasta założona została przez Celtów lub Rzymian i stanowiła ważny port dla imperium rzymskiego. Z uwagi na swoje strategiczne położenie kilkukrotnie podbijana była przez germańskie plemiona, aż do zdobycia jej przez Maurów w VIII w. Ich panowanie na tych ziemiach, przerwane przez narodowego bohatera Portugalii - Vimarę Peresa, wywarło bardzo duże znaczenie dla kultury i architektury kształtującej się na tych terenach w późniejszych wiekach. Miasto ma bogate tradycje republikańskie, co potwierdzają rewolty jakie wybuchały w nim w przeszłości, skierowane przeciwko rezydującemu w Lizbonie królowi.

Porto - ciekawe informacje

Porto bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Portugalii. Historyczne centrum przepełnione jest zabytkami, a wybrzeże Oceanu daje szansę na aktywny wypoczynek o każdej porze roku.

Jedynie kilka minut spacerem od stacji kolejowej znajduje się prawdziwa perła obronnej architektury sakralnej, katedra Se do Porto, wybudowana w stylu romańskim i przebudowana w XVIII w. w styl barokowy. Katedra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co nie dziwi, biorąc pod uwagę jej bogate wnętrze. Z tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na rzekę Duoro oraz Cais de Ribeira, czyli starą portową dzielnicę miasta z mnóstwem malowniczych kamienic. Można tutaj przespacerować się jedną z najstarszych ulic miasta - Rua da Fonte Taurina oraz odnaleźć szereg restauracji, w których spróbować można sławnego porto oraz posilić się w przerwie przed dalszym zwiedzaniem.

Słynne na całym świecie porto, czyli wzmacniane wino będące chlubą Polrugalii, wzięło swoją nazwę właśnie od miasta Porto. Trunek ten jest butelkowany i dojrzewa w Villa Nova de Gaia, odrębnym administracyjnie mieście leżącym po przeciwnej stronie rzeki. U jego brzegów wciąż cumują tradycyjne łodzie - rabelo - pochodzące właśnie z okolic Porto, które niegdyś były najbardziej wydajnym środkiem transportu winogron służących do produkcji wina. Obecnie współtworzą niepowtarzalny klimat nadbrzeża. Swą sławę wino z Porto zawdzięcza głównie siedemnastowiecznym angielskim kupcom. To dzięki nim stało się ono sławne na całym świecie. Porto smakuje szczególnie wyjątkowo wieczorem, gdy siedząc w jednej z nadrzecznych restauracji wspomnianej Ribeiry, podziwiać można wyjątkową budowlę, która łączy oba brzegi rzeki. Mowa tu o Ponte Dom Luis I, dwukondygnacyjnym moście zaprojektowanym na cześć portugalskiego króla Ludwika I przez jednego z uczniów sławnego Gustave Eiffela. Choć idąc w górę rzeki, natrafić można na nieczynny już dla ruchu most zaprojektowany przez samego Eiffela, to właśnie dzieło jego ucznia stało się symbolem Porto. Doskonałym punktem widokowym zarówno na most jak i najstarszą część Porto jest górujący ponad nimi taras widokowy obok klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar. Możliwy jest wjazd do punktu widokowego w wagonikach kolejki linowej.

Bardzo ciekawym punktem na mapie Porto jest kościół Igreja Monumento de Sao Francisco. Świątynia bedąca wspaniałym przykładem portugalskiej barokowej architektury zachwyca bogactwem detali oraz kunsztem rzeźbiarskim. Kościół o niemal siedemsetletniej historii obecnie nie jest wykorzystywana jako miejsce kultu.

Ciekawym sposobem na zwiedzenie miasta jest przejażdżka zabytkowym tramwajem. Znamienne jest, że pierwsza linia tramwajowa na Półwyspie Iberyjskim powstała właśnie w Porto i działa ona do dziś. Obecnie po mieście kursują jedynie trzy linie tramwajowe, pozwalają jednak zobaczyć kilka bardzo ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Igreja e Torre dos Clérigos - barokowy kościół wraz z górującą nad nim wieżą będącą jednym z symboli miasta. Wejście na nią wymaga niemałego wysiłku, gdyż ma ona ponad 75 metrów wysokości, jednak piękne widoki w pełni rekompensują włożony trud. Malowniczo opadająca ku rzece najstarsza, a zarazem najbardziej klimatyczna część miasta, wypełniona kamienicami o czerwonych dachówkach i plątaniną wąskich dróg to niesamowite miejsce, szczególnie o zachodzie słońca.

Porto - okolice

W bezpośrednim sąsiedztwie Clérigos leży Praca de Lisboa, czyli skwer, który poza odpoczynkiem w otoczeniu zieleni umożliwia zwiedzającym również zrobienie zakupów w markowych sklepikach, które znajdują się w nowoczesnej, podziemnej części placu. Przy skwerze znajdzie się również prawdziwa gratka dla fanów książek o Harrym Potterze - Livraria Lello Porto - księgarnia z charakterystycznymi wykręconymi schodami, która stała się inspiracją dla biblioteki w Hogwardzie.

Będąc w Porto, warto również odwiedzić wybrzeże oceanu. Do miejsca, w którym rzeka Duoro wpada do Oceanu Atlantyckiego, można łatwo dostać się autobusem lub jedną z turystycznych linii tramwajowych. Odwiedź tu szesnastowieczny fort São João Baptista da Foz, z którego roztacza się piękny widok na otwarty ocean. Spacerując dalej wybrzeżem, warto zawędrować do Matosinhos, dzielnicy z największym portem rybackim w całej Portugalii, w której znaleźć można bardzo wiele świetnych restauracji serwujących świeżo złowione ryby, często przygotowywane na wystawionych przed restauracją grillach. Okolica słynie również z piaszczystych plaż oraz z dogodnych warunków do uprawiania surfingu.


Porto oczami Moniki

Podróżuję intensywnie od czterech lat, w każdym miejscu na świecie potrafię znaleźć urok. Nie stronię od gwarnych miast, szczególnie tych, które zachwycają architekturą. Uwielbiam górskie wycieczki i wspinaczkę. Chętnie uciekam też nad wodę na chwilę relaksu. Podczas podróży szukam pięknych kadrów i lokalnych smaków. Na co dzień pracuję jako media planer. Od trzech lat prowadzę bloga montravels.pl.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności