Lublana - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Lublana

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Lublana - informacje turystyczne

Lublana - informacje ogólne

Jeśli jeszcze nie byłeś w Lublanie, lepiej wymyśl dobrą wymówkę. Znajdujące się w centrum Słowenii miasto to nowoczesna cel podróży z architekturą przypominającą włoski styl. Lublana zawdzięcza część swojej urody katastrofie trzęsienia ziemi w 1895 r. które zniszczyło całe osiedla. Tragedia ta dała swobodę tworzenia wizjonerom takim jak Jože Plečnik, którzy z gruzu zbudowali secesyjne dzieła.

Można powiedzieć, że Lublana jest bardzo modna i zielona: w 2016 roku została mianowana Zieloną Stolicą Europy. Centrum miasta jest teraz w większości wolne od samochodów, transport publiczny jest niskoemisyjny i istnieje nowa sieć rowerowa. Znajdująca się tutaj strefa kulturalna Metelkova jest miejscem dla hipsterów muzyki na żywo. Znajdziesz tutaj także w kluby nocne, bary i publiczne przestrzenie artystyczne.

Co więcej, będąc prawdziwie romantycznym miastem pełnym pięknych widoków i inspirujących opowieści, Lublana jest idealnym miejscem na spędzenie romantycznego urlopu we dwójkę.

Lublana - zabytki

Zamek w Lublanie jest główną atrakcją dla odwiedzających miasto, ale wszystko to, co leży wokół Starego Miasta - liczne muzea i galerie miasta - jest warte odkrycia. Niezwykłe połączenie architektury Jože Plečnika i historycznej atmosfery Starego Miasta oraz urbanistyczne planowanie harmonizuje ze sobą, tworząc małe i doskonale ukształtowane miasto.

Najpopularniejszy Zamek w Lublanie, wznoszący się na 375-metrowym wzgórzu na wschód od Starego Miasta, jest architektonicznym miszmaszem, ale w większości pochodzi z początku XVI wieku, kiedy to został w dużej mierze odbudowany po niszczycielskim trzęsieniu ziemi. Możesz swobodnie odwiedzić zamek i przejść się po jego terenie, ale wejście do Strażnicy czy kaplicy św. Jerzego jest płatne. Warto jednak tam zajrzeć, aby zobaczyć Wystawę Historii Słowenii, odwiedzić nowy Teatr Lalek i wybrać się na wycieczkę Time Machine.

Centralnym elementem wspaniałej estetyki architektonicznej Lublany jest ten cudowny plac Prešeren. Publiczna przestrzeń o dyskretnej elegancji, która służy nie tylko jako łącznik między dzielnicą Centrum a Starym Miastem, ale także jako ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Plac Prešeren to miejsce, w którym miejscowi oraz turyści spotykają się, aby świętować. Jeśli w Lublanie planowane jest jakieś wydarzenie, to jest duża szansa, że odbędzie się właśnie tutaj.

Szczytowe miejsce placu zajmuje pomnik Prešerena (1905 r.). Autorstwa Maksa Fabianiego i Ivana Zajca, wzniesiony na cześć największego słoweńskiego poety, Francuza Prešerena (1800-49). Na cokole znajdują się motywy z jego wierszy.

Kolejną atrakcję Lublany jest Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka. Ta biblioteka jest arcydziełem Jože Plečnika ukończonym w 1941 roku. Aby docenić jego dzieło, wejdź przez główne drzwi (uwaga na klamki konika) na Turjaška, a znajdziesz się w ciemnościach czarnego marmuru. Gdy wejdziesz po schodach, wstąpisz do kolumnady wypełnionej światłem — zgodnie z planem architekta jest to światło wiedzy.

Lublana - kultura i historia

Pozycja geograficzna Lublany zdecydowanie wpłynęła na początki miasta i jej kolorowej przeszłości. Pierwsza wzmianka o Lublanie pochodzi ze źródeł pisanych z 1144 r., a jej historyczny rozwój rozpoczął się w XIII wieku, kiedy stała się stolicą Prowincji Kraińskiej. W 1335 przeszła pod panowanie Habsburgów. Od końca średniowiecza miasto stopniowo przejmowało rolę słoweńskiej stolicy kultury. Słoweński protestantyzm, jako najpotężniejszy ruch społeczny w XVI wieku, miał na to wielki wpływ. Lublana była wtedy miejscem narodzin świadomości narodowej.

Miasto to odegrało ważną rolę w czasach napoleońskich, nawet będąc stolicą całej iliryjskiej prowincji w latach 1809-1813. Budowa kolejki wiedeńsko-triesteńskiej łączącej Lublanę ze światem była decydująca dla dalszego rozwoju i organizacji miasta. Lublanę dwukrotnie nawiedzały trzęsienia ziemi: pierwsze w 1511 r. i drugie w 1895 r., kiedy to prawie całe miasto zostało zniszczone w katastrofie naturalnej. Rekonstrukcja dała Lublanie nowy, współczesny wizerunek, który można podziwiać do dzisiaj.

Lublana - życie nocne

Szukasz rozrywki i.... rozrywki? Lublana to miejsce, w którym z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Możesz tańczyć w klubach grających różne style muzyczne oraz zawierać nowe znajomości lub po prostu usiąść i oglądać jak inni imprezują. Podczas wieczornego wyjścia możesz z łatwością spacerować od pubów do klubów i dobrze się bawić. Lublana lubi imprezować ciężko i do późna. Latem kawiarnie, bary i restauracje otwierają się bardzo wcześnie, ponieważ mieszkańcy i odwiedzający po prostu zapominają wrócić do domu. Wszystkie place miasta głośne są także do późnych godzin nocnych, a główny plac — PrešernovPrešernov Trg — często- często jest nadal zatłoczony nawet o 03:00. Jest on jednym z punktów skupiających życie nocne w Lublanie, w pobliżu znajdują się najlepsze bary, kluby i kawiarnie w mieście.

Lublana - ciekawe informacje

Central Market można nazwać spiżarnią Lublany. Jeśli planujesz zakupy, a zwłaszcza spożywcze, to wybierz się tam zarówno po zapasy, jak i po prostu poznanie sztuki kulinarnej Słoweńców. W tym celu udaj się najpierw na rozległy rynek na wolnym powietrzu (Tržnica na Prostem) po drugiej stronie Potrójnego Mostu na południowy wschód od Prešernov trg na Vodnikov trg. Tutaj znajdziesz codzienny rynek rolny (z wyjątkiem niedzieli). Na sąsiednim placu — Pogačarjev trg — zawsze znajdują się stragany sprzedające dosłownie wszystko: od smażonych grzybów leśnych po miód i domowe sery.

Idąc na południe od placu w stronę Starego Miasta, znajdziesz słynny Potrójny Most. Pierwotnie nazywał się Špital (Szpital), kiedy zbudowano go jako jednolite przęsło w 1842 roku, nikt nie podejrzewał, że między 1929 a 1932 rokiem architekt Jože Plečnik doda dwa boczne mosty dla pieszych. Dobudowując trzy kamienne balustrady oraz lampy, wymusił zmianę nazwy mostu. Schody na każdym z bocznych mostów prowadzą na tarasy wzdłuż rzeki Lublanica. Warto przejść się tutaj na romantyczny spacer po zmroku.

Lublana - okolice

Lublana to również idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jeśli odwiedzasz Lublanę zimą, na pewno zainteresuje Cię fakt, że zaledwie pół godziny drogi od Lublany, w pobliżu lotniska znajduje się jeden z najlepszych w kraju terenów narciarskich: Krvavec. Jeśli więc kochasz zimowe szaleństwo na nartach czy desce, ale lubisz również zwiedzać, to Lublana jest doskonałym kierunkiem podróży.

Jeśli kochasz spacerować, znajdujący się w Lublanie Tivoli Park to największy park w mieście, rozciągający się aż do centrum. Został zaprojektowany w 1813 roku przez francuskiego inżyniera Jean Blancharda i stworzony przez połączenie parków, które otoczyły Podturn i Cekin Mansions. Park obejmuje obszar około pięciu kilometrów kwadratowych, przecina go trzy wielkie, pokryte kasztanowcami alejki spacerowe i krajobrazowe z ozdobnymi rabatami kwiatowymi, interesującymi drzewami i licznymi rzeźbami i fontannami. Teren parku wtapia się w zbocza wzgórza Rožnik, do którego łączy go kilka ścieżek spacerowych i trasa z kilkoma stanowiskami ćwiczeń na całej długości.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności