Padwa - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Padwa

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Padwa - informacje turystyczne

Padwa - informacje ogólne

Padova, czyli po polsku Padwa jest miastem pełnym kontrastów wizualnych. Miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie – najbardziej znane dzięki swojej architekturze. Od początku było to jedno z najbogatszych miast we Włoszech, wyróżniające się bogatą kulturą. Padwa jest dużym miastem, bowiem liczy ponad 210 000 mieszkańców. Znajduje się w regionie Veneto w północnych Włoszech. Jest to również dom uniwersytetu, jednego z najbardziej znanych uczelni we Włoszech. Dzięki licznie przyjeżdżającym tutaj studentom, miasto ma studencką atmosferę.

Padwa - zabytki

Największą atrakcją turystyczną Padwy jest Kaplica Scrovegnich (Cappella degli Scrovegni), z jej bezcennymi freskami autorstwa Giotta. Pomimo wielu innych interesujących miejsc w mieście, jest to jedyne miejsce w Padwie, które przejęła turystyka. Bazylika św. Antoniego z Padwy (znana po prostu jako Il Santo) znajduje się również na niektórych szlakach turystycznych lub pielgrzymkowych. Po reszcie miasta częściej spacerują studenci i elegancko ubrani biznesmeni niż turyści.

W Padwie znajduje się jednak o wiele więcej atrakcji turystycznych. Centrum miasta jest atrakcyjnym miejscem do zwiedzania, z wieloma zabytkowymi ulicami. Padwa zawsze należała do zamożnych miast. Jej wspaniała architektura datowana jest na różne epoki. Miłośnicy sztuki znajdą tutaj masę do podziwiania w kościołach i galerii sztuki. A po tym, jak obejrzeliście już piękne parki i ogrody w Padwie oraz spacerowaliście po przyjemnych arkadowych uliczkach, w okolicy jest jeszcze wiele do zrobienia: wille do zwiedzania, wycieczki statkiem i termy.

Zapalony podróżnik potrzebuje więcej niż jeden dzień w Padwie. Wiele atrakcji miasta ma ograniczone godziny otwarcia wraz z irytująco długimi – typowymi we Włoszech - przerwami na lunch. Oznacza to, że będziesz musiał dokładnie zaplanować swój harmonogram, aby dopasować wszystko do siebie. Jeśli wizyta w Padwie do Ciebie przemawia, zalecamy zatrzymać się kilka dni i dać sobie czas, żeby odwiedzić lokalne wille i być może wybrać się na wycieczkę statkiem. Jeśli jednak chcesz tylko zobaczyć najważniejsze miejsca, miasto można również poznać podczas krótkiej wizyty.

Padwa - kultura i historia

Według legendy Padwa została założona około 1184 p.n.e. przez Trojan Antenor i dlatego jest uważana za jedno z najstarszych miast we Włoszech. Region wokół Padwy bardzo szybko rozwinął się w ważny ośrodek Wenecjan. W roku 302 p.n.e. armia Padwan także pokonała spartańskiego króla Cleonymusa. W bitwie z Celtami Padwa spisała się bardzo dobrze, dopóki nie została włączona do Cesarstwa Rzymskiego w 215 r. p.n.e. i uzyskała status miasta. Miasto szybko przekształciło się w jedno z najważniejszych i najbogatszych ośrodków handlowych Rzymu i stanowiła dom dla wielu znanych osobistości. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Padwa została po raz pierwszy zniszczona przez Hunów, Attilę, a później przez Longobardów. Z jednym z najstarszych uniwersytetów we Włoszech, Padwa była zawsze centrum intelektualnym i artystycznym, które przyniosło miastu wiele skarbów sztuki. W 1866 Padwa ostatecznie stała się częścią Królestwa Włoch, podobnie jak reszta Wenecji Euganejskiej. Dzisiaj Padwa jest najważniejszym centrum gospodarczym Wenecji Euganejskiej.

Padwa - życie nocne

Sezon na kulturalne wydarzenia w Padwie trwa zwykle od października do kwietnia w różnych miejscach w mieście. Historyczne Teatro Verdi przy Via dei Livello 32 jest najbardziej imponującą lokalizacją. Programy są dostępne w biurze turystycznym. Poszukaj plakatów reklamujących występy światowej klasy Solisti Veneti, którzy są padowczykami, ale spędzają większość roku podróżując za granicę.

Jako miasto uniwersyteckie, Padwa ma dużą, bardzo widoczną populację studencką. Możesz wmieszać się w tłum studentów w jednej z popularnych kawiarni przy Via Cavour lub w osteriach, winiarniach i piwnych barach umiejscowionych w średniowiecznych, bocznych ulicach otaczających Palazzo della Ragione, Piazza delle Erbe i Piazza della Frutta. Latem nocne życie w bardziej stonowanych warunkach można znaleźć głównie w okolicach Prato della Valle.

Padwa - ciekawe informacje

Padwa jest również miastem nauki. Znajduje się tutaj siedziba najstarszego teatru anatomicznego w Europie oraz najstarszego uniwersyteckiego ogrodu botanicznego. Ogród jest przepięknym i interesującym miejscem które posiada także stuletnie drzewa. Jeśli podoba Ci się nauka botaniczna, to miejsce na pewno przypadnie Ci do gustu. Znajdziesz tutaj ogromną różnorodność roślin i drzew - ponad 6000 typów - głównie na zewnątrz. Każdy z nich ma swoje właściwości terapeutyczne. Nie przegap tak zwanego drzewa Goethego - najstarszego w ogrodzie drzewa, posadzonego w 1585 roku. Znajduje się tutaj również biblioteka bogata w dawne księgi o tematyce roślin i ziół.

Będąc w Padwie, nie przegap również obserwatorium astronomicznego z ekspozycją starożytnych teleskopów. Astronomowie tacy jak Galileo Galilei i polski Mikołaj Kopernik studiowali i wykładali na Uniwersytecie w Padwie jeszcze przed budową obserwatorium astronomicznego w latach 1767-1777, którego konstrukcja została zlecona przez sam Uniwersytet.

Padwa - okolice

Padwa to doskonały kierunek, jeśli chcesz zwiedzić również inne okoliczne miasta bądź miasteczka. Wenecja znajduje się w odległości 20-40 minut jazdy pociągiem, w zależności od tego, jaki typ transportu wybierasz, jest to łatwa jednodniowa wycieczka. Więcej na temat Wenecji znajdziesz tutaj: https://www.flixbus.pl/autobusy/wenecja Treviso jest kolejnym przyjemnym miejscem w regionie Veneto, podobnie jak Vicenza, która znajduje się w odległości krótkiej podróży pociągiem lub autobusem.

Wsie znajdujące się bliżej Padwy mają również wiele do zaoferowania. Jest to doskonały pomysł na wypad z miasta bez długiego podróżowania. W okolicy znajdują się malownicze wsie i wille - biuro informacji turystycznej może dostarczyć Ci więcej informacji na ich temat oraz rozkłady jazdy autobusów. Drogim, ale wygodnym sposobem odwiedzenia niektórych willi wzdłuż Brenty jest zorganizowana wycieczka statkiem. W okolicy Padwy, kilka kilometrów dalej, znajduje się również SPA - Abano Terme. Oferuje ono odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności