Brno - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Brno

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Brno - informacje turystyczne

Brno - informacje ogólne

Brno jest po Pradze drugim co do wielkości miastem w Republice Czeskiej oraz centrum administracyjnym regionu Południowo-Morawskiego, w którym tworzy odrębną jednostkę. Leżące u zbiegu rzek Svitava i Svratka miasto ma długą i bogatą historię sięgającą czasów prehistorycznych. Podczas gdy na obrzeżach miasta dominują architektoniczne przykłady okresu komunizmu, w jego głębszych częściach odnajdziesz wspaniałe zabytki i atrakcje.

Brno jest siedzibą Sądu Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego i Najwyższej Prokuratury. Miasto jest także znaczącym centrum administracyjnym ze względu na fakt, że jest również siedzibą wielu organów państwowych, w tym Rzecznika Praw Obywatelskich i Urzędu Ochrony Konkurencji. Brno jest także ważnym ośrodkiem szkolnictwa wyższego. Posiada aż 33 wydziały należące do 13 wyższych uczelni, które zrzeszają około 89 000 studentów.

Brno - zabytki

Na zwiedzanie Brna musisz poświęcić przynajmniej dwa dni. Jest to przepiękne miasto charakteryzujące się niesamowitymi historycznymi atrakcjami. Warto zajrzeć do chociażby tych najważniejszych, aby poznać nieco ciekawą historię miasta. Numerem jeden na mapie Brna jest majestatyczna Katedra św. Piotra i Pawła. Jest to jeden z tych zabytków, których nie przeoczysz ze względu na jego centralne położenie. Wzniesiona na wzgórzu Petrov w sercu miasta, uznawana jest za narodowy zabytek kultury i pozostaje jedną z najważniejszych atrakcji ze względu na wspaniałą architekturę. Najważniejsze jest jej wspaniałe barokowe wnętrze, a także dwumetrowe wieże o wysokości 84 metrów dodane na początku XX wieku (główna część budynku pochodzi z połowy XVIII wieku). Jeśli się postarasz dotrzeć do katedry o godzinie 11, Twoja wizyta zbiegnie się z biciem dzwonów w południe. Ten zbyt wczesny sygnał związany jest z legendą, która głosi, że takie rozwiązanie miało na celu zmyłkę atakujących Szwedów tak, aby zakończyli swoje oblężenie. Po katedrze św. Piotra i Pawła inną najważniejszą atrakcją historyczno-religijną Brna jest XIV-wieczny kościół św. Jakuba. Obecnie jest to narodowy zabytek kulturowy ze względu na piękną architekturę i historyczne artefakty. Kościół posiada również stary gotycki krucyfiks, płaskorzeźby z początku XVI wieku, szereg ciekawych nagrobków i barokowe organy.


W odległości zaledwie 20 minut spacerem od centrum miasta znajduje się kolejna atrakcja, czyli obiekt uznany za zabytek nowoczesnej architektury UNESCO. Zbudowana przez architekta Ludwiga Mies van der Rohe, Villa Tugendhat jest uważana za jeden z najbardziej niezwykłych przykładów nowoczesnej architektury z początku XX wieku. Została ona zbudowana w eleganckiej dzielnicy mieszkalnej w 1930 roku dla Fritza Tugendhata, od którego pochodzi nazwa budynku. Wykorzystując jedne z najnowocześniejszych technologii i koncepcji z tego okresu, willa to pierwsze arcydzieło nowoczesnej architektury budowanej na czeskiej ziemi.

Kolejna atrakcja to Galeria Morawska w Brnie, która powszechnie uważana jest za jedną z najważniejszych galerii sztuki w Republice Czeskiej. Galeria została założona w 1961 roku i znajduje się wśród wielu najważniejszych historycznych budynków w mieście, w tym Pałacu Pražák, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Pałacu Gubernatora. W muzeum znajduje się eklektyczna mieszanka sztuk wizualnych, w tym obrazów, rysunków i rzeźb. Inne atrakcje to pokaz fotografii i sztuki użytkowej, a także projektowanie graficzne. Co więcej, od 1963 roku w muzeum odbywa się międzynarodowy konkurs grafiki.

Brno - kultura i historia

W Brnie organizowane jest wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Każdego roku miasto przeznacza około 30 milionów euro na rozwój kultury. Istnieje tutaj wiele muzeów, teatrów i innych instytucji dostarczających mieszkańcom dostęp do wyrafinowanej rozrywki. Mnóstwo studentów jest zaangażowanych w życie miasta. Dzięki nim organizowanych jest wiele festiwali oraz spotkań przeznaczonych dla młodych ludzi. W latach 90-tych XX wieku miasto przeszło wielkie odrodzenie kulturowe. Odnowione zostały fasady budynków, w których teraz mają miejsce pokazy i wystawy. Brno Exhibition Centre jest jednym z największych centrów wystawienniczych w Europie. Kompleks został otwarty w 1928 roku i zapoczątkował tradycję organizacji dużych wystaw i targów w Brnie.

Największym festiwalem odbywającym się w Brnie jest coroczny festiwal fajerwerków Ignis Brunensis (po łacinie „Płomień z Brna”) organizowany co roku w czerwcu. Jest on częścią festiwalu „Brno - miasto w centrum Europy”. Ignis Brunensis to największy tego typu pokaz w Europie Środkowej. Co roku przyciąga on setki tysięcy gości. Kolejnym ważny wydarzeniem w Brnie jest Międzynarodowy festiwal filmowy Cinema Mundi. W ramach wydarzenia organizowany jest pokaz około 60 filmów ubiegających się o nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy film obcojęzyczny”. The Theater World Brno to kolejny międzynarodowy festiwal odbywający się corocznie. Wydarzenie obejmuje około stu przedstawień zespołów krajowych i zagranicznych w licznych brneńskich teatrach. Odbywa się tu wiele innych festiwali, na przykład Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Brnie, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Spilberk i Letni Festiwal Szekspirowski. Co ciekawe, co roku, we wrześniu miasto gości również festiwal wina („Slavnosti vína”), aby uczcić żniwa w okolicznych winnicach.

Mimo miejskiego charakteru niektóre dzielnice Brna nadal zachowują tradycyjny morawski folklor. Organizowane są tutaj festiwale folklorystyczne z tradycyjnymi morawskimi strojami, winami, muzyką ludową i tańcami. Uczestnictwo w takim wydarzeniu to idealny sposób na to, aby bliżej poznać kulturę Brna. W przeciwieństwie do mniejszych gmin, w Brnie tradycyjne festiwale folklorystyczne odbywają się lokalnie, w dzielnicach miast: Židenice, Líšeň lub Ivanovice. Miasto ma również swój unikalny dialekt zwany Hantec, który powstał właśnie tutaj.

Brno - ciekawe informacje

Z miastem Brno łączy się również kilka legend. Jedną z najbardziej znanych jest Legenda o Smoku z Brna. Mówi się, że dawniej istniało straszne stworzenie terroryzujące mieszkańców. Ludzie nigdy wcześniej nie widzieli takiej bestii, więc nazwali ją smokiem. Mieszkańcy drżeli ze strachu przed potworem, dopóki dzielny człowiek nie zdecydował się go zabić. Bohater nakłonił bestię do zjedzenia futrzanej torby wypełnionej wapnem. W rzeczywistości smok był... krokodylem. Figurka tego zwierzęcia wisi teraz przy wejściu do Ratusza Staromiejskiego. Motywy krokodyle są powszechne w Brnie. „Krokodyl” to również lokalna nadziewana bagietka, a przez czeskie radio usłyszeć można miejską rozgłośnię znaną jako Radio Krokodýl.


Brno oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności