Dortmund - autobus w obie strony

Podróżowanie w czasie pandemii

Sprawdź aktualne informacje dotyczące podróżowania.
Kliknij tutaj

Nasze środki bezpieczeństwa

Stosujemy rozszerzone procedury, aby podróżowanie było bezpieczne i komfortowe.
Dowiedz się więcej na

Komfort na pokładzie

Nasze autobusy wyposażone są w duże i wygodne siedzenia, toaletę, sieć Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne.
Usługi na pokładzie

Aplikacja mobilna

Dzięki naszej aplikacji możesz szybko i wygodnie kupić bilet oraz łatwo zarządzać rezerwacją.
Więcej o aplikacji FlixBus

Na tej stronie znajdziesz:


Przystanki w mieście Dortmund

Uwaga: Twój bilet będzie zawierał najbardziej aktualne informacje adresowe.

Odkryj wszystkie kierunki podróży

Dortmund - informacje turystyczne

Dortmund - informacje ogólne

Dortmund to niemieckie miasto położone w zachodniej części kraju, stanowiące największy ośrodek miejski Zagłębia Ruhry. Dortmund jest znany przede wszystkim z przemysłu – wydobywczego, hutniczego, maszynowego, metalowego i spożywczego. Czy oznacza to, że turyści nie mają tutaj czego szukać? Nic bardziej mylnego! Owszem, nie jest to popularny w Europie kierunek urlopowy, jednak miasto ma swój urok i będąc w okolicy (lub mając tam przesiadkę) zdecydowanie warto je zwiedzić. Dortmund to miasto, którego historia bardzo mocno przeplata się z teraźniejszością. Czasem, kiedy miasto dynamicznie się rozwijało, aby ostatecznie uzyskać status miasta ważnego i bogatego był okres Wielkiej Rewolucji Przemysłowej. To właśnie w dobie industrializacji Dortmund zyskał miano centrum niemieckiego przemysłu. Bolesnym wspomnieniem dla mieszkańców był dramat drugiej wojny światowej – wskutek alianckich nalotów miast zostało niemal doszczętnie zniszczone. Dziś, po odbudowie i modernizacji, Dortmund to nie tylko typowe, robotnicze miasto – to również miejsce przyjazne turystom, rodzinom, miłośnikom zieleni i natury. W Dortmundzie znajduje się wiele parków i zielonych obszarów, gdzie można zaznać spokoju, uciekając od wielkomiejskiego zgiełku.

Dortmund - zabytki

Dortmund jest miastem, w którym do zabytków zaliczane są przede wszystkim kościoły. Najważniejsze z nich to: kościół św. Rajnolda, kościół św. Piotra oraz kościół mariacki. Najważniejszym jest jednak ten pierwszy, ewangelicko-augsburski Kościół św. Rajnolda, patrona Dortmundu. Znajdują się w nim XV, a nawet XIII-wieczne elementy (m.in. ołtarz). Co ważne, kościół ten posiada taras widokowy! Wchodząc na samą górę wieży, można obejrzeć panoramę miasta. Z kolei XIV-wieczny Kościół św. Piotra, jest znany przede wszystkim ze względu na piękny ołtarz zwany „Złotym Cudem Westfalii”. Trzeci z wymienionych kościołów – Mariacki, położony jest obok kościoła św. Rajnolda. Znajdują się w nim wyjątkowe, średniowieczne ołtarze oraz rzeźby. Innym ważnym zabytkiem Dortmundu jest Wieża Florian. Jest to powstała w 1959 roku, znajdująca się w Parku Westfalskim wieża telewizyjna. Ma ona aż 220 metrów wysokości, natomiast taras widokowy dla odwiedzających znajduję się na wysokości 140 metrów, skąd również można delektować się widokiem miasta oraz potrawami serwowanymi przez znajdującą się tam restaurację. Co ciekawe, Florian był patronem m.in. ogrodników, w związku z czym nie powinno nikogo dziwić zielone, pełne kwiatów i ogrodów otoczenie.

Dortmund - kultura i historia

Dortmund to nie tylko zabytki! Znajdziesz tu również wiele innych, ciekawych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Jednym z nich jest Dortmund U, czyli symbol miasta i jego najbardziej rozpoznawalne miejsce. Niegdyś był to jedyny w mieście wieżowiec, a jednocześnie – siedziba browaru. Obecnie znajdują się tutaj placówki kulturalne, muzeum, kino oraz filie uniwersytetu. Na szczycie budynku umieszczono cztery charakterystyczne, podświetlone litery „U” – każda skierowana w inną stronę. Warto wybrać się otwarty dla turystów taras widokowy. Absolutnie świetnym miejscem jest Westfalenpark! Jest to duży park pełen ogrodów, kwiatów, kawiarni. To właśnie tutaj znajduje się wieża Florian ze swoim tarasem widokowym. Miejsce to jest zdecydowanie warte polecenia jako strefa odpoczynku na łonie natury. Nieopodal parku znajduje się Westfalengallen, czyli ogromny, nowoczesny kompleks, w skład którego wchodzą sala koncertowa, centrum handlowe oraz hala widowiskowo-sportowa. Ciekawym miejscem przypominającym o przemysłowym charakterze miasta jest dawna kopalnia Zeche Zollern. Obiekt za niewielką opłatą jest dostępny dla turystów – można tu podziwiać jedną z największych kopalni XX wieku – obecnie znajduje się tutaj Muzeum Historii Społecznej oraz Kultury Zagłębia Ruhry.

Dortmund - życie nocne

O tym, że piwo to bardzo popularny w Niemczech trunek nikogo nie trzeba, zasadniczo, informować. Wszak odbywający się co roku w Monachium festiwal piwa Oktoberfest mówi sam za siebie. Dortmund również jest miastem, które ma wiele z piwem wspólnego – to właśnie tutaj przez lata rozwijał się przemysł browarniczy. Wyrazem świetności dortmundzkiego piwowarstwa są nie tylko liczne bary z dobrym wyborem lokalnych piw, ale również otwarte w 2006 roku Muzeum Browarnictwa, znajdujące się przy ul. Steigerstrasse 16. Do muzeum dojedziemy linią U41, wysiadając na przystanku Lortzingstrasse. Na miejscu znajdziemy maszyny, które niegdyś służyły do wyrobu, pakowania, przechowywania i transportu złocistego trunku, ale również beczki, kadzie, szklanki (w przeciwieństwie do dużych, litrowych kufli rodem z Monachium, tutaj piwo pija się w małych szklaneczkach o pojemności 0,15 l), czy dawne szyldy reklamowe. Piwnych eksponatów tutaj nie brakuje! W końcu Dortmund jeszcze kilkadziesiąt lat temu był europejską stolicą piwa. Znajduje się tutaj również sklepik, w którym możemy nabyć „piwne” gadżety oraz… tak, pyszne, lokalne piwo!

Dortmund - ciekawe informacje

Dortmund to miasto, które dobrze znane jest również fanom piłki nożnej na całym świecie. Nic dziwnego – jeśli interesujesz się tym sportem, to z pewnością znasz lokalny klub piłkarski – Borussię Dortmund. „Żółto-czarni” swoje mecze rozgrywają na stadionie o nazwie Signal Iduna Park, który powszechnie określany jest przez kibiców klubu jako Westfalenstadion (Stadion Westfalii – oryginalna nazwa stadionu). Obiekt powstał w 1974 roku, jednak od tamtego czasu był wielokrotnie przebudowywany, dzięki czemu dziś jest to jeden z największych i najbardziej okazałych stadionów w Europie – może pomieścić aż 80 tysięcy widzów! Obiekt jest otwarty dla turystów, co stanowi nie lada gratkę dla fanów Borussi. Mało tego, dostępne jest tutaj również muzeum oraz sklep z klubowymi gadżetami. Najbardziej zagorzali fani klubu mogą skorzystać z płatnej opcji zwiedzania stadionu w towarzystwie przewodnika. Daje to możliwość wejścia na trybuny stadionu, odwiedzenia szatni gospodarzy czy ławki rezerwowych znajdującej się tuż przy murawie. Klub z Dortmundu jest szczególnie ważny dla polskich kibiców. Dlaczego? Przez wiele lat pierwsze skrzypce w zespole odgrywało „polskie trio” – Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski oraz Łukasz Piszczek. W tym składzie klub sięgnął po mistrzostwo Niemiec, wygrywając rywalizację z dużo bogatszym i faworyzowanym Bayernem Monachium. Punkt obowiązkowy dla miłośników sportu!


Dortmund oczami Kornela

Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.


Usługi na pokładzie zależne są od dostępności