Jelenia Góra - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Jelenia Góra

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Jelenia Góra - informacje turystyczne

Jelenia Góra - informacje ogólne

Posiadająca blisko 100 000 mieszkańców Jelenia Góra jest największym miastem Sudetów Zachodnich. Położona jest w województwie dolnośląskim, około 110 km na południowy zachód od Wrocławia, 60 km od granicy z Niemcami i tylko 25 km od granicy z Czechami. Dzięki temu będziesz w stanie odwiedzić zagraniczne państwa, nawet wybierając się na jednodniową wycieczkę. Jelenia Góra leży około 350 metrów nad poziomem morza, w dolinach rzek Bobr i Kamienna. Ponieważ ze wszystkich stron otaczają ją pasma górskie, miasto ma klimat typowy dla regionów górskich. Temperatury tutaj są wyższe wiosną niż jesienią. Nie bój się również odwiedzić miasto zimą, ponieważ Jelenia Góra posiada relatywnie ciepłe okresy zimowe. Jelenia Góra mieści się w pięknej dolinie otoczonej zachodnimi Sudetami. Miasto posiada niezwykle odprężającą atmosferę i atrakcyjny wygląd, co stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek w Karkonosze. Jest to jeden z najbardziej cenionych obszarów rekreacyjno-wypoczynkowych w Polsce. Co więcej, Jelenia Góra ma bogate życie kulturalne, a najsłynniejszą imprezą jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w lecie. Dodatkową atrakcją są Cieplice Zdrój, najstarsze polskie uzdrowisko, które znajduje się na obrzeżach miasta.

Jelenia Góra - zabytki

Centralnym punktem Jeleniej Góry jest jej rynek otoczony barokowymi domami. W samym centrum stoi ratusz z XVII wieku, wzniesiony po pożarze, który w tamtym czasie zniszczył znaczną część Jeleniej Góry. Przed ratuszem znajduje się również pochodząca z XVII wieku kamienna fontanna z figurą Neptuna. W pobliżu rynku znajdziesz prawdziwy klejnot – Bazylikę Mniejszą pw. św. Erazma i Pankracego, zbudowaną w XV wieku. Zmieniony w kolejnych wiekach, dziś kościół łączy elementy architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Główną atrakcją Jeleniej Góry jest jednak ogromny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Został on zbudowany w 1718 roku jako jeden z sześciu luterańskich Kościołów Łaski. Trzypiętrowe galerie plus ciemny, gęsto upakowany parter może pomieścić aż 4000 osób siedzących oraz drugie tyle stojących. Sufit zdobią iluzjonistyczne barokowe obrazy scen ze Starego i Nowego Testamentu, a wspaniałe organy na głównym ołtarzu pochodzą z 1729 roku. Jelenia Góra posiada również lokalne muzeum znajdujące się na obrzeżach Starego Miasta. Oprócz stałej kolekcji składającej się głównie ze szkła i starych fotografii, w muzeum odbywają się cykliczne, zdecydowanie godne uwagi wystawy.

Jelenia Góra - kultura i historia

Jelenią Górę założył w 1108 roku Król Bolesław Krzywousty. Legenda głosi, że monarcha podążał za zranionym jeleniem i został tak pochłonięty pięknem tego miejsca, że nazwał je „Górą Jelenia”. Twierdza graniczna trafiła później pod panowanie potężnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Wydobywanie złota w regionie ustąpiło miejsca produkcji szkła około XV wieku. Tkactwo również stanowiło bardzo ważną część przemysłu miasta, a wysokiej jakości płótno było eksportowane do całej Europy.

Jelenia Góra - życie nocne

Termy Cieplickie to kompleks basenów sportowo-rekreacyjnych, stworzony z myślą o rozrywce oraz chwili relaksu dla dorosłych oraz dzieci. W kompleks wchodzi również spa oferujące szeroką gamę saun, jacuzzi, grot śnieżnych oraz gabinetów do masażu. Jest to więc doskonale wyposażona oaza spokoju. Baseny z kolei przysporzą moc frajdy dla najmłodszych. Znajdują się tutaj brodziki ze zjeżdżalniami i tryskaczami, czy atrakcje wodne takie jak dzika rzeka, leżaki wodne, huśtawka wodna, gejzery, grota wodna oraz duże zjeżdżalnie dla dorosłych. To, co jest charakterystyczne dla obiektu, to wykorzystanie ciepłych wód termalnych o wyjątkowym składzie chemicznym. Wody fluorkowo-krzemowe wykorzystywane w basenach pochodzą z odwiertu o głębokości 2 km, a sama woda przed jej schłodzeniem ma temperaturę dochodzącą do 89°C. Obiekt posiada również basen zewnętrzny ze zjeżdżalniami i innymi wodnymi atrakcjami czynnymi od maja do września. Jeśli wybierasz się na Termy Cieplickie, przyjrzyj się szerokiej ofercie organizowanych tutaj zajęć Fitness i Aquafitness.

Jelenia Góra - okolice

Jelenia Góra to nie tylko miasto z 900-letnią historią i tradycją, licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi, ale przede wszystkim idealna baza wypadowa do spacerów po okolicy i wędrówek po górach. Kotlina Jeleniej Góry jest jednym z najciekawszych i najstarszych krajobrazów kulturowych Europy. W pobliskich miastach rozsianych pośród wzgórz i stawów zobaczysz kościoły obronne, krzyże pokutne, stare kabiny, średniowieczne fortece i pałace otoczone romantycznymi parkami. Większość szlaków turystycznych przebiega przez Karkonoski Park Narodowy, Rudawski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Przy szlakach turystycznych znajduje się wiele schronisk górskich, w których zmęczeni turyści mogą odpocząć i poznać historię regionu. Jelenia Góra to idealne miejsce na rozpoczęcie wycieczki do okolicznych pasm górskich: Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Izerskich. W mieście znajdziesz również dogodny transport publiczny do pobliskich miast.
Karkonosze to zdecydowanie jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów turystycznych na mapie całej Polski. Jest to najwyższe pasmo Sudetów wraz z najwyższą górą Śnieżką o wysokości 1602 m n.p.m. Karkonosze co roku odwiedzane są przez prawdziwe pielgrzymki turystów. Jest to doskonała opcja na aktywny wypoczynek zarówno latem, jak i zimą. Pasmo Karkonoszy stanowi granicę polsko-czeską i ciągnie się przez 35km od Przełęczy Szklarskiej aż po Przełęcz Okraj. Na szklakach turystycznych Karkonoszy zobaczysz liczne rzeki i potoki, które tworzą malowniczy krajobraz. Cisza i otoczenie pięknej przyrody sprawią, że wrócisz ze szlaku fizycznie zmęczony, ale psychicznie zrelaksowany. Czeka tutaj na Ciebie dobrze przygotowana baza gastronomiczna i noclegowa. Do najważniejszych kurortów należy Szklarska poręba i Karpacz. Oprócz niesamowitych widoków podczas wędrówek po skalistych zboczach Karkonoszy warto zobaczyć tutejsze atrakcje, czyli kościółek Wang w Karpaczu czy Western City w Ścięgnach. Wybierz się również na widowiskowe zawody psich zaprzęgów w Jakuszycach. Zimą Karkonosze przyciągają również fanów sportów zimowych. Znajdują się tutaj idealnie przygotowane stoki, orczyki i wyciągi narciarskie.


Jelenia Góra oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności