Lublin - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Lublin

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Lublin - informacje turystyczne

Lublin - informacje ogólne

Choć przyciąga mniej turystów niż Kraków czy Warszawa, Lublin jest niewątpliwie wart odwiedzenia. Przez stulecia harmonijnie współistniała tutaj kultura polska i żydowska – dziś chętnie odkrywana przez turystów. Zdecydowanie warte uwagi jest urocze Stare Miasto, ale oczywiście to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Znajdziesz tutaj również szalone życie nocne oraz mnóstwo przyjemnych restauracji i kawiarni.

Lublin - zabytki

Lublin jest największym miastem we wschodniej Polsce, centrum regionu rolniczego i kwitnącej społeczności uniwersyteckiej z pięcioma głównymi uniwersytetami. Historycznie, region ten zawsze był miejscem, w którym mieszały się wpływy zachodnie i wschodnie, tygiel tradycji katolickiej, rosyjsko-ortodoksyjnej i żydowskiej.

Podczas swojego pobytu w Lublinie zwiedzanie rozpocznij od spaceru wzdłuż wąskich uliczek Starego Miasta. Wybudowane między XIII, a XVI wiekiem Stare Miasto jest jednym z najlepszych przykładów oryginalnej architektury miejskiej w Polsce. Wiele eleganckich kamienic zostało niedawno wyremontowanych. W średniowiecznych piwnicach znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni i galerii sztuki. Znajdziesz tutaj nawet irlandzki pub ze wspaniałą atmosferą, bardzo popularny wśród mieszkańców. Wchodząc na Stare Miasto od centrum Lublina, miniesz Bramę Krakowską – miejsce spotkań oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. W poszukiwaniu bizantyjskich fresk wybierz się do kaplicy Świętej Trójcy. Ta czternastowieczna gotycka budowla znajdująca się na terenie Zamku Lubelskiego ma ściany i sufit pokryte oszałamiająco pięknymi freskami tworzonymi przez rosyjskich malarzy. Przedstawiają one sceny religijne i portrety polskiego króla Władysława Jagiełły, który zlecił wykonanie tego dzieła. Ważną atrakcją Lublina jest również czternastowieczny, gotycki zamek w Lublinie, który wygląda jak wzięty rodem z powieści Conana i Barbarzyńców. Dawniej był on odwiedzany przez polskich królów oraz wykorzystywany jako więzienie gestapo podczas II wojny światowej. Obecnie mieści kolekcję obrazów polskich i europejskich, a także regionalną sztukę i rzemiosło.

Lublin - kultura i historia

Historia Lublina rozpoczyna się w średniowieczu, kiedy to miasto było osadą handlową i posterunkiem wartowniczym na wschodniej granicy młodego państwa polskiego. Pierwsza pisemna informacja o Lublinie pochodzi z XII wieku. W 1317 roku osada otrzymał prawa miejskie. Pozycja miasta na szlaku handlowym była z jednej strony bardzo korzystna, a z drugiej – problematyczna, bo sprowadzała liczne inwazje. W XV wieku Lublin został ufortyfikowany, wzmocniony wieżami i bramami, a także zbudowano tu zamek z cegły. Teraz z oryginalnej budowli przetrwała tylko jedna wieża i gotycka kaplica z niezwykłymi freskami ufundowanymi przez króla Władysława Jagiełłę. Monarcha ten był szczególnie łaskawy dla miasta, czyniąc go stolicą prowincji i przyznając jej wiele przywilejów. Jako centrum handlu, Lublin przyciągał ludzi różnych narodowości, zamieniając się we wspólny dom dla Polaków, Żydów, Rusinów, Niemców i Ormian. Był także ważnym ośrodkiem ruchu reformacyjnego, który ewoluował w Polsce pokojowo. W Lublinie żył Jan Kochanowski – ojciec współczesnej literatury polskiej i jeden z największych polskich poetów. W XVI wieku Lublin był świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – podpisania paktu między Polską a Litwą. Wydarzenie to znane jest jako utworzenie Związku Lubelskiego i oznaczało początek największego państwa kontynentalnego w Europie, którego terytorium objeło ziemie od Bałtyku po Morze Czarne.

Wiek XVII przyniósł powszechne zniszczenie miasta spowodowane wojnami z Kozakami i Szwedami oraz epidemiami. Po rozbiorach Polski Lublin znalazł się najpierw w Cesarstwie Austriackim, ale po wojnach napoleońskich przeszedł w ręce rosyjskie. Po I wojnie światowej Lublin powrócił do Polski i przez krótki okres był stolicą nowo odrodzonego państwa polskiego. Wkrótce po tym wydarzeniu nastąpiło utworzenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). Pod okupacją hitlerowską podczas II wojny światowej wielu mieszkańców Lublina, a zwłaszcza Żydów, zginęło w miejscowym obozie koncentracyjnym na Majdanku, znajdującym się na przedmieściach. Dwie dzielnice żydowskie (Podzamcze i zachodnie przedmieście Wieniawy) zostały zrównane z ziemią, ale dziedzictwo żydowskie w Lublinie nie zostało zapomniane. W 1944 r. Lublin ponownie stał się na krótko stolicą Polski, gdy polscy komuniści utworzyli tam rząd, przejmując później kontrolę nad całym krajem. Założono drugi uniwersytet i wprowadzono program szybkiej industrializacji. W 1980 roku robotnicy z Lublina i pobliskich fabryk w Świdniku strajkowali o cenę mięsa. Było to wydarzenie, które rozpoczęło falę strajków doprowadzających do powstania Solidarności.

Lublin - życie nocne

Życie nocne Lublina skupia się głównie w centrum miasta; znajdziesz tutaj wiele miejsc, gdzie będziesz się bawić do samego rana. Przy ulicy Krakowskie Przedmieście znajduje się popularne wśród młodych ludzi miejsce zwane Klubokawiarnią Komitet. Organizowane jest tutaj wiele imprez, również tych prywatnych oraz wieczory karaoke. Tłumy mieszkańców oraz studentów przyjeżdżają tutaj, aby potańczyć i dobrze się zabawić. Sympatyczną atmosferę znajdziesz również w Kawiarni Kawka. Mają tutaj dobrą kawę i herbatę, a gospodarz często organizuje ciekawe wydarzenia. Trochę bardziej szalonej rozrywki doświadczysz w barze Wesoły Romek. Ta knajpa ma, po pierwsze, świetną lokalizację (w samym centrum Lublina) i, po drugie, bardzo przyzwoity wybór piwa rzemieślniczego.

Lublin - ciekawe informacje

Przez setki lat Lublin był centrum kwitnącej kultury żydowskiej i hebrajskiej. Dowiedz się więcej o żydowskich tradycjach w Lublinie, podążając szlakiem turystycznym poświęconym pamięci lubelskich Żydów. Trasa ma 13 przystanków z tablicami informacyjnymi, a jej ukończenie zajmuje około 3 godziny. Nie zapomnij również odwiedzić Muzeum na Majdanku, powstałego w miejscu, w którym podczas II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny. Muzeum obejmuje duży obszar, zarezerwuj sobie zatem trochę więcej czasu na jego zwiedzanie.

Dla tradycyjnych potraw żydowskich oraz muzyki klezmerskiej na żywo wpadnij do jednej z żydowskich restauracji znajdujących się na głównym Rynku Starego Miasta w Lublinie.

Lublin - okolice

Okolica Lublina również jest warta zwiedzenia. Miasto otacza krajobraz pofałdowanych pól i lasów wraz z Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim, dwoma parkami narodowymi: Poleskim i Roztoczańskim oraz naturalnymi wąwozami w okolicach Kazimierza i Nałęczowa. Spędzenie czasu na świeżym powietrzu to idealna alternatywa dla zwiedzania nierzadko zatłoczonego miasta.


Lublin oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności