Jeśli masz problem z otwarciem strony, zadzwoń na +48 22 307 93 34 lub skorzystaj z FlixBus Google Assistant App.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Autobus z i do: Gliwice

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.

Więcej o aplikacji FlixBus

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.

Dowiedz się więcej na
Odkrywaj Europę z FlixBusem, wybierając spośród 1700 celów podróży w 27 krajach.

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.

Kliknij tutaj
Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.

Usługi na pokładzie

Twoje rozkłady jazdy autobusów dla miasta Gliwice

Znajdź połączenia między:
i
Wybierz dni
Odjazd
powrót
Dni Przesiad. Odj. Czas Przyj. Od
§§ getWeekdayString(connection.weekdays) §§ §§ connection.interconnection_transfers.length §§ §§ formatTimeFilter(connection.departure.timestamp, connection.departure.tz) §§ §§ formatDuration(connection.duration.hour, connection.duration.minutes) §§ §§ formatTimeFilter(connection.arrival.timestamp, connection.arrival.tz) §§ §§ connection.price > 0 ? formatPrice(connection.price) : 'Rezerwuj teraz' §§
Czas: §§ connection.duration.hour §§:§§ connection.duration.minutes < 10 ? '0' + connection.duration.minutes : connection.duration.minutes §§
Czas na przesiadkę: §§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour §§:§§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes §§
§§ stop.departure.timestamp + '000' | date :'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.station.name §§
przez  
§§ viaStop.station.name §§ §§ viaStop.station.name §§,  ...,  §§ viaStop.station.name §§ ,
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date :'HH:mm': stop.arrival.tz §§ §§ stop.station.name §§
przez
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date : 'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.departure.timestamp + '000' | date : 'HH:mm': stop.departure.tz §§
§§ stop.station.name §§

Jeśli życie nocne to coś, co Ci się podoba, polubisz również te miejsca:

Gliwice oczami Kornela

Kornel - FlixBlogger Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.
Kraków
36 lat
City explorer

Gliwice - informacje turystyczne

Historyczne centrum Gliwice

Gliwice - informacje ogólne

Położone na Górnym Śląsku, nad rzeką Kłodnicą – Gliwice, to jedno z dwudziestu największych miast Polski, zarówno pod względem powierzchni, jak również liczby mieszkańców. Niewiele osób wie, że Gliwice są portem śródlądowym, co zapoczątkowała w XVIII w. budowa kanału do transportu wydobywanego węgla. Obecnie, nowy kanał gliwicki wraz z portem pełni w coraz większym stopniu funkcję turystyczną ofertując komercyjne rejsy. Z Gliwic można dopłynąć m.in. do Szczecina, Berlina oraz Amsterdamu. Samo miasto, wbrew swojemu przemysłowemu charakteru, ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. Na szczególną uwagę zwraca przede wszystkim zabytkowa Starówka z odnowionymi, średniowiecznymi kamienicami, liczne zabytki architektury sakralnej, mury obronne, ulica Zwycięstwa skrywająca wiele skarbów architektury oraz słynne nie tylko w regionie atrakcje, takie jak Palmiarnia czy maszt radiostacji. Gliwice to również bardzo zielone miasto, o czym świadczy liczba i powierzchnia znajdujących się tu skwerów i parków. Ze względu na swoje ciekawe zakątki Gliwice stanowią bardzo dobre miejsce na weekendowy wypad lub dłuższy pobyt.

Gliwice - zabytki

Opowieść o gliwickich zabytkach należy zacząć od Rynku, wokół którego skupione są XIX i XX-wieczne elementy zabudowy, powstałe w miejsce średniowiecznych kamienic i w dużym stopniu oddające ich charakter. Centralną część rynku zajmuje XV-wieczny Ratusz, w którym niegdyś znajdowała się m.in. sala sądowa, a obecnie odbywają się posiedzenia Rady Miasta oraz uroczystości zaślubin. Obok Ratusza znajduje się tu słynna fontanna z Neptunem, z kolei pod numerem 25 kamienica, w której niegdyś mieszkał Oscar Troplowitz – twórca m.in. kremu Nivea czy pasty do zębów w tubce. Nieopodal podziwiać można piękną rezydencję jednego z niegdysiejszych potentatów przemysłowych – Willa Caro. Obecnie, w jej oryginalnych wnętrzach znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach (etnografia oraz sztuka i rzemiosło artystyczne), a dom otoczony jest urokliwym ogrodem i zrekonstruowanym kamienno-metalowym ogrodzeniem. Obok wejścia do willi podziwiać można rzeźbę „lwa czuwającego” autorstwa Theodora E. Kalidego. Kilka minut spacerem od rynku znajduje się kolejny ważny, gliwicki zabytek: gotycko-renesansowy Zamek Piastowski z połowy XIV wieku. Niegdyś stanowił siedzibę więzienia, z kolei obecnie znajduje się w jego wnętrzach Muzeum w Gliwicach, gdzie podziwiać można eksponaty archeologiczne. Miłośników historii z pewnością zainteresują fragmenty murów obronnych przy ul. Dolnych Wałów, natomiast osoby zainteresowane zabytkami sakralnymi powinny odwiedzić kościół św. Bartłomieja oraz kościół Wszystkich Świętych.

Gliwice - Zielone miasto

Gliwice kojarzą się głównie z przemysłem, w związku z czym nie podejrzewa się tego miasta o obecność licznych i atrakcyjnych obszarów zielonych. Nic bardziej mylnego! Znajduje się tu wiele bardzo interesujących parków i skwerów, gdzie mieszkańcy mogą zaznać odpoczynku na łonie natury po trudach codziennych obowiązków. Największym miejskim parkiem jest Park Chrobrego, który poza wszechobecną, kojącą zmysły roślinnością ofertuje atrakcje w postaci placu zabaw, linarium, boiska do gry w bule oraz siłowni plenerowej. Nieopodal dworca głównego znajduje się z kolei powstały w połowie XIX wieku Park Chopina, który skrywa Palmiarnię Miejską – punkt obowiązkowy wycieczek po Gliwicach! Podziwiać można w niej ponad 6 tys. roślin (tropikalne, przyprawowe, kaktusy, palmy, cytrusy) oraz liczne gatunki ryb (m.in. z wód Amazonii czy południowo-wschodniej Azji) oraz egzotyczne zwierzęta (żółwie, piranie, gekony, papugi, kanarki). Jednym z ważnych punktów Parku Chopina jest również pomnik Fryderyka Chopina oraz pomnik „Gliwiczanom – ofiarom wojen i totalitaryzmów”. Warto w kontekście miejskiej zieleni wspomnieć również o mniejszym, ale bardzo urokliwym, odremontowanym w 2013 roku parku Szwajcaria Gliwicka, w którym poza alejkami i placem zabaw znajduje się również tor rowerowy.

Gliwice - Radiostacja

Jednym z charakterystycznych punktów Gliwic, a jednocześnie jedną z największych atrakcji, jest lokalna „wieża Eiffla” czyli powstała w 1935 roku gliwicka Radiostacja, znajdująca się przy ul. Tarnogórskiej 129. Mierząca aż 111 metrów, zbudowana z nieimpregnowanych, modrzewiowych belek oraz 16 tys. mosiężnych śrub - wieża antenowa Radiostacji to najwyższa drewniana konstrukcja na świecie! Jest to unikalny w skali europejskiej zabytek techniki, który obecnie stanowi również siedzibę czwartego oddziału Muzeum w Gliwicach. Ciekawostką jest, że w 1939 r. Radiostacja posłużyła do tzw. prowokacji gliwickiej, czyli celowo zaaranżowanego ataku niemieckich oddziałów specjalnych na własną, niemiecką placówkę, co miało posłużyć za element propagandy w ramach przygotowań do agresji na Polskę. Po wojnie nadawano z Radiostacji program Radia Katowice, a następnie zagłuszano Radio Wolna Europa. Dziś, obiekt ten pełni zarówno swoje funkcje użytkowe, ale również stanowi jedną z największych atrakcji miasta i element krajobrazu Gliwic. Po zmroku Radiostacja jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności, gdyż jest wtedy oświetlana za pomocą potężnych reflektorów. Punkt obowiązkowy wycieczki po Gliwicach!

Gliwice - Ciekawe miejsca

Gliwice to miasto, w którym poza najważniejszymi, opisywanymi w przewodnikach  obiektami, znajduje się wiele ciekawych (dla miłośników różnych rodzajów atrakcji) miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest klimatyczny, mocno zaniedbany, powstały w 1815 roku stary cmentarz żydowski, który znajduje się nieopodal dworca. Nie jest on niestety dostępny do zwiedzania dla turystów w związku z czym pozostaje jedynie podziwianie go zza bramy. Miłośnicy turystyki industrialnej z pewnością zainteresowani będą (poza Radiostacją) Oddziałem Odlewnictwa Artystycznego oraz Muzeum Techniki Sanitarnej, nieopodal którego płynie rzeka Kłodnica. Ci, którzy lubią obcować z kulturą i sztuką, powinni z kolei wybrać się do Gliwickiego Teatru Muzycznego, który stanowi kontynuację nieistniejących już gliwickich placówek kulturalnych – Operetki Śląskiej i Teatru Muzycznego. Repertuar zawiera zarówno współczesne musicale, jak również klasyczne operetki. Miłośnicy aktywnych form spędzania wolnego czasu powinni z kolei zainteresować się takimi miejscami jak Piaskowa Dolina (kompleks wielofunkcyjnych boisk), centrum wspinaczkowe Fabryka Mocy czy licznymi ścieżkami rowerowymi (w obrębie miasta znajduje się aż 60 km takich ścieżek!).

Gliwice - Twój przystanek autobusowy

Informacje dla podróżujących autobusem do miasta Gliwice

Bilet autobusowy od 4,99 zł
Liczba połączeń z Gliwice 56
Liczba przystanków autobusowych w Gliwice 1
Kraj Polska
*Usługi na pokładzie autobusu zależą od dostępności na danej trasie.