Rotterdam - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Rotterdam

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Rotterdam - informacje turystyczne

Rotterdam - informacje ogólne

Rotterdam to jedno z największych miast w Holandii. Położone jest w zachodniej części kraju, w granicach obszaru metropolitarnego Randstad. Jest to przede wszystkim miasto portowe – Rotterdam to największy w Europie (a do niedawna na świecie) port, który rozciąga się na długość aż 40 km. Miasto jest stosunkowo nieduże, w związku z czym wybierając się do centrum można zobaczyć większość ofertowanych przez Rotterdam atrakcji. Miasto w czasie drugiej wojny światowej uległo niemal całkowitemu zniszczeniu, jednak zamiast próby odtworzenia jego oryginalnej architektury postawiono na innowacyjne rozwiązania, w związku z czym Rotterdam zachwyca swoją nowoczesnością, przyciągając odwiedzających głównie swoją architekturą, ale również muzeami czy klimatycznymi barami. To właśnie modernistyczne budowle sprawiają, że miasto wyróżnia się nie tylko na tle Holandii, ale wręcz na tle całej Europy. Aby najpełniej móc podziwiać wspominane walory Rotterdamu, warto wybrać się na wieżę widokową Eutomast, z której podziwiać możemy również pobliski port. Przyjeżdżając do miasta, poleca się turystom zakup karty „Rotterdam Welcome Card”, w ramach której otrzymujemy bilet okresowy na komunikację miejską oraz pakiet zniżek, dzięki którym zwiedzanie różnych atrakcji będzie dużo mniej kosztowne.

Rotterdam - zabytki

Rotterdam, podobnie jak inne holenderskie miasta, słynie z licznych i ciekawych muzeów, które zainteresować mogą nie tylko miłośników tej formy spędzania czasu. Na uwagę zwraca przede wszystkim muzeum Boijmans Van Beuningen, gdzie podziwiać można unikalne dzieła sztuki artystów takich jak Rembrandt, Van Gogh, Monet czy Dali. Znajdziemy tu wybitne dzieła - od średniowiecznych po współczesne oraz ciekawe, tymczasowe ekspozycje. Na uwagę zasługuje również znajdujące się na głównej ulicy miasta muzem morskie Maritiem Buitenmuseum, które przyciąga turystów oryginałami oraz replikami rozmaitych statków i łodzi, które na przestrzeni wieków przybijały do tego słynnego portu. W Rotterdamie nie mogło oczywiście zabraknąć również muzeum portowego Mariteiem Museum Prins Hendrik, w którym obejrzeć można zabytkowe obiekty wodne, narzędzia, urządzenia portowe oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii portu. Chcąc lepiej poznać samo miasto i jego historię, należy wybrać się do Muzeum Rotterdamu, gdzie nie brakuje ciekawostek z życia miasta oraz informacji na temat ciężkich dla niego czasów, takich jak okupacja w trakcie drugiej wojny światowej. W mieście znajduje się również Muzeum Etnograficzne, gdzie znajdują się m.in. eksponaty przywożone na przestrzeni lat do portu z różnych stron świata. W starej zajezdni tramwajowej znajduje się natomiast Muzeum Tramwajów. Będąc dłuższy czas w Holandii, warto zainteresować się kartą Museumkaart, która za ok. 60 euro daje możliwość wejścia do każdego z ponad 400 muzeum w kraju oraz skorzystania z wielu innych atrakcji.

Rotterdam - kultura i historia

Rotterdam to miasto, które zachwyca swoją nowoczesną architekturą! Aby móc ją podziwiać, warto w pierwszej kolejności wybrać się na wieżę widokową Euromast. Z wysokości 185 metrów możemy podziwiać wspaniałą panoramę miasta, a następnie zdecydować, które miejsca chcemy zobaczyć z bliska. Z pewnością na tej liście znajdzie się Markthal, czyli zaprojektowana przez słynną grupę MVRDV hala targowa, która intryguje swoją konstrukcją, przypominającą podkowę oraz wnętrzem, gdzie ściany i sufit pokrywają kolorowe animacje. Na szczególną uwagę zasługuje most Erasmusburg, który stanowi wspaniały przykład potęgi architektonicznej miasta. Długi na 802 metry stalowy most ze względu na swój kształt nazywany jest przez mieszkańców „łabędziem”. Budowlą, która jako jedna z nielicznych przetrwała wojenne bombardowanie jest symbol miasta - miejski ratusz, w którym znajduje się wysoka na 70 metrów dzwonnica. Nad miastem góruje najwyższy w Holandii budynek – De Rotterdam. Jest to biurowiec, który na pewno nie umknie uwadze dzięki swojemu futurystycznemu wyglądowi. Innym przykładem nowoczesnej architektury Rotterdamu są Kubuswoningen, czyli domy-kostki, zaprojektowane przez Pieta Bloma w 1984 roku. Są to niskie, nachylone pod dużym kątem domki, które znaleźć można często na fotografiach osób odwiedzających Rotterdam. Należy wspomnieć również o futurystycznym budynku Dworca Głównego, który nazywany jest przez mieszkańców „paszczą rekina”.

Rotterdam - życie nocne

Nowoczesna architektura to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Rotterdam. Miasto to skrywa jeszcze wiele atrakcji, jak chociażby słynny pomnik z brązu, którego nazwę przetłumaczyć można jako „Rozdarte Miasto”. Jak nietrudno się domyślić – pomnik autorstwa Ossipa Zadkine symbolizuje zniszczenie miasta w 1940 roku. Fani piłki nożnej będą z kolei z pewnością zainteresowani odwiedzeniem stadionu lokalnej druży – Feyenordu Rotterrdam. Jedną z większych atrakcji miasta jest ogród zoologiczny Blijdorp. Jest to jedno z najstarszych zoo w Holandii, uważane za jedno z najważniejszych w Europie i mogące się poszczycić dużą liczbą zwierząt. Największe wrażenie robi jednak na odwiedzających oceanarium w formie przeszklonego tunelu, gdzie podziwiać można piękno podwodnego świata. Chcąc zobaczyć pochodzące z XVIII i XIX wieku, zachowane młyny De Ster oraz De Lelie należy wybrać się do dzielnicy Kralingen – należy jednak pamiętać że są one otwarte dla turystów tylko w wybrane dni. W ich okolicy znajduje się również urokliwe jezioro Kralinge Plas gdzie można odpocząć na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku.

Rotterdam - ciekawe informacje

W przerwach między zwiedzaniem miasta i podziwiania jego walorów warto wybrać się na dobry posiłek. Z pewnością znajdziemy to czego szukamy na ulicy Witte de Withstraat, gdzie również można wybrać się późniejszym wieczorem, aby uczcić udany dzień. Znajduje się tam mnóstwo knajpek i barów – każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie, jednak mi najbardziej przypadła do gustu restauracja Bazar znajdująca się pod numerem 16. To kolorowe i klimatyczne miejsce ze smaczną bliskowschodnia kuchnią i miłą obsługą. Przy porcie znajduje się hotel New York, a w nim świetna restauracja. Specyfiki temu miejscu nadaje fakt, iż to właśnie stąd odpływały okręty do Stanów Zjednoczonych. Miłośnicy steków powinni zainteresować się restauracją Gauchos, która sztukę ich wysmażania ma opanowaną do perfekcji. Chcąc spróbować dobrej kuchni indonezyjskiej należy wybrać się na ulicę Westerkade 21, gdzie znajduje się restauracja Dewi Sri. Fani prawdziwej chińszczyzny będą z kolei bardzo zadowoleni wizytując restaurację Grand Garden. Na baaardzo duży głód warto polecić brazylijską restaurację Brasilbinkie Rodizio, funkcjonującą według zasady „płać i jedz ile chcesz”. Panenka (fanom piłki nożnej nie trzeba tłumaczyć tej nazwy) to świetny pub sportowy, gdzie możemy obejrzeć mecz siedząc na drewnianych mini-trybunach! Podsumowując – kulinarna oferta Rotterdamu jest różnorodna, ciekawa i z całą pewnością warta polecenia.


Rotterdam oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności