Lyon - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Lyon

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Lyon - informacje turystyczne

Lyon - informacje ogólne

Często porównywany do Paryża, Lyon jest nietypowy wśród europejskich miast i łączy muzea i galerie stolicy kultury z dynamizmem dawnego ośrodka przemysłowego. Jeśli chcesz poznać prawdziwą francuską sztukę de vivre, Lyon to miejsce, w które musisz się udać.

Francja jest specyficzna w wielu sprawach (strajki, pretensjonalność, pocałunki), ale jej miasta i miasteczka mistrzosko łączą nowoczesność, tradycję, historię i rozrywki. Lyon, bardziej niż jakiekolwiek inne miasto we Francji, uosabia iluzoryczną francuską "sztukę życia" - radosną syntezę wszystkiego, co sprawia, że życie jest warte zachodu: jedzenie, wino, kultura, przyjaciele i rodzina - i to jest sztuka, którą lokalni mieszkańcy bardzo chętnie dzielą się z gośćmi.

Lyon - zabytki

Być może najlepszym sposobem na rozpoczęcie zwiedzania Lyonu jest odwiedzenie Place Bellecour, wielkiego placu w centrum miasta, pomiędzy Rodanem a Saoną. Przejdź na zachód od północno-zachodniego narożnika placu, a następnie przejdź przez rzekę Saone na moście Pont Bonaparte i jedź prosto przez 100 metrów, aż zobaczysz stację kolejki linowej. Wjedź linią F2 na szczyt w Fourvière a ujrzysz piękną panoramę Lyonu. Fourvière jest domem dla najbardziej charakterystycznego pomnika Lyonu, bazyliki Notre Dame de Fourvière z końca XIX wieku, zbudowanej z połyskującego białego kamienia w stylu neo-bizantyjskim. Notre Dame de Fourvière posiada bogato zdobione wnętrza bizantyńskie z pozłacanymi mozaikami, malowidłami ściennymi i bogatymi witrażami, co jest doskonałym przykładem XIX-wiecznej architektury.

Kilkaset metrów na południe od bazyliki leżą główne pozostałości rzymskiego miasta Lugdunum. Znajdujący się tam teatr jest obecnie wykorzystywany latem na festiwalu muzycznym Nuits de Fourvière.

Wśród części starego Lyonu, oprócz kawiarni i restauracji, znajdziesz również "traboules", czyli wąskie renesansowe uliczki najczęściej biegnące prostopadle do rzeki. Niektóre z nich są otwarte dla publiczności, gdzie zwiedzający mogą odkrywać wewnętrzne dziedzińce i sklepione przejścia, które charakteryzują historyczne miasto. W starym mieście znajduje się również katedra Saint Jean. Średniowieczna katedra gotycka posiada również znany zegar astronomiczny.

Lyon - kultura i historia

W 43 r p.n.e. powstała rzymska kolonia wojskowa Lugdunum (Lyon). Służyła ona jako stolica rzymskich terytoriów, znanych jako Trzej Galowie pod Augustem, ale aby zdobyć sławę i fortunę, musiała poczekać do 15 wieku kiedy to w 1473 Lyon stał się jednym z najważniejszych centrów wydawniczych w Europie. W połowie XVIII wieku wpływowi tkacze jedwabiu - 40% całkowitej siły roboczej Lyonu - przekształciło to, co już w XV wieku było centrum włókienniczym, w tkalnię Europy.

Po przeszło stuleciu Lyon potroił swoją liczebność, mając 340 000 mieszkańców i 100 000 krosien tkackich. Życie w krosnach było jednak trudne. Tkacz spędzał od 14 do 20 godzin dziennie skulony nad swoim krosnem oddychającym jedwabnym prochem. Dwie trzecie pracowników stanowili analfabeci, a każdemu płacono grosze. Strajki w latach 1830-31 i ponownie w 1834 roku doprowadziły do śmierci kilkuset z nich.

W 1870 r. Rodzina Lumière przeniosła się do Lyonu, a synowie Louis i Auguste nakręcili pierwszy film - pracowników wychodzących z fabryk fotograficznych swojego ojca - w 1895 r., co dało początek narodzin kina. Podczas II wojny światowej zginęło około 4000 osób, a 7500 innych deportowano do hitlerowskich obozów śmierci. Nazistowskie rządy skończyły się we wrześniu 1944 r., kiedy wycofujący się Niemcy wysadzili wszystkie, z wyjątkiem dwóch z 28 mostów w Lyonie.

Międzynarodowa policyjna agencja Interpol ma swoją główną siedzibę w Lyonie od 1989 roku. Miejska przemoc pod koniec 2005 roku stanowiła przypomnienie, że Lyon nie jest tak perfekcyjny, jak sugeruje to jego centrum miasta. Zubożałe przedmieścia ze znaczną populacją imigrantów są tak samo faktem w Lyonie, jak w innych dużych francuskich miastach.

Lyon - życie nocne

Architektoniczne cuda Lyonu najlepiej jest podziwiać po zmroku, kiedy to ponad 100 zabytków jest podświetlonych. Stare Miasto Lyonu, wybrzeże Saony, Presquilw i Croix Rousse to najpiękniejsze rejony miasta, które oferują szeroki wybór barów i pubów. Nie zawsze łatwo jest wybierać pomiędzy irlandzkimi, angielskimi, latino, kubańskimi i nawet bardziej egzotycznymi miejscami, ale zawsze możesz udać się do jednego z typowych, lokalnych lyońskich barów. Do najważniejszych miejsc zaliczany jest bar Peniche Loupika, Wallace, Cafe du Soleil i Docks 40.

W mieście znajdziesz również prestiżowe miejsca kulturowe takie jak Opera Narodowa, Teatr Celestinów, czy instytut Lumiere, które mają wyraźny wpływ na kulturę miasta.

Lyon - ciekawe informacje

Chcesz wiedzieć co łączy Lyon z Nowym Yorkiem? Oba miasta mają posągi zaprojektowane przez tego samego rzeźbiarza. Frédéric Auguste Bartholdi, który stworzył Statuę Wolności, zaprojektował także Fontaine Bartholdi, którą można znaleźć w Place des Terreaux w Lyonie. Koniecznie odwiedź fontannę w zimę. Woda zamarza wokół koni, tworząc przepięknie wrażenie, zamrożonego w czasie posągu.

Nic dziwnego, że Lyon jest również popularny wśród głodnych turystów, w końcu jest to gastronomiczna stolica Francji. To miasto ma obecnie 14 restauracji z gwiazdkami Michelin i jest rzekomo domem dla 22 najlepszych miejsc do jedzenia w kraju!

Lyon - okolice

Do miejsc w pobliżu Lyonu, które warto odwiedzić, należą: małe średniowieczne miasto Pérouges na wschodzie, winnice w okolicy Beaujolais na północ od Lyonu i Vienne, obok Rodanu, na południu. Vienne to małe miasteczko o bogatym dziedzictwie historycznym, które posiada bardzo dobrze zachowaną rzymską świątynię Augusta i Liwii oraz rzymską piramidę. Znajduje się tu także duży teatr galijsko-rzymski i piękne romańskie opactwo z XII-wiecznym krużgankiem, najlepszym klasztorem w regionie Rodan-Alpy.

Aby spędzić ciepły letni dzień wakacji, jedź na południe do miasteczka Tournon sur Rhône, gdzie będziesz mieć możliwość wybrania się na wycieczkę jedną z najlepszych kolejek widokowych we Francji - Chemin de Fer de l'Ardèche. Trochę dalej, ale łatwo dostępne są Alpy. Do położonego nad jeziorem kurortu Aix-les-Bains można dojechać pociągiem z Lyonu w 1 godzinę.


Lyon oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności