Kotor - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Kotor

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Kotor - informacje turystyczne

Kotor - informacje ogólne

Częściowo ukryty przed szerokim, niebieskim Adriatykiem przez wysokie wapienne skały, Kotor to uczta dla oczu. W rzeczywistości jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Morzu Śródziemnym. Najlepszym sposobem na zobaczenie tego miasta od strony brzegu jest starożytna zatoka. Spróbuj spędzić tutaj dzień albo więcej, ponieważ gwarantujemy ci że nie będziesz zawiedziony. W porównaniu do Dubrownika, to miasto wydaje się bardziej żywe i autentyczne. Wiele osób przyjeżdżających do Zatoki Kotorskiej w Czarnogórze robi to w ramach jednodniowej wycieczki z Dubrownika w Chorwacji. Mają tendencję do wędrowania wokół Zatoki Kotorskiej na tyle długo, aby mieć lekki posmak tego, co ma do zaoferowania obszar, zanim udadzą się z powrotem. Ale Kotor Bay, mimo że jest maleńką kropką na mapie, ma wiele do odkrycia. Wybierz się więc w podróż do tego malowniczego miasta dzięki połączeniom jakie oferuje FlixBus i daj się ponieść wyobraźni podczas wędrówki w jednej z wielu uliczek miasta.

Kotor - zabytki

Jeśli masz czas na tylko jedną aktywność w Zatoce Kotorskiej, koniecznie musisz udać się na szczyt twierdzy. Z wnętrza Starego Miasta spójrz na znaki prowadzące do początku szlaku. W drodze na szczyt będziesz musiał zapłacić niewielką opłatę, ale warto. Trasa liczy ponad 1000 schodów, ale widok z góry wart jest walki. Co więcej trasę będziesz dzielił z dziesiątkami innych osób co doda ci motywacji aby dotrzeć na samą górę. Gdy wejdziesz już na górę, Zatoka Kotorska rozciągnie się przed tobą w całej okazałości, otoczona fiordami i wieżami kościelnymi. Usiądź na szczycie starożytnych ruin i rozkoszuj się chwilą. Możliwe, że nawet znajdziesz gdzieś bardziej spokojne miejsce na odpoczynek.

Będąc w Kotorze nie możesz przegapić Starego Miasta. Stare Miasto uważane jest za najlepiej zachowane średniowieczne miasto otoczone murami w całym regionie Morza Śródziemnego. Same mury rozciągają się na 20 metrów i mają ponad tysiąc lat! Piesza wycieczka i zwiedzanie zaułków i brukowanych uliczek to najlepszy sposób, by rozkoszować się tym doświadczeniem. Znajdziesz tutaj przyjaznych mieszkańców, liczne butiki i wyjątkową atmosferę, której nie znajdziesz nigdzie indziej.

W sercu Starego Miasta znajduje się katedra Sveti Tripun, wybudowana na początku XI wieku i poświęcona obrońcy miasta. Niewiele wiadomo o postaci Sveti Tripun, ale musiał być wspaniałym obrońcą, aby zainspirować taki budynek! Ta rzymskokatolicka katedra jest największą i najpiękniejszą budowlą w okolicy i jest klasycznym przykładem architektury romańskiej. Za niewielką opłatą można poznać jego wnętrze.

Kotor - kultura i historia

Kotor został założony przez starożytnych Rzymian jako Acruvium. W X wieku był autonomicznym miastem rządzonym przez Bizancjum, a od 1186 do 1371 roku był wolnym miastem średniowiecznej Serbii. Przez krótki czas Kotor wpadł również pod panowanie węgierskie, a w latach od 1391 do 1420 stało się niezależną republiką. Następnie miasto w poddało się pod panowanie Republiki Weneckiej. Miasto odniosło okresowe obrażenia od ataków tureckich i od trzęsień ziemi. W latach 1807-1814 okupowała go Francja. Po okresie francuskim nastąpiła dominacja Austrii do 1918 r. Kiedy jednak słowiańscy żeglarze w austro-węgierskiej marynarce wojennej zbuntowali się w Kotorze, a miasto zostało włączone do Królestwa Jugosławii - Serbów, Chorwatów i Słoweńców od 1929 r. Od 3 czerwca 2006 roku, Kotor wchodzi w skład tylko i wyłącznie niepodległej Czarnogóry.

Wiele średniowiecznych fortyfikacji Kotoru zostało zachowane do tej pory. Mury miasta rozciągają się na około 4,5 km. Zakres ich grubości to od około 2 do 15 metrów i osiągają maksymalną wysokość około 20 metrów. Jego główna brama pochodzi z XVI wieku, natomiast południowa brama, najstarsza w Kotorze, została częściowo zbudowana w IX wieku. Kotor ma wiele historycznych budynków, z których największym i najpiękniejszym jest katedra św. Tryfona, która zawiera wiele fresków i skarbnicę klejnotów. Godny uwagi jest także kościół św. Łukasza, który pierwotnie był kościołem rzymskokatolickim, ale od XVII w. Jest kościołem prawosławnym czy kościół św. Marii, który zawiera średniowieczne freski i pozostałości bazyliki. Znajdziesz tutaj również kilka pałaców znanych rodzin, w tym XVIII-wieczny pałac Grgurina, który jest obecnie muzeum morskim. Najstarsze miasto w Czarnogórze, Kotor, jest obecnie chronionym zabytkiem historycznym. W 1979 r. Poważne trzęsienie ziemi poważnie uszkodziło miasto, ale znaczna jego część została przywrócona. Również w 1979 roku Kotor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kotor - życie nocne

Czarnogóra tętni życiem nocnym. Dzięki napływowi turystów i młodych podróżników w ciągu ostatnich kilku lat, nocne życie Kotoru rośnie jeszcze szybciej. Jeśli masz ochotę na zwiedzanie Starego Miasta w Kotorze po zachodzę słońca, zacznij od Wine Bar, przyjaznego lokum z miejscami do siedzenia na zewnątrz. Przy okazji spróbuj lokalnych win, takich jak Vranac lub Pro Corde. Wszystkie puby i bary są zamykane o godzinie 1:00, ale możesz udać się do Maximus, masywnego i zawsze tętniącego życiem klubu nocnego tuż za murami miasta.

Kotor - ciekawe informacje

Jeśli po całym dniu zwiedzania Kotoru masz ochotę na dobre jedzenie, to z pewnością znajdziesz tutaj coś, co przypadnie ci do gustu. Włochy i okoliczne kraje śródziemnomorskie w większości wpływają na kuchnię czarnogórską. W Stary Mieście znajdziesz wiele miejsc serwujących Pizzę w niskich cenach. Jeśli jednak szukasz tradycyjnej, lokalnej kuchni, jedną z najlepszych restauracji jest Ellas, znajdująca się w Kotorze i oferująca wiele lokalnych potraw (szczególnie owoców morza) połączonych ze wspaniałymi winami. Galion to kolejne świetne miejsce zwłaszcza dla miłośników owoców morza. Jeśli odwiedzasz głównie Stare Miasto, spróbuj restauracji znajdujących się poza murami miasta. Cena spada dramatycznie, gdy jesteś z dala od centrum turystycznego.

Kotor - okolice

Odwiedź położone niedaleko Kotoru miasteczko Perast aby odkryć jego architekturę. Jeśli masz ochotę na wypoczynek w spokoju, Perast to zdecydowanie miejsce, w którym możesz to zrobić. To małe miasteczko ma bogatą renesansową architekturę i wierz lub nie - 16 barokowych pałaców! Ma również 17 kościołów katolickich, wiele wież obronnych, a nawet kilka prawosławnych struktur. Obecnie jest to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Droga wodna do Kotoru to wąskie wejście otoczone wokół spektakularnymi górami. Jest to idealny punkt przybycia dla jachtów milionerów lub wielu rejsów pasażerskich statków, które regularnie przywożą ciekawskich turystów w letnich miesiącach.


Kotor oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności