Elbląg - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Elbląg

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Elbląg - informacje turystyczne

Elbląg - informacje ogólne

Elbląg to średniej wielkości miasto portowe, zamieszkane przez około 126 000 osób. Od zakończenia II wojny światowej stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, akademickim i kulturalnym. Przed wojną miasto było znacznie większe oraz uchodziło za jedno z najważniejszych ośrodków miejskich w regionie. Dzisiejszy Elbląg jest nadal znaczący głównie ze względu na znajdujące się tutaj stocznie, browary i prężnie rozwijający się przemysł metalurgiczny. Ponadto w 1998 r. miasto poczyniło znaczny krok w kierunku odzyskania dawnej świetności poprzez zainicjowanie Euroregionu Bałtyk - związku sześciu państw bałtyckich (Polski, Rosji, Łotwy, Estonii, Szwecji i Danii), mających na celu partnerstwo kulturalne, polityczne i finansowe.

Elbląg to także historyczne miejsce z licznymi atrakcjami turystycznymi. Znajdują się tu charakterystyczne średniowieczne kamienice z czerwonej cegły i kościoły. Chociaż historyczne centrum miasta łączy styl architektoniczny gotyku, baroku i renesansu, prawie żaden z jego budynków nie ma więcej niż pięćdziesięciu lat. Stało się tak, ponieważ Stare Miasto doznało bardzo dużych zniszczeń podczas II wojny światowej. W 2000 r. władze lokalne postanowiły przyspieszyć odbudowę miasta i współpracować z archeologami przy przywracaniu pierwotnego, przedwojennego uroku miasta.

Elbląg - zabytki

Elbląg to miasto o słodko-gorzkiej przeszłości i pozornie świetlanej przyszłości. Miasto powstało dzięki ścisłej współpracy Polaków i Niemców. Jednakże, ilekroć dwa sąsiadujące narody przystępowały do wojny, miasto doznawało wielkich zniszczeń. Współczesny Elbląg jest dumny ze swego podwójnego pochodzenia. Dlatego znajdziesz tutaj wspaniałe średniowieczne pomniki stworzone wspólnie przez dwa narody i resztki staromiejskiej dzielnicy prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej.

Elbląg zajmuje strategiczne miejsce na szlaku wodnym, które wykorzystywane jest do komunikacji morskiej i śródlądowej. Ze względu na położenie nad rzeką, miasto połączone jest z jednej strony z deltą Wisły i jeziorem Druzno z drugiej. Znajdziesz tutaj port z morskim przejściem granicznym. Jest to punkt wyjścia Kanału Elbląskiego, który jest najdłuższym - ponad 80 km - kanałem w Polsce, który prowadzi do Jeziora Drwęckiego i do Ostródy. Turystyka wodna nie jest jednak jedyną siłą Elbląga. Ze względu na swoje niezwykłe położenie i długą historię miasto znalazło się w zakresie zainteresowań archeologicznych. Istnieje tutaj wiele wykopalisk - na przykład w legendarnym mieście Truso. Znajdujące się tam znaleziska eksponowane są w Muzeum Archeologiczno-Historycznym mieszczącym się w dawnym zamku. Bogatą historię miasta można odnaleźć w lokalnych zabytkach takich jak: brama handlowa z początku XIV wieku, czy unikalna średniowieczna ścieżka kościelna obejmująca przejście łączące trzy najważniejsze kościoły na Starym Mieście: kościół Świętego Ducha, katedrę św. Mikołaja i niegdyś gotycki kościół. Wybierz się również do Teatru Aleksanda Sweruka, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Ponadto, zdecydowanie warto również zwiedzić całe Stare Miasto. Jego zabytkowe kamienice są rekonstruowane i odzyskują dawny blask. Na uwagę zasługuje także architektura religijna z różnych epok: kościół Bożego Ciała, kościół św. Jerzego i kościół św. Antoniego, neogotycki kościół św. Wojciecha i Kościół Dobrego Pasterza.

Elbląg - kultura i historia

Historia Elbląga rozpoczyna się w 1237 r., kiedy Krzyżacy z Malborka zbudowali zamek w pobliżu rzeki zwanej "Elblągiem". Wkrótce wokół zamku powstało osiedle, które w 1247 r. otrzymało konstytucję pod prawem lubeckim, stając się tym samym miastem „Elbing”. Początkowo miasto zamieszkane było głównie przez niemieckich osadników, którzy przynieśli ze sobą swoje tradycje, kuchnię i style architektoniczne. Przekształcili oni stosunkowo małe miasto w kwitnące centrum handlowe. Co więcej, dzięki skutecznej polityce i wsparciu Krzyżaków, Elbing stał się także ważnym miastem portowym. Mimo tego, że Elbing był drugim najważniejszym miastem regionu (po Gdańsku) w XV wieku, jego obywatele nie byli zadowoleni z ucisku panowania krzyżackiego nad miastem i pozostałymi częściami Prus. W 1440 r. postanowiono przyłączyć Elbing do innych ważnych miast pruskich (tj. do Torunia, Gdańska), tworząc Konfederację Pruską. Po udanej rewolucji miasto Elbing i reszta Prus Królewskich weszła w część Polski. Następne stulecia przyniosły wielki sukces, ale również ogromne zniszczenia. Początkowo Elbląg otrzymał liczne przywileje od miejscowych książąt i królów polskich, jednak w XVII wieku miasto poniosło wielkie szkody w wyniku najazdu szwedzkiego. Później, po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r., Królestwo Pruskie zaanektowało Elbląg. Najbardziej tragiczny okres w dziejach Elbląga miał miejsce podczas II wojny światowej. W latach 1940-1945 Niemcy utworzyli w pobliżu miasta dwa obozy koncentracyjne. Kiedy w 1944 r. rosyjska Armia Czerwona zbliżyła się do miasta, niemal wszyscy niemieccy mieszkańcy Elbląga uciekli. Opuszczone miasto zostało najpierw splądrowane, a następnie podpalone, co pochłonęło prawie 65% miasta.

Elbląg - życie nocne

Życie nocne Elbląga to przede wszystkim wiele barów usytuowanych wokół starówki. Mieszkańcy zazwyczaj spędzają weekendowe wieczory właśnie w jednym z tych miejsc. Chociaż scena klubowa miasta nie jest zbyt atrakcyjna, to Elbląg znany jest z wielu imprez plenerowych organizowanych głównie podczas lata i wakacji.

Elbląg - ciekawe informacje

Do najważniejszych wydarzeń w mieście należą: Dni Elbląga, Festiwal Muzyki Dawnej, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Ustnej, Festiwal Jazzbląg i Noce Elbląskie. Miłośnikom historii spodoba się również Festiwal Wikingów Truso, natomiast osoby zaangażowane we współczesne tematy powinny przyjechać tu na Letnie Ogrody organizowane przez tygodnik "Polityka". Tym, co zwiększa sławę Elbląga, jest cykl turniejów tanecznych i zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych, np. Puchar Elbląga - Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej.

Elbląg - okolice

Część Wyżyny Elbląskiej charakteryzującej się wyjątkowym, naturalnym pięknem leży tuż przy granicach miasta. Osoby poszukujące ciszy i spokoju powinny odwiedzić Bażantarnię, czyli zabytkowy park leśny z trasami turystycznymi, pomnikami przyrody, pałacem Augusta Abbega z początku XIX wieku i muszlą koncertową. Ponadto, jeśli chodzi o turystykę aktywną, Elbląg jest ważnym punktem Szlaku Kopernikowskiego i Trasy Kanału Elbląskiego.


Elbląg oczami Oliwii

Nazywam się Oliwia i odkąd byłam dzieckiem często podróżowałam z rodzicami do wielu miast we Włoszech. Tak więc miłość do podróży i poznawania innych krajów została we mnie zaszczepione już w bardzo młodym wieku. Z czasem zaczęłam samodzielne podróże, i tak od 4 lat mieszkam już poza Polską. W tym okresie mieszkałam już we Włoszech, Austrii i Niemczech ale z niecierpliwością planuję i czekam na nowe destynacje.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności