Sandomierz - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Sandomierz

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Sandomierz - informacje turystyczne

Sandomierz - informacje ogólne

Sandomierz nazywany jest przez wielu również „małym Rzymem”, ponieważ tak samo jak stolica Włoch powstał na siedmiu wzgórzach, i podobnie jak ma to miejsce w rzymskich katakumbach - pod miastem znajdują się piwnice kupieckie oraz legendarne lochy. Atrakcyjności temu urokliwemu miasteczku dodaje fakt, że Sandomierz należy do jednych z najstarszych miast Polski, w którym pierwsze ślady człowieka datowane są na epokę neolitu. Prawa miejskie zostały nadane Sandomierzowi tuż przed najazdem Tatarów w 1241 roku, w wyniku którego przeniesiono siedziby mieszczan w okolice obecnego rynku. Nie był to jednak koniec problemów mieszkańców ówczesnego Sandomierza – w XIV wieku miał tu bowiem miejsce wielki pożar, który praktycznie doszczętnie zniszczył miasto. Odbudową zajął się król Kazimierz Wielki, który postanowił w miejscu warownego grodu postawić zamek, który najprawdopodobniej był połączony z murami miasta. W 1526 roku został on przekształcony w rezydencję, jednak podczas potopu szwedzkiego został wysadzony przez wycofujących się Szwedów, przez co zachowało się jedynie jego skrzydło zachodnie. Informacje te pozwalają na zupełnie inne spojrzenie na Sandomierz, który w dużym stopniu naznaczony jest historią.

Sandomierz - zabytki

Przechadzając się ulicami Sandomierza, nie sposób nie zauważyć budynków, które nie pozwalają na zignorowanie czy zapomnienie historii tego miasta. Uwagę spacerujących przyciąga na rynku miasta XIV wieczny gotycki ratusz, który został zbudowany na planie kwadratu. W XVI wieku ów ratusz rozbudowano oraz ozdobiono piękną, renesansową attyką. Wokół Ratusza znajdują się kamieniczki z okresu renesansu pokryte ceramiczną dachówką. I pomimo tego, że powstawały one od XV wieku, po dziś dzień zachwycają swoją świetnością turystów zamiłowanych w miejskiej architekturze. Kolejnym budynkiem, którym zapewne będzie zauroczony nie tylko miłośnik historii jest Brama Opatowska – wzniesiona w 1362 roku przez Kazimierza Wielkiego, jako jedna z czterech bram miasta. Dziś zachowała się tylko ona jedna; pomimo że została wybudowana bez fundamentów, przetrwała próbę czasu. Ponadto uważa się, że to właśnie ona jest jedną z najwyższych spośród wszystkich czterech bram. Niewątpliwie, dużym plusem jest udostępnienie jej dla osób zwiedzających oraz możliwość wejścia schodami na samą górę i podziwianie okolicy z zupełnie innej perspektywy. Prawda, że nie ma nic lepszego od oglądania panoramy miasta z tak historycznego miejsca z ulubioną kawą, kupioną na wynos w jednej z sandomierskich kawiarni?

Sandomierz - kultura i historia

Spędzając czas w Sandomierzu, oprócz zwiedzania historycznych miejsc cieszących oko w dzień, jak i w nocy oraz zachwycania się miejscową kuchnią, warto wybrać się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Cieszy się ona wielką sławą – a to wszystko dzięki swoim legendom oraz miejskim opowieściom. Jedna z nich mówi o Halinie, która była córką Piotra Krępy. Według legendy, uratowała ona Sandomierz przed Tatarami dzięki podstępnemu wprowadzeniu ich do podmiejskich lochów, w których zostali oni wraz z nią zasypani. Jak mówi legenda, podobno aż do dzisiaj w lochach słychać jęki umierających Tatarów… Jak to w tego typu historiach bywa – można też „spotkać” tutaj ducha córki Krępy. Ciekawostką jest fakt, że rzeczywiście pojawia się on w Podziemnej Trasie Turystycznej – przechodzi między turystami, przemykając korytarzami. Kończąc wątek wywołujący ciarki, pora na garść ciekawostek dla fanów polskich seriali. W Sandomierzu, w jednej ze starych kamienic znajdujących się na Starym Mieście powstało Muzeum – Sala Ojca Mateusza z figurami woskowymi głównych bohaterów znanego serialu, który kręcony jest w tym właśnie mieście. Miejsce jest tak naprawdę kopią wnętrz z „Ojca Mateusza” - znajdują się tutaj cztery sale. W pierwszej zobaczyć można replikę wnętrza serialowego kościoła, który położony jest we wsi Glinianka (woj. mazowieckie). Drugie pomieszczenie zaaranżowane jest na kuchnię serialowej gosposi. Trzecim pomieszczeniem jest filmowy komisariat, z kolei czwartym – gabinet biskupa, serialowego Ojca Mateusza. Znajdujące się tam figury woskowe przedstawiają gosposię Natalię, Ojca Mateusza, aspiranta Nocula oraz komendanta Oresta Możejko. Jest to bardzo ważne miejsce dla fanów serialu, których w Polsce nie brakuje i którzy właśnie w tym celu przyjeżdżają do Sandomierza. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Ucho Igielne – jedna z najmniejszych bram, jakimi można było dostać się do miasta. Zwane jest również Furtą Dominikańską i znajduje się w murach, w okolicy bramy Opatowskiej.

Sandomierz - życie nocne

Po mieście słynącym z pięknej historii i serialowych bohaterów trzeba oczekiwać również dobrego jedzenia. I tym razem Sandomierz nie zawodzi. Przechadzając się uliczkami, gubiąc się w poszukiwaniu miejsca na obiad, możemy trafić m.in. na godne polecenia „Zapiekanki Sandomierskie”. Brzmi świetnie, prawda? Znajdują się na ulicy Opatowskiej i jest to typowe „okienko”, w którym zamawia i odbiera się dania. Do dyspozycji klientów są tylko dwa wolne stoliki, więc trzeba mieć też odrobinę szczęścia. Samo menu jest proste i klasyczne – składa się z 4 zapiekanek i kawy. Krótko, ale treściwie - w sam raz na zaspokojenie „małego głodu”. Jeśli jednak to nie wystarcza, warto wybrać się do Bistro Podwale, które jest idealnym miejscem nie tylko na obiad, ale również odpoczynek. Zachwyca swoim sielskim wystrojem, a odległość od rynku, brak ulicznego gwaru i sąsiedztwo parku sprawiają, że mimo dużego ruchu jest tu bardzo spokojnie. W sezonie ściągają tu tłumy szukające oryginalnej kuchni, ale w tygodniu lub po sezonie można spędzić tu dłuższy czas w ciszy i spokoju. Samo menu jest sezonowe i dość imponujące, więc warto przekonać się o tym samemu podczas wizyty w tym miejscu.

Sandomierz - ciekawe informacje

Kiedy podczas spaceru po Sandomierzu wyjdziemy z Ucha Igielnego, możemy trafić do Wąwozu Królowej Jadwigi – pełnego zieleni, jednego z największych podmiejskich wąwozów. Dla tych, którzy kochają bliskość natury – obecność obowiązkowa! Lessowy wąwóz otoczony jest przez strome ściany porośnięte gęstymi drzewami, tworząc długi tunel, który przypomina trochę lasy namorzynowe. Dla osób poszukujących miejsca wyciszenia lub po prostu – podziwu dla sakralnych budynków – warto wybrać się do Kościoła św. Jakuba Apostoła, który powstał w 1236 roku i obecnie jest jednym z najstarszych kościołów dominikańskich w Europie. Oficjalnie jego budowa została zakończona w 1241 roku. Według niektórych badaczy fundatorką świątyni była piastowska księżniczka Adelajda, córka Kazimierza II Sprawiedliwego - księcia krakowskiego. Budynek zachował się w obecnej formie dzięki ogromnemu wysiłkowi oo. dominikanów, którzy starali się usuwać zniszczenia wojenne. To dzięki ich wysiłkom budowla została ocalona, przez co kościół nie podzielił losu 5 innych świątyń, które ze względu na zniszczenia musiały być rozebrane w XIX wieku. Opiekunowie zadbali o utrzymanie zarówno bryły architektonicznej, jak również wnętrza w surowej, ascetycznej oprawie średniowiecza. W kościele znajdują się również pojedyncze eksponaty sztuki renesansowej, barokowej-rokokowej i secesyjnej.


Sandomierz oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności